EXO: We’re ONE!

EXO, Baekhyun, TVXQ, Mirotic. DAYANAMADIM. *SPAZZZZZZ*

481814_553771211304295_29056278_n

Full time bir fangirl ve sadık bir noona olarak görevimin gereklerini yerine getirmiş sayılmazdım yazmasam. (asdhgasjdas) EXO+SHINee performansları harikaydı. Ama Baekhyun’ın Mirotic performansı *asdfghjsdaskdhasjdkas*

Grup üyeleri 12 kişi olarak törene katıldılar. Asia Best New Artist ödülünü kazandılar. Ödülün uydurma olduğunu düşünmüştüm ama bu 4. kez verilişiymiş. Üstelik geçen sene Aziatix kazanmış, değeri büyüdü gözümde, haha.

Efenim, playback yapmalarından ben de memnun kaldığımı söyleyemem. Çünkü EXO-K canlı sahne performanslarını hakkıyla yerine getirebileceğini gösterdi bize. Durumun daha çok EXO-M’den kaynaklandığını düşünüyorum. EXO-M daha kötü falan diye değil. EXO-M’in ana vokal’i Chen debut yapmadan 5-6 ay önce katılmış şirkete. Tao desen o da öyle. SME’nin bu sebeplerle onların canlı performans sergilemesini engellediğini düşünüyorum. Yani 1 senedir bir kez bile mi canlı söylenmez bir şarkı? Ya da söyledilerse de ben rastlamadım henüz. EXO-M’in bir sürü canlı performansı varmış, henüz öğrendim bunu. Tamamen benim cehaletimden kaynaklı, affınıza sığınıyorum. (saghdgsajhdj) SME işini garantiye almak istemiş bu durumda.

MAMA 2012’de farklı olmadı durum. Ancak performansları farklıydı. Bir kere kareografi demo kareografilerden biriyle değiştirilmişti. H.O.T göndermesi, daha sonra TVXQ – Mirotic coverı, son olarak da (Mikal’in deyimiyle) SHINee -Lucifer ordusu. (ashadhsasda) En azından uğraşmışlar. Ya sahneye çıkıp kuru kuru MAMA’yı söyleyip inseler miydi? Netizenlerin yorumları tepemi attırdı dün. Rookie ödülünü Busker Busker almasına rağmen, bunu bilmeyip direk EXO’ya saldırmışlar. ‘EXO’nun tamamı dansçı/vokaller adlib yaparken ölüyormuş gibi davrandılar ama canlı bile söyleyemiyorlar/Kore müziğini mahvediyorlar’ vs. Bakın beni oraya getirmeyin. D.O’nun sesine laf söyletmem, hele Baekhyun’un sesine laf edeni bazukamla vururum, acımam. D.O da Baekhyun da canlı peformans sergilediler. Defalarca. Sen şans verip dinlemediysen o senin sorunun. Ama karşıma geçip çocukların sesine laf edemezsin. MAMA’ya kadar EXO’yu dinlemediysen o da senin sorunun. Kİ Suho’nun canlı performansı ilk günden beri iyidir. Adlib’lerden bahsettiğimiz için değinmiyorum buna. İdolleri haklı haksız itin kulağına sokmalarına kılım. Olayların iç yüzünü görmek açısından her halta muhalif olmalarını çok seviyorum. Ama önce idolleri yerin dibine sokup sonra solo çıkış yaptıklarında ya da canlı bir performans sergilediklerinde ‘aa bu şarkı söyleyebiliyomuş’ diye şaşırmalarına da katlanamıyorum. Objektif olacaksan söylediklerine bi dikkat et.

Ya onu bunu bırak çocuklar Mirotic’i söylüyor, Mirotic! Cover’ının asla orijinalinin yakınından bile geçemeyeceği bir şarkı. Çünkü şöyle bir gerçek var: DB5K. Ama buna rağmen performans harikaydı. Baekhyun ve Changmin’in sesi daha ilk çıktığı dönemden benzetilir, Mirotic’te aynı kumaştan oldukları iyice belli oldu. Changmin bu işin kralıysa Baekhyun da onun mini boyu gibi. (boy konusunda ciddiyim, arada 20 cm falan var sjkdask) Rap kısmı zaten rap kısmı, en az önemsediğim şey. (agsahasahjd)

Kaliteli audiosunu buldum, hayrını görün.

History ilk çıktığında herkes TVXQ ve SHINee’nin karışımı gibi falan demişti ya. Hah işte tam da dün gördük böyle olmadıklarını. Lucifer performansı tamam iyi hoştu ama Chen’in sesi nere Jonghyun’un sesi nere. İşlerine gelince SHINee’yi de küçümserler, hem de şu anda en iyi canlı performansa sahip erkek gruplarından biri olmasına rağmen, ama maksat başkasına çamur atmaya gelince bu SHINee’yi paravan olarak kullanırlar. TVXQ’ya benzetilmekse bence kpop grupları için büyük bir ‘onur’dur. Kalabalık olmaları dolayısıyla da Super Junior’a benzetilirler. Ama bu sevgili insanlar EXO’nun 6+6 şeklinde iki grup olduklarını bir türlü anlamak istemezler.

SME artık bir zahmet şu çocukları gün yüzüne çıkarsa da insanlar bik bik etmeyi bıraksa. Başta ne güzel başladık. Teaserlarda milyon tane yeni şarkı, 3 farklı klip vardı. Kuruyup kaldık sonradan. Neyse Nate’de EXO’nun Aralık’ta comeback yapacağına dair bir haber çıktı. Doğru olduğunu umalım.

Neyse işte, bu da yine bir derdimi içime atma sonucu yaşadığım patlamadır. Kustum, gidiyorum.

Advertisements