Girls’ Generation 2nd Album: Girls&Peace

2. Japonca albüm demek daha doğru olur tabii. Albümün yayınlanmasına hala günler var ama bugün bir programda şarkıların büyük bir kısmı yayınlandı. Japonya’daki pazarlama taktiği bu. Albümü, şarkı veya videoları yayınladıktan en az 1 hafta sonra yayınlarlar. Japonlarda ‘şarkıları indirdik zaten albümü almaya gerek yok’ mantığı olmadığından olsa gerek. Zaten Japonya’da çıkarılan albümlere o kadar çok şey dahil ediliyor ki cd’den fazlası olduğu için almak istiyorsun ama fiyatları da dudak uçuklatıyor tabii. Gelelim şarkılara.

01. FLOWER POWER
02. Animal
03. I’m a Diamond
04. Reflection
05. Stay Girls
06. T.O.P
07. BOOMERANG
08. Oh!
09. All My Love Is For You
10. PAPARAZZI
11. Girls & Peace
12. Not Alone
***

İlk albümleri ‘Girls’ Generation 1′ SNSD’nin en iyi albümlerinden biriydi. Müzikal olarak şimdiye kadar yaptıkları en ‘olgun’ albümdü. Japonya piyasasına girmeye çalışan herkesin ‘aegyo’nun dibine vurduğunu göz önünde bulundurursak SNSD’nin farklı bir yol izlemesi sevindirici bir durum. Gee ve -zamanlaması sinirlerimi hayli zıplatmış olan – Oh!’tan öte gitmeyeceklerini umuyorum.

28 Kasım’da yayınlanacak olan Girls & Peace için de benzer şeyler söylemek mümkün. Paparazzi’yi severek dinledim ve Flower Power’ı da zamanla alışarak. 21 Kasım’da yayınlanacak Single albüm’e dahil edilecek olan Beep Beep için aynı yorumda bulunmam imkansız. Tatlı bir şarkı, benim damak tadım için fazla tatlı. Ben ‘bu kadar’ tatlı SNSD istemiyorum artık, yetkililere duyurulur.

Bugün yayınlanan şarkılarsa albüm için umutlarımı boşa çıkarmadı. Animal; SNSD’den duymaya çok fazla alışık olmadığımız bir sound’a sahip ve ben SNSD farklı tarzlar denediğinde keyiften dört köşe oluyorum. I Am A Diamond; bu şarkıdan çok hoşlandığımı söyleyemem hatta rahatsız edici buldum. Nakarat bile kurtaramıyor. Reflection; sanıyorum ki albümden en hoşlandığım şarkı olacak. kızların vokallerini çok sevdim özellikle. Taeyeon da fanlara bu şarkının albümde en sevdiklerinden biri olduğunu söylemiş zaten, hehe.

Stay Girl; bu şarkı da ‘Born To Be a Lady’nin ikinci versiyonu gibi olmuş, çok sevdim. Ritm çok hoş, melodi harika, kızların sesleri çok hoş. Sica’nın kısımlarına özellikle bayıldım, bu tarz baladlara müthiş yakışıyor sesi.

T.O.P; we kill it!~ Yoona’nın bu şarkıdan çok hoşlandığını biliyoruz. Müthiş güçlü bir şarkı, sebebini tahmin edebiliyoruz hani. Özellikle Yuri’nin sesine aşık oldum bu şarkıda, pes ve derin. Her ne kadar çok kısa olsa da sözleri. Boomerang; 2009’da Gee yerine yayınlanılması planlanan şarkı bu. SM boşa gitmesin deyip bu albüme koymaya karar vermiş. Şarkı hoş ama sıradan ve Gee gibi bir etki yaratması takdir edersiniz ki hiç mümkün olmayan bir şarkı. Kpop tanrılarına Gee için tekrar teşekkürler. İnsanlar istediği kadar bubblegum pop diyebilir, en azından Gee bu türün güzel bir örneği bence. Fazlası bünyeye zarar tabii.

Girls & Peace yine dinlenesi bir şarkı, nedense bana jenerik müziği gibi geldi. (bu aralar garip çağrışımlar yapıyor her şey bana) O ‘gurz gurz gurz’ kısmını hangi akla hizmet Fany ya da Sica’dan başkasına söylettiler merak ediyorum. Şarkı’yı batırıyor. Not Alone; sweet melody~ Albüm bu harika baladla sona eriyor. İnsan üstünde hoş bir etki bırakıyor, kendini durduk yere iyi hissediyorsun. Bence bi’ animeye soundtrack olarak alabilirler bu şarkıyı, yakışır.

Albüm çıkmadığı için henüz şarkı sözleri ve doğal olarak da çevirileri ortada yok. Belki SONElar çoktan o problemi çözmüşlerdir de benim haberim yoktur, mümkün. Her neyse albüm genel olarak çok güzel. Japonya’ya gidip turnede kızları canlı izleyip şarkıları da canlı dinlemek vardı ama nerede biz de o şans. Yine dertlendim bak.

All My Love is For You’dan bahsetmedim ama dinlemeyen kalmamıştır herhalde, 2 ay oldu video yayınlanalı. SNSD’nin en güzel baladlarından biri. Bu arada SNSD baladları konusunda bir şeye dikkat çekmek istiyorum: SNSD baladlarının büyük bir çoğunluğu insanı mutlu eder. Bu şarkıların çoğu fanlar ve SNSD arasındaki bağı anlatmak üzere yorumlanır. Aşk acısıymış, gidenin ardından ağlamakmış, isyanmış böyle temalar çok nadiren çıkar karşınıza. (Time Machine bu nadir şarkılardan biridir.) Genel olarak pozitif mesajlar veren şarkılardır SNSD baladları ve bu yüzden özellikle bana kendimi iyi hissettiren şarkılardır.

***

Lafı daha fazla uzatmayalım. SNSD’nin Japonya’daki trend’e uymayıp farklı bir tarza yönelmesinden duyduğum memnuniyetin tekrar altını çizeyim. Ki Kore’deki geçmişlerine bakarsak bubblegum pop’un aksi bir yön çizmeleri şaşırtıcı ve sevindirici bir durum. Gee ve Oh!’da dediğim gibi zaten hit olan ve etinden sütünden faydalanılmak istenen şarkılar. Girls & Peace, bir fan olarak çokça memnun kaldığım bir albüm oldu. En hoşlandığım şarkıları da paylaştım. Şimdi albümün çıkmasını ve Şubat’ta başlayacak olan 2. Japonya turneleri beklemek kalıyor geriye. Videolarını yani.

Bir de zahmet olmazsa Kore’de comeback.

Afiyet olsun.

*Reflection’ı dinlemeyi bırakamıyorum. S.O.S

**Bu albümün hiçbir kapağından hoşlanmadım o nedenle yazıya fotoğraf seçerken ne kadar zorlandım anlatamam. 😦 Flower Power kapağını da 3. kez kullanmayayım dedim artık.

***Kızların albümde en sevdikleri şarkıları da paylaşayım. Yoona’nın albümden en sevdiği şarkılar: Stay Girls, T.O.P ve I’m a diamond imiş. UFO Town’da soran fanlara böyle cevap vermiş canını yidiğim. Taeyeon da Music Core’a gelen fanlara T.O.P ve Reflection’ı çok sevdiğini söylemiş. Reflection en sevdiği şarkıymış. (benim de Taengoo!! :P) Aslında Paparazzi dışındaki  bütün şarkıları sevdiğini söylemiş. Paparazzi de güzeldi niye dışlamış ki. Şimdilik bildiklerimiz bunlar. Diğer üyelerin fikirlerini öğrendikçe güncelleyeceğim yazıyı.