TV8’de Kore ve Kpop

Aman da aman Hallyu dalgası Türkiye’ye de mi sıçrarmış? Aynı hafta içinde önce DreamTV’de Uzakdoğu temalı bir program hazırlandı ve kpop tanıtıldı, sonra da TV8’de Kore ve Kpop temalı bir program.

***

DreamTV’de – izleyebildiğim kadarıyla – Japonya, Güney Kore ve Çin müziğine yer verilmişti. G. Kore pop müziğinin temsilcileri arasından Big Bang, SNSD, 2NE1, SHINee’yi tanıtmışlardı. Programın gerisini hatırlayamıyorum, tamamını da izleyemedim zaten. Ama Kpop’u bir müzik türü olarak en iyi örnekleriyle tanıttılar, gruplar hakkında bilgi verdiler. Bu açıdan hoş bir değişiklik oldu.

TV8’de ise TR Kore Büyükelçiliği Müsteşarı ve Kültür Ataşesi Bay Dongwoo Cho, Korea-fans sitesinin kurucusu Hilmi Kesenek ve JYJTurkey LunaReds ekibinden Feyza Özdeş’i dinledik. Kpop-Kdrama’dan önce Kore’ye olan sevgimizin temelde kültürüne duyulan ilgiyle dayalı olduğuna dikkat çekmelerine çok memnun oldum.  Kore ve Türk kültürü arasındaki benzerliklerden, Kore’deki Türk algısından, kültürel ve ekonomik olarak Türkiye’ye olan ilgiden bahsettiler. Elbette çok ayrıntılı değildi zaten program kısacıktı, ne ara başladı ne ara bitti çözemedim ben. Kimileri programdan memnun kaldı, kimileri twitter’da hala söyleniyor. Unutmadan, #TV8deKoreveKpop etiketini bi ara gerçekten dünya trend listesinde gördüm. Hayal mi gördüm? Emin değilim. Neyse gelelim şikayetlere..

***

1. Herkesin en çok şikayet ettiği konu hep JYJ’den bahsedilmesi. Program’a çıkan kişinin JYJ ekibinden olduğunu düşünürsek bu tepki saçma. Sonuçta yöneltilen sorular bireysel olunca, kişiler de bireysel cevap verdi. Söyledikleri şeylerden hoşlanmadıysanız (ki benim de takıldığım birkaç nokta olsa da) o ekip kadar çok çalışın, somut bir şeyler ortaya koyun ve onların yerine siz çıkıp anlatın kpop’u. Hepimiz kpop dinleyicisiyiz ancak hepimizin fikrine o kadar da önem verilmiyor ve bu kadar insandan o kız oraya çıkıp fikri soruluyorsa bir sebebi vardır. Feyza’nın bu şartlarda kpop’u iyi tanıttığını düşünüyorum. En azından ‘çooo yağuşuhlular, oppalarımız onnar bizim’ gibi bir mesaj vermedi. Ayrıca her gün canlı yayına çıkmıyodur kızcağız takdir edersiniz ki. Buraya sayfalarca yazı yazıyorum ama ben oraya çıksam iki kelimeyi yan yana getiremezdim belki de. Empati arkadaşlar, empati. 😉

2. ‘Benim sevdiğim gruptan bahsedilmedi, şu kişinin ismi geçmedi, bundan da bahsedilmeliydi.’  EVET! TABİİ Kİ ÖYLE ama bir anda herkesin her şeyi bilmesini bekleyemeyiz. Ayrıca, düne kadar kpop’un ismi bile geçmezken bugün insanların gelip bu konuda uzman kesilip tereciye tere satmaya kalkmasını da hoş karşılamazdım şahsen. Ki Epeyce bir gruptan bahsedildi hatta hatırladığım isimleri sıralayacağım. Öncelikle birçok kpop grubunun ve şarkıcısının videolarından bölümler yayınlandı: PSY, JYJ, Super Junior, Hyuna, Big Bang, GD, (emin değilim ama yine Big Bang ya da Taeyang’ın videosu yayınlanmış olabilir) 2NE1, SHINee, Kim Hyun Joong, SISTAR, Junsu, MBLAQ, TVXQ hatırladığım görüntüler. Bunun dışında sürekli Secret Garden görüntüleri yayınlandı, haha. Daha sonra sunucu fanların tweetlerinden bazılarını okudu BEAST, Infinite, MissA, T-ara, KARA ve Girls’ Generation’dan bahsedildi. (atladıklarım varsa mazur görünüz) Hatta Girls’ Generation yorumunu üstüme alınmak istiyorum çünkü aynen şu tweeti göndermiştim sunucuya “Asya’nın en büyük kız grubu Girls’ Generation! Japonya’yı kasıp kavuran kız grubu KARA, ABD’de fark yaratan Wonder Girls! :)” KARA ve Wonder Girls kısmı yoktu, WG’den bahsedilmedi, içim buruk tabii. Başka biri yazdıysa da kardeşim; saygılar ve sevgiler ve selamlar olsun sana! 😛 Zaten herkesten kısa kısa bahsedildi. K-drama konusunda Lee Minho ve Minoz’lardan bahsedildi. Birçok eksik vardı evet ama, birçok sevilen isim de tanıtıldı. Sonuç olarak eksik olsun ama yanlış olmasın diyorum ben de. Bunlar sadece başlangıç. İlgi arttıkça isimler de çoğalacaktır üzülmeyin.

3. Dikkatimi çeken bir şikayet de SS501’dan bahsedilmemesiydi. Arkadaşlar bu kadar çok grup varken – bakın dağılmış demiyorum – şu anda etkin olmayan bir gruptan bahsetmemeleri takdir edersiniz ki normal. Etkin değiller diye yok mu sayılmalılar? Tabii ki hayır. SS501 kpop’un Türkiye’de yayılmasına en çok katkıda bulunan gruplardan biridir, en çok sevilen gruplardan biridir. Konumuz Türkiye’de kpop’un nasıl yayıldığı olsaydı onlardan bahsetmemek cidden ayıp olurdu. Farketmişsiniz TVXQ’dan da pek bahsedilmedi. Videolarından bir kesit gördük, SS501’dan ise sadece Kim Hyun Joong. Park Jung Min ve Kim Hyung Jun’un Türkiye ilgisini, Kim Kyu Jong’un söyleşilerde Türkiye hakkında konuşmasından bahsetmiyorum bile. Ama şu anda maksat daha fazla ilgi çekmek ve dolasıyla daha gündemde olan isimleri ön plana itmeleri normal karşılanması gereken bir durum.

4. Kore severlerin G. Kore’yi yüceltip Türkiye’yi küçümsedikleri yanılgısı. Böyle tipler yok mu? var elbet. Ama hepsi henüz çoluk çocuk. Kore ve Türkiye’den bahsederken karşılaştırma yaptığınız noktalar önemli. Kimi konular tartışmaya açıktır, kimileri iki ülkenin farklı yönleri ve değerleridir. Türkiye’yi eleştirmiyor muyuz? Eleştiriyoruz. Eleştirmemeli miyiz? Tabii ki hayır, yeri geldiğinde ‘benim’ dediğin şeyleri eleştirebilmen sağlıklı düşünebildiğini, gözünün herhangi bir sebepten körelmediğini gösterir. Bunu Koreliler de kendi ülkeleri için yapmıyor mu? Hem de pek alasını yapıyor. O zaman sorun nerede? G. Kore’yi yerlere göklere sığdıramayıp, Türkiye’yi itin kulağına sokmakta. Çözüm nedir? Herkesin ve her şeyin eleştirilecek yanları olduğu gibi takdir edilecek yanları da var, mümkün mertebe bunun bilincinde olmak yeterli.

5. Herhangi bir grup hakkında kötü konuşulduğunu görmedim; SNSD dışında. Asya’nın 1 numaralı kız grubu sözüne takılmışlar.  Siz içi boş iddialarda bulunmaktan bıkmayacaksınız ben de kızları tanıtmaya çalışmaktan bıkmam. Kpop fanları arasında müthiş bir SNSD yanılgısı var, bu yanılgıyı yıkamasam da elimden geldiğince kazımaya niyetliyim. Bu ünvan onlara ben vermedim sayın seyirciler. Farklı coğrafyalardaki farklı insanlar verdi. ‘Bence x grup daha böyle, bence y grup daha şöyle’ Üzgünüm sizin fikirleriniz profesyoneller tarafından önemsenmiyor. Dünyanın farklı yerlerindeki medya kuruluşları, yapım şirketleri, prodüktörler, plak şirketleri ve yöneticileri, dünyanın en önde gelen basılı yayınları tarafından da.

Hadi ben taraflı olayım, hiç de SNSD fanı olmayan güzide blog yazarımız MikalZia’nın konu hakkındaki görüşlerini anlattığı yazısına alayım sizi önce:

https://mikalzia.blogspot.com/2012/10/k-pop-cok-yanls-anlamslara-ve-snsd-anti.html

Daha sonra SNSD’nin nasıl bu konuma geldiğini ve şu anki konumunu anlattığım yazılarıma:

https://ispanakgazete.wordpress.com/2012/09/08/gee-gee-gee-gee-baby-baby-baby/

https://ispanakgazete.wordpress.com/2012/07/19/snsd-kore-kulturunun-temsilcileri/

Bu sayfaları karıştırırsanız zaten epeyce yazı bulursunuz haklarında. İsteyen okur istemeyen çeker gider. 😛

***

Sonuç olarak bu kadar kısa bir sürede herkesi tatmin etmek mümkün değil. Kaldı ki bütün gruplar yayınlansa bile herkes mutlu olmaz. Zira SNSD niye yayınlandı ki? – SME hiç gelmesin – Infinite kim ki? – TVXQ/BEAST’ya 5 de niye Big Bang/Super Junior’a 4 dk falan şeklinde uzar gider. Bunlar örnek tabii, olmuş olan değil olma ihtimali olan şeyler. Herkes sadece kendini düşündüğünden herkesi aynı anda mutlu etmek zor hatta imkansız. Siz programdan, program bittikten sonra haberdar olurken JYJTurkey & Koreafans işi gücü bırakmış bu program için uğraşmış. Elbette birçok eksik var ama kimse size gelin şu işi etraflıca anlatın diyor mu? Hayır. Siz oraya çıksanız – ki okuduğum yorumlardan sonra asla inanmıyorum – bütün grupları, şarkıcıları ve oyuncuları tarafsız bir şekilde mi anlatırdınız? HAHA. Programa çıkan insanlardan nefret ediyor olsam bile yaptıkları şeyi takdir ederdim. (öyle bir şey yok tabii) Ben burada boş boş otururken onlar bir şeyler için uğraşıp ortaya somut işler koyuyorlar. Bu işler gözünüze çok kolay görünüyorsa zaten zorluğu hakkında bir şey bildiğiniz yoktur.

Herkesi ve her şeyi sevebilen, sevmese de saygı duyabilen; kendilerine bir zararı olmayan insanlardan durduk yere nefret etmeyen; taraflılığını bile yeri gelince bir kenara bırakan insanların aldığı keyfi hiçbir zaman alamayacak olanlar için üzülüyorum. Ama bu insanlar büyümeye karar verene kadar yapılabilecek hiçbir şey yok. O zaman, hepinize saygılar sevgiler.