Remake Kpop Şarkıları!

Kpop fanları olarak birçok şarkının sadece Kpop grupları tarafından söylendiğini düşünüyoruz. Ancak hiç de öyle değil! Birçok kpop şarkısı Batı’dan satın alınır hatta bir kısmı da aslında Batı’da yayınlanan şarkıların Korece versiyonlarıdır. Bugün remake, yani yeniden düzenlenen, kpop şarkılarını toparladım. Bazılarının remake olduklarını öğrendiğimde şok geçirdim, sizleri de şaşırtacağına eminim! Öyleyse başlayalım!

1. SNSD – Run Devil Run: Bu şarkıyı herkes Kesha’ya ait sanıyor ancak Kesha sadece demo versiyonunu seslendirmiş. SME de daha sonra şarkıyı SNSD için satın almış.

2. TVXQ – Mirotic: Evet Mirotic de bir remake! Sarah Connor tarafından Under My Skin ismiyle yayınlanmış daha önce. Single olarak yayınlanmış. Muhtemelen o dönemde SME de şarkının telif haklarını TVXQ albümü için satın almış.

3. SNSD – Tell Me Your Wish/Genie: Genie ilk olarak Özbek Dineyra tarafından seslendirilmiş. Ancak şarkının telif hakkı alınmadığı için şu an Dineyra’nın şarkısı intihal olarak kabul ediliyor.  Bu  nedenle o şarkıya yer vermiyorum. SNSD’den sonra Natalie Makoma ve C. J. Lewis kendi versiyonlarını yayınlamışlar. Natalie’nin versiyonunu paylaşıyorum ben de.

4. SHINee – Juliette: Juliette ilk olarak High School Musical filminin yıldızı Corbin Blue tarafından Deal With It ismiyle yayınlanmış. Bunu öğrendiğimde  kısa süreli bir şok geçirdim. 😀

5. SHINee – Love Like Oxygen: LLO ilk kez Martin tarafından Show The World ismiyle yayınlanmış.

6. SNSD – Born To Be A Lady: SNSD’nin ilk Japonca albümünde bulunun bu şarkısı daha sonradan Demi Lovato tarafından seslendirildi. Demi’nin şarkısının ismi ise Mistake.

7. f(x) – Hot Summer: Monrose isimli bir şarkıcı Hot Summer ismiyle aynı şarkıyı yayınlamış.

8. SNSD TTS – Baby Steps: Şarkı daha önce Varsity tarafından yine Baby Steps ismiyle yayınlanmış.

*

Liste uzar gider. Ben sadece şahsen çok şaşırdıklarımı paylaşmayı tercih ettim. Altını çizmek de fayda ‘bu şarkıların hiçbiri bir diğer sanatçıdan çalıntı’ değildir.  Kpop grupları tarafından önce ya da sonra yayınlanmış olsalar da şarkıların telif hakları her sanaçtı ya da şirketi tarafından satın alınmıştır.

Ve böylece bir yazımın daha sonuna geldim.

Herkese afiyet olsun. 😛

*Kpop versiyonlarının birçoğuna aşina olduğunuzdan ya da aradığınızda çok rahat bulabileceğinizden videolarını paylaşma gereği duymadım.