Hyuna: Kore’nin Problem Çocuğu

Hayır daha olumsuz bir başlık yazmak da istemiyorum, daha olumlusunu da bulamıyorum idare ediverin. Hazır yeni şarkısı ‘Ice Cream’ ile comeback yapmış, Gangnam Style ile birlikte namı hepten almış yürümüş, Billboard’a bile haber olmuş bu duruma bir el atmak lazım dedim.

Öncelikle şunu belirteyim Hyuna’ya karşı hiiiiiçbir önyargım ya da antipatim yok. Hatta izlediğim programlardaki şeker şebelek halleri dolayısıyla severim de keratayı. Her ne kadar müziğinin çok büyük fanı olmasam da~ Ama herkes benim kadar sıcak bakmıyor kendisine fark etmişsinizdir siz de. Bugünler de özellikle gözüme gözüme  batırılan şeyleri 3 başlık altında topladım, bekleyin geliyom.

1. PSY samchon Hyuna’nın klibine konuk oldu, gördünüz mü bilmem. Birçok insan buna ‘returning the favour’ dese de daha büyük bir çoğunluk Hyuna’nın PSY’ın popülaritesinden faydalanmaya çalıştığını söylüyor. GÜLÜYORUM. Öncelikle Gangnam Style daha hiiiçbir kimse tarafından bilinmez iken Yoo Jae Suk ve Hyuna’nın bu videoya konuk olacağı haberi flash news olarak geçmişti. PSY elbette sevilen sayılan bir insandı ama popülarite dedin mi Hyuna’nın eline su dökemezdi o vakitler. Hangi yönden popüler oldukları konusuna şu noktada girmek istemiyorum, diğer başlıkları bekleyin. Kulağa ilginç gelecek ama Hyuna’nın PSY’a seyirci topladığı da bir gerçektir, boyutu tartışılır tabii. Zaten öyle olmasa niye PSY samchon tutsun Hyuna’yı oynatsın? Kore’nin sexy kitten’ı oldurulmaya çalışılan Hyuna yerine herhangi bir ‘mori puneun yoca’ bulabilirdi sonuçta. Ama PSY Hyuna’yı tercih etti, hatta gitti şarkısının Hyuna versiyonunu yayınlattı. Kİ bu kesinlikle tesadüfen olmuş bir şey değil. PSY Gangnam Style’ın Kore’de ünlü olmasını beklediğini ama bu kadarını hayal dahi etmediğini söylemişti. Zaten şarkı yurtdışında patladı 1 hafta geçmeden Hyuna versiyonu duyuruldu. Bir haftada yeni şarkı kaydedip klip çekmiş olabileceklerini pek sanmıyorum. Yani daha sonra yayınlanacak olan Hyuna versiyonu planı da daha önce hazırlanmış olmalı. Tıpkı yapılacağı duyurulup hiç yayınlanmayan Japonca versiyon gibi. Kısacası burada 2 taraflı bir yardımlaşma söz konusu. Zira Geçen senenin PSY’ı da Hyuna’ydı. Bubble Pop’ın youtube’da patlama yapması, insanların kpop’u Hyuna dolayısıyla tanımasından duyulan rahatsızlık, PSY’da ise tam tersi gelişen bir durum oluşması falan filan.  PSY ve Hyuna belki en baştan Gangnam Style’dan Ice Cream’e varan bir anlaşma yapmıştı, nereden bilebiliriz dimi? Hyuna gidip o klipte oynadı ve her ikisinin şansına da şarkı patladı. Şimdi de Hyuna’nın adı Billboard’da ‘Gangnam  Style Star’ diye anılıyor. YA NOĞLACAĞDI? Ay yok ben daha popüler olmak istemiyorum mu diyecekti? Ayriyeten Hyuna’nın ‘world domination’ gibi bir niyetinin olduğunu da hiç sanmıyorum. PSY ile alakası olmasa belki Billboard’a haber olmazdı ama yine de kpop için popüler olurdu. Kızın popülaritesi kendi çöplüğünde kendine yeter de artar, uyanalım.

2. Peki PSY’ın popülaritesini kullanıyor yaftasının sebebi ne? Ya da bu durum neden olumsuz yorumlanıyor? Çünkü Hyuna Kore’nin ve bütün kpop’un problem çocuğu. Wonder Girls ile çıkış yaptığında henüz 15 yaşındaydı ve hiç de hanım kız modunda değildi. Hiç de olmamıştır zaten. WG’den ayrılıp 4Minute’e geçiş yaptıktan sonra da böyle bir havaya bürünmüşlüğü yoktur. Hatta ilk solo çalışması ‘Change’ kpop için hayli farklı bir çalışmadır. Sexy leydeeee olması şart değildi tabii ama olduysa da bize ne? Hyuna’nın kpop’taki yeri çok garip millet. Henüz sadece 20 yaşında olmasına rağmen kaldırdığınız her taşın altından çıkabilen bir insan evladı kendisi. Ne demek istediğimi şöyle açıklayayım:

2009 First Episode: A New Hero “2009” 02:14 AJ feat. HyunA
Wasteful Tears “Wasteful Tears” 03:19 Navi feat. HyunA
Attitude “Bittersweet” 03:55 Brave Brothers feat. HyunA
4Tomorrow “Tomorrow” 03:07 SeungyeonUeeGain feat. HyunA
Just BLAQ “Oh Yeah” 03:28 MBLAQ feat. HyunA
2010 Love Parade “Love Parade” 03:52 Park Yun Hwa feat. HyunA
Outlaw in the Wild “Outlaw in the Wild” 03:30 Nassun feat Hyuna
Faddy Robot Foundation Faddy Robot 04:13 with Beast‘s Jun Hyung, Outsider, Verbal Jint, Mighty Mouth‘s Ssangchu, Vasco and Block B‘s Zico
Together Forever “Say You Love Me” 03:05 G.NA feat. Hyuna
2011 Golden Lady “Golden Lady “ 03:46 Lim Jeong Hee feat HyunA
Let It Go “Let It Go” 03:18 Heo Young Saeng feat. HyunA
2012 PSY’s Best 6th Oppa Is Just My Style 03:45 PSY feat. HyunA

Hyuna Kore’de sevilmez. Netizenler tarafından itin kulağına sokulur. Comeback yapacağı haberleri duyurulduğundan beri Netizenbuzz’da (Nate, Newsen, Osen, Daum gibi büyük sitelerdeki en çok tıklanan haberlere yapılan yorumları yayınlayan bir blog) Hyuna hakkında yayınlanan haberlere bir göz atarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bunun sebebi de Hyuna’nın imajının insanlar tarafından tasvip edilmemesi. Daha öncesinde Kore Hyuna’ya bayılıyor olmasa da iş ‘Bubble pop’tan sonra zıvanadan çıktı. Hyuna’nın bir kadına edilebilecek en kötü hakaretlere maruz kalmasının, bugün büyük bir nefretle ve önyargıyla karşılanmasının sebebi budur. Kareografisi, kıyafetleri, şarkısı~ Şimdi ona yakıştırılan iğrenç sıfatları saymak istemiyorum ama bu insan evladı ‘teşhirci’ olarak insanların hafızasına yer etti. Üstüne Hyunseung kardeşimizle oluşturdukları ‘Troublemaker duo’sunu da Kore’nin bünyesi kaldıramadı. Hatta bu duo’dan sonra Hyunseung’ın imajında bile onarılamayacak hasarlar oluşmuş netizenlerin gözünde. Yine de yukarıda tabloda görüldüğü üzere bu ona profesyonel anlamda zarar veren bir şey değil. İşte bu çok garip. Kore’de ismi şaibeli, olumsuz çağrışım yapan insanlardan mümkün olduğunca uzak durulur ama Hyuna’nın durumunda bu kural-olmayan-kural geçersiz kalıyor.

3. Peki bu evladımızın derdi ne bu yaşta? Pek tabii hiçbirimiz tam olarak bilmiyoruz. Ama şirketinin derdini az çok tahmin edebiliyoruz. Hyuna’yı Kore’nin yeni Lee Hyori’si yapmak. Erkeklerin yüreğini hoplatan, kadınların rol model unniesi olan güzel, aşırı seksi, vücudunu sergilemekten çekinmeyen, her bi’ şeyin ikonası olan kadın falan işte. Hyuna fanları ya da nefret etme gereği duymayan insanlar genellikle bu imajı ona şirketinin – isteyerek ya da istemeyerek – yapıştırdığını düşünüyor. Kimileri mecbur kaldığını, kimileri de istemezse yapmayacağını söylüyor. Yine, bilemeyiz tabii. Ama şirketin planı nerede tutmuyor derseniz pazarlamada derim. Bir kere insanları en çok rahatsız eden şey Hyuna’nın bu kadar küçük bir yaşta, ‘yaşına’ uygun olmayan ‘şeyler’ yapması. Yaştan kastım şimdiki yaşı değil tabii ki. Koreliler reşit olmayan bir idolün seksi ve özellikle cürretkar konseptlere sokulmasını hoş karşılamaz. Eh, Hyuna’nın kliplerindeki giyim kuşamı, kareografisi, jest ve mimikleri, hal ve tavırları – usdhshfkds-  kısacası her bir haltı insanlara batar hale geldi. Bu da planı batırdı. Ama şirket de bunun farkında olmalı zira Hyori böyle bir imaja sahip değil. Hyori 2.0 versiyonunu yaratırken birkaç da geliştirme yapalım demişler sanıyorum ki. Hyuna sansasyondan ekmek kazanıyor, daha doğrusu kazandırıyor. Şirket de elinden gelen her şekilde kullanıyor işte kızı. Grubun sadece rapper’ı olmasına rağmen 4Minute için ‘Hyuna ve dansçıları’ yorumu yapılıyor. Siz anlayın gerisini.

Hyuna kpop’un en iyi kadın dansçısı olarak yansıtılır medya’da. Her ne kadar iyi bir dansçı olsa da “yöri get ordan bebek” derler bu yoruma bizim oralarda. Hyuna’nın sesinin berbat olduğu, canını kurtarmak için bile şarkı söyleyemeyeceğini, yetenek denen şeyden nasibini almadığı iddia edilir netizenler ve birçok Hyuna antisi tarafından. Sesine bayılmasam da işe Change’de görüldüğü üzere dinlenesi şarkılar yapamaz diye bir kaide yok. Çünkü biz kendisini hiçbir zaman ses sanatçısı olarak tanımadık. Dansçı ve rapper, bu kadar. Küçük yaşına rağmen heeeeeeeeep hep hep ‘sexy Hyuna’ olarak tanıtıldı bu kızımız. Yanlış buradan kaynaklı zaten. Kıza daha 17’sindeyken çizilen imaj bu. O saatten sonra rahibe teresa da olamaz, yetenek nakli de yaptıramaz ki ses sanatçısı olsun. Benim derdim, Bubble pop kadar bubblegum’ın dibine vurmayıp, Troublemaker kadar provokatif bir şeyin parçası olmayaydı iyiydi.

Ice Cream diye şarkı yapıcam ben şekerler deyince en kötüsünü bekledim. Zira teaser’da köpük banyoları, yarı çıplak abiler, LBD’yi de çekmiş~ dedim yine yandık. Ama klip aslında o kadar da kötü değildi. Hatta o iki sahne ve belli başlı gereksiz mimikler olmasa gayetinde normal, renkli, şen şakrak bir video hazırlamışlar diyebilirdim. Şarkı nasıl derseniz de, hiçbir şey Bubble Pop’tan daha büyük bir facia olamaz derim. Ne bubble pop kadar akıllara zarar, ne Oppa Just My Style kadar kulaklara zarar değil. Ama yine de bir Change olamamış, o da bir gerçek. Sözlere yorum yapmak istemiyorum işte, i’ll melt you down like ice cream diyo, yeterince açık.

Demem o ki; Hyuna yavrum, bu kadar provokatif olmasan da kimse de sana ‘ucuz’ demese, itin kulağına sokmasa. Ama yapıyosun, dedirtiyosun. Bir bildiğin olmalı. (Ben de biliyom da çaktırma: sex sells) Seni sevmemeye göynüm el vermiyor zira erkeklerin sahnede yemedikleri halt kalmazken seni günah keçisi yapmaları da canımı sıkmıyor değil. Hep onlar yiyecek değil ya işin kaymağını, biraz da sen ye, niyolcak.

İyi ki kpop’a başlarken Invincible Youth izlemişim arkadaş. İstesem de önyargılı olamıyorum. Her ne kadar haz etmesem de kızın imajı bu, yapacak bir şey yok.

Ice Cream’e gelelim. Teaser 2-3 günde 4 milyon kadar izlenme sayısına ulaştı. Klip yayınlandığı ilk 14 saat içerisinde 1 milyon izlenme sayısına ulaştı. Bırak klibi, teaser bile Gangnam Style’ı Kore’nin en çok izlenen listesindeki yerinden indirip 1. oldu. Hadi izlenmesini malum sebeplere yoralım, Instiz’de 1. sırada Hyuna kardeş. Bilmeyenler için; Kore’nin en büyük sitelerinin dijital satışlarını toparlayan liste. TVXQ’nun (ne yazık ki) ilk 10’a dahi giremediği, Super Junior’ın bile ele geçiremediği bir liste. Hyuna 1. sıraya yerleşebiliyorsa oldukça geniş bir kitle bu kızı dinliyor demektir. Antilerin yorumuyla ‘sadece orasını burasını açtı, provokatif hareketler yaptı diye’ izlenmiyordur.

Bunu da ekledikten sonra bir gün kendisi kadar yaptığı işleri de sevmek ümidiyle dükkanı kapatıyorum.

**Aaaz kalsın unutuyordum. Hyuna’yı Gangnam Style ile tanıyıp kpop diye bir şeyin olduğunu öğrenen birçok fana sahip kendisi ülkemizde de. Bunda bir kötülük yok, evet. Ama Hyuna’yı tanıyıp 4Minute grubunu keşfeden bu arkadaşlarımız kendilerini kpop uzmanı sayar olmuş. Hatta bu arkadaşlar ‘Koreli, Uzakdoğulu, Asyalı’ kızlara karşı önyargısının(!) kırıldığını iddia ediyor. Hyuna beğendikleri tek Koreli kızmış, Kore’nin en güzel kızıymış, Kore’nin tek iyi kadın dansçısıymış falan filan. Hacı iyisiniz hoşsunuz da bir durun orada. İyi, güzel de TEK ne olim? Aha aynen şöyle diyorum bunlara:

***Düşündüm de, yavrum sen ne yaparsan yap bu ahlak polisleri senden nefret edecek, mutlaka birileri sana saçma sapan sıfatlar yakıştıracak. En iyisi mi sen keyfine bak, right on!

Advertisements