SMTOWN: Benim Yıldızlarım

En parlak olanları 🙂

Neden mi?

H.O.T, Shinhwa, BoA, DBSK, The Grace, S.E.S, Super Junior, Trax, Girls’ Generation, SHINee, f(x), EXO

Kpop’ta bulabileceğiniz en geniş ‘aile’ SMTOWN’dır. Her zaman zirvede ve eleştiri oklarının ucunda olan o gruplardır. SME grubu olmak, grupları daha çıkış yapmadan – olumlu/olumsuz yönde – ünlü yapar. Peki neden? SMTOWN yüzünden sevgili arkadaşlarım. Son çıkan gruptan önceki her bir grup sayesinde, onların emekleri, onların yetenekleri, onların kazançları sayesinde. Bu grupların popüler olması demek, onların emek harcamadan diğerlerinin mirasına konmaları demek değil ama. Herkesin çuvalladığı nokta bu.

1. EXO

SME’yi daha önce birçok konuda eleştirdim ama en büyük eleştirim grupların yeteneklerini tanıtmayı daha geçe bırakmasıydı. Ve bu EXO ortaya çıkmadan önceydi.

Herkes SME’yi bin tane teaser yayınlamaları, bu teaserlarda benzer kişiler olması gibi nedenlerden dolayı eleştirdi, yerden yere vurdu. Ama aslında SME benim onlardan daha aylar önce beklediğim şeyi yaptı: Grubu yetenekleriyle, üyeleri en güçlü noktalarıyla tanıtmak. Kai, Tao, Luhan, Sehun ve Lay’i danslarını sergilerken izledik. Bu sırada neredeyse her teaser’da SME bize EXO için kaydedilen birbirinden güzel şarkıları tanıttı. Üyeleri tanıtırken bize ortaya çıkaracağı concept hakkında tüyolar verdi. Luhan, Chen, Baekhyun, D.O’yu prologue ‘What is Love’ ile tanıtıp ana vokallerin bize neler sunacağını gösterdi. Kris ve SuHo iki lider olarak zaten hep ön planda olacaklar ve XiuMin (lead vocal) ve Chanyeol de rapper olarak kendilerini göstereceklerdi. Daha sonra 2. prologue ‘History’ geldi. Güçlü vokaller aynı derecede güçlü bir kareografiyle tamamlanmış, birbirinden güzel ve yetenekli 12 çocuk bize teeeeeeek tek tanıtılmıştı. Bazı üyelerin -Kai, Chanyeol vs – DB5K döneminden beri SM Academy’de eğitim gördüğünü biliyoruz. (bknz: HaHaHa Song) Bildiğim kadarıyla Baekhyun sadece 1 sene eğitim görmüş; Tao ve Chen henüz 2011’de SME’ye seçilmiş; Luhan ve D.O’nun daha uzun süre eğitim gördüğünü tahmin ediyorum SMTOWN I AM OST’de yer almaları nedeniyle; Kris ve Lay’in de uzunca süredir SME’de olduklarını tahmin ediyorum çünkü özellikle Kris’in Korece’si beklenmedik derecede iyi. o.O

Konuya dönersek, SME EXO’da iyi bir iş çıkardı. Mini albüm’deki bütün şarkılar birbirinden güzel. Ayrıca albüm bütün üyelere kendilerini gösterme şansı veriyor (ki bu bütün gruplar için geçerli aslında). ‘Angel’ ana vokalleri ön plana çıkarırken, Two Moons rapperları ön plana çıkarıyor. Diğer şarkılarda zaten bütün üyeleri duyuyoruz. Tek içime sinmeyen kısım Sehun’un kendi payına düşen bölümler açısından biraz arka planda kalması. Ama maknae olduğunu düşünürsek ileride herkesi geride bırakacağı kesin. 😀

MAMA rookie bir grup için çok ağır bir çıkış parçası. Neden mi? Şarkıya bir bakalım: 1. D.O solo 2. ilk kısım 3. nakarat 4. ikinci kısım 5. D.O solo 6. nakarat. 7. dance break 8. Kai solo 9. Suho/Baekhyun 10. nakarat ve bitiş. Dance break dışında kareografiden bahsetmedim bile. Üstelik şarkı birçok “high note” içeriyyor. Bir D.O bağırıyor bir Baekhyun. Bütün şarkıyı canlı söylemeleri rookie bir grup için gerçek dışı bir durum ama söylediler. D.O ilk üç ya da dört performansta kendine gelemedi heyecandan, eminim ki büyük baskı hissetmiştir üzerinde çünkü şarkının bütün yükü onun omuzlarında. Ancak 2. haftaya geçtiğimizde, yılların profesyonel grubuymuş gibi tek bir hata yapmadan performans sergilemeye başlamışlardı bile. Baekhyun içinse Changmin’in küçük kardeşi bulundu gibi yorumlar yapılmaya başlanmıştı. 😀 Vokal açısından bir TVXQ üyesine benzetilmek kpop için nasıl bir övgüdür bilirsiniz eminim.

SMTOWN fandomlarının hepsinin EXO’yu desteklediklerini sizlere bildirmekten de gurur duyuyorum. 🙂 Zaten EXO sevmeyen ya da desteklemeyen insanlar ya ilgilenmeyenler ya da SME’den çıkan her şeyden gözü dönmüşçesine nefret edenler. 🙂 İlk grubun en doğal hakkıdır, ikinci grubu da bırakın kendi nefretlerinde boğulsunlar 😀

Bundan sonra EXO’dan ne mi bekliyorum? Full albüm!

2. İnsanların sadece tek bir şarkıyla ya da videoyla grupların yeteneği, şirketin harcadığı para, verdikleri emek hakkında fikir sahibi olabileceklerini düşünmeleri. Birçoğumuz ne müzikten, ne ticaretten, ne de eğlence sektöründen anlamıyoruz. Yapabileceğimiz şey kendi bilgilerimize dayanarak bir fikir sahibi olmaya çalışmak. VE benim bilgilerim diyor ki: önce bütün ürünü gör, dinle, izle, araştır, benzer şeylerle karşılaştır, zıt şeylerle karşılaştır, olumlu yorumları oku, olumsuz yorumları oku, herkesin açısından bakmaya, anlamaya çalış ve bunların sonucunda elde ettiğin bilginle fikir sahibi ol.  Ama yine bu fikirleri olabildiğince kendine sakla. Yeterince birikim sahibi olunca da buraya gel bu yazıyı yaz. Evet 😀

Beni en fazla rahatsız eden şey bu. İnsanların tek bir şarkıyla yetenek analizi yapmaya kalkmaları. Tek bir şarkıyla grubun bütün kariyerini değerlendirmeye kalkmaları. Tek bir şarkıyla patlamış olabilirler, ama grubun ederi o tek şarkı demek değildir.

SHINee’nin en son hit’i Sherlock’un yeterince iyi olmadığını düşünüyor insanlar. Evet bir Lucifer değil zaten kimse de öyle olduğunu iddia etmiyor. Ama bu şarkının nasıl bir vokal yeteneği gerektirdiğinin farkında mısınız? Ayrıca iki farklı şarkının – Clue+Note – birleşiminden oluşan hybrid bir şarkı olduğunun ve bunun da SHINee için yepyeni bir tarz, hatta bir çeşit deney olduğunun farkında mısınız? Albümdeki diğer şarkılarda, özellikle düşük tempolu parçalarda üyelerin vokallerinin ne kadar ön planda olduğunun farkında mısınız? – özellikle ‘Honesty’ ve ‘The Reason’ı dinlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söylemem gerek – Comeback yapmadıkları 1 sene içerisinde kendilerini ne kadar geliştirdiklerinin farkında mısınız? Umarım öylesinizdir. Çünkü SHINee ne dans ne de vokal açısından küçümsenecek bir grup değil. Sırf çıkış parçaları sizi eski şarkıları kadar eğlendirmiyor diye “yok efendim SME para harcamıyo, yok efendim SHINee’den bir iş çıkmaz” demek sığlıktan başka bir şey değildir.

3. Sığlıktan bahsedeceksek asıl SNSD/SuJu konusuna gelmek gerek. Ama bu sefer SuJu’nun üstünde duracağım. SuJu’nun bir avuç güzel çocuk, fanlarının da sapık ve saldırgan bir güruh’tan oluştuğunu düşünenler yanılıyorsunuz. Özellikle SS4 Endonezya’da EXO-M’in sahne alacağının duyurulması ve bunun akabininde gelişen olaylardan sonra her şey açıkça ortaya koyuldu. Her fandom’da olduğu gibi ELF’lerin arasında da ortalığı karıştıran gereksiz insanlar var ve bu insanların sesi en yüksek çıktığı için, belki de çoğunlukta kalan aklı selim kısım da yaftalanıyor. Bu yanılgıya ben de düştüm çünkü karşıma hep o sesi yüksek çıkan çıkan kısım çıkmıştı ama yeterince ararsanız iyi olanı, esas olanı bulursunuz. Yapılabilecek en doğru genelleme bu işte, her iyinin içindeki kötü.. Her neyse SuJu’ya dönersek. Grup çok kalabalık diye üyelerin yeteneklerini takdir edemeyen sevgili tembel insanlar, eğer çok istiyorsanız her üyenin soloları var. Ama ben asıl yapmak istediğiniz şeyi çok iyi biliyorum zaten: karalamak. Ya da başkalarıyla karşılaştırmak, onların elde ettiği başarıyı elde edemeyen başkaları. Her insan aynı yeteneğe/başarıya sahip olsaydı o zaman “yetenek/başarı” sıradan bir şey olurdu. Her grup sayı açısından, yetenek açısından aynı olsaydı, o zaman sektörün zenginliği sorgulanır ve de bütün o gruplar da sıradan olabilirdi. Basit mantık hani. Ki onların kazandığı başarıyı başka grupların kazanamamış olması, diğer grupları başarısız yapmaz. Başarısızlık hitap edecekleri bir kitle bulamamış olmalarıdır.  Ayriyeten, grupta Yesung, Kyuhyun, Ryeowook, Donghae gibi vokaller varken gruba yeteneksiz demeye kalkmayın, çarpılırsınız benden söylemesi.

SuJu’nun kendini tekrar ettiği yanılgısı. Birçok insan Mr Simple’ı sevmedi çünkü o da bir Sorry Sorry ya da Bonamana değildi. Concept garipti vs vs. Ama şunu unutuyoruz: 5. albümünü çıkaran ve artık oturmuş, devasa bir fan kitlesine sahip olan bir grubun hedefi yine o kitledir. Albümden 500bin kopya satın alan ELFler hallerinden gayet de memnun. Memnun olmadıkları şey concept ve belki klipti.   Albüm? Hayır. SuJu’nun albümlerindeki şarkılar her zaman güzeldi ve hala da güzel. Dikkatinizi çekmek istiyorum! FLASH NEWS: SuJu’nun albümleri tek bir şarkıdan ibaret değildir!!! Malum “albüm” Tek bir şarkıyla “albümü” değerlendirmeye kalkan insanlara sesleniyorum. Full albüm+repackage’deki şarkılar harikaydı. Storm, Andante, Oooppss benim favorilerim. Ki bu şarkılar üyelerin vokallerinin de ne kadar ortaya çıktığını görebileceğiniz şarkılardan sadece bazıları. Eğer ilgilendiğiniz şey bu değilse , insaniyet namına çenenizi kapatın çünkü bir halt bildiğiniz, anladığınız yok.

4. HoMin bitti diyenler, size sadece Japonya turnesi – 500bin’den fazla seyirci – hınca hınç dolu bir Tokyo Dome diyorum. DB5K unutuldu diyenler, daha dün  M! Countdown Hello Japan’de DB5K onuruna MBLAQ performans sergiledi ve arkadaki ekranda 5 üye gördük, 2 değil.

5.  Shinhwa’yı SMTOWN’dan ayrı tutanlar: onlar bu mirasın bir parçası. Bugün onlarla aynı sahneye çıkan EXO üyesi Kai, Shinhwa yüzünden SME’ye katılmış. Şimdi aynı sahnede yer alabilmeleri benim tüylerimi diken diken ediyor sizi bilmem. Tabii bir de onları gözardı etmeye kalkanlar var ki.. Onların cehaletine diyecek lafım yok. Ayrıca SME’yle çok fazla sorun yaşayan bu grubun daha sonradan birlikte çalışmasalar bile aralarını düzelttiklerini söylemeleri de kayda değer. SME’ye artık hiçbir şey borçlu olmadıklarını düşünürsek – onları yetiştirmeleri, Shinhwa yapmalarını gözardı ederek tabii – ve herkesin SME’den nefret etmeye bu kadar meraklı olduğunu düşünürsek olumlu şeyler söylemeleri SME için oldukça güzel bir durum.

6. Grupların müzik konusunda hiçbir söz haklarının olmadığı yanılgısı var bir de. Evet, yeni çıkış yapmış aslında hala eğitim aşamasında olan insanların grubun yapacağı müziğe karar vermeleri zor hatta imkansız. Ama bu durum hep böyle mi kalıyor? Hayır. SuJu’nun son albümünde Donghae’nin yazdığı bir şarkının bulunduğundan haberiniz vardır herhalde? Ya da Repackage’de Henry ve Leeteuk’ın birlikte yazdığı bir şarkı? SNSD’nin eski ve yeni albümlerinde Yuri ve Sooyoung’ın sözlerini yazdığı şarkıların var olduğunu biliyorsunuzdur? Tiffany’nin The Boys İngilizce versiyonun sözlerinin yazılışına katkıda bulunduğunu? Girls Generation TaeTiSeo alt grubunun albümleri için şarkılarını kendilerinin seçtiğini?? Jaejoong’un DB5K ‘deyken grup için şarkı yazdığını ve albüme dahil edildiğini? Belli bir tecrübeye sahip olup, kendilerini kanıtlayan gruplar/grup üyeleri yaptıkları müzikte söz sahibi olabilir. Şu anda kendi müziğini yapabilen insanlar da mutlaka bu çaylaklık sürecini geride bırakmış insanlardır. Sıfırdan başlayıp da kendi müziklerini yapabilmeleri ya da başarılı olabilmeleri takdir edersiniz ki epeyce zor.

Yazı uzadıkça uzuyor. Ama bir şeyleri başka insanlardan duyan, başka insanların papağan gibi tekrarladıkları şeylere inanmak yerine, olaya farklı yönden bakmaya çalışıyorum. Kpop ve Kore entertainment sektörünü yeni tanıyıp, içine giren insanlar hep aynı şeylerle karşılaşıyor. Bir takım yanlışlar, sanki genel geçer doğrularmış gibi yansıtılıyor. İnsanlar işine geleni kabul ediyor, gelmeyeni gözardı ediyor. Bense bütün bu ikiyüzlülüğü reddediyorum.

*Katılmasanız bile saygı duyduğunuz bir dünya umut ediyorum.

Advertisements