Girl, you’re a wonder girl!

Çok içli, duygulu, hatta depresif bir yazı yazıyorum dedimdi. 😀 Maytap geçmiyordum, gerçekten öyle.

20111201_wondergirls_k-food2

Efenim malumunuz Wonder Girls resmen can çekişiyor, biz de onlarla birlikte. Sunye’nin Ocak’ta evleneceği haberi beni yıktı. Çünkü gruptan ayrılmasa da belirsiz bir süreliğine çekiliyor. Bu süreç içerisinde diğer üyeler bireysel aktivitelere yönelecekmiş. Beklemek sorun değil de, sonucun ne olacağını bilmemek ve olumsuz olacağını hissetmek üzücü.

Şunu önden bırakayım. Umarım kendi sözlerini unutmazlar. Girls Girls

“Girls, girls I’m a wonder girl
Can be the only one in the world!
Speak your heart right now
And I say you, you and you, you, you, you
Can be the best girl in the end
However you feel like – it will come true.”

 

 

***

 

Yeeun ve Yubin’in fancafe’ye bıraktıkları mesajları gördükten sonra biraz daha karamsar yaklaşmaya başladım konuya.  Özellikle Yeeun’ın yazdıklarını okuduktan sonra içim paralandı. Wonder Girls’ün başına gelenlerden daha önce bahsetmiştim. Hyuna gitti, Yubin geldi; Sunmi gitti, Lim geldi. Ama şimdi Sunye gidiyor. Ve Yeeun’ın yazdıklarını gördükten sonra geri dönüp dönmeyeceğinden pek emin değilim. Sunmi’nin de kızlarla birlikte mesaj bırakması da hepten kafamı karıştırdı.

*Sunye’nin henüz 23 yaşında evlenmesi bir açıdan canımı sıkıyor. İnsanların bu kadar erken yaşta evlenmek istemesine anlam veremiyorum. Üstelik de böyle bir kariyerin varken. Ama Sunye’nin durumu farklı. İşte ne kızabiliyorum, ne de tam anlamıyla mutlu olabiliyorum onun için. Sunye annesini çok küçük yaşta kaybetmiş, babası da hasta olduğu için dedesi ve ninesi tarafından yetiştirilmiş.  2007’de ninesini kaybetmiş, 2010’da da babasını. Çok büyük badireler atlatmış. Bu yaşadıkları yüzünden de hep erkenden bir aile kurmak istediğini söylüyordu zaten. Yeeun’ın yazdıklarını da okuduktan sonra aynı hisleri paylaşıyormuşuz gibi hissettim. O da Sunye’yi zorlamış devam etmesi için ama neden böyle bir tercih yaptığını da herkesten iyi biliyor ve karşısında durmak da zalimlik gibi geliyor. Sunye grubun lideri, ana vokali. En başından beri grupta. 6 senedir ne inişler çıkışlar yaşadılar ve bugün hepsini geride bırakmayı tercih ediyor. Sanki pes etmiş gibi hissediyorum. Ama sebebini de biliyorum ve hak da veriyorum.

*Wonder Girls G. Kore’de ciddi bir fark yaratan ilk kız grubuydu. Kore milletinin küçük kız kardeşleri, ülkenin kız grubuydu. Kore’yi hiç bırakmasalar belki şu SNSD’nin yerinde onlar olurdu. Belki de olmazdı. 2009’un yazında Nobody’nin İngilizce versiyonunu yayınlayıp ABD yollarına düştüler. SNSD ise 2009’un başında Gee’yi yayınlanmış ve Gee-fever başlamıştı. Bazen düşünüyorum gitmeseler gerçekten nasıl olurdu şimdi her şey? Ama SNSD’nin sadece onların bıraktığı boşluğu doldurduğunu da düşünmüyorum.   Sonuçta Gee döneminde onlar da Kore’deydi. 2NE1 debut yapmıştı ve eğer boşluktan söz edeceksek onlar da doldurabilirdi bu boşluğu. Ne de olsa 2009’da daha rookie iken SNSD’yi yenebilmişlerdi. Neyse ne işte, Wonder Girls gitmese en azından SNSD için ciddi bir rakip olurdu. Şimdiyse SNSD’ye ulaşabilmesi için önce 2NE1, Kara, f(x) ve hatta belki SISTAR’ı geride bırakmaları gerekiyor.

*Ve Yeeun da dahil herkes bunun farkında olmalı ki birazdan paylaşacağım yazıyı yazmış. ABD’de çalışmaları, Kore’deki kayıpları, Japonya’daki – ne yazık ki – başarısızlıkları. Hiçbir şey umdukları gibi gitmedi gerçekten de.

“Been writing so randomly, I have so much more to say. I don’t know what to do. Like everyone said, it’s been 6 years. We all know, even the tiny habits, we know them too. Feeling so sorry for not being able to say it all, so sorry. Could only tell everyone to wait, so sorry. The things we decided on, & none were accomplished. I feel so sad & so sorry. Don’t know what else to say. There is so much I wish to do for everyone but the world doesn’t go along with what I want. Like this, why am I coming forth to say such things? Only Yeeun is saying them, only Yoobin understands the fans’ feelings. It’s not like that. Everyone reads this, everyone is reading this, Sunye is also reading this. Everyone is just using different methods. Sunye is really feeling very weary. She’s really sorry towards the fans. She’s cried a lot. We must smile in front of the cameras, we must also smile on Twitter and not reveal ourselves entirely to all.”

Yeeun’ın yazdıklarından bir paragraf. Beni cidden en çok üzen kısım. Elinde olan ya da olmayan her şey için özür dilemesi. Tamamını okumak isteyen buradan devam etsin. Çevirmek istemiyorum çünkü okudukça cidden çok üzülüyorum.

*Sunmi’nin geri dönme ihtimali var bir de. Önce Yeeun ve Yubin’le fancafe’ye yazdı. Size güzel haberlerim olabilir dedi. Eh, insanlar da onun geri dönme ihtimalini düşündü pek tabii. Ve birçoğu büyük tepki gösterdi. Gruptan eğitimi için çekildiğini söylemişti. Daha sonra özel muameleyle üniversite’ye kaydolması özellikle netizenler tarafından hoş karşılanmadı. Şimdi de aradan sadece 2 sene geçmişken sözde uğruna grubunu bıraktığı eğitimini bir kenara itip gruba dönerse hoş karşılanmayacağı aşikar. Tabii bunun üzerine JYP bir açıklama yapıp ‘öyle bir şey yok, insanlar bunları nereden çıkarıyor’ şeklinde saçma sapan, insanı resmen salak yerine koyan bir açıklama yaptı. Sen önce nabız yokla, tepki olunca da insanların üstüne yık suçu. Oldu canım, yeriz biz bunu afiyetle. Ha dönmesini hoş karşılayan yok mu? Elbette var. Ama geri dönmesi Sunye’nin yerini alması anlamına gelecekse~ Karmaşık işler.

*Sunmi dönmedi diyelim. Wonder Girls’ün 5 kişi olarak comeback yapması pek uzak görünüyor. Bireysel aktivitelere yönelseler ne kadar başarılı olabilecekleri tartışılır. Grupta solo olarak ciddi potansiyele sahip tek kişi Yeeun. Diyelim o albüm çıkardı, ya diğerleri? Wonder Girls hep variety’lerde çok da rahat edememelerinden yakınırlar. O yüzden bir programa kalıcı olarak katılmaları zor gibi görünüyor. MC ya da radyo spikerliği de bence yine Yeeun’ın kaldırabileceği bir yük. Dizilerde rol alsalar bugüne kadar o yönde bir atılımlarını görmedik. Sohee grubun en popüler ismi. Ama genelde popüler üyelerin yaptığı gibi oyunculuğa yönelen bir tip değil. Yubin; oyunculuk belki, solo çıkarsa ne kadar başarılı olur tartışılır ama belki. Lim desen insanların onu pek tanıdığını bile sanmıyorum. Kızlar arasında variety’de en başarılı olabilecek kişi Lim gibi geliyor bana. Sıcak, içten ve şeker bir evladımız kendisi. Ama o da popülariteden kaybediyor. Başka bir şirkette olsalar kızlar için endişelenmezdim. Ama JYPE bu sene resmen batırdı. Kızlar için iyi bir şeyler yapmak isteyeceğine eminim. Sadece şirketin mantıklı adımlar atabileceğinden emin değilim, hatta resmen umutsuzum bu konuda. Emin olduğum tek şey Yeeun’ın müthiş şarkılar yazdığı, müthiş bir sesi olduğu ve JYP’ye rağmen başarabileceği.

***

Bi’ yazı yazdırmadılar bugün ha. 100 kere bölündü, şu anda nereden devam edeceğimi bile hatırlayamıyorum. Neyse toparlasam daha iyi olacak. Sunye için mutluyum ama Wonder Girls için üzgünüm. Çok büyük bir SNSD fanıyım ama Wonder Girls’ün de hak ettiği yerde olmasını isterdim. Aralarında bu kadar büyük bir fark açılmasındansa iki güçlü rakip olmalarını tercih ederdim. Beni bilirsiniz, önemli olan GIRL POWER! hehe 🙂 Neyse işte bundan sonra neler olacak eminim benim kadar onlar da bilmiyor ama her şeyin kızlar için iyi gideceğini umuyorum. Sunye geri döner mi dönmez mi bilmiyorum ama her zaman en sevdiğim seslerden biri olarak kalacak. Onun sesini duyamayacak olmak bu durumun en üzücü yanlarından biri. Ama istediği şey bir aileyse saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok.

Amaa her zaman bir wonder girl olarak kalacak. 🙂

Şu performansı paylaşmadan gidemedim. (asdfghsadkjas)