1. KPOP’un 3 Büyükleri

KPOP son 20 yılda hızla gelişip, son 5 yılda da önce Asya sonra da dünya arenasında yükselişe geçti. Bu yükselişin en büyük nedeni kpop gruplarıydı. Farklı konseptlere sahip birçok grup çıkış yaptı son 10 yıl içerisinde. 1995’te kpop dünyasını deyim yerindeyse biçimlendirecek olan SM Entertainment kuruldu Lee Soo Man tarafından ve hikaye aslında böyle başladı. Yine 90lı yılların sonunda YG, JYP ve DSP Entertainment şirketleri kuruldu. Bu dört şirket kpop’un kökeni, hatta ta kendisidir. SM, JYP ve YG Entertainment Kore 3 büyükleridir bu alanda. Bunun en büyük nedeniyse geçmişte ve günümüzde Kore tarihinin en başarılı gruplarını kurmuş olmalarıdır. (Not: Ancak 2008’de kurulan Cube Entertainment’ın da aralarına katılmasıyla Big 4 olarak anılıyorlar artık.)

 

SM tarafından kurulan Shinwa, H.O.T, S.E.S; DSP tarafından kurulan Fin.K.L; JYP tarafından kurulan G.O.D gibi grupların 90’ların efsanevi gruuplarıdır. 2000’li yılların en büyük solo sanatçıları arasında bu grupların eski üyeleri bulunuyor. Bu gruplara Birinci Nesil Kpop Grupları diyebiliriz aslında.

Ancak, K-pop’un J-pop’u (Japon-pop) geride bırakıp Asya hakimeyetini eline alışı 2000’li yıllarda başlıyor. Yukarıda bahsettiğim Entertainment şirketleri sadece albüm yapan, menajerlik hizmeti sağlayan şirketler değil. Kpop’un en büyük farkının ve kalitesinin altında yatan sebep de bu zaten. Bu şirketler aslında birer akademi. Her sene Kore ya da dünya’nın farklı yerlerinde yetenek avına çıkıp kendi şirketlerine adaylar seçerler ya da adaylar bu şirketlerin düzenlediği yarışmalara katılırlar. Seçildiler mi en az 2-3 senel süren bir eğitime girerler. Sadece müzik değil dans, dil, drama gibi alanlarda da ders alırlar. Şirketler kuracakları gruplara en uygun kişileri seçip onları yıllarca eğitir. Dünyanın başka herhangi bir yerinde pop müzik konusunda böyle bir sistem var mı bilmiyorum ama benim ilk kez duyduğum yer Kore ve onlara olan saygımın en büyük nedeni bu. Gruplara seçilen insan alelade insanlar değil, yıllarca eğitimden geçen insanlar.

Debut yani ilk çıkışlarını yapacak kadar mükemmel duruma gelen gruplara önce bir Single Albüm hazırlanır. Bu albüm 1 ya da 2 şarkıdan oluşur. Grup başarılı olursa önce Mini Albüm dedikleri 5-6 şarkıdan oluşan bir albüm yapılır. Kore’de full albüm çıkarmak ya da solo konser vermek öyle kolay bir şey değildir. Eğer bir şirket bir gruba böyle bir yatırımda bulunuyorsa, o grup gerçekten başarılı olmuş demektir. Bir grubun her türlü sorumluluğu ve aslında bazen olumsuz da sayılabilecek grubun kontrolü şirkete aittir. Tabi bu bu tarz grupların kendi müziklerini yapmadıkları anlamına geliyor. Grubun yapacağı müzik türü tamamiyle şirketin tekelindedir. Şirketler esnek davranarak grubun tarzları hakkında söz sahibi olmalarına izin verirse durum başka elbette.

Ülke’de şu anda belki de yüzlerce Entertainment şirketi var.  Müzik grupları dışında, bu şirketlere bağlı çalışan solo sanatçılar, dizi/film oyuncuları da mevcut. Bağımsız çalışmak isteyen insanlar için Kore ayakta kalması güç bir ülke ne yazık ki. Ancak bu şirketler sayesinde Kore müziği ve emin olun ki ekonomisi müthiş bir ilerleme kaydetmiştir. Kpop ve Kdrama sayesinde Kore bütün dünyaya kendini çok daha kolay tanıtmaya başlamıştır. Her ne kadar eksileri olsa da, bu şirketlerin oluşturduğu sistemin ortaya çıkardığı müzik bütün dünya genelinde Kore imajının değişmesine neden olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Kpop’n altın çağı İkinci Nesil Kpop Gruplarıyla başladı. Neden mi?

Bu sorunun cevabı için yazımın devamını beklemeniz gerekecek. 😀

Advertisements