Kore Milletinin Neyi?

Malumunuz Korelilerin grupları, şarkıcıları, oyuncuları veya sporcuları bir kere zirveye koydu mu onlara “Korean Nation’s xxx” sıfatı vermesi meşhurdur. Ben de bugün bu sıfata kimler layık görülmüş merak edip araştırdım sonra da blog için derlemeye karar verdim. Buyurun başlayalım. 😛

  • Nation’s MC: Yoo Jae Suk

Running Man, Infinity Challenge, Happy Together ve Come To Play programlarından tanıdığımız bu isim Koreliler tarafından halkın sunucusu olarak kabul ediliyor. Bu ünvana netizenlar tarafından 5 sene üst üste en sevilen komedyen seçilmesiyle ulaştı. Kendisi Gangnam Style’daki muhteşem sarı takım elbiseli insan evladıdır aynı zamanda, altını çizelim.

  • Nation’s Husband/Son In Love Yoo Jun Sang

Birçok başarılı yapımda rol aldığı gibi Unexpected You dizisiyle de Kore halkının damadı/kocası(?) ünvanını almış Yoo Jun Sang.

  • Nation’s Little Sister: IU, Moon Geun Young, Kim Yuna

En karmaşık  kategori buydu. Çünkü şu anda bu sıfata layık görülmüş 3 isim var. Şarkıcı IU; oyuncu Moon Geun Young; sporcu Kim Yuna. Üçü de Kore halkının balı, bi denesi.

IU

Kızımızı bilmeyen yoktur. Kadife sesi ve gitarıyla halkın kalbini çalan Kore’nin küçük prensesi. Şarkıları dijital listelerde rekorlar kırar, fancafe kaydadeğer bir kitleye sahip nadir kadın şarkıcılardandır. Norebanglarda şarkıları en çok söylenen şarkıcılardandır falan filan.

Moon Geun Young

Bu sıfatı ona My Little Bride filmi ve Autumn Tale dizisi kazandırmış. Daha 12 yaşında modelliğe başlayan kızımızın filmografisi epey kabarık. Kendisini Jang Geun Suk ile birlikte baş rolünü oynadığı Mary Stayed Out All Night’tan da tanırsınız.

Kim Yuna

Kore’nin gururu. Kim Yuna’nın başarılarını saymakla bitmez. O yüzden saymakla uğraşmıyorum. 😀 Kore’de üst üste 5 sene ülke şampiyonu olmuş, olimpiyatları ve başka bir sürü uluslararası yarışmayı 1.likle tamamlamış falan filan. Buz pateni dedin mi benim bile aklıma ilk önce Kim Yuna geliyor artık. 😀

  • Nation’s First Love: Yoona, Suzy

Yoona zaten Kore’nin en sevilen idolüdür. Genelde oylamalarda bu sonuç hiç değişmez. Kore halkının ilk aşkı olarak önce Yoona sonra da Suzy seçilmiş. Şu sıralar da oylamalarda berabere kalıyorlar.

Yoona

Artık bu kadar da olunmaz dedirten yaratık. SNSD grubunun görseli, her şeyin birincisi, her şeyin kraliçesi falan. Love Rain’i izlemeden geçmeyin ve kalplere dikkat.

Suzy

MissA grubunun en küçüğü Suzy çıkış yaptıklarından beri popülaritesi artırmaya devam ediyor, öyle ki grubunu bile geride bıraktı bu konuda. Dream High ve Big dizileriyle Kore halkının gönlüne taht kurdu.

  • Nation’s Little Brother: Park Ji Bin, Lee Seung Gi

Boys Over Flowers dizisinden Jan Di’nin kardeşi, bildiniz mi? Little Brother filmi ve dizideki rolleriyle Kore’nin küçük erkek kardeşi ünvanına erişmiş bizim kerata.

Lee Seung Gi

Efendim bu genci tanımayan varsa kendine Hallyu fanı falan demesin, o kadar. Kore’nin bi denesi, ajummaların gözdesi. CV’si o kadar kabarık ki izlenme rekorları kıran dizilerini sıralamaya bile kalkmıyorum. Aynı zamanda çıkardığı singlelarla dijital bonsanglar kazanmış bir zaat kendisi. 2 sene boyunca Strong Heart programının da sunuculuğunu yapmıştır falan. Diyorum size CV kabarık. Ailecek severek izliyoruz. Yalnız bu çocuğa Nation’s Little değil Younger Brother diyelim biz. Park Ji Bin’in yanında hafiften kazuret kalıyo malumunuz. 😀

  • Nation’s Daughter in Law: Yuri

Benim göynümün sultanı Kwon Yuri, orta yaşlı teyzeler arasında en popüler idol seçildiği gibi bu hanımların gelinleri olarak görmek istedikleri idol olarak da seçildi. Unnielerim, ajummalarım, halmonilerim : get in line pliiiz. (oğlum da yok ki başını bağlasam Yuri’yle skdjsakjdsal)

  • Nation’s Girl Group: SNSD

SNSD’ye bir başladım mı sonu gelmiyor. En iyisi 2 sene üst üste Gallup – Forbes gibi önemli site ve yayınların araştırmaları sonucunda ülkenin en sevilen ve en güçlü grubu seçildiler diyeyim ve konu kapansın.

  • Nation’s Boy Group: Big Bang

Nasıl ki en net kategori ülkenin kız grubuysa, en belirsiz kategori de bu. Tartışmasız galip DBSK’nin ortadan kaybolduğu süreçte bu tahta Big Bang layık görüldü. Ancak grubun son bir-iki senede başına gelenlerden sonra netizenler durumu pek de böyle görmüyor. Yine de yerlerini doldurabilecek başka biri ortaya çıkmadığından buraya yazdım gitti.

***

Yazıya devam etmeyi planlıyordum ama az önce SNSD’nin yeni bir şarkısı düştü elime ve ne yazacağımı bile unuttum! Belki daha sonra devam ederim ama şimdilik hoşçakalın!

Advertisements