MAMA 2012: Bitse de Gitsek

Bugün Mikalzia kardeşin 2012 MAMA hakkındaki yazısını okuyayım dedim bir de baktım ki dünya alem kendi listesini yayınlamış. Adaylıkları paylaşamamış,  daha dağıtılmayan ödüllerin ardından ağıt yakar olmuş. Hayır; ben de kendi listemi yayınlamayacağım sadece yine tepemi attıran bir takım durumlar oldu, onlar yüzünden çemkirmeye geldim.

Mnet’in adayları neye göre seçtiğini gerçekten bilemiyorum, çözemiyorum. Hyuna daha comeback yapmadan en iyi dans kategorisinde aday gösterilirken TVXQ’nun kaç hafta öncesinde geri dönmüş olmasına rağmen aday gösterilmemesine anlam veremiyorum. Derdim Hyuna neden aday olmuş değil, bizim oğlanlar neden olmamış. Altını çizeyim. Ama bu ödüllerin adil(!) bir şekilde dağıtılması için de yapılıyor olabilir. Neyse bu kısmı da geçiyorum. Zira MAMA dediğin nedir, şirketin (Mnet) kendi ödül töreni. Diğer ödül törenleri için her ne kadar x tören y şirket yanlısı, y tören z şirket yanlısı diye triplensek de en azından o şirkete ait değil oğlum. Gruplar katılcaz dese töreni düzenleyen komite gelmeyin lan mı diyecek? Ama şunu kabul etmek gerek en gösterişli ödül töreni de MAMA hani. Hakkını yemeyelim. Neyse, konuya dön çocuğum.

Gözüme takılan eeeeeeeen sinir bozucu şey her zamanki gibi SNSD hakkında. SNSD vs Herkes zihniyeti hiçbir zaman yok olmayacak gibi görünüyor. Tarafsızlığıyla övünen insanların ‘SNSD hakkında bir şey bilmiyorum, umrumda da değil’ demelerinin o tarafsızlıklarına(!) nasıl bir cızık attığının farkında bile olmaması öyle vahim bir durum ki.

Ben kpop blog yazarları, hatta fanları, konusunda şöyle bir sonuca vardım: Benim için kişinin tarafsızlığı, hatta ciddiye alınırlığı en başta SNSD olmak üzere kız gruplarına olan yaklaşımıyla doğru orantılıdır. Hiçbir zaman herkesin SNSD’yi sevmek, desteklemek zorunda olduğu gibi bir düşüncem olmadı. Sevmeleri, sevmemeleri, nefret etmeleri inanın sorun değil. Ama MAMA örneğinde olduğu, ya da aslında kpop tarihinde SNSD’nin aday olduğu heeeeeeeeeeeeeeer ödül töreninde olduğu gibi, insanlar SNSD’nin hakkını sonuna kadar yeyip; emek verdikleri şeyleri yok sayıyor ve bu da tepemi birkaç kat attırıyor. Örneğin KARA’nın aday olmaması, şahsım da dahil, birçok insanı rahatsız ederken; millet işi gücü bırakmış SNSD TTS’in ödül almayı bırak, daha aday gösterilmesinden dem vuruyor. VE BEN BUNU ANLAMIYORUM. Ben şu grup da neden aday gösterilmemiş; bu grubun ismi de gelmeliydi gibi yorumlarda bulunurken birilerinin ’eman bunlar niye aday gösterilmiş ki yea’ demesine kıl oluyorum. Belki senin onların emeğine duymadığın saygıyı profesyoneller, başka insanlar duyuyordur? Hiç böyle bir ihtimal olabileceğini düşündün mü? Belki senin görmediğin, göremediğin, görmek istemediğin, görmek için hiçbir çaba harcamadığın bir şeyler vardır? Aman zaten millet SNSD’ye saydırmaya alışkın, sen de vur abalıya dimi? Azıcık tarafsız, adil olmak için çaba harcama, yorma o güzel bünyeni.

Gel gelelim SNSD TTS’in aday olduğu 3 dala: Best Female – Best Global Female – Artist of the Year. SNSD TTS’in aday olması gereken en önemli dal Vocal Performans of the Year kategorisiydi. Çünkü SNSD TSS VOKAL odaklı bir subunittir. Subunit’in kurulma amacı budur. Bu ödülü onlar almalıydı demiyorum. Ama aday olmalarını beklediğim asıl kategori buydu.

Best Female kategorisinde neden aday oldular? Çünkü 2012’nin en çok albüm satan kız grubu bu grup sayın seyirciler. Hoşunuza gitse de gitmese de. 3 SNSD üyesi bile 150bin albüm satmak için yeterli. Ki albüm de, önyargınızı bir kenara bırakıp dinleyebilme yetisine sahipseniz, çok başarılı. Dijital satışları da gayet iyiydi. Bütün bunların dışında birçok variety show’da yer alıp sadece albümlerindeki şarkılarını değil, başka şarkıcılara ait parçaları da seslendirdiler. Bu debut/comeback döngüsünün temeli vokaldi ve bunu da layığıyla yerine getirdiler.

Best Global Female kategorisine neden aday oldular? Şahsen ben de fanları olarak bu kategoriye dahil edilmelerine şaşırdım. Ama sebebini tahmin edebiliyorum. Zira sizin çamur ata ata bitiremediğiniz bu ALBÜM billboard hot 200 listesinde en yüksek sıraya ulaşan kpop albümü. Latin Amerika/Avrupa/Asya kıtalarındakiler ve daha birçok ülkenin itunes listelerinde çok yüksek pozisyonlara ulaşmış bir albüm. Twinkle videosu ise youtube’da 2012’nin en çok izlenen kpop videolarından biri.

Artist of the Year kategorisinde zaten yok yok. Şahsen bu dalda ne ödül almalarını istiyor ne de bekliyorum. Zira bir subunit’in, grubun tamamından başarılı olması grup için hoş bir durum olmaz. Bilmem anlatabildim mi. Hayır ben artık öyle bir duruma geldim ki SNSD artık ödül almasın da insanlara daha fazla hakaret etmek için sebep çıkmasın diyorum. Belki kına falan yakmak isteyenler olur, engel olmayalım insancıklara diyorum. Ben bu kızları izlemekten, dinlemekten keyif alıyorum. Fandom arasında dönen geyiklerden, fanların onlar için yaptıkları güzel şeylerden, insanları birbirlerine yaklaştırmalarından keyif alıyorum. Ödüller, SNSD ömrüne yetecek kadar aldı bunlardan. Ödüller umrumda değil, sadece insanlardan azıcık empati bekliyorum; azıcık tarafsız olmalarını bekliyorum. Ama her yidiğin harcı değil bunlar. O nedenle benim için ayırd edici özellikler haline geldiler zaten.

Bir de Taeyeon’un OST adaylığı var. Ben Lyn ve Taeyeon arasında gidip geliyorum şahsen. Lyn’nin şarkısı yılın en güzel OST’si benim için. Ama Taeyeon’un sesine olan zaafım da  yadsınamaz bir gerçek. Bu iki isim de dijital listeleri alt üst ettiler. Yıl sonu listeleri hala açıklanmadı ama sıralamalarını çok merak ediyorum. Neyse işte, kim ödül alırsa alsın ben sevineceğim. Sevmediğim ya da beğenmediğim kimse yok zaten kategoride.

f(x)’in Global Female’da aday gösterilmesi de batmış insanlara. f(x)’in ne kadar iyi gittiğini gerçekten göremiyor musunuz? Gerçekten bu kadar zor mu tarafsızca yaklaşıp onların kendilerine büyük bir kitle toplamaya başladığını görmek? Yabancı müzikle çok arası olmayan kardeşim bile bir gün bana gelip f(x)’in videosunu gösterdi. Türk bir müzik paylaşım sayfası Electric Shock videosunu paylaşmış; bizimki de bana bunlar Koreli dimi, seninkilerden mi diye soruyor. Nerelere ulaştığını buyurun siz düşünün. Ayriyeten, PSY kardeşi saymıyorum, f(x) 2012’de Big Bang’den sonra en fazla izlenen kpop videosuna sahip. Size hitap etmiyor olabilir, ama birilerine ediyor ve bu birileri epeyce fazla. Sırf siz beğenmiyorsunuz diye bu gerçeği görmezden gelebilmenize şaşıyorum.

EXO-K’in rookie adaylığı. Kimse yadırgamıyor da insanlar EXO-K’i sevmeyi bırakmış. Neden? SM comeback yaptırmadığı için……… Afedersiniz ama bunda grubun suçu nedir? Diğer rookieler gibi ay başı bir single yayınlasaydı ve bu singlelar birbirinden vasat olsaydı daha mı iyi olurdu? Ayrıca EXO-K bir mini albüm yayınladı. Single albüm değil. O yakındığınız 33543543 tane teaser var ya hani. EXO’nun kaydettiği ve mini albümde yer almayan birçok şarkıyı sunuyordu zaten bize. Ama comeback yapmadılar, büyük suç! Yani sizler için bir grubun sevilebilirliği ne kadar sık şarkı yayınladığına mı bağlıdır? EXO-K’in hala MAMA MAMA MAMA diye dolaşmasından ben de rahatsızım. Ama geri döndüklerinde bir full albüm yayınlayacaklarsa (umarım SM yan çizmez) ve beklediğime değecekse umrumda bile değil beklemiş olmak. Çünkü ben o çocukları sesleri, dansları, kişilikleri, uyumları için sevdim. İki günde bir şarkı yayınlayacaklarını umduğum için değil.

Super Junior’ın adaylıklarına da önde olmalarına da şaşırmıyorum. Ancak olur da törende, daha önce önde bitirdikleri kategorilerde aday gösterilmezlerse siz de şaşırmayın. Çünkü Mnet’in bütün ödülleri tek bir gruba/sanatçıya vermek gibi bir lüksü yok. Ödül törenleri katılan gruplar/şarkıcılarla izleyici toplar. Ne kadar çok grup katılırsa o kadar fazla insan çeker. Ve hiçbir grup  kaybedeceğini bile bile gidip bir ödül töreninde performans sergilemez. Hiçbir şirkette böyle bir şeye olur demez. SJ katılırsa en önemli ödüllerden birini alacak demektir, bu kadar basit. Ama hepsini değil. Ve sırf bütün oylamalarda öndeler diye SJ’in müziğini itin kulağına sokmak da hoş değil.

Big Bang, PSY ve Sistar’ın katılacağı kesinleşti. Bu demek oluyor ki Big Bang mutlaka song ya da artist of the year ödüllerinden birini alacak. En olmadı Global Male. SJ her kateoride önde diye üzülenlere söylüyorum, hiç dert etmeyin. Oylamalar – eğer ki para verilerek oy verilmiyorsa – genellikle hiçbir naneye yaramaz. Sadece her yıl düzenli olarak başlatılan kpop savaşlarına ön ayak olur. Oylamada birinci olanlar bile bazen ödül alamaz. Fandomlar çıldırır, bir süre sonra da unuturlar.

Yukarıda bahsettiğim problem yaratan konular ne ilginçtir ki(!) her zaman olduğu gibi ve yine SM grupları hakkında. SM konusundaki önyargı, mantığı bir kenara itmeye mi neden oluyor çözemedim ben. Hala ve hala insanlar grupların bir şeyleri hak edip etmediğine karar verebileceklerini düşünüyorlar ya~ Şaşırıyorum, üzülüyorum. Ödül töreni dediğin nedir? Heyecanlanırsın, bi heves beklersin sevdiğin grup kazanacak mı falan diye. Ben de öyle hisler bırakmadınız sevgili zalımlar. Kimsenin sevgisine, düşüncesine saygısı olmayanlar; hakaret etmeyi fikir belirtmek sananlar. Hep sizin dediğiniz olsun, bu sizi susturacaksa. Yeter ki susun; nefret kusmayı, hakaret etmeyi bırakın. Ama yetmeyecek onu da biliyorum.

İçimi döktüm de rahatladım ha biraz. Bana kpop fanlarının içine karışmak yaramıyor, anladım artık bunu. Benimle benzer fikirleri paylaşan insanlar bulamıyorum ben. Karşıt fikirlere dahi olumlu yaklaşabilen insanlar bulamıyorum. Ya şahsım beceriksiz bu konuda, ya da çok azınlıktayız. Düşündüğümden daha çok. Neyse, umarım siz beni bulabilirsiniz de millet nefret kusarken bir sevdiğimiz şeyleri paylaşıp kendi çapımızda mutlu oluruz.