SNSD: Kore Kültürünün Temsilcileri!

Girls’ Generation nam-ı diğer SNSD Kore kültürünün yurt dışında tanıtımına katkıda bulunacak.

Kore pazarlama uzmanı ve Sungshin Kadın Üniversitesi profesörü Seo Kyeong Duk, Kore kültürünü İngilizce konuşan kitlelere, kültür hakkında bilgi veren broşürler yoluyla tanıtmak için SNSD’nin yardımına başvurdu.

Bahsi geçen broşürler Kore’nin beş en temel kültür öğesini İngilizce olarak tanıtıyor. Bunlar, Hangeul- Kore Dili; Hanshik – Kore mutfağı; Hanbok – Geleneksel Kore Giysisi; Hanok – Geleneksel Kore Evleri; Hanji – Geleneksel El Yapımı Kore Kağıdı (özellikle tarih dizilerinde dikkatinizi çekmiştir, bildiğimiz kağıtlardan daha çok bez gibi görünür, farklı farklı renklerde üretilir ve bu kağıtlar yıllarca hiç bozulmadan üzerindeki yazıyı muhafaza eder.)
Seo Kyeong Duk, bu broşürlerin hazırlanma nedenlerinden birkaçını şöyle açıkladı: “Kpop’un dünyada büyük bir hızla yayıldığı bir dönemde, kültürümüzün tanıtılması ve gelişiminin desteklenmesi gerektiğini düşündüm. Böylece dünyanın dört bir yanına dağıtılacak bu broşürlerin ortaya çıkarılmasına yardımcı oldum.”

 

Bay Seo “Kore kültürünün temsilcileri olarak, SNSD grubunun da yer almasıyla, broşürlerin bir kere bakılıp atılacak kağıt parçaları değil, dünyanın farklı yerlerindeki birçok gencin saklayacağı bir fotoğraf gibi olacağını umut ediyoruz. Ayrıca broşürlerimiz çevre dostu materyallerle hazırlanmıştır. ” diye ekledi.

SNSD’nin broşürlerde yer almak üzere seçilmesi üzerine grubu temsil eden şirket, SM Entertainment konuyla ilgili olarak “Broşürlerde yer alarak, Kore kültürüne ışık tutup yabancı kitleleri kültürümüz konusunda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. ” yorumunda bulundu.

SNSD-bilgi-broşürlerinin yaklaşık 50.000 kopyası önümüzdeki hafta itibariyle Yeosu EXPO’da dağıtılmaya başlanacak. 30.000 broşür Londra Olimpiyatlarında ve 20.000 broşür de dünyanın dört bir yanındaki, isim yapmış üniversitelerde dağıtılacak.

Profesör Seo Kyeong Duk daha önce de New York Metropolitan Art Museum, New York’s Museum of Modern Art ve daha birçok isim yapmış kurumda bulunan – Kore kültürü hakkında bilgi veren – broşürleri hazırlamıştı.

Kaynak: eNewsWorld

Çeviri bana aittir.

***

Çevirmenin – epeyce uzun – Notu

Bu habere öyle sevindim ki! Bir SNSD fanı olarak hem gurur duydum hem de çok mutlu oldum. EXPO’ya gelen turistler, Londra Olimpiyatlarına giden binlerce farklı kültürden insan, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerin öğrencileri ellerine bu broşürü aldıklarında kültürün en temel öğelerinin yanında SNSD’yi de görecekler. Bunun ne kadar büyük bir onur olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Koreliler gibi ülkeleriyle, ırklarıyla ve kültürleriyle bu kadar gurur duyan bir millet, bütün bu değerlerini temsil etmek için SNSD’yi seçiyor! Kültürün temsilcisi olan 6. öğe olarak seçilmelerinin yanı sıra, dünyanın dört bir yanında hem ülkelerini hem de kültürlerini tanıtacaklar! Bu harika bir haber değil de ne?

Nation’s Girl Group -ya da Korelilerin dediği gibi GUGMIN GIRL GROUP – sıfatına sahip olan SNSD şimdi de böyle bir prestijle ödüllendiriliyor. Broşürlerin eline geçeceği yukarıda saydığım kitleler SNSD’yi tanıyacak belki bakıp geçecekler belki de araştırıp grubun dinleyicileri arasına katılacaklar. SNSD fanları bu broşürleri ellerine geçirdiklerinde Kore kültürü hakkında bilgi sahibi olacaklar. Çoğunlukla “ne dediğini bilmeyen ergenler” olarak yansıtılan bir fandom için son derece olumlu bir durum bu. Gerçekten Kore ve Kore kültürüne ilgi duyan insanlar bu broşürleri saklayacak ve SNSD’yi tanıyan tanımayan birçok insanın evine girmiş olacak grup. Sırf üstünde SNSD var diye atanlar da olur eminim, ama dediğim gibi gerçek niyetleri Kore kültürü hakkında bilgi sahibi olmak olan insanların böyle bir tavır sergileyeceğini sanmıyorum. O şekilde tavır sergileyen insanların da kendi kaybı olacaktır pek tabii.

Dünki yazımın üzerine bugün böyle bir haber almak beni çok mutlu etti ve kendi açımdan savunduğum şeylere destek olduğunu düşünüyorum. Kore kültürüyle ilgili birçok şeyi Korece kursumdaki öğretmenlerim, tanışma şansına sahip olduğum birbirinden sıcak Kore insanı, maalesef ki son derece az sayıda bulabildiğim kitaplar ve Kpop sayesinde öğrendim. SNSD Yuri ve Sunny sayesinde izlemeye başladığım Invincible Youth programının çok faydası oldu özellikle. Programda köy hayatı süren “Girl 7” üyeleri – SNSD Yuri & Sunny, Kara – Hara, T-ara – Hyomin, Secret – Sunhwa, BEG – Narsha, 4Minute – Hyuna –  sayesinde ülkeye özgü birçok şey öğrendim. Hayvancılık, balıkçılık, tarım, köy hayatı, Kore mutfağı… Şu ana kadar izlediğim hem en eğlenceli hem de en bilgilendirici programdı. İlgilenen herkese tavsiye ederim 🙂