A-YO GG! 01.01.2013

Benim gibi dün gece 3’e kadar beklediniz mi bilmiyorum ama beklemeseniz bile muhtemelen haberleri duymuşsunuzdur. Yine de söylenecek çok şey var, direkt meseleye giriyorum.

D

DANCING QUEEN

Dün bazıları remake bir şarkı yayınlanacak; bazılarıysa yeni title track’ten teaser yayınlanacak diyor demiştim. Herkes haklıymış! SME bu albümde bize SNSD’nin geçirdiği dönüşümü göstermeyi hedefliyor imiş. Bir çeşit zaman makinesi gibi. 2008’de yayınlanmak üzere çekilip de iptal olan Dancing Queen’i 2012’de yayınlama sebepleri bu. Dancing Queen, Duffy’nin Mercy şarkısından uyarlama. Yine saçma salak çalmışlar bilmem ne triplerine girmeyin hiç, uçarım size. Bu kadar ünlü bir şarkının göz göre göre çalınıp yayınlanabileceğini aklınızın ucundan geçirebiliyorsanız bırakın bu işleri. O değil de, yıllar yılı şu fotonun aslında nereden geldiğini bilmiyor ve Gee’den geldiğini sanıyorduk. Bu vesileyle öğrenmiş olduk. 😀

snsd_gee-200907012254152

Bu konuda kesin bir bilgi yok tabii ama Dancing Queen’in 2008 comeback’leri için hazırlandığı fakat Dream Concert’daki black ocean olayı yüzünden ertelendiği iddia edildi. 2008’de SNSD’nin gerçekten comeback yapmamış olması ve  o dönemde fanların dahi kızların sonunun ne olacağını bilmiyor olması sebebiyle mantıklı gelmiyor değil hani. Bu da o insanların SNSD’ye vermiş olabileceği zararın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Kafasızlar.

Şarkıya gelirsek remake olmasından dolayı rahatsız olmadım ama çok bilindik bir şarkı. Bu şarkı gerçekten yayınlansa nasıl tepki alırlardı kestiremiyorum. Bunu bir yana bırakırsak, şarkının SNSD versiyonunu çok sevdim ben. Vokallere cidden ba-yıl-dım! Bu şarkı yayınlansa emin olduğum tek şey kızların seslerine öyle kafalarına estiği laf edemezdi insanlar. Bütün üyelerin sesleri ilginç bir şekilde şarkıya uymuş.  Taeyeon ve özellikle Tiffany’nin vokalleri HARİKA! Orijinalinden daha canlı bir şarkı olmuş ki ekstra sevdim bu sebeple. Şu comeback special’da canlı performansını izleyebilirsek bir de, tadından yenmeyecek. 😀

Eğer bu şarkı Gee yerine yayınlanacak idiyseee, tercihim belli: Gee. Gee’nin bu kadar büyük bir hit haline gelmesinin asıl sebebi dansıydı. Koca koca halmoniler halabociler bile Gee dansı yapmış zamanında. Dancing Queen ise ismiyle hayli çelişerek çok da güçlü bir kareografiye sahip değil. Eğlenceli o kesin. Ama Gee gibi kendi çapında bir fenomen haline gelebilir miydi tartışılır. Bu ara çok moda olan ‘buing buing’ aegyeo’muzun vurmuşlar gözüne. 😛 Arada gözümüze bir Grease göndermesi çarpıyor. Bazı üstün zekalılar da kızların T-ara’yı taklit ettiğini iddia etmiş, yarıldım. (sajdasjkdks) John Travolta’nın alameti farikası haline gelen hareketin Roly Poly kareografisinden çalındığını öne sürmüşler. 😀 Hayır eğer buna taklit diyeceksek en başta T-ara, Travolta’yı taklit etmiş olurdu. Ayrıyeten, SNSD’nin bu videoyu 2008’de çektiğini ve T-ara’nın Roly Poly’i 2011 yayınladığını düşünürsek, bu iddiayı öne sürenlere sadece ‘şaka mısın kardşim?’ denebilir.

Klip çok renkli ve canlı ve çok eğlenceli. (hdsadhsakj) Böyle bir şarkının da altından kalkmışlar ya, bu kızlar beni şaşırtmaktan hiç vazgeçmeyecek. Bu klipteki kıyafetleri daha sonra Gee’ye transfer etmişler galiba. Hyo’nun yeşil üstünün Gee’de Yuri’nin giydiğiyle çok benzer değil mi? Ama SME bu, hiçbir şeyi boşa harcamaz. 😛 Klipte açık ve net bir şekilde ve bir kez daha ve bilmem kaç milyonuncu kez Yuri’ye aşık oldum. (askhakjhdkjsadksa) Fakat aşırı şirinlik Yuri’ye hiç yakışmıyo, suratına bi tane yumruk çakasım geldi bazı sahnelerde. (sdahdasgdjaghas) Ve bence bu klip Gee’den bile kötü aegyeo konusunda. Yine de seviyom sizi naledler, yine yırttınız. (sdjhashdhaskj)

***

snsd-i-got-a-boy-4th-album

I GOT A BOY

Bu concept’in bizi şok edeceğini söylemişlerdi. Yine haklı çıktılar. SNSD gerçekten de hip hop tarzı bir şarkıyla geri dönüyor. 4. full albümün ismi ve asıl şarkısı – title track – ‘I Got A Boy.’ SME şarkı hakkında ‘SNSD fanı olan herkesin mutlaka seveceği ve daha çok erkek fanlara hitap edecek bir dans şarkısı’ olduğunu söylemişti. Sanırım erkeklere hitap etmekten kasıtları buymuş. SNSD ve hip hop’ın kulağa ne kadar eğreti geldiğinin farkındayım. Hyo ve Yuri dışındakilerin böyle bir tarzı kaldırabileceklerinden şüpheliydim ama teaserı görüp de biraz alışınca ‘ hey dostum, yo! neden olmasın?’ dedim. 😀 Her seferinde beni şaşırtmayı başardıkları için merak ediyorum. Umarım ki SME tamamen saçmalamamıştır. Teaser’daki elektronik alt yapı~ Ve rap istemiyorum, tınrım hayııııır istemiyorum. 😥 Neyse, bekleyip göreceğiz.

Albümün 10 farklı versiyonu olacak ve – sanırım – 2 ocak’ta satışa sunulacak. 9 üyenin bireysel kapakları ve 1 de grup kapağı olacak bu albümde. Hangisi seçebilirsen seç de al işte. İnadımıza yapıyolar resmen. MBC’nin SNSD için hazırlayacağı comeback special programının ismi de ‘Romantic Fantasy’ olarak açıklandı. Programın kayıtları 23 Aralık’ta yapılacak ve kızların 10 farklı şarkı seslendirmesi bekleniyor. Albüm yayınlanmadığı için doğal olarak set list yok elimizde. Resmi olarak yayınlanmadan hiçbir bilgi sızmaz umarım. Çok bekledik bu comeback için hevesimiz kaçmasın. Dün bir de Hyoyeon’un teaser fotoları yayınlandı. Şimdi onlara gelelim. 😛

hyoyeonpic (2)

Hyo gökkuşağı saçlarına öleyim ben senin. (sadjkaskjdasksa) Bayıldım tepeden tırnağa bayıldım. Büstiyeri ayrı bir güzel. Hyo zaten ‘padişahım çok yaşa!’ Sunny’nin mor saçlarının o kadar hoş durabileceğini kim bilebilirdi? Bugün Music Bank’te yayınlanan Christmas mesajlarında da saçları yeşildi. Bakalım comeback’te hangi renkle çıkacak karşımıza. Diğer üyelerin fotolarını ve yeni teaserı nasıl bekleyeceğiz bilmiyorum ama mümkün bir daha gecenin kör saatine denk gelmesin. Şapşala döndüm burada yarım yamalak uyumaktan.

hyoyeonpic (1)

+

hyoyeonpic (3)

Bu sefer gerçekten dönüyorlar, gerçekten! dlksajkdsadklas

*SME nedenir bilinmez teaser ve yeni videoyu resmi kanalda yayınlamadı. Done and done!

**Dancing Queen şimdiden Instiz dijital listesinde 4. sıraya yükseldi. Bugs, Melon ve Soribada sitelerinde 1, Olleh’de 2. sırada.