PSY, TVXQ ve Music Bank

Malumunuz PSY bugün 8. kez K-Chart’ta da 1. oldu. Bu TVXQ’ya 2 hafta üst üste ödül yok demek. Ve muhtemelen hiç de olmayacak.  Konuya kim kazanmış kim kaybetmişten çok kim niye kazanmış, niye kaybetmiş diye bakmak lazım. İşte ben de onu yapmaya geldim.

Öncelikle Music Bank K-Chart’ı her hangi bir listeyle karıştırmayalım. Oricon ile karşılaştırabileceğiniz liste Gaon’dur, Hanteo’dur, Instiz’dir. Yani albüm, cd, dvd, dijital satışların kendi kategorilerindeki toplamı. K-Chart ise bütün bu genel satışlardan belli bir yüzde alır sadece. Dijital Satışlar ve albüm satışlarının yanına yayın puanı ve seyirci puanını ekler. Yayın puanı – bildiğim kadarıyla – X grubun şarkısının Music Bank’in KENDİ – tv&radyo – kanalı KBS’de ne kadar fazla yayınlandığına göre belirleniyor. Seyircilerin seçimi içinse taktikleri ne bilmiyorum ama muhtemelen online anketlerdir. Yukarıda saydığım puanların oranları şimdiye kadar 3 kez değiltirilmiş. En sonuncusu daha önce bahsettiğim gibi SNSD’nin comeback yaptığı sırada değiştirildi. Albüm satışlarının oranı %5’e indirildi, dijital satışların oranı yükseltildi.

Son durum: albüm satışları %5, dijital satışlar %65, yayın puanı %20, seyirci puanı %10.

Ne söylerseniz söyleyin K-Chartı kazanmak bütün bu alanlarda kazanmak demek. Bu yüzden de – özellikle rookie ve orta halli – kpop grupları için çok önemli.

Şimdi gelelim TVXQ’nun durumuna. SMTown gruplarının dijital satışları genelde kötüdür, bu bilenen bir gerçek. ALL-KILL ve PERFECT ALL-KILL genelde uzak bir durumdur bu gruplara. Eskiden SME ve Cyworld arasındaki anlaşmazlık yüzünden gruplar bu başarıları elde edemiyordu. Anlaşmazlık düzeldikten sonra da SNSD, f(x) ve SHINee ulaşabildi sadece.   SMTown gruplarının en güçlü yanı nedir? Albüm satışları. Peki KSB – ah canım hiç farkında olmayarak (!) –  ne yaptı? Albüm satışlarından gelen puanı %5’e kadar budadı. Bir kere buradan kaybederek başlıyorlar.

TVXQ’nun son durumu. Instiz’i sürekli takip ederim. Kim birinci olmuş falan filandan çok yeni neler çıkmış, listede kimler var gibisinden. Güzel bir kaynak yani. Ayrıca Kore’de gerçekten neler dinleniyor en iyi anlayabileceğiniz listelerden biri. Instiz Kore’deki dijital listelerin satışlarını toplayan genel bir liste. Ve TVXQ, albümün satışa çıktığı ilk günlerde bile bu listede ilk 10’a giremedi. Hatta ilk 20’ye bile girememiş olabilir emin değilim. Bu da puanın neden düşük olduğunu açıklıyor. Yayın puanı ve seyirci puanı için de yapılabilecek bir şey yok. Nedenini aşağıda anlatıyorum.

PSY’a gelelim. Bu adam 15 Temmuz’da şarkısını yayınladı. Peki ilk kez ne zaman ödül kazandı biliyor musunuz? Hemen göstereyim size:

Music Bank:

August
08.03 – (SISTAR5th – Loving U2nd [9,533 points])
08.10 – BEAST5th – 아름다운 밤이야 (Beautiful Night)1st [16,303 points]
08.17 – PSY4th – 강남스타일 (Gangnam Style)1st [18,601 points]
08.24 – PSY5th – 강남스타일 (Gangnam Style)2nd [21,399 points]
08.31 – PSY6th – 강남스타일 (Gangnam Style)3rd [22,737 points]
September
09.07 – KARA7th – Pandora1st [16,415 points]
09.14 – PSY7th – 강남스타일 (Gangnam Style)4th [21,085 points]
09.21 – PSY8th – 강남스타일 (Gangnam Style)5th [20,236 points]
09.28 – PSY9th – 강남스타일 (Gangnam Style)6th [20,529 points]
October
10.05 – PSY10th – 강남스타일 (Gangnam Style)7th [28,006 points]
10.12 – PSY11th – 강남스타일 (Gangnam Style)8th [30,454 points]

M!Countdown:

August
08.02 – BEAST6th – 아름다운 밤이야 (“Beautiful Night”)1st [8,696 points]
08.09 – BEAST7th – 아름다운 밤이야 (“Beautiful Night”)2nd [8,876 points]
08.16 – BEAST8th – 아름다운 밤이야 (“Beautiful Night”)3rd [8,951 points]
08.23 – PSY3rd – 강남스타일 (“Gangnam Style”)1st [8,423 points]
08.30 – PSY4th – 강남스타일 (“Gangnam Style”)2nd [8,561 points]
September
09.06 – PSY5th – 강남스타일 (“Gangnam Style”)3rd [8,637 points]

Yaaaaani sevgili arkadaşlar. Bu adam kendi ülkesinde ancak yurtdışında patlama yaptıktan sonra kazanmaya başladı. Tam 1 ay sonra! PSY popüler evet ama Gangnam Style ne kadar eğlenceli bir şarkı olursa olsun, yurtdışında popüler olduktan sonra Kore’de de takdir edildi. TVXQ’nun puanları çok düşük evet. Ama şu an PSY’ın karşısına kim çıkarsa çıksın böyle olacak. Belki de TVXQ Ağustos’un ilk yarısından önce dönmüş olsaydı hiç bu konulara kafa yormamıza gerek kalmayacaktı. Ama bu TVXQ için hassas bir dönem. Çünkü herkes eski popülaritelerine sahip olmadıklarına takmış durumda. Tabii ki olmayacaklar 3 üyeleri gruptan ayrıldı, kaç sene sahneye çıkmadılar tabii ki öyle olacak! Yine de bu tamamen yok oldukları anlamına gelmiyor. Ama şu sıralar bu ödül meselesi insanlar içini buruk bırakıyor bunca olumsuz ve can sıkıcı haberin arasında. Fanları olarak kabul etmek istemediğimiz bir şeyi yüzümüze çarpıyorlar gibi geliyor. Durum öyle değil işte. Bu sadece TVXQ’nun güçlü ya da popüler olmasıyla alakalı değil, bu piyasanın şu an PSY’ın tekeline geçmiş olmasıyla alakalı. Şu anda kralı gelse havasını alır. Music Bank’in PSY’dan önceki rekoru SNSD’ye aitti ve bu puan 23k idi. VEE PSY bu puana sadece yayın puanıyla ulaşabilir hale geldi. Adam her hafta yeni bir rekor kırıyor, bugün de 30k ile kazandı. Ve bunun 21k’lık bölümü yayın puanı! Düşünebiliyor musunuz? Bunu ne fanlar değiştirebilir, ne şirketler, ne de TVXQ. PSY bile değiştiremez.  İnsanlar Gangnam Style dinliyor, istiyor. TV ve radyolar da Gangnam Style çalıyor. Böyle bir durumda başka şarkılara fırsat verilebilir mi sizce? Belki o da potansiyel olarak hit bir şarkıdır ama farkettiyseniz Gangnam Style da sadece yurtdışında patladıktan sonra bu kadar rağbet görmeye başladı. Yani şu anda herkes bu başarıya karşı yarışıyor, bu şarkıya karşı değil. Bu durumda 700k’lık fancafe gelse onlar bile kurtaramaz TVXQ’yu çünkü PSY’ın arkasında koca bir ülke var.

Her neyse, TVXQ’nun ödül alması önemli değil çünkü TVXQ isminin ne anlama geldiğini herkes biliyor. TVXQ’nun ödül alması önemli değil çünkü cassiler onları sadece kazanmaları için değil TVXQ oldukları için destekledi, destekliyor ve destekleyecekler. Sadece 4 günde 131k albüm satmaları ve Gaon’da ayın en çok satan 2. albümüne sahip olmaları bunun kanıtı.

Ama,

TVXQ’nun ödül alması önemli çünkü kpop dünyasında prestijleri tehlikede. TVXQ’nun ödül alması önemli çünkü onları çaresiz bir durumda görmek fanlar için hoş değil. Ve onların da kendilerini çaraesiz hissedebileceklerini düşünmek en kötüsü. Yani karmaşık bir durum. Ödül alamamaları umrumda değil. Ama böyle bir dönemde alamamış olmaları umrumda. Ne demeye çalıştığımı ben de bilmiyorum. Ama beni rahatsız eden şey şu dönem işte. Öyle bir şeyler. Her neyse, kimse bilip bilmeden konuşmasın arkadaşım. Tepem atıyor. Burada durum çok farklı. Kpop Gee’den beri böyle bir şey görmedi. Ben de anlamaya ve anlatmaya çalışıyorum. PSY’ın puanı her hafta daha da yükseliyor ve sistem değiştirilmezse TVXQ ödül falan alamayacak Music Bank’te. Ve ağzı olan konuşmaya başlayacak. Aslında bu yazıyı geçen hafta yazmalıydım ama tembelliğime yenildim yine. Durum bu saramdeul, yapabileceğimiz bir şey yok Changmin gibi PSY’ı alkışlamaktan başka.

Mnet bizimdir deyip kapatıyorum.

***Bu arada Music Core ve Inkigayo’da ödül kazanamadı diye üzülen veya söylenenler var. OLİM ONLAR ÖDÜL FALAN VERMİYO HANGİ DÜNYADA YAŞIYOSUNUZ SİZ?

The end.