Kimse Uyarmadın Diyemez! Karşınızda SNSD Fanlarının Yüz Karaları

İlk ifşa sayımıza hoşgeldiniz. Rezil etmeyi bırak yerin dibine sokmayı planlıyorum sözde SNSD fan sayfalarını. Kemerlerinizi bağlayın.

Antiler bile böyle SAHTE/ÇAKMA/KOLPA/YÜZSÜZ/REZİL/HIRSIZ SNSD fanlarından daha kötü değil. Haklarında yanlış bilgiler vermeleri mi daha kötü, saçma sapan insanlara karşı savunuyoruz diye kendilerini rezil etmeleri mi daha kötü, sözde SNSD için sayfa açıp sadece kendi egolarını tatmin etmeye çalışmaları mı, yoksa gerçekten SNSD için çalışan insanların EMEKLERİNİ çalmaları mı daha kötü karar veremiyorum. Yok, karar verdim: EMEK HIRSIZLIĞI.

Yerin dibine soksam yine rahat edemem. Önceden küçükler, ergenler, bir halt bilmiyorlar diyordum ama HAYIR. Aynı şeyleri sürekli tekrarlayıp bir de beni SALAK yerine koymaya kalktılar. Kandırdıklarını ya da kandırabileceklerini sandılar. Ama yanıldınız sevgili HIRSIZLAR.

1. SNSD Turkish Fans isimli saçma sapan bir sayfa.

Kapak fotoğrafımızı çaldılar. Üstüne sözde başka bir admin bizden özür dileyip fotoğrafı kaldırdı ve çalan admin sayfadan uzaklaştırıldı. Ama aradan birkaç gün geçince aynı admin yüzsüzce ekip arkadaşımıza hakaret ederek büyük bir pişikinlikle yaptığı hırsızlıktan hiç de utanmadığını gösterdi. Ha bu arada sayfa beni engellemiş facebook’ta. Engelleyince benden kurtulabileceklerini sanmışlar, yazık. Hala özür almadık tabii.

2. Forever SNSD – Death For Stand isimli sözde antilere karşı gelen ama kendi fandomından çalan bir başka sayfa.

Çevirilerimizi kaynak vermeden aldıkları yetmiyor gibi yorumlarımıza cevap vermeye tenezzül dahi etmediler. Ama kendi takipçilerinden çevirileri paylaşarak almalarını, hatta utanmadan emeğe saygı duymalarını istiyor yüzsüzler.

3. SNSD ~ Tiffany Hwang Turksih Fans ~ isimli ne olduğu bile belirsiz sayfa.

Sayfanın linkinde EXO Baekhyun Tr yazıyor düşünün artık. Çevirilerimizi kopyala yapıştır yapıp kaynak verme gereği duymamışlar. Eminimki sayfada mantıklı olan bir şey varsa direk çalınmıştır. Zaten geri kalanında da yalan yanlış üye sıralamaları bilmem neler var. Hayır paylaşımların altına utanmadan kendilerinin isimlerini vermeyi ihmal etmiyorlar ama kimsenin gerçek kaynağı bildirmek gibi bir endişesi yok.

Ayrıca bizzat Saide tarafından taratılan Blue Jean fotoğrafındaki logomuzu kesip koymuşlar sayfalarına. Belli olmayacak ya? Tabii formatı değiştirince kalite diye bir şey kalmamış. Biz bu scanleri Soshified’a ekledik; onlarca yabancı sayfa paylaştı ama hiçbiri logomuzu kesme gereği duymamıştı. ACABA NEDEN?

4. SNSD Fan Clup Turkey isimli sayfa.

Adminlerinden biri bizzat ekip arkadaşımızın hazırladığı videoyu kendinin hazırladığını iddia etti. Bizim videoyu kaldırttık ertesi gün yabancı fanların hazırladığı bir videoyu kendi hazırladığını iddia etti. Sayfayı açan admin bizden özür dileyip admini sayfadan uzaklaştırdı. Ama gözlerimiz üstünde

5. GG Turkish <— Tamamen lanetlediğim, dünya üzerindeki en utanmaz insanın bulunduğu sayfa.

O kadar çok yalanını yakaladım ki utacından buhar olup uçmuş olmalı şu ana kadar. Ama hayır, utanmadan o sayfayı devam ettiriyor.

Olaya gelelim. Ben GG Turkey’den bizden bir şeylerden çalan insanları ifşa etmeye başlayınca, bu arkadaş gelip biz logo yapmıştık ama bir sayfanınkiyle çok benzeşiyormuş özür dileriz, hemen kaldırıcaz dedi. Sonra sayfaya mesaj attı. Kibarca konuşursa biz yeriz, o da bu işten sıyırır sandı.

Bizim sayfamızın varlığından bile haber yokmuş, logomuzu hiç görmemiş sanırsınız bu tepkiye bakıp değil mi? Hayır, bu arkadaş çalışmaları yapan arkadaşımızı facebook’tan eklemiş, beni twitterdan takip ediyor, beni blogdan takip ediyor. (blog konusunda daha da ayrıntıya gireceğim birazdan) Sayfayı da tabii ki takip ediyor. Logomuzu taklit etmiş, blog açacaklarmış 3 kuruşluk çevirileriyle. Nasıl olduysa bunlar taaaa Mart’ta akıllarına gelmiş, çünkü çalışmaları, paylaşımları çalınıyormuş. (sjkdjskadkhdkjashdkj)

Kapak fotoğrafında kullandıkları fotoğraf bile bizim kullandığımız fotoğrafın aynısı düşünün artık.

Arkadaş bizim sayfaya mesaj atarak benimle konuşmaya başladı. Sözde birçok admin arkadaş bir araya gelip kafa yormuşlar bu logoyu yapmak için. 2 mesaj sonra da bir arkadaşın fikriydi bu deyip o arkadaşı ispiyonladı bana. Öyle biri yoktur belki de, suçu başkasına atarak kurtulmaya çalışmıştır. Neyse ben birkaç yalanını fark edince tepem attı. Her şeyi kaldırın ve bizden bir şey daha çalmayın yoksa sizi dava ederim dedim. Bunun karşılığında bana ne dedi biliyor musunuz?

Ben yasal hakkımı arayacağımı söyleyince tehtit etmiş oluyorum, ama arkadaş utanmadan hırsızlığını ‘kul hakkını’ öne sürerek  ört bas etmeye, dini kullanmaya kalktığı zaman sorun yok! Ah yavrum, insanların fikirlerini/ortaya çıkardığı ürünleri izinsiz almanın HIRSIZLIK olduğunu öğrenememiş ama dini pisliğini örtmek için kullanmayı çoktan öğrenmiş! Helal! Son mesajıma cevap vermeyip sayfayı engelledi zaten fark ettiğiniz üzere.

Şimdi gelelim asıl hikayeye. Bu kız ~HEE YOUNG~ isimli admin. Şu daha önce benim yazımı kendi yazısı gibi paylaşan kişi. Bu paylaşımı yaptığı sayfa da daha sonra bizden YİNE çalan sayfanın ta kendisi. Hatırlayalım.

Sayfa benden özür dilemişti ben de affetmiştim hatırlarsanız. Eh, o devir de böylece kapandı. Kimseye acımam bundan sonra.

Bu arkadaş beni blogdan takip etmiş. 26 Aralık’ta ben sayfa açma kararı almıştım hatırlarsanız. 28 Aralık’ta gidip sayfa açmış. 11 Şubat’ta paylaşım yapmaya başlamış. Sayfa ismi GG Turkish. Artık bizim sayfaya ne kadar benzetebilirse kar demiş. Ben yalanlarına inanmayınca ‘biz sizden önce açıldık bik bik bik’ dedi. Gidip sayfanın açılış tarihini 1 Aralık yapmış ama facebook’a katılış tarihi ele veriyor ne yazık ki. 🙂 Sonra bizim paylaşımlarımızı yavaştan taklit etmeye başlamış işte. Bizden sonra yaptıkları ilk paylaşım bile aynı, SNSD’nin sloganı. Sonra Jessica’nın sahnede yaptığı hataların videosu. Biz o videoyu da öylesine paylaşmıştık, güncelleme bile değildi.

Güncelleme: çevirimizi de çalmışlar meğer. 😀 Canlarım kıyamam, bir de emeğe saygı duyup çeviriyi çalan sayfayı kaynak göstermişler. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Neyse, asıl tepemi attıran nokta bu kızın bütün işe yaramaz SNSD sayfalarından fırlaması. Her yerde ya, her yerde. Ve bulunduğu bütün sayfalarda çalınıyor görüldüğü üzere. Bu sayfaların hepsi işe yaramaz, beş para etmez. Çevirileri ve verdikleri bilgileri yanlış. Paylaşımları hep çalıntı. Eh, takipçilerini de salak yerine koyuyorlar tabii. Onların da pek itiraz ettiklerini görmedim, yazık.

Şunu bir kabullenin, kaynak vermeyen sayfa İŞE YARAMAZ. Bilginin kaynağı yoksa o bilgi değildir. Kpop aleminde anonim diye bir olay olamaz. Hele söz konusu bilgiler çeviri yoluyla geliyorsa.

Bu sayfaları takip eden SNSD fanlarından da takip etmeyi bırakmalarını ve şikayet etmelerini rica ediyorum. Bu emek hırsızlarına prim yaptırmayın.

Ve emin olun gözümüz hepinizin üstünde ve bu konu burada kapanmayacak.

**Bize ait olan her şeyi silip bir daha sayfamızdan tek bir kelime daha almamanız gerektiğini tekrarlamama gerek yoktur herhalde.

***Sayfamızdan linklere ulaşıp şikayet ederseniz beni çok mutlu edersiniz millet. Emek Hırsızları