SNSD: İkiyüzlülüğü İtinayla Ortaya Çıkaran Grup

Birçok kpop fanının ikiyüzlülükte sınır tanımadığını görmemi sağlayan grup. Şimdiye kadar öyle şeylerle karşılaştım, dinledim ve gördüm ki artık hiçbir şeye şaşırmıyorum. SNSD hakkında söylenen, inanılan ya da inanılmak istenen yüzlerce yalana; grup hakkında en ufak bir bilgisi olmadığı halde oturup sayfalarca yazıp döken hakaret eden vakit zengini sağduyu fukarası zavallılara; grubun antisi olmadığını iddia edip haklarında söylenen en ufak zırvaya bile araştırma gereği duymadan inanan ve onları bunlarla suçlayan ikiyüzlülere…

– SNSD ödül alıyor diye çıldırır. Hatta hakaret eder, uyarırsın. Ve bu uyarı kesinlikle o kişinin tepkisi gibi seviyesizce değildir. Arkadaş mırın kırın eder, meşhur ‘ben anti değilim’ cümlesini sarfeder, ‘sadece yaptıkları müziği pek sevmiyorum’ der. Eyvallah dersin, ama arkadaşım şunları bir söyle: neden hakaret etme gereği duyuyorsun? seni duyup da cevap veremeyecekleri için mi? kimse umursamayacağı için mi? yoksa sen ulaşmak için deliler gibi çalıştıkları şeyi elde eden herkese hakaret mi edersin? Sanmıyorum.

Arkadaş önce şöyle der ‘X grubu da hiç sevmiyorum. Şunu yok, bunu eksik, onu hak etmiyor, daha iyi bilmem kimler var.’ Sonra X grup vs SNSD olur. Bizim anti olmayan arkadaş ‘Umarım X kazanır!!!!!’ 😀 Hayır tabii ki istediğini sevebilirsin, destekleyebilirsin ama bir kere bendenizin gözüne battıysan yaptığın her şey zırva hanene eklenir ve elimde olmadan yaptığın ikiyüzlülüğü farkederim. Arkadaş sen az önce X gruba demediğini bırakmıyordun ve yanlış hatırlamıyorsam SNSD ‘antisi değil’din, kızlarla da bir sorunun yoktu. Ne oldu bir söylesene? Bu arkadaş ikiyüzlü değil de nedir? Ve maalesef bu arkadaşlardan etrafta epeyce var. Sadece açıkça grubu sevmediğini söyleyen insanların gözümde değeri daha fazla böylelerindense. O insanlar en azından ikiyüzlülük yapmıyor. İnsanlara saygı duymak için sevmek şart değildir. Sevmiyorum dersin ve konu kapanır. Böyle insanın da başımın üstünde yeri var.

Hayır, sonra SNSD fanları aşırı korumacı, kavgacı vs oluyor. Ben oturup da sitelerde SNSD hakkında kötü konuşanları kara listeye alıp, sonra gidip onlara ağza alınmayacak hakaretler ettiğimi hatırlamıyorum mesela. Onlara hakaret eden insanlara dahi hakaretle karşılık veerdiğimi hatırlamıyorum. Bu grupla değil kişinin insanlara olan saygısıyla alakalı bir durum zaten. Öyle bir pislik ki bu, kpop’ta heeeeeeeeerkes SNSD hakkında kötü konuşabilir, onların yeteneklerine laf edebilir, başarılarını sorgulayabilir, ağza alınmayacak hakaretler edebilir; ve bu normal karşılanmazsa, normal karşılamayan kişi ‘problem’dir. Tipe bak ya, ‘SNSD umrumda bile değil, ne yaparlarsa yapsınlar’ deyip daha sonradan onlar zaten şöyle, onlar zaten böyle diye haklarında atıp tut, ağzına geleni say. Merhaba tatlım, ben de daha ne kadar fazla ikiyüzlü davranabilirsin diye merak ediyordum. 🙂 🙂   Hayır hem umrumda değil diyorsun, hem de her hareketlerini, her başarılarını biliyorsun. Helal olsun neredeyse benden daha iyi takip ediyorsun kızları diyeceğim. 😀

DİKKAT! SNSD’den neden nefret ediyorsun? ‘Onlar bu kadar ünlü olmayı hak etmiyor.’ ‘Onların aldığı ödüller hep adaletsiz, SM satın alıyor’ ‘Onların hepsi yeteneksiz SM sayesinde popülerler’ ‘Onlar çok kaba, fanlarına da insanlara da kötü davranıyor’ ‘Herkes nelerini bu kadar seviyor anlamıyorum, sevilecek bir şeyleri varsa da ben göremiyorum.’ BAK HELE!

1. Sen kim oluyorsun ki insanların neyi hak ettiğine ya da hak etmediğine karar verebiliyorsun? Dünya üzerinde bu kızları ya da başka grupları seven milyonlarca insan varken, SEN? Sen ne hakla kimin ne hak ettiği konusunda yorum yapabiliyorsun? Üstelik de gözlerin sadece önyargıyla kör olmuşken?

2. HAHAHAHAHAHAHAHA. SM para kazanacağı bir grup için niyeeeee niyeeeeee niyeeeeeeeeeee para harcasın? Gruplar çıkacağı programlardan para alıyorlarken, sahne aldıkları ödül törenlerinden, festivallerden para alıyorken SM neden, neden ve neden rüşvet verme gereği duysun? Hayır, azıcık da mı mantığın yok? Hadi internette gördüğün her şeye inanıyorsun, uzaktan bakınca hepsi çok kolay geliyor gözüne; hiç mi merak etmiyorsun bu adamlar bu işi nasıl yapıyor? Arkadaşım fanlar zaten gerçekten fan ise o grupları oldukları yerde görmek için elinden geleni ardına koymuyor! Fanlık sadece anketlerde oy kullanmak, youtube’da izlenme sayısı arttırmaktan ibaret değil. SNSD’nin onlara öyle sadık fanları var ki, SNSD’nin ardında senin etmedik hakaret bırakmadığın kişiliklerini, müziğini, yeteneğini seven, hayran olan o kadar çok insan var ki, SM’in bu konuda bir şey yapmasına gerek yok. SM bir işi sağlama alırsa, sadece o işi daha büyütmeye bakar. Artık bir anlamı kalmayan, ömürlerine yetecek kadarını kazandıkları salak ödüllere para harcamak? Komik olmayın. Hayır her şey SADECE paraysa, niye başka kimse satın alamıyor? SM’den başka kimsenin ödül alacak kadar parası yok mu? Şaka mısınız ya?

3. Tabii SM sevin diyor, milyonlarca insan da sırf onlar söyledi diye SNSD’yi sevmeye başlıyor. Oldu canım. Hayır, millete sorarsan başka herkes müziğiyle ünlü de biiiiiiiiiiiiiiiir tek SNSD öyle değil. Bir tek SNSD yeteneksiz. Bir tek SNSD sadece ve sadece şirketlerinin itip kakmasıyla ünlü. Ya bir gidin işinize. O yüzden mi ‘Nation’s Girl Group’ diye adlandırılıyorlar? Bu da mı SM söylüyor diye oluyor? Ve SNSD sizin kapışamadığınız ödülden vazgeçebilen bir grup. Geçen yıl sene sonunda comeback yaptılar ve fanlar da deli gibi daesang kazanmalarını istiyordu. Ama üyeler fanlara daesang için uğraşmamalarını söylediler. Ama buna rağmen The Boys albümü yılın en çok satan albümü oldu ve Dijital Daesang kazandı.

4. Tebrikler, internette okuduğun her şeye inanarak kendi kendine düşünemeyen insan sürüsü arasında yer almaya hak kazandın! Buna gerçekten inanıyorsan ve doğru olup olmadığını bile kontrol etme gereği duymuyorsan, olup olacağın tek şey bu. Birçok grupla aralarının ne kadar iyi olduğunu bilmezsin. Kore’de, Japonya’da grupların veya üyelerinin onları ne kadar sevdiğini ve saygı duyduğunu bilmezsin. Rookie grupların karşısında bile 90 derece selam duracak kadar alçakgönüllü olduklarını bilmezsin. Fırsatları olduğu sürece fanlarını hiçbir zaman reddetmediklerini bilmezsin. Örneğin Jessica’nın menajernini yokluğundan faydalanıp imza için yaklaşan fanlarına ‘menajerim burada olmadığı için çok şanslısınız’ deyip imzasını vermekten kaçmadığını; Yuri’nin, havaalanında sıvışıp yanına gelen fanına hediye verdiğini. Ya da Taeyeon’un, onları dışarıda bekleyen fanlarına gidip sürekli ‘iyi misiniz, üşüyor musunuz?’ diye sorarak fanların iyi olup olmadığını kontrol ettiğini;  Taeyeon ve Sunny’nin performansları izlemek için dışarıda kuyruk olan fanlara aç kalmasınlar diye yiyecek dağıttıklarını; Yuri’nin setine gelip bütün ekibe yemek ısmarlayan fanların yemek yemediğini öğrenince Yuri’nin kendi yemeğini fanlarına verdiğini; Tiffany’nin soshified’a girip fanlarının mesajlarını okuduğunu; Sooyoung’ın kaza geçirdiği dönemde oturup fanlar için video hazırladığını; Tiffany’nin belki de en büyük ‘SONE’ ve aynı zamanda ‘SONE fanı’ olduğunu; bütün grubun çekim öncesinde sahnedeyken fanlarla sohbet edip, birlikte eğlendiklerini; bütün grubun, fanların onları izlemek için yaşadıkları zorlukları tek tek dinledikten sonra ‘SONE olmak SNSD üyesi olmaktan çok daha zormuş’ deyip, onlara minnettar olduklarını belki milyonuncu kez dile getirdiklerini; bütün grubun sadece bir projeye başlayacakları zaman değil, boş kaldıkları zaman her fırsatta girip UFO Town’da fanların sorularını cevapladıklarını ve onlar hakkında buna benzer yüzlerce şeyi bilmezsin. Öğrenmek için en ufak çaba harcamazsın sonra da karşımıza geçip onların yaptıkları veya yapmadıkları şeyler konusunda fikir yürütmeye hakkın olduğunu düşünürsün. Bunlar sadece benim aklıma gelenler; seninkiler gibi internette orada burada yazılan asılsız iddiaların aksine, videolarla, fotoğraflarla kanıtlanabilecek şeyler. SNSD kızları elbette mükemmel değil, ancak hepsi de iyi kalpli, saygılı insanlar. Ve bu kadar başarılı olmalarında bunun payının çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

5. SNSD’nin sevilecek bir yanını göremiyorsun çünkü sen sevecek bir şey aramıyorsun arkadaşım! Müzikleri sana hitap etmiyor, sevmiyorum diyorsan tamam. Ama bu kadar sevilecek neleri var ki? diye soruyorsan, sorduğun soruya uygun bir cevap bulmak için uğraşman gerekir. Ama senin derdin nefret etmek için daha çok sebep bulmak, senin sevdiğin grubun belki elde edemediği şeylere ulaştıkları için onları karalamak. Herkesin inanmaya dünden hazır oldukları yalanları, dedikoduları şiddetle desteklemek ve yapabiliyorsan daha çok yaymak.

Sonuç olarak, sevgili arkadaşlarım sevmeyiniz; kimse sizi sevin diye zorlamıyor. Ama onları kötülemek için kendinizi bu kadar yormayınız, gidip kendi favori grubunuzla uğraşınız. Sayfalarca SNSD’den ne kadar nefret ettiğinizi yazmak yerine kendi sevdiğiniz grupla ilgili güzel şeyler yazınız. Vaktinizi birilerinden nefret etmek yerine, başka grupları sevmek için harcayınız. Bu kadar umursamadığınız(!) değersiz, yeteneksiz bulduğunuz(!) hak etmediği bir yerde bulunan(!) bir gruba daha çok prim yaptırmayınız. Nefretiniz üzerinden değil, sevginiz üzerinden yaşayınız. “SNSD’den nefret ediyorum” ve benzeri arama sözcükleri yerine sevdiğiniz şeyleri aratınız. Benim bloguma ulaşacaksanız da böyle kelimelerle ulaşınız. Sizi temin ederim karşınıza çıkacak şeyler o aramaların sonuçlarından daha kötü olmayacaktır.

Rica ediyorum bu grup hakkındaki ikiyüzlülüğünüzü bir kenara bırakınız. Yüzlerce kez söyledim, yine de söylerim hakaret etmek, küfür etmek, aşağılamak fikir beyan etmek değildir. Ben tarafsızım demekle tarafsız olunmaz, yaptıklarınız ve söyledikleriniz tutarlı olmak zorundadır. Bunları yapamıyorsanız hiç konuşmayın daha iyi.

Ve şunu da belirteyim; sizler, SNSD’den nefret etmek kararlı olan insanlar, bilin ki siz nefret etmek için aynı zırvalıkları tekrar tekrar sıralarken ben onları sevmek için yüzlerce, belki binlerce sebep bulabilirim. Ben onları sizin nefret ettiğinizden binlerce kat daha fazla sevebilirim. Çünkü biliyorum ki benim için de o kızlar için de önemli olan şey bu: sevgi.

Advertisements