Girls’ Generation Got Themselves A Boy!

Bizim de yepisyeni bir albümümüz oldu. Gerçekten hiç beklenmedik bir şeyle karşılaştık. I Got A Boy garip bir şarkı. Garip ama – bana sorarsanız – güzel. Şarkıyı algılamak biraz vakit alıyor ama oturdum çözümledim şarkıyı. jsdadksa

***

İlk olarak dikkat çekmek istediğim bir nokta var. SHINee ‘Sherlock’ ile birlikte comeback yaptığında SM yeni bir şey denediklerini söylemişti hatırlarsanız. Sherlock aslında iki farklı şarkının birleşiminden oluşan ‘hybrid’ bir şarkıydı. TVXQ’nun Catch Me şarkısında da 2 farklı şarkı olmasa da iki farklı tarz – mı diyim? – vardı. Hem orkestral bir altyapı hem de dubstep kullanılmıştı. SNSD’nin şarkısı bunların hepsinin birleştirilmiş hali gibi. Tür hip hop dedik ama bu şarkının içinden abartısız en az 3 farklı şarkı çıkar. Zaten herkesin şarkıya verdiği ilk tepki mash-up mı bu? oldu. Şarkı kendi içinde bir bütün ama bu bütünü kafamızda yerleştirmek ilk etapta biraz zor. Eh, grubu çok da sevmiyorsanız defalarca dinleyip çözümlemeye uğraşmak istemeyebilirsiniz.

snsd i got a boy picture

Ben bu olayı sevdim, neden mi? Şarkıda geçişlerin olması performansın daha canlı olmasını sağlayacak. Şarkının tek bir ezgiyle devam etmesi taraftarı olanların yıkıldığının farkındayım ama SNSD bir performans grubu. Vokal grubu da değil, tek bir tarza bağlı kalan bir grup da değil. Denedikleri şey fazla yeni. Hem onlardan pek az gördüğümüz bir tarz. (coverler ya da solo performanslarda gördüğümüz oldu) Hem de bu tarzın içine birbirinden farklı ezgileri yerleştirmişler. Bu yüzden de garip. Ama sahnede bu geçişleri hayal edin. Koreografi zaten baştan sona harika. Sahnede sürekli hava değişiyor. Bir bakıyorsunuz havalı havalı rap yapıyorlar, bir bakıyorsunuz tatlı bir ezgiyle şirinlik yapıyorlar, bir başka kısma geldiğinizde müthiş güçlü adlibler atıp vokallerini konuşturuyorlar. Bu şarkı tek bir şarkı içinde SNSD’nin farklı yönlerini sergileme şansı vermiş kızlara. Yeni fanlar kazandırır mı bilmem. Ama zaten SNSD’yi seven insanların bu şarkının bir yerlerinde sevecek bir şeyler bulabileceğinden eminim.

Gelelim benim çözümlememe. Şarkıyı 10 farklı kısma ayırdım. Hatta yazarak yaptım bunu çünkü kafası karışıyor insanın o kadar çok geçiş var ki.

1. Şarkı SooRi’yle (Sooyoung ve Yuri) başlıyor. Bu kısmı giriş olarak algıladım ben çünkü şarkının geriye kalanıyla alakası yok. Herkesin A-YO GG kısmını Tiffany’nin söylediğini düşünüp Sooyoung’ın söylediğini görmesiyle geçirdiği şok. (dskfjksjdfdsfs) Ben birkaç gün önce öğrendiğimden şokumu erkenden geçirmiştim o yüzden çok eğlendim diğerlerinin tepkilerini izlerken. (kötüyüm ahahahsajdhask) Neyse işte rap konusunda daha önce fikirlerimi söyledim. Genel olarak sevmem, sadece belli kişilere katlanabilirim ama bu kısım çok eğlenceli olmuş. Zaten Soo ve Yuri’nin koreografiden sızan fotoğrafının bu kısımdan olduğunu öğrenince: jashdasjdsadkas. Yuri’nin kısmı sona doğru biraz dağılıyor ama çabucak bitiyor neyse ki.

2. Burayı şarkının başlangıcı kabul ettim. OOEEOO kısmıyla etiketledim, öyle ayırt ediyorum. 😀 Tae-Jes-Sun-Seo’nun vokalleri ön planda.

3. Sonra Tiffany A-YO Stop diyerek bizi başka bir bölüme alıyor. Burası ‘I Got A Boy’ kısmı yani nakarat olarak kabul edebileceğimiz kısım. (yani bence, sanırım)

4. kısma geldiğimizde 3. kısımdan aynı altyapıyla devam ederken Taeyeon ve Sunny’nin 2. kısımdaki ezgiden hayli farklı bir şeye geçtiğini görüyoruz. Sonra da Yoona ve Hyo’nun rap kısmıyla devam ediyor şarkı. Daha sonra da buradaki altyapının 2. kısma dönüp OOEEOO’yla birleştiğini görüyoruz

5. kısma geldiğimizde yeter artık bir durun diyoruz ama durmuyorlar. Seohyun ve Tiffany’nin yine şarkının kalanıyla tamamen alakasız bir ezgiye geçtiğini görüyoruz. Tatlı dediğim şirinlik yapıyorlar dediğim kısım bu. OOEEOO eşlik ediyor bir noktadan sonra.

6. kısım da Taeyeon ve Tiffany vokallerini konuştururken 2. kısımdaki altyapıya geri dönüyoruz.

7. Jessica don’t stop deyip 1.40’a geri götürüyor bizi. Burada aslında şarkının 1.40 saniyesine geri götürüyormuş bizi. SONElar çözmüş bu sırrı, sağolsunlar. Bu sefer de 3. kısma I GOT A BOY’a geri dönüyoruz kısacası. Beynimiz salça oldu artık. Ama hala bitmedi.

8. Jessica ve Seo yine şarkının geri kalanından hayli alakasız bir geçiş yapıyorlar.

9. Ve yine dönüyoruz Taeyeon ve Sunny’nin 4. bölümdeki kısmına ama bu sefer çok sesliliğin gözünü çıkarıp 3. kısımdaki I GOT A BOY kısmıyla birleşiyor şarkı.

10. kısma geldiğimizde 2. kısımdaki OOEEOO’muz ve 3. kısımdaki I GOT A BOY’umuz birleşiyor. Hala hiçbir halt anlamadık ama şarkı bitti.

Yazarken bile kaç kez dinledim bilmiyorum. Kafam çorba oldu yeminle. Umarım yazarken karıştırmamışım kısımları. 😀 İşte elimizde böyle bir şarkı var. Birbirinden kopuk ama bağlantılı da geçişler söz konusu. Sanıyorum ki şöyle ayırırsak (1) – (2,6,10) – (3,4,7,9,10) – (5,8) 4 şarkı çıkıyor şarkının içinden. Yani benim çözümlememe göre ulaştığım sonuç bu. 😀 Favorim de (2-6,10) kısımlarını birleştirdiğimizde oluşan şarkı. 😀 Ama ayırdığım her kısmın kendine göre bir cazibesi var işte. Kimi rap, kimi vokal, kimi ezgi~ (adımı yazıp duruyorum ya acayip oluyo ha) Neyse işte alıştıkça daha çok seviyorum ve takdir ediyorum ben. Sizi bilemem tabisi.

***

Albüüüüüüüüüüüüüm. Albüm baştan sonra harika. Promise, Lost in Love iki muhteşem balad. Romantic Street ve Baby Maybe düşük tempolu ama aşırı dozda tatlı almışsın gibi hissettiren iki şarkı. XYZ, Express 999 ve Look At Me güçlü bir ritme sahip şarkılar. Boomerang (Talk Talk), Dancing Queen ve I Got A Boy’dan bahsetmeme gerek yok zaten. Albümdeki her şarkının kendine göre bir havası var. Şimdiye kadar hep Japonca albümleri överdik kaliteli olması bakımından ama bu albümle SME gerçekten aşmış. Tebriklerimi sunuyorum. Ayrıntıya girmedim çünkü birazdan Romantic Fantasy başlayacak ve yazıyı bitiremezsem muhtemelen bir süre kalacak. (skdjaskjdkas)

***

Şarkı hakkında bir paragraf döşendim zira şarkıya ihtihal muamelesi yapanlar var. (Yani şarkının 1 kısmına – kaç kısma ayrıldığı zaten ortada :D) Ama yayınlamamaya karar verdim, ben ne dersem diyeyim fikirleri değişmeyecek. En azından canım sıkılmasın. 😀 Her ne olursa olsun, eğer alınması gereken bir telif hakkı varsa da SME’nin işini şansa bırakmayıp aldığına eminim. SME gibi bir şirket SNSD gibi bir gruba böyle bir leke sürdürmez. 🙂 SNSD’nin hip hop yapması, yeni concepti~ Ve insanların bunu özenti/çakma şeklinde yansıtmasına da ne desem bilemiyorum. Bana sorarsanız SNSD hip hop yapmasa da olurdu. Ama yapmışlar işte. Onlar farklı bir tarz denemek istedi ben de fanları olarak ortaya çıkan ürünü destekliyorum. Ne hip hop, ne de concept sadece bir gruba, kişiye, kuruma ait değildir. SNSD de tek bir tarza bağlı alan bir grup değildir. A-Pink’in SNSD’ye benzemesini nasıl sorun etmediysem SNSD’nin de f(x)’e benzemesi sorun etmiyorum. Zira bu açıdan bakarsak bütün kpop jpop ya da batı’ya benziyor. Çünkü referansı bu türler. O zaman bütün grupları sahte ilan edelim? Neyse işte, bu şekilde yorumlayanlar da öyle kabul etsinler, saygı duymaktan başka yapacak bir şeyim yok. Ben de olaya kendi bakış açımla yaklaştım işte.

Romantic Fantasy başlıyor ben gidiyorum. (ksajdksadksadsa) Koreografiye ve diğer bilgilere de sonra geçerim. Beğenen beğenmeyen herkese saygılar, esen kalın. 😛

***

Program bitti. Performansların mükemmelliğine tek tek değinmek isterdim ama  resmen yorgunluktan ölüyorum bugün. O nedenle performansların linklerini ekleyip size bırakıyorum yorumu. Yuri & Hyoyeon feat Henry performansını şiddetle tavsiye ediyorum. I Got A Boy’u canlı izledikten sonra çok daha fazla sevdim. Sahne gerçekten çok eğlenceliydi. (sdhbskjadas)

Yeni albümden:

Dancing QueenPromiseRomantic Street

Taeyeon & Tiffany – Lost in Love

Solo sahneler:

Seohyun – Speak Now  * Tiffany – Call Me Maybe

Hyoyeon & Yuri feat Henry – I AM *  Jessica feat Krystal – Someday

Sooyoung, Sunny & Yoona (EXO Chanyeol, Sehun ve Suho ile birlikte) – Marry U

 

***

Video 5 saat içinde Youtube, Naver ve Yin Yue Tai’de birer milyon izlenme sayısına ulaşarak toplamda 3 milyondan fazla izlenme sayısına sahip oldu. Şarkı 1 saat içerisinde all-kill yaptı. Albüm bütün sitelerde ilk 20’ye girdi. (10 şarkıyla) Japonya, Malezya, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Malezya, Tayvan, Tayland, Singapur itunes listelerinde 1. sıraya ulaştı. İsveç’te 9, Avustralya’da 15, Finlandiya’da 7. sıraya ulaştı. Amerika itunes’da ise genel listede 17, pop albüm listesinde 7. sıraya kadar yükseldi. Ki bunlar 2-3 saat öncesinin listeleri. Tepkiler karışık. Kimileri beğendi, kimileri beğenmedi. Beğenmeyen bana göndersin, ben herkesin yerine izler/dinlerim diyorum ve yazımı burada tamamlıyorum. 😛