FIESTAR: Bize Her Gün Parti!

Bugün rookielerden devam ediyoruz.

Gelelim tam 2 ay geciktirdiğim yazıya. Bu yıl debut yapan zibilyon tane grubun arasından sevdiğim grup sayısı sadece 3. EXO-K, B.A.P ve FIESTAR. Daha doğrusu yeni yayınlarını heyecanla beklediğim 3 rookie diyeyim. Yine şarkılarını ya da üyelerini sevdiğim rookieler oldu ama bu 3 grubun yeri ayrı.

***

FIESTAR bu sene çıkış yapanlar arasından hoşlaştığım tek kız grubu oldu. Çünkü bu grup işi ne tamamen şirinliğe vurmuş ne de sexy olacağız, farklı olacağız diye kasmış. En azından bana verdikleri izlenim o. Kızları IU’nun şirket kardeşleri olarak tanıdık en başta. Sea of Moonlight isimli bir single ve MV yayınladılar. Kızlara aşina olduk. Daha sonra Vista ile debut yaptılar. MV’de JYJ Junsu ve Sunny Hill Seungah’ı konuk olarak izledik. Şarkıyı çok sevmiştim ben, o sıralar aralıksız dinledim. Üyelerin vokallerini ön plana çıkaran bir şarkıydı. Autotune’a pek ihtiyaç duymamışlardı. Zaten canlı performansları da rookie bir grup için kusursuz sayılabilir.  Kareografilerine ayrıca bayıldım. Şarkının ritmini müthiş yansıtıyordu. Zaten onlar hakkında en can alıcı nokta bu. Bir tarza gireceğiz diye sahte mimikler, zorlama hareketler yapmak yerine, söyledikleri şarkıya ve kareografisine müthiş bir enerji katıyorlar. Bu kızları tek kelimeyle tanımla deseniz ‘canlı’ derim. Hem şarkı, hem video, hem de kareografi akıp gidiyor.

Üyelerden bahsedelim. Grup 6 kişiden oluşuyor. Bu sene sihirli rakam 6. 😛 Lider Jei grubun vokalisti ve visual üyesi. Melek suratını Infinite’in Paradise videosundan tanıyan çıkar belki. Göynüme taht kurdu, daha da kalkmıyo vicdansız. Jei lider ama grubun en büyük üyesi değil. En büyük üyemiz aslında Çin asıllı Cao Lu. Muhtemelen bu sebeple lider seçilmemiştir. Dil engeli, kültür farklılığı vs. Vokalistlerden biri olan bu kızımız daha önce Çin’de solo şarkıcı olarak çıkış yapmış. Grubun ana vokali Linzy gerçekten müthiş bir yetenek. Kızın sesine ve canlı performansına hayranım. İki numaralı vokalimiz Hyemi’nin de ondan aşağı kalır yanı yok. Linzy’nin sert ve güçlü bir sesi varken Hyemi’nin yumuşak, pamık gibi bir sesi var. Grubun iki rapper’ı Checka  ve Yezi: Cheska yurtdışında yetmiş, grubun İngilizce sorumlusu. Yezi ise hem sesi gayet güçlü olan bir vokalist, hem main rapper hem de maknae. Ama tabii ki hiç öyle durmuyor görüntüde. Demem o ki; FIESTAR vokal açısından olsun, dans açısından olsun oldukça güçlü bir grup. Enerjileri müthiş, uyumları tartışılmaz, kendilerine özgü olmalarıyla da diğer gruplardan birazcık daha ayrılıyorlar benim için.

Vista videosunu paylaşıyorum ancak üyeleri tanımak için performans videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Daha kolay oluyor.

Şu ‘birabbaaa babbirabba’ kısımları olmasa çok daha mutlu olacağım ama neyse. İlk single albümlerindeki Tiger JK ile yaptıkları düet parçası Wicked da kpop için epeyce farklı bir şarkı. Zira raggaeton duymaya pek alışkın olduğumuz bir tarz değil. Kimi kısımları akıllara zarar olsa da eğlenceli bir şarkı.

***

Yeni single We Don’t Stop’tan bahsedecek olursak~ Öncelikle, aşırı renkli videoları; aynı derecede renkli ve maalesef çirkin, gudubet kıyafetleriyle bana f(x)’i hatırlattılar. Bu durumdan hoşlanmadım değil hani. 😀 Bütün bunlara rağmen kızları beğenebiliyorum ya, o hoş işte. Şarkıyı Vista kadar sevdiğimi söyleyemem. Bu sefer autotune çok belirgin; Jei’nin sesini civcive çevirmişler resmen; yine canlı ve enerjik bir şarkı ama bir şeyler kaybetmiş gibiler. Ne olduğunu çözemedim henüz. Şarkı bana böyle coca cola reklam müziği gibi geldi nedense. Bu single albümde de Sweet Love isimli bir baladları var, tavsiye edilir.

Sonuç olarak hala favorim bu kızlar. Debut videoları bana SNSD – ITNW havası veriyor. ‘Fresh air’ gibim. Gelişelim derken tamamen değişmezlerse çok daha memnun olacağım. Çok popüler oldukları söylenemez ama olamayacakları anlamına gelmiyor tabii bu. Umut etmeye devam edeyim ben.

**Grubun ismi FIESTA ve STAR kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Partinin yıldızları yani. 😛 Çok zorlama bir isim ama zamanla alıştım işte. Alıştıran kpop alıştırıyo.

Advertisements