Wonder Girls: KPOP’un tahtlarından indirilen kraliçeleri

Hem de kendi şirketleri tarafından.

Wonder Girls 10 Şubat 2007’de ilk kez sahneye çıktı. Grup 2007-2008 yıllarında Kore’nin Küçük Kız Kardeşleri ve Ülkenin En Büyük Kız Grubu olarak görülüyordu. Taa ki çok sevgili Mr JYP kızların Amerika’da çıkış yapmasına karar verene kadar. Yıl 2012 ve biz hala Wonder Girls’ün ABD albümünü bekliyoruz…

Bu süre içersinde boş mu durdular? Tabii ki hayır. Amerika’da turneye çıktılar. Jonas Brothers ile birlikte ülkede konserler verdiler. Ama elimizde somut bir başarı var mı? Hayır. Yeni bir hit var mı? Hayır. Muhteşem satış rakamları, sayısız ödül, sayısız reklam anlaşmaları, TV performansları, dünya turneleri var mı? Hayır. Bu süre içersinde İngilizce öğrendiler ve Kore’de yetişmiş insanlar için İngilizce’leri çok çok iyi. Wonder Girls at the Apollo filminde fena sayılmazlardı. Özellikle Yeeun ile müthiş gurur duyuyorum. Bestelediği şarkılar gerçekten birer harika. Sunye’nin sesine diyecek bir lafım yok zaten ve bu süreçte eminim kendini geliştirmiştir. Bu süreç kızların kendilerini yetiştirmeleri için çok önemliydi. Ama kendilerini geliştirme amaçlarını gözardı etmiş gibi şirket.

Grup bir sürü badire atlattı. 2007 yılında Sunye, Sohee, Yeeun, Sunmi ve Hyuna birlikte yola çıkmıştı. Ancak Hyuna sağlık sebebiyle gruptan ayrıldı ve evet, bahsettiğimiz Hyuna şu anda 4Minute grubundaki Hyuna. Yubin gruba katıldı. 2010 yılına gelindiğinde Sunmi gruptan ayrılma kararı almıştı çünkü eğitim hayatına yoğunlaşmak istiyordu. Sunmi ve Sohee kariyerleri nedeniyle lise’den ayrılmak durumunda kalmışlardı. Hyerim gruba katıldı ve grup şimdiki halini aldı.

Bu kadar üye değişikliği grup için çok da olumlu bir şey değil. Hyuna’nın bugünki popülaritesini göz önünde bulundurursak büyük bir kayıp. Ancak grubun yaptığı müzik popülaritenin asıl kaynağı olduğundan ve daha sonraki hitleri Kore’yi kasıp kavurduğundan çok büyük bir darbe değildi. Sunmi ise çok büyük bir darbe çünkü Sohee’nin ardından grubun en popüler üyesiydi. Two Different Tears için döndükleri dönem dışında Kore’de pek de etkin olmadılar. Hala zirveyi buldukları nokta Nobody ve henüz onu geçen ya da ona yakın bir başarı elde edemediler. Bunun nedeni de JYP’nin değişen ve gelişen KPOP dünyasını – bana kalırsa – fazla küçümsemesi. Amerika gibi büyük bir sektörden sonra Kore’yi bıraktıkları gibi bulacağını düşündü. Geride bıraktıkları dönemde, geride bıraktıkları rakiplerin yaptıklarını gözardı etti. Popülaritelerini ve yeteneklerini de.

2011 Kasım’ında yeni albümleriyle döndüklerinde tamamen unutulmamışlardı ancak bekledikleri kadar da hatırlanmıyorlardı. JYP Wonder Girls’e SNSD’nin comeback döneminin tam 2. haftasında comeback yaptırarak açık bir savaş açtı. Bir nevi tahtımızı geri istiyoruz diyordu. Yani Wonder Girls’ün mutizen kazanacağı ilk hafta SNSD’nin 3. haftası olacaktı. Temiz iş, ilk haftalarındaki Wonder Girls, 3. haftadaki SNSD’yi yerle bir edebilecekti. Sadece JYP’nin hayal dünyasında pek tabii ki. SNSD Mnet ve Inkigayo’da Triple Crown yani 3 kez kazanana kadar Wonder Girls tek bir ödül bile alamadı. Music Bank K-Chart’ta ise 6 hafta boyunca 1. sırada kalıp JYP’ye gerekli cevabı vermişlerdi. 7. haftada SNSD’yi zirveden indirip ödülü kapan kişi ise IU’ydu ve diğer programlarda da kimseye ödül kaptırmadı. JYP Kore’ye büyük bir ihtişamla dönmesi gereken, KPOP’un kraliçeleri olduğunu öne sürdüğü grubunu kendi elleriyle yerle bir etti. Wonder Girls’ün durumu çok mu kötüydü? Tabii ki hayır. Ama başa çıkamayacakları isimler vardı ve JYP bunu kabul etmeyi reddetti. Sonuç ortada. Yanlış anlaşılmasın, Wonder Girls’ün bu konuda en ufak bir hatası ya da kötü sözü yok. Programlarda bu durum hakkında sıkıştırıldıklarında bile sadece SNSD’nin şu anki başarısından dolayı gurur duyduklarını söylediler.

Bu durumun tek sorumlusunun JYP olduğunu düşünüyorum. Wonder Girls yetenekli bir grup, kpop ve Kore için çok çok önemli bir grup. Her şeye rağmen hala ayakta kalıp, başarılı olan bir grup. KPOP’un dünyanın birçok yerine yayılmasında çok büyük katkıları olan bir grup. Ve doğru zamanda, doğru şarkıyla geri döndüklerinde eski popülaritelerine ulaşamasalar bile piyasada söz sahibi olabilecek bir grup.  Ne yazık ki JYP bunu göremedi. Her şeye rağmen bunu bir deneme olarak kabul edip bir dahaki dönüşlerinde daha akıllıca bir seçim yapacağını umuyorum şirketin. Tabii hala ABD albümü çıkacak, kızlar Japonya’da çıkış yapacak.. (tahmin edin hangi şarkı: Nobody!) ve Mayıs geldi hala bekliyoruz.

Fazla söze gerek yok, olacakları bilemeyiz hayat sürprizlerle dolu. Gelecek için söyleyebileceğim tek şey ise: Wonder Girls, sizi hala ve her şeye rağmen bekliyorum.

Advertisements