GEE GEE GEE GEE BABY BABY BABY!

‘Uzakdoğu’da bu şarkıyı bilmeyeni dövüyolarmış’ demiştim daha önce. 😛

Popülaritesini anlatabilmenin bir yolu yok diye düşünüyordum çünkü. Ama artık var! Sadece PSY’ın Gangnam Style’ına bakmanız yeterli. 2009’da GEE çıkıyor ve kpop’un o dönemde yayıldığı coğrafyada patlıyor. Herkes çılgınlar gibi bu şarkıyı dinliyor, halmoniler-halabociler bile dansını öğreniyor. Daha 2009’da bir videonun ilk gününde 1 milyon izlendiğini düşünün, ki bu video youtube’da bile değil. Bu çılgınlığın üzerinden 5 ay geçtikten sonra video youtube’a yükleniyor. Bugün 84 milyon izlenme sayısına sahip ve aradan 3 yıl geçmiş olmasına rağmen izlenme sayısı her gün daha da artıyor. Hikaye tanıdık geldi mi? Ve Gee, PSY sollayana kadar da youtube’da en çok izlenen kpop video’suydu.

PSY’ın bugün yakaladığı başarıda bütün grup/sanatçı/dizi/film’in Hallyu’yu farklı topraklara yaymasının payı büyüktür, tıpkı SNSD’nin durumunda olduğu gibi. Belki Hallyu farklı yollarla dünyaya yayılmasa, PSY gibi bir sanatçı sadece Asya ülkeleriyle kısıtlı bir coğrafyaya hitap etmeye devam edecekti. Neyse ki durum farklı. Şimdi dünya PSY’ı tanıyor. Birçok insan ‘kpop’ diye bir şeyin  varlığını keşfediyor.

PSY – bana sorarsanız – kpop’un her zaman sunacak yeni bir şeylerinin olduğunu da gösterdi. Belki PSY samchon en başından beri kpop’u tanıtan kişi değildi ama yaptığı işin kalitesiyle başarıyı yakalayabileceğini gösterdi. Başarılı olmak için ille de devasa bir hayran kitlesine sahip olmak zorunda olmadığını gösterdi. Kpop’un hiç de kısır döngüde olmadığını gösterdi. Belki bir gün PSY da tek bir sanatçı olarak kısır döngü içerisine girip başarılı olduğunu düşündüğü formülünü tekrar tekrar kullanır ve insanlar bundan sıkılır. Ama o zaman da yine bir başka yaratıcı kpop sanatçısı çıkıp sahne ışığını çalabilir.

Rain Hollywood’a uzandı. BoA Japonya kapısını açtı.  TVXQ Guiness’e adını yazdırdı.  Super Junior Asya ve Avrupa’yı fethetti. Big Bang MTV EMA’da dev isimleri devirdi. Wonder Girls Amerika kapılarını araladı. SNSD başlı başına yeni bir dönem getirdi, Interscope tarafından seçildi. Japonya KARA’nın avcunda. JYJ hiç ulaşılmadık topraklara ulaştı. MBLAQ Avrupa/Güney Amerika listelerini fethetti. 2NE1 will.i.am tarafından keşfedildi. Daha bir sürü başarı~ Ve şimdi de dünya PSY salgınıyla çalkalanıyor. Bu macera neden son bulsun ki?

Bence durum böyle. Bana göre kpop hala umut vaad ediyor. Bir müzik türü olarak kabul gördü ve bu türe sadık kalan dinleyiciler mutlaka olacaktır. PSY’ın başarısını örnek alan yeni sanatçılar da çıkacaktır ortaya. Dediğim gibi, belki bu tarz da bir gün insanları sıkacak, farklı bir tarz ele geçirecek dikkatlerini. İhtimaller sınırsız, neden kpop’un geleceği şu anki seçeneklerle sınırlı kalsın ki? 🙂

*Bu arada – fanı olmadığı halde – sırf PSY SNSD’yi youtube’da geçti diye sevinen, bundan – nedense – zevk alan bir takım insanlar var. Son derece koyu bir SNSD fanı olarak sadece PSY’ın başarısı için seviniyorum. Hatta JB’yi de geçip youtube’un en çok izlenen videosu olsun istiyorum. Kpop’ta hep böyle yaratıcı, eğlenceli, kaliteli yapımlar görmek istiyorum. SNSD’nin kendisi de dahil olmak üzere yapabilen herkesin SNSD’yi geçmesini istiyorum ki hep daha iyi işler ortaya çıksın. PSY, SNSD’yi geçti ama SNSD hala onun hemen arkasında. Eh, bundan sonra da yapabilen daha iyisini yapsın.  😉