Yoo Hee Yeol’s Sketchbook!

Öncelikle; bize bu programı bağışlayan kpop tanrılarına teşekkürü borç bilirim! 😛

Efenim Music Bank, Inkigayo, Music Core vb programları bilmeyen yoktur. Her hafta sektirmeden yayınlanır; gruplar ve şarkıcılar – çoğunlukla – canlı performans sergiler; etkileyici sahneler ve birbirine benzeyen performanslar~ Grupları her türlü seviyorsanız elbette izlenir ama bir süre sonra sıkmaya başlayabilir. Farklı bir şey arayanlar için uygun adres: Yoo Hee Yeol’s Sketchbook!

Program ismini, sunucusu Yoo Hee Yeol’dan alıyor. 2009’dan beri KBS’de yayınlanan programda birbirinden farklı tarzda müzik icra eden isimleri izlemek mümkün. Kpop grupları ya da solo şarkıcıları genellikle comeback yaptıkları dönemlerde programa konuk olsalar da sadece çıkış parçasını değil albümünlerinden farklı parçalarını dinlemek ve alternatif performanslarını izlemek mümkün.

Bu programın en sevdiğim yönlerinden biri de grupların/şarkıcıların, şirketin verdiği tarzın dışına çıkabilmeleri. Tamamen canlı performans sergiliyorlar, vokal odaklı bir program. Böylelikle belki en umulmadık üyenin bile sesini duyabiliyoruz. Grupları zerre tanımayıp çamur atma gereği duyan, yeteneklerinden ya da yeteneksizliklerinden dem vuran insanların saçmalamak yerine oturup bu programı izlemelerini tavsiye ederim. Diğer dinleyiciler içinse kulaklarına yeni bir ziyafettir zaten.

Efenim gelelim benim pek beğendiğim ve sizinle paylaşmak istediğim performanslara!

***

1. KARA – Mister (akustik versiyonu)

KARA’ya bayılır, Mister’ı zaten çok severidim. Ama bu versiyon gerçekten aşmış. Annem, sesler zaten pamuk şekeri; melodi akıp gidiyor. En sonda da rock versiyona bağlamışlar ki tadından yenmiyor. Seungyeon ve Gyuri’nin müüteşem vokallerine zaten alışığız. Nicole ve Jinyoung’un performansına ayrıca bayıldım. Ve ‘canını kurtarmak için bile şarkı söyleyemez’ler listesine koyulan Hara’nın da kulağa gayet hoş geldiğinin altını çizerim. Kısacası çoh beğendim, bayıldım. Twinkle twinkle tam 5 star. 😛

2. SNSD TTS – Take a Bow/Jack/Rolling in the Deep (cover)

Efenim ‘Taeyeon dışındaki üyeler iki notayı bir araya getiremez’cilere kapak niteliğindeki programlardan biri budur. TTS subunit üyelerimizin solo performansları ve bir de hepsinin Cater To U performansı mevcut. Seohyun Pixie Lott’dan Jack; Tiffany Adele’den Rolling in the Deep; Taeyeon ise Rihanna’dan Take a Bow şarkısını seslendiriyor. Cater To U maalesef ki kayıt edildiği halde programda yayınlanmadı. Fancamlerini bulmak mümkün. 4 video sayfayı fazlasıyla kasacağından elime ilk geçen videoyu paylaşıyorum diğerleri de sağda solda çıkar zaten karşınıza.

3. IU – Gee/Sorry Sorry/Lies (cover)

Zamanında IU’yu sevme sebeplerimden en önemlisi ahanda bu videodur. IU’nun Lies coverını çok severim. Birçoğu şeker kız kendi tadında olan şarkıları yerine en ünlü kpop parçalarını bu şekilde yorumlamasına hayran kalmıştımdı.  Yoo Hee Yeol ajussi de tipik bir Koreli samchon olarak benimle aynı hisleri paylaştığını gayet açık bir şekilde belli ediyor. 😛 O sebeledir ki şu sıralar samchonların kalbi kırık, samchonların boynu bükük, haha.

4. Lyn – Heartbeat/Again&again/RingDingDong/IDon’tCare (cover)

Lyn en sevdiğim seslerden biri. Moon Embracing the Sun dramasını izleyenler eminim tanırlar. Zira muhteşem OST parçalarından biri şahsına aitti. Back in Time; dinlemeyenler bi’ koşu dinleyin de gelin. OST listesi de epeyce uzundur zaten. Lyn ablam bu programa çok sefer konuk olmuş. SNSD  – The Boys coverı da şiddetle tavsiye edilir.

5. Super Junior Ryeowook ft Beige – Insomnia (cover)

Civciv suratlı bir tanecik eski maknae’nin Beige ile düeti. Wheesung’ın hiti Insomnia’yı seslendirmiş bu ikili. Bu videoyu ararken gittim Wheesung’a takıldım o hoş olmadı. N’olacak canım demeyin, şu an yazıda en az 20 dakikalık bir gecikme söz konusu ama siz farkı anlamayacaksınız tabi yayınladığımda. Her neyse KRY subunit’in konuk olduğu bölüme mutlaka göz atın. Ayriyeten SJ ve Tiffany’nin ortak Oops performansına da göz atın derim, çoh elenceli. 😛

6. After School – Sway (cover)

Eski After School desek daha doğru olur. Bekah ve Kahi’nin hala takımda olduğu zamanlar. İçlendim bak şimdi, neyse. 😦 Bekah, Kahi, Raina her zamanki gibi harikalar. Jungah da gayet başarılı. UEE ve Jooyeon diğerlerine göre zayıf kalsalar da gayet uyumlular. Nana, ben sana öleyim ama o saç olmamış. Dikkatimi veremedim ya kıza. 😀

7. Yiruma – River Flows In You

Ya ben bu adamın mükemmelliğini nasıl ifade etsem, müziğinin büyüsünü nasıl anlatsam. Otur günlerce, aylarca ağla; öyle güzel, öyle içli. Bak tüylerim yine tiken tiken, yeter ama ya. 😥 Tanımayanlar için, Kore’nin en ünlü piyanistlerinden biridir kendisi. İsmini bilmeseniz bile eserlerini mutlaka duymuşsunuz.

8. Urban Zakapa – I’ll Be There (cover)

Bu kardeşlere olan hayranlığımı anlatabilemem. Sebebi için ise bir önceki yazıma göz atınız.

9. 4Men – Baby Baby

Buyurun size mükemmel vokallerle dolu bir başka grup daha. Kore’de çokça sevilip sayılan grubun, çokça sevilen şarkısını paylaşıyorum. Cover falan değil, çünkü şarkıyı çok seviyorum. Bana ne olim, paylaşçam işte.

10. Brown Eyed Girls – Hot Shot

Son olarak da BEG’nin bu performansını seçtim. Çünkü canım öyle istedi. Çünkü çoh harikalar. Çünkü, öyle işte.

***

Yazının sonlarına doğru biraz asabileştim, asileştim ama aldırmayın siz bana. Uyku bastırdı hafifte. Ama çalıştım didimdim, bir dolu çoh cizel performans sıraladım burada! Umuyorum ki arada dalıp gidince videoları da birbirine karıştırmamışımdır. Durum bu. Gruplar hoş, şarkılar hoş, performanslar daha bir hoş. Yorum yapamıyorum daha fazla.

Afiyetleeeeer.

**Bu programı beğenenler için: onlarca program var. Wikipedia’dan bölüm listesine bakabilirsiniz. Buna benzer programlar izlemek isterseniz de benzeri programları sıralıyorum: Immortal Song 2 (2011-mevcut); Lee Hana’s Peppermint (2008-2009); Kim Jung Eun’s Chocolate (2008-2011) Bir de Lee Juk’s Music Space isimli bir program varmış ama ne yazık ki ben ne video bulabildim ne de program hakkında bir ayrıntı.

***Bir de ben bu programın sahnesini çok seviyorum ya. Yuvarlak falan; arka planın, tavan neyim yıldızlı gibi ışıklandırması. O yıldız olayına hastayım, öyle böyle değil. (lab lab lab)