KPOP’un Kraliçeleri!

Her sene yeni çıkış yapan gruplar piyasada mantar gibi biterken bugün KPOP Dalgasının en bilindik sörfçülerinin debut sürecine bir dönüş yapalım dedim!

Bu eski bir haber ama duydunuz mu bilmem, SNSD, Wonder Girls ve KARA bütün dünyada ilk kez Korean Smart Domain, yani sitelerinde Korece harflerle yazılacak bir uzantıya sahip olacaklar. Uzantıya sahip olacak gruplar oylamayla seçildi. Oylama sonucunda SNSD birinci, KARA ikinci, Wonder Girls ise üçüncü sırada yer aldı.

Saydığım gruplar bu dalganın bütün dünyaya yayılmasına büyük katkıda bulundular. Ama bana sorarsanız yaptıkları en büyük katkı erkek gruplar tarafından yönetilen bir piyasada varlıklarını belli ederek birçok yeni kız grubun önünü açmaktı. Şimdi 3 grup da yıkılmaz birer kale ama bu noktaya elbette sıfırdan başlayarak geldiler. Eh, biz de üyelerinin büyük bir çoğunluğu 18 yaşına bile ulaşmadan çıkış yapan bu grupların geçmişine doğru bir yolculuğa çıkalım! 🙂

* * *

WONDER GIRLS 2007 Şubat’ında, 5 kişilik bir grup olarak yola çıktı. Çıkış şarkıları Irony; grup üyeleri ise Sunye, Yeeun, Sohee, Sunmi ve Hyuna’ydı. Hyuna ve Sunmi gruptan ayırılırken, Yubin ve Hyerim gruba katılarak onların yerini aldı. İlk mutizen ödüllerini 2007’de Tell Me ile kazandılar ve bu şarkıyla birlikte grubun popülaritesi aldı başını gitti. 2009’da Amerika’da çıkış yapmak üzere Kore’den ayrılana kadar Nation’s Little Sisters+Girl Group olarak adlandırılıyorlardı.

2 Şubat 2007 – Inkigayo Debut Stage

Öncelikle, grubu bu haliyle görmek çok garip geliyor bana. 😀 Sanki bambaşka bir grubu izliyorum, neyse. Üyelerin canlı performansları debut yapan bir grup için gerçekten iyi. Sunye ve Yeeun’a sözüm yok her zamanki gibi. Sunmi de gayet iyi. Hyuna’nın rap’i her zamanki gibi. Sohee’ye şaşırdığımı belirtmeliyim, şimdikinden çok daha güçlü geliyor sesi. Muhtemelen şarkıdan dolayı ama beklediğimden iyiydi. İlginç bir nokta daha, üyeler şu anda daha küçük görünüyorlar bence. 😀 Kıyafetler ve makyajdan dolayı olsa gerek. Sahne kostümlerine bayılmadığımı da itiraf etmem gerek. Ama neredeyse kusursuz denebilecek bir debut performanstı. Şapkamı çıkarıyorum karşınızda efendim. 😀

* * *

KARA 2007 Mart’ında 4 kişi olarak sahnelere çıktı. Çıkış şarkıları Break It; grup üyeleri Gyuri, Sunghee, Nicole ve Seungyeon’dı. Sunghee gruptan ayrılırken Hara ve Jiyoung gruba katıldı ve Kara bugün bildiğimiz halini aldı. İlk mutizen ödüllerini 2009’da Honey ile kazandılar. Grup ne yazık ki dinleyiciler arasında Wonder Girls kadar kabul görmedi. Grup ile aynı şirketten çıkan ve bir döneme damgasını vuran Fin.K.L nedeniyle Kara için beklentiler çok yüksekti ve nedendir bilinmez bu debut beklendiği gibi ses getirmedi. Bunda şirketlerinin grubu tanıtma konusunda yetersiz kalmasının çok büyük payı olduğu düşünülüyor. Bugün Kara ismi Japonya’da gösterdikleri başarıyla anılıyor ve kendi ülkelerindeki popülariteleri de  ancak bu başarılarının ardından daha büyük bir kitleye yayıldı.

28 Mart 2007 – Inkigayo Debut Stage

Öncelikle, ben bu şarkıyı çok seviyorum ya! Neden bilmiyorum ama çok eğlenceli geliyor bana. 😀 Gruba dönersek, Sunghee Kara için büyük bir kayıp olmuş. Bunun aksini iddia etmek hata olur. Gyuri ve Seungyeon’ın vokallerinin zaman içinde ne kadar geliştiğini bu performanstan anlamak mümkün. Ancak bu performansta Sunghee’nin yanında birazcık – çok az 😀 – zayıf kalıyorlar. Nicole ise ondan hiç beklemezdim ama grubun en zayıf vokaliymiş. Solo kısımlarının kusursuz olduğu söylenemez ama bunun da debut performansı olduğunu unutmamak gerek. Heyecandan sesinin titremesi çok normal. 🙂 Genel olarak gayet iyi bir performans, dediğim gibi çok da eğlenceli bir şarkı, kızlar inanılmaz şirin zaten küçücükler. 🙂 Alkışlıyorum efendim.

* * *

GIRLS’ GENERATION/SNSD 2007 Ağustos’unda 9 kişi olarak çıkış yaptı. Çıkış parçaları Into The New World; grup üyeleri Taeyeon, Jessica, Sunny, Tiffany, Yuri, Sooyoung, Yoona ve Seohyun’dur ve grupta herhangi bir üye değişikliği olmamıştır. İlk mutizen ödüllerini 2007’de Into New World ile kazandılar. Grup ancak 2009 yılında Gee şarkılarıyla kelimenin tam anlamıyla patlama yaptı. Kpop’taki birçok rekoru kırıp, Nation’s Girl Group ünvanını kaptılar ve o zamandan beri de tahtlarını gitgide sağlamlaştırıyorlar.

7 Ağustos 2007 – Music Bank Debut Stage

Suratları! Küçücükler! SNSD’nin debut sahnelerini izlerken inanılmaz duygulanıyorum. Yaşayanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu ufaklıkların şu anda gelmiş oldukları nokta, söyledikleri şarkı ve verdiği his… Bu performans Taeyeon ve Jessica’nın neden ana vokaller olduğunun kanıtı gibi. Seohyun, Sunny, Tiffany, Yuri, Hyoyeon inanılmaz güçlü, Sooyoung ve Yoona biraz daha zayıf kalsalar da Yoona’nın ufak bir hatası dışında grup bir bütün olarak müthiş güçlü geliyor kulağa. Bir sene boyunca bu şarkıyı çalıştıklarını düşünürsek çok normal tabii. Bu kareografinin SNSD’nin belki de en zor kareografisi olduğunu söylemek lazım ancak gayet senkronize hareket ediyorlar. Hem vokal hem de danslarıyla çok fazla enerji gerektiren bir performans ve altından çok da iyi kalkmış bizim kızlar. Neredeyse kusursuz bir performans. Gözlerim yaşlı alkışlıyor ve şu anda şapkamın yerini bulamıyorum  efendim. 😀

* * *

Bu küçücük kızların şu anda geldikleri noktaya bakınca duygulanmadan edemiyorum. Birçoğu benim yaşımda olmalarına rağmen kitleleri yerlerinden oynatıyorlar ve hepsinin de başarısıyla gurur duyuyorum! Onların yeri çok ayrı çünkü onlar kız grupları için her şeyin neredeyse sıfır olduğu bir noktadan geldiler. Yeni bir jenerasyonun doğmasına katkıda bulundular. Bugün aldıkları her övgüyü ve başarıyı yıllarca bıkmadan usanmadan çalışmalarıyla, karşılarına çıkan zorluklara ve engellere rağmen ayakta kalabilmeleriyle fazlasıyla hak ettiler. Ve umuyorum ki emeklerinin karşılığını fazlasıyla almaya devam ederler. 🙂

Advertisements