3. KPOP’da Zirve: Ödüller ve Listeler

Kpop gruplarının saygınlığı büyük ölçüde ödüllere bağlıdır. Çünkü ödüller bu grupların gerçekten ne kadar başarılı olduğunu resmileştirmiş olur. Kore’de her sene müzik, TV ve sinema alanlarında birçok ödül veriliyor ama tabii ki aralarından bazıları çok daha prestijli.

Golden Disk Awards, 1986
Seoul Music Awards, 1990
Mnet Asian Music Awards, 1999
Korean Music Awards, 2004
Cyworld Digital Music Awards, 2006
Melon Music Awards, 2009

Yukarıda saydığım ödül törenleri bunlardan sadece birkaçı ancak yine bütün listeyi vermeye kalkarsam bu işin içinden çıkmam mümkün değil. Sadece en prestijli ödül törenlerinden bazılarını, ödül vermeye başladıkları senelere göre sıraladım. En köklü ve eski ödül töreni olan GDAs her sene, Kore’de en fazla satan albüm, single ve sanatçılara farklı kategorilerde ödüller veriyor. Ancak daha prestijli ödül törenleri olduğu gibi, daha prestijli ödüller de var. Daesang, Digital Daesang, Bonsang ödülleri bir sanatçının alabileceği en önemli ödüller. Daesang yılın en fazla satan, en fazla mutizen ödülü alan, radyolarda ve tv’de en fazla çalan ve belirli anketlerde en fazla oy alan tek bir şarkı/sanatçı’ya verilir ve bu ödül o sanatçının Kore’deki kariyerinin zirvesi sayılabilir. Digital Daesang ödülü, internet üzerinde en fazla indirilip dinlenen şarkı/sanatçı’ya verilir. Kore’de internet’in önemini buradan da anlayabiliriz çünkü dijital satışlar için bir ödül var. (hatta ödül töreni bknz CDMAs) Bonsang ödülü ise kimi ödül törenlerinde 5 kimisinde 8 ya da 10 sanatçıya verilir. Bu 5/8/10  sanatçı o senenin listelerde en büyük başarı yakalayan gruplarıdır. Zaten Daesang ödülünü alan grup da Bonsang kazananlar arasından seçilir. Her ödül töreninin dikkate aldığı kriterler farklıdır. Örneğin GDAs Hanteo Müzik Listesinin satışlarını dikkate alırken, MAMAs hayranlardan tarafından verilen oyları, MMAs sadece online satışları ve oylamaları dikkate alır. SMAs albüm satışları, dijital satışlar ve jüri oylarını dikkate alırken, CDMAs sadece dijital satışları dikkate alan bir ödül törenidir.

Son 10 senenin Golden Disk, Disc Daesang  Sahipleri

Bout Year Winner Title Song Album Note
25th 2010 Girls’ Generation (소녀시대) Oh! Oh! The 2nd album
24th 2009 Super Junior (슈퍼주니어) Sorry, Sorry Sorry, Sorry The 3rd album
23rd 2008 TVXQ (동방신기) “Mirotic” Mirotic The 4th album
22nd 2007 SG Wannabe (SG 워너비) “Arirang “ The Sentimental Chord The 4th album
21st 2006 TVXQ (동방신기) “”O”-Jung.Ban.Hap.” “O”-Jung.Ban.Hap. The 3rd album
20th 2005 SG Wannabe (SG 워너비) “Crime and Punishment” Saldaga The 2nd album
19th 2004 Lee Soo-Young “Hwillilli; The Revolution of Love “ The Colors of My Life The 6th album
18th 2003 Jo Sungmo (조성모) “Piano” A Singer The 5th album
17th 2002 COOL “Truth “ Truth (진실) The 7th album
16th 2001 G.O.D. “Road “ Road The 4th album
15th 2000 Jo Sungmo (조성모) “Do You Know “ Let me love The 3rd album
 Kaynak: Wikipedia

Grupların başarısını sene içerisinde mutizen ödülleriyle takip etmek de mümkün. Music Bank, Inkigayo ve Mnet MCountdown programları bu ödülleri sene boyunca her hafta, albüm satış veya dijital satış listelerinde en başarılı olan, internet sitelerinde en fazla izlenen veya dinlenen gruplara verir. Music Bank herhangi bir sınır koymamasına rağmen, Inkigayo ve MCountdown bir grubun sadece 3 hafta üst üste kazanmasına izin verir. Özellikle Music Bank programında gösterilen başarı Golden Disk Awards için önemlidir. Music Bank’te en uzun süre 1. sırada kalarak ödül alan grup Gee single’ları ile Girls’ Generation grubudur. Grup 9 hafta üst üste mutizen ödülü almıştır. Ayrıca 51 mutizen ödülüyle bu programlardan toplamda en fazla ödül kazanan grup da yine Girls’ Generation’dır. Küçük bir bilgi vereyim Infinite grubu Be Mine single’lıyla kariyer’inin ilk mutizen ödülünü kazandığında şirketleri onları yeni bir eve taşıdı. 😀 Anlayacağınız bu kadar önemli bir şey bu kpop grupları için.

Kore’nin en önemli müzik listelerinden de bahsetmeden geçmek olmaz. Kore’nin en önemli müzik listesi Gaon Music Chart, Japonya’nın en önemli müzik listesi Oricon’a eş değer gösterilir. Fiziksel ve dijital albüm satışlarını dikkate alan Gaon, her hafta güncel olarak albüm satış rakamlarını yayınlar.  Hanteo Chart fiziksel albüm satışlarını dikkate alır ve daha önce de söylediğim gibi GDAs’de en fazla dikkate alınan listedir. Hanteo sadece belirli internet siteleri ve mağazalarda yapılan satışları dikkate alır. Instiz iChart ise en fazla satan dijital satışları yansıtırken sanatçılar “ALL-KILL” yani bütün listelerde birinci sıraya yükselmeyi başarıp başaramadığını gösterir. Başka bir bilgi daha: BEAST grubu 2. mini albümleri ile Hanteo Listesi’nde 1. sıraya yükseldiğinde daha iyi bir eve taşındı. 😀

Şimdilik bu konuda söyleyebileceklerim bu kadar. Yazdıklarımı hata buldukça ya da yeni bilgilerle karşılaştıkça güncellemeye devam ediyorum çünkü sürekli araştırma halindeyim. Bundan sonra hangi konuda yazacağıma karar veremedim. Yeni bir başlıklar buldukça yazmaya devam edeceğim.

Yazılarıma vakit ayırıp okuyan herkes çok teşekkür ederim. 🙂

Advertisements