GG Hava Yollarını Tercih Ettiğiniz İçin Teşekkürler!

Biri aklıma sahip çıksın zira çıldırıyorum. SNSD yeni Japonca şarkısı ‘Flower Power’ın videosunu yayınladı. Ben de yaklaşık iki saattir sinir krizi geçiriyorum. Hayır zaten bütün gün nereye sataşsam diye aranırken elime bunu verdiler. Siz kaşındınız çingular. En sevdiğim grup demedim, SNSD demedim çemkirdim, çirkefleştim, pislik yaptım. Neden diye sormanıza gerek yok, açıklıyorum.

İlk olarak şimdiye kadar hiç şu üyeye şu kadar screen time verilmiş, niye bu kadar çok verilmiş bilmem ne diye söylenmedim. Niye şu üyeye de daha fazla verilmemiş dedim, demişimdir. Ama ilk defa bugün artık şu kızı gözümün önünden çekin dedim. Bu bahtsız üye Lee Sungkyu’nun ta kendisi. Sizin oralarda kendisine Sunny derler. Artık yeter ettirmiş sarı kısa saçı yetmez gibi kafasına taktıkları ne idüğü belirsiz iğrenç sarı peruk; böyle bir şarkıya sokuşturulmuş bıdı bıdı bıdı şeklinde giden ne idüğü belirsiz bir kısımda sonuna kadar kullanarak kulaklarıma işkence ettiği aegyo sesi; ve hayatımda kulağa bu kadar itici ve çirkin gelenini duymadığım iğrenç kelime ‘adabana.’ Hani şarkıdan ve videodan nefret edebilirim o haldeyim. Ve klip boyunca Sunny hep bir şekilde gözümüze sokulmuş, o rahatsız edici kısımlar yine ona söyletilmiş. Tam başkaları giriyor araya unuttuyorum bir bakıyorum yine Sunny gelmiş ve benim tüylerim diken diken. Diyorum size, fangirl bünyem fangirl olalı en sevdiği gruptan böyle işkence görmedi. Sunny’i bir kenara bırakalım zira unutmak istiyorum her ne kadar mümkün olmasa da.

Video hakkında konuşursak, kızların hepsi afet onu geçelim – Sunny’i çıkart, bugün ona ekmek yok – Efendim kızlarımız birer hostes olmuş, GG hava yollarında çalışıyor. Mr Taxi’de kara yollarındayken, Flower Power’da hava yollarına geçtik, evet. Bazıları da zaman yolculuğu gibi bir şeylerden bahsediyor ama pek alaka kuramadım henüz. Anlarsam anlatırım. Bunun dışında, video fazlasıyla basit. Beyaz arka planlı sahneyi ne akla hizmet çektiler gerçekten anlamış değilim. Kıyafetler zaten parlak, insanın gözünü alıyor bir de beyaz parlak arka plan, şaşı oluyor insan. Klasik SME sahnesi. Kıyafetleri de sevmedim zaten ama hiçbir şey Sunny’nin peruğu kadar sinir bozucu olamaz. Karanlık sahne ve siyahlı kırmızılı kıyafetler nispeten daha hoş. En azından şarkının vermeye çalıştığı sexy havayı yansıtıyor, diğerindeki gibi barbie bebek kostümü gibi değil. Solo sahnelerde ise daha önce yayınlanan konsept fotosunda giyilen kostümler mevcut ki onlardan çokça hoşlaşmıştım zaten. Bu klipte Sooyoung çok sönük kalmış ki aslında epeyce screen time da verilmiş kendisine, niye böyle olmuş anlam veremedim. Yuri’ye toplasan 5 saniye falan vermişler, yakarım bu gezegeni farkında değil kimse. Hyoyeon sonunda biraz daha göz önüne çıkarılmış, bu durumdan son derece hoşnut kaldım. Taeyeon, Jessica, Tiffany ve Seohyun her zamanki gibi vokaller olarak ön plandalar, no problem. Klibin yarısı da Yoona’dan ibaret ama o da allahın emri artık. Kısacası uzun zamandır bu kadar dengesiz, garip, sanki yarım yamalak bırakılmış bir SNSD videosu görmedim ben.

Şarkı ve kareografiye gelelim. Kareografi: sanıyorum ki bu, SNSD’nin tarihinde gördüğü en basit ve darmadağın kareografi. Kızların zamanı kısıtlı malumunuz. Hadi öğrenilmesi ve sahneye konması kolay olsun diye basite kaçmışlar diyelim, öyle affedelim. Paparazzi kareografisi öyle zordu ki kızlar hatasız canlı performans sergileyemiyordu.  Ama ne demeye hala Sunny’i benim gözüme sokuyosunuz orada grubun lead dancerları varken? Onu bir söyleyin. Ben taktım bugün buna, sağlıklı düşünemiyorum yani.

Şarkı: insan Taeyeon ve Seohyun’un sesinin üstüne o kadar autotune koymaya utanır. Başka da bir şey demiyorum. Sunny ve Jessica’nın söylediği bıdı bıdı bıdı kısımlar rahatsız edici ama Sunny söylerken. Şarkı henüz kafamda oturmadı. Birkaç kez daha dinlemem lazım ama sevdim, tabii ki sevdim. Autotune’a boğulmuş olsa da sevdim. O ‘ADABANA’ HER NE ANLAMA GELİYO  BİLMİYORUM AMA O KELİMEYİ BU ŞARKIYA KİM KOYDUYSA~ Sevgiler.

İçimde kalmasın dedim. Öyle.

Dance Version

EK: Sözlerden hiç bahsetmedik. Şarkı aşık olurken insanların birbirine yaptığı numaralardan bahsediyor. Herkesin kelebek kılığına girmiş örümcekler olduğunu ve tatlı kokusuyla diğerlerini kandırdıklarını söylüyor. Eh türlü dalaverelerle insanların kanına giren kelebek görünümlü örümcekleri düşününce~ sözler hayli manidar aslında.

Everyone is a spider pretending to be a butterfly
Sweet smell and flavor
Spider pretending to be a butterfly
The heart deceiving color

EK2: ‘adabana’ meyve vermeyen çiçek anlamına geliyormuş. Sanıyorum ki kendisi Japonca’nın kulağa en çirkin gelen kelimesi.

Bu arada 2. Japonca full albümün ismi Girls&Peace olarak açıklandı. Başlık her ne kadar garip olsa da içeriğinden umutluyum.

**Birileri artık Sunny’nin saçı konusunda bir şeyler yapmalı.

***Yuri’nin 5 saniyesiyle hayata bağlanmaya çalışıyorum, hatta kalın.