Bu Sadece Başlangıç

Koreli’leri seven, Kore’ye ilgi duyan insanlar varmış? Hem de Türkiye’de? Şaşırdınız.

Ama uyanma vakti. Sadece Türkiye değil bütün dünya Koreli’lerin “Hallyu Wave” dediği “Kore Dalgası” ile sarsılıyor. Türkiye de bu dalgadan nasibini almış durumda. Artık bu “acayip” insanların (çünkü her Kore hayranı en az bir kere böyle bir tepkiyle karşı karşıya kalmıştır) “acayip” merakına kulak tıkamak yerine, “ne varmış şu Kore’de, Koreli’lerde bir bakalım” demeye başladı insanlar. Ama bu sefer de Kore’yi, Koreli’leri, müziğini, dizilerini, sinemasını, yemeklerini kısaca kültürlerini tanıtma konusunda arpa boyu kadar yol alamıyoruz.

Son 2 haftada Türkiye’de bu konuda önemli gelişmeler oldu. Ancak sonuç genel olarak vahim. Kore’yi sadece dizileri güzel, sanatçıları yakışıklı, şarkıları çok eğlenceli gibi sığ ifadelerle tanıtmanın bize, yani Hallyu hayranlarına, herhangi bir getirisi olacağını düşünmüyorum. Çünkü bizim amacımız bu kültüre daha kolay ulaşabilmek, üzerimize yapıştırılmış “acayip insan” imajının pekiştirilmesi değil.

Korean Pop – nam-ı diğer KPOP – son 5 yıl içerisinde hızla gelişerek dünyaya yayılıp kitleleri kendine bağımlı yapan, aslında çok yeni sayılmayacak bir müzik türü. Türkiye de bu ülkelerden biri ve birçok kpop grubunun da kayda değer büyüklükte hayran kitlesi mevcut. Bu kitleler gruplarının ne kadar yakışıklı/güzel olduklarını ifade etmek dışında pek çok işe yarar faaliyet gerçekleştiriyor. Sanatçıların dikkatini çekip onlarla iletişime geçmek, birlik olup değişik projeler hazırlamak, sanatçılarını listelerde desteklemek amacıyla topluca yurtdışından albüm getirtmek, onlara Türkiye’yi tanıtan hediyeler göndermek gibi. Hayranlık dediğiniz şey sadece ekranın başına geçip grupları izleyip, müziklerini dinleyip internette onlar hakkında laklak yapmak değil artık. İster inanın ister inanmayın bu ciddi bir mesele.

Buraya kadar anlattıklarımı az çok duydunuz belki. Ama hala bu müzik türünün neden bu kadar ilgi çektiğini, sevildiğini bilmiyorsunuz değil mi? Merak etmeyin, çok yakında bir fikriniz olacak.

Advertisements