Anahi: Uyan Artık Aptal!

Merak ediyorum kaç kişi alay etti sizinle? Kaç kişi manyak bu çocuk dedi. Kaç kişi ne saçma işlerle zaman öldürüyor dedi. Kim bilir kaç kişi hakkınızda bir halt bilmeden boş işlerle uğraşmakla suçladı sizi. Evet, sanki suçmuş gibi. Elin ‘gavurlarını’ seviyorsunuz; müziklerini dinliyorsunuz; kültürlerini – ülkelerini merak ediyorsunuz; o yerlere gidip gezmeyi görmeyi hayal ediyorsunuz: BÜYÜK SUÇ! Ve bunun sebebi anlamsızca sevdiğiniz; şarkılarını bıkmadan usanmadan dinlediğiniz; videolarını/konserlerini/dizilerini/filmlerini defalarca izlediğiniz; hayranı olduğunuz dünyanın öbür ucundaki insanlar yüzünden. Çok saçma. Akıl işi mi şimdi bu?

O insanları daha iyi anlamak için dillerini öğrenmeye çalışıyorsunuz. Hani şu birilerinin yıllarca kafasına kakılan şey, sınavlarına girilip kalınan şey. Siz onu seve seve, bir oyunmuş gibi hevesle öğreniyorsunuz. Belki bambaşka bir ülkenin tarihine ilgi duymaya başlıyorsunuz, coğrafyasına merak salıyorsunuz. En önemli kısmı şu: bir şeyleri anlamaya, öğrenmeye çalışıyorsunuz. Kimse sizi zorlamadan, kendi isteğinizle. O insanları seven başka insanları tanımaya başlıyorsunuz. Belki birbirinizden çok farklı, belki de sadece birbirinizden çok uzakta ama çok aynısız ve sizi bağlayan tek bir şey var: o insanlara duyduğunuz sevgi.

Bunun gerçek olamayacak kadar güzel bir şey olduğunu düşünen tek insan ben olamazdım. Değilim de, biliyorum. Çünkü ben bütün bu söylediğim şeyleri yaşadım. Yıllardır yaşıyorum. Arayıp buldum ben o insanları.

Etrafımda benim sevdiğim şeylerle ilgilenen insanlar yoksa, ilgilenen birilerini bulurum bu kadar basit. Etrafımda ise bir tarafta hep ne saçmalıyor bu kız diyenler vardır, beni içi boş şeylerle uğraşmakla yargılayanlar vardır. Bir tarafta da bu kız bunlara bu kadar kafa yoruyorsa bildiği bir şey vardır diyenler. Bir yargılamaya kalkanlar vardır, bir de anlamaya çalışanlar. Hepsi de sağolsun var olsun. Kim ne düşünürse düşünsün ben iki bildiğimden şaşmıyorum ne yazık ki. (askjdhsakjdsa)

Anah+Photoshoot++Absurda++Single

Bugünki konum sevgili hayatımın ex aşkı Anahi’nin yeni şarkısıydı aslında. (evlenmeye karar verdiği için tahtını Yuri’ye terkedip ex olarak emekliliğini istemiştir sakjdhsakj) O kadar uzun zaman sonra yeni bir şarkıyla geri dönüyor ki dönüp geçmişe bakmamak mümkün değil. Anahi’yi sevmeye başlayışım hayatımın oldukça zor bir dönemine denk gelir. Bir dönem kafamı onunla ve grubunun şarkılarıyla oyalayarak ayakta kaldım sayılır. Arkadaşım dediğim insanların birer pisliğe dönüştüğü bir dönemde, sayesinde yeni arkadaşlar edindim. Neredeyse 6 sene oldu ve hala hayatımdalar. Yeni hedefler koydum sayesinde kendime, yeni hayaller kurdum. Çok çok çok fazla şey öğrendim. Kendim buradaydım ama aklım hep başka ülkelerde Anahi’yle konserden konsere koşuyordu. 😀 Gittiği her yerle ilgili araştırma yaptım. Belki hayatımda hiç göremeyeceğim yerlere aşık oldum. 🙂 Şarkılarını, haberlerini çevire çevire dilimi geliştirdim. Ve ben bir çevirmenim, yani, sanırım. Çalışmalarımız devam ediyor. 😛 (asjdhasjkdkasd)

Ve uzunca bir süre bunları kimseye anlatmadım. Kimseye kendimi anlatma gereği duymadım. İnsanlar her şeye yüzeysel mi yaklaşıyor? kendi sığlıklarıdır dedim. İnsanlar zevklerimi mi küçümsüyor, beni bunlar için mi yargılıyor? üstelik sadece dışarıdan gördükleriyle? Zaten bana uzak olsunlar mümkünse dedim. Kendine benzemeyen, kendisi gibi düşünmeyen ya da yaşamayan birini anlamak yerine yargılamayı mı tercih ediyorlar? hayatımdan yok olup gidebilirler dedim.

Ne iyi yapmışım, ne de güzel yapmışım. 😛

Peki şimdi neden yazıyorum bunları? 3 gündür üstüne kafa yorduğum bir alıntı yüzünden. (asjaghdgasas) “Unexpressed emotions will never die. They are buried alive and will come forth later in uglier ways.”  demiş Freud dayı. Düşünüyorum, dayı haklı. Yine düşünüyorum, dayı yine haklı. Daha çok düşünüyorum, lan bu dayı çok haklı.  (asjdhashdghdgas) Bize çok yazık oluyor şu sıralar, the zibidi ve saz arkadaşları olarak. Söylemeye değer bir şeyler varsa söylemek lazım gençler. (sjdhashdkjsadsa) Döktüm içimi rahatladım mesela, oh ya. Ha bunları o insanlar için mi yazdım? Tabii ki de hayır. Niye benim fikirlerime kafa yorsunlar ki hani? 😛 Maksat iç huzur. (asdksajadsk)

Anahi’ye dönelim. Onun yüzünden gerçekten hayatımda – fiziksel bir bütün olarak – mevcut bulunan insanları gözardı etmiş olabilirim, yapmışımdır. Küçüktüm, daha çocuktum tamam mı?! (askjdhaskjdhkasj) O derece takıktım. Saatlerce bir halt anlamadan dizilerini izlediğim ve herkesin ne halt ediyor bu kız dediği zamanlar da olmuştur. Ha sonunda nolmuştur ben o dizileri 1 kelime altyazı olmadan anlamaya başlamışımdır, naber. *yeah I feel so cool cool, yeah I feel so e e e* (asjdhasdaskjdhkasjd) Geçti bile. 😦 (askjdhsajdas)

Bu kadın son albümünü teeeeeeeeee 2009’da çıkardı. 2010’da (kpop fanlarının repackage olarak bildiği) bu albümünün ‘fan edition’ versiyonunu yayınladı. Ondan sonra ses soluk yok. Dizisi için OST parçaları yayınladı, eski grubu RBD’den Christian’la birlikte bir düet parçası yayınladı. Ama bu kadar. Yıllardır yeni albümünü bekliyoruz. Halimize acıyıp yeni albümünden ilk parçası ‘Absurda’yı bugün yayınladı savolsun. Evlenip bizi hepten kendi halimize bırakacak diye korkuyordum ben, buna da şükür.

Oturdum şarkının sözlerini çevirdim tabisi. Onca zaman sonra çık gel ve öyle bir şarkıyla gel ki ağzımın ortasına salıncak kurup sallandır. Öyle sözler yaz ki hayatımı özetleyip ağzıma bir tane çarp. O kadar zaman sonra gel yine beni adam etmeye kalk. Hayır o kadar zaman sonra hala adam olamamışım, işin en acı kısmı o. (askjdhasjkdhaskjdsa) Yine gelip ilhamını verdi savolsun, azıcık kafama çarpar gibi oldu ama olsun. Ben başka türlü dinlemezdim zaten sözünü. (sakjdhaskjdhsakjs)

‘Absurda’ Anahi, Noel Schajris ve Claudia Brant imzası taşıyor gençler. Noel, Latin dünyasının gelmiş geçmiş en büyük gruplarından Sin Bandera’nın üyesi. Claudia Brant ise hem çok ünlü bir şarkıcı hem de müthiş bir besteci. Latin dünyasının en büyük isimleriyle çalışmış kadın, onlara şarkılar vermiş. Santana, Ricky Martin, Luis Fonsi, Reik, Paulina Rubio, Chayanne~ uzar gider liste. Eh bu üç isim aynı şarkıda bir araya gelirse sonuç da beyle (kendi açımdan) ölümcül oluyor. (dfkjdskjds)

Absurda – Aptal

Ne hayatın suçu olanlar, ne de seni bu hale getirenin
Gerçek olanı ararken kendini yaralayan tek kişi sensin
Ne ayın, ne yıldızların, ne de güneşin suçu değil bu anla
Hislerin hastalıklı, kalbin dersini almamış hala

Hala yalan söylüyorsun kendine,
Kayboldun sanıyorsun orada bir yerde
Aslında bir hiçe bakıyorsun sadece

Uyan artık aptal, bırak karanlığına gömülmeyi
Ne sandın, seni çıldırtmaktı onun tek istediği
Uyan artık aptal, hayat bu değil ki
Aç gözlerini artık, unut gitsin geçmişi
Aptallığı bırak, hep yaz gelir sonrasında
Her kışın sonunda

Kalk artık ayağa, göreyim seni kanatlanmış uçarken
Devam ettirme bu oyunu, kaybedeceğini bilirken

Hala kandırıyorsun kendi kendini,
Kayboldun sanıyorsun orada bir yerde
Aslında bir hiçe bakıyorsun sadece

Uyan artık aptal, bırak karanlığına gömülmeyi
Ne sandın, seni çıldırtmaktı onun tek istediği
Uyan artık aptal, hayat bu değil ki
Aç gözlerini artık, unut gitsin geçmişi
Aptallığı bırak, hep yaz gelir sonrasında
Her kışın sonunda

Hiç varolmamış bir hikayenin prensesi
Aptal kız, oynamayı bırak hiç olmadığın kişiyi

Affet kendini aptal, hayat bu değil ki
Aç gözlerini artık, unut gitsin geçmişi
Aptallığı bırak,
Unutma, hep yaz gelir
Her kışın sonunda

Benim yazı sevmemem gibi bir sorun var, o yüzden yaz deyince sinir stress oluyorum. (dsjsahdkhdsjka) Ama karanlıktan çıkacağdık değil mi? Off, temam yağ. (dsfjkhsdjfhsdkj) Ne diyebilirim yani şimdi? Çalışmalarımız devam ediyor işte. (sdjhsajhdkasj)

Negzel oldu bu böyle.