SNSD BALADLARI MASTERPOST

Efendim, geçenlerde Mikal benden SNSD baladlarını tanıtan bir yazı yazmamı istedi. Benim de aklımın ücra bir köşesinde zaten ikamet eden bir düşünceydi. Şarkılarımı seçtim, toparladım ve yazıya başladım. Benim için küçük, insanlık içisaduhasdkdkjashjkjsadksa

GGGG

Malumunuz SNSD’nin müziği hakkında dinledikleri 2-3 şarkıyla fikir sahibi olabileceğini düşünen insanlar var. SNSD’nin OST’leri, coverları, üyelerin soloları ya da grup dışında yaptıkları işlerden bir haber olup 9 kişinin söylediği şarkılarla kızların yeteneği konusunda atıp tutabileceklerini düşünenler de.

Ehem, kapı gibi baladlarımla ve hikayeleriyle geliyom bekleyin. (Bulabildiğim sürece canlı performans paylaşacağım gençler.)

*SNSD’nin ilk Korece albümü Girls’ Generation’dan Complete ve Tears şarkılarıyla başlıyoruz. Complete hem üyeler hem de SONElar için çok anlamlı bir şarkıdır. Grubun fanlarına verdiği bir söz gibi. ‘You make my life complete.’ 🙂 Ve benim de eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeen sevdiğim SNSD baladıdır. 1. Asya turnesinden Complete  2. Japonya turnesinden Complete. Çok sevdiğim için kıyak geçtim bu şarkıya. (sjdhaskjdhkjsa) Ve Tears da aşırı duygulu böyle kızların seslerine aşık olduğum başka bir şarkıdır. OST gibi bu şarkı. Belki bir dizide kullanılmıştır, bilemedim. Bu tarz şarkılarda özellikle Sunny ve Yuri’nin sesleri çohoş geliyor kulağıma. Baladlar çıkış parçalarında çok fazla söze sahip olmayan üyelerin ses renklerini daha iyi gösteriyor diye düşünüyorum. Vocal line döktürmeye devam ediyor zaten, onlara laf yok. 😛

*SNSD’nin ilk mini albümü Gee’den Dear Mom şarkısıyla devam ediyoruz. Dear Mom SNSD için çok anlamlı bir şarkı çünkü Tiffany~ Yoona’nın anne ve babası ise boşanmış. İnternette çoğu yerde Yoona’nın annesinin onu terkettiği söylenir. Ama bu söylentilerin hiçbir kaynağı yok. Yıllardır SNSD’yi takip eden fanların kesin olarak bildiği tek bir şey var: Yoona hiçbir zaman ailesi hakkında konuşmaz. “Anne” kelimesi SNSD üyeleri için hem sevgi hem de büyük bir acı ve özlem demek kısacası. Kızlar zaten aileleriyle çok sık görüşemiyor. Bir de anne konusunda böyle hikayeleri olunca şu şarkıyı dinlerken insanın gözlerinin dolmaması imkansız gibi.

*2. Korece full albüm Oh!’tan Forever yine çok sevdiğim bir balad. (he sevmediğim de var gelecem oralara da askjdhasjds) Sonsuza kadar seninle hayal kurmak istiyorum ❤ Yine Asya turnesinden bir performans. Performansın en güzel yanı seyircilerin fanchatlerle koca stadyumu inletmesi. 🙂 Ayrıca, bu şarkıda Sunny’nin sesine aşığım. (ehe:) Yine aynı albümden insanın böğrüne böğrüne vuran bir başka balad, Star Star Star. Ayrılık şeyleri hep bunlar, içim paralanıyor o sebeple.

*3. Mini albüm Hoot’tan bir başka zalım balad, Mistake. Bu şarkıyı özel yapan bir ayrıntı daha var ki sözlerinin Yuri tarafından yazılmış olması. Tiffany  ve Yuri kapıştırmış sözlerini bu şarkı için. Yuri galip gelmiş. 😀

*3. Korece full albüm The Boys’dan insanın içini ısıtan bir balad, How Great Is Your Love. Bu şarkıyı özel yapan şey ise sözlerinin Sooyoung’a ait olması. 🙂

*4. Korece full albüm I Got A Boy’da SM bize kıyak geçmiş ve albümü 3 balad eklemiş sağolsun. Romantic Street dünya üzerinde en şirin şarkılardan biri sanırım. Lost in Love şarkısına herkes aşık, ben hariç. Şu çift olayını çok abarttıkları için midir bilmiyorum, ısınamadım bir türlü. OST’ye benzettiğim başka şarkılar da olmuştu ama bu direk OST gibi. Bilmiyorum işte. Kızların sesleri, performansları harika orası ayrı konu. Ve son olarak da Promise yine pek sevdiğim, içimi açan bir şarkı. 🙂

***

644042_4403514398658_444639455_n

*1. Japonca full albümleri Girls’ Generation’dan Let it Rain yine bir başka mükemmellik örneği. Hiç öyle OST falan değil. Gayet sert ve güçlü bir şarkı. Ya da bana öyle geliyor ezgisi, bilemiyorum. 😛 Born To Be A Lady de mükemmel bir şarkı. Kızlardan sonra Demi Lovato da albümüne dahil etti bu şarkıyı, Mistake ismiyle. Bu şarkıda Jessica’nın sesine aşığımdır ben. Bu kadar mı yakışır bir ses bir şarkıya. (skjdhsajdsak)

Bu şarkının bende ayrı bir hikayesi var. (sajdhashdjksa) Annemle babam alışverişe gitmişti. Bana da dediler ki 4-5 tane yumurta haşla gelince hazırca yiyelim. Ben de tencereye 4 tane falan yumurta koydum, bıraktım ocağın üstüne. Sonra sen o tencereyi ocakta unut; o su kaynaya kaynaya buhar olsun; yumurtalar haşlandıktan sonra bir güzel yansın, kömür olsun; sonra da patır kütür sesler gelsin mutfaktan; YUMURTALARDAN 3 TANESİ PATLAMIŞ! Hayatımda ilk defa öyle bişi gördüm gençler. Yumurtalar kabuklarıyla birlikte yanmakla kalmayıp bir de patlamış. Ve bu rezillik bana ait. Babaannem de patlamalardan korkmuş geldi bana Ezgiiiiieğğğ noluyo mutfakta diye soruyor. (sjdhaskjdhkjsahdkjs) O gün anladım ki yumurta gayet de patlayıcı madde olarak kullanılabilir. Neyse ben hemen ortalığı temizleyeyim de annemler farketmesin diye koştururken bir baktım kapıda bir anahtar sesi! AMAN YAREBBİ! Annem ve babam çoktan gelmiş meğersem, beni iki elim kızıl kanda yakaladılar. 😦 O gün bugündür babam benimle dalga geçer. Zaten bir kere diline düşmeyegör, höf.  Ha bütün bunların şarkıya alakası ne? O zavallı yumurtalar ocakta çatır çatır yanarken ben bu şarkıyı dinlemeye dalmıştım. 😦 İroniye gel. (asajdhjashdjksa)

***

*İlk Japonca repackage albümden Time Machine yine insana bileklerini jiletletecek türden bir şarkı. (sdhhasjdksaj)

*2. Japonca full albümden All My Love Is For You. Allam nasıl seviyom ben bu şarkıyııııııııııı. (akjshAHKJHASDHSAK) Ciddi bir Sooyoung ve Hyoyeon eksikliği söz konusu ama. Normalde de Soo, Yoon, Yul ve Hyo hep daha az söze sahiptir ama bu şarkıda aşmış düzenleyenler. Neyse, şarkı çogzel olduğu için laf etmiyorum kendilerine. Stay Girls bence BTBAL Version 2.0, yani aşığım. (asjdhasjdhas) Yine Jessica, yine Jessica. Bir de canlı performans gelse tadından yenmeyecek. Haftaya 2. Japonca turnemiz (he turneMİZ sahdsakhda) başlıyor, dileğim gerçekleşecek diye umuyorum. “We’ll be ladies but stay girls” ❤ Not Alone, bu şarkının bir animeye OST yapılmasını istiyorum. Çok yakışmaz mı sizce de? Bence yakışır. (skdjhajskdas)

***

*Girls’ Generation TTS, ilk alt grubumuzun albümünden iki harika balad: Baby Steps ve Love Sick. Albüm çıktığı sıra Baby Steps dinleyip durduk yere ağlıyodum ben. (skjdasjkdsa) Sebepli sebepsiz, allam hala dinlerken içim sıkışıyo böyle saçma salak modlara giriyorum. Hele sonda Taeyeon ‘Somebody help me’ diye çığırırken, hof pof yine geliyolar bak. 😥 Nasıl bir manyağım lan ben. 😦 Neyse, Love Sick de aşırı güzel işte. 😦 Bunlar SNSD’den gelen en damar şarkılardan.

*Buraya bir iki ekstra atıyorum. 2008 yılında yayınlanan Oppa Nappa; Seohyun, Jessica ve Tiffany tarafından seslendirildi. Aslında bu üçlü SNSD’nin ilk alt grubu da sayılabilirdi. 😀 TTS gibi albüm falan yapılmadı, üstüne gidilmedi ve öyle kaldı. Taeyeon ve Sunny’nin Heading To The Ground dizisi için seslendirdiği It’s Love şarkısı var; yine duygu patlaması.

***

*Şimdi de üyelerin sololarına geçiyorum gençler. OST kraliçem Taeyeon ile başlıyorum. Debut yapmadan önce düetlere başlamış bu kızımız. The One ile iki düeti var; You Bring Me Joy ve Like a Star. Hong Gil Dong dizi için If; Beethoven Virus dizisi için Can You Hear Me; Athena dizisi için I Love You; King 2 Hearts dizisi için Missing You Like Crazy; To The Beautiful You dizisi için de Closer şarkısını seslendirdi. If ve Can You Hear Me hem Taeyeon hem de SNSD için çok önemli iki şarkı çünkü dinleyicilerden büyük beğeni topladı. Can You Hear Me ile GDA’de popülarite ödülü kazandı bizim kız, hemi de tek başına.  (bu şarkı benim eeeeeeeen sevdiğim OST’dir.) Taeyeon’un seslendirdiği her şarkı altın değerindedir tabi orası ayrı mesele. 😀

Taeyeon’un Midnight Sun müzikalinden iki performans: Goodbye DaysIt’s a Happy Line. Taeng bu müzikal için gitar çalmayı öğrendi. 🙂

*Jessica da Romance Town dizisi için Because Tears Are Overflowing; King’s Dream dizisi için de Heart Road şarkısını seslendirdi.

*Tiffany’nin Kwill ile düeti A Girl Meets Love da tarihe altın harflerle işlenmeli. (ssjkdhkashdkas) Kwill diyom yağ! Ja Myung Goh dizisi için By Myself; Haru dizisi için Ring; Yoona’nın başrol olduğu Love Rain dizisi için Because It’s You şarkısını seslendirdi.

*Sunny’nin BEG’den Miryo ile düeti I Love You var. Balad sayılır mı emin değilim ama çogzel o yüzden paylaşıyorum, bana ne. 😀 Bir de Story of Wine dizisi için seslendirdiği Finally Now şarkısı var.

Sunny’nin Catch Me If You Can müzikalinden. Bu kızın sesine laf edenin suratına çarpabilirsiniz bu performansı.

*Seobebeyimin Yoon Gun ile Don’t Say No  isimli bir düeti mevcut. Ayrıca Kim Soo Ro dizisi için seslendirdiği It’s Okay Even If It Hurts; Yuri’nin başrol olduğu Fashion King dizisi için de I’ll Be Waiting şarkısı var.

***

Tınrım, artık ölüyorum ama hala bitmedi. Çene yapmadan videoları bulup ekliyorum şimdi. Bir yandan da ağlayabilirim, acı çekiyorum lan burada. 9 üyeli 4543534 tane albümlü bir grupla hayat çok zor. (sakjdhaskjdask) Çeşit bol oluyor orası güzel de işte, hof. (sadhsaads)

Jessica: Someday – Almost – When You Wish Upon A Star (Jessica Almost peformansı için piyano çalmayı öğrendi. Someday’de ise kardeşi Krystal eşlik ediyor kendisine.)
Taeyeon: Way Back Into LoveTake a BowO Holy Night
Tiffany: We Belong TogetherPoker Face
Seohyun: Falling SlowlyWay Back Into Love (ft Kyuhyun) – Banmal Song (ft Yonghwa)
Heaven – Tiffany & Jessica
Baby Baby – Yuri & Tiffany
The Greatest Love of All – Jessica & Taeyeon
Cater 2 You – TaeTiSeo

***

Gençler elime geçeni paylaştım. Daha bir sürü cover var balad olsun tempolu şarkılar olsun ama ben arkama bakmadan kaçıyorum. Açın tek tek tek tek tek tek tek dinleyin yoksa yapışırım yakanıza. (sakjdaskdas)

KRİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİZ