Seçtim ve Derledim, Latin Ezgileri

Gençler ben kpop’tan sıkıldım mı acaba? Olabilir mi? Sevdiğim şeylerden sıkılma huyum yoktur pek. Ama eskisi gibi sürekli yeni bişiler keşfedeyim, şu napmış bu napmış bakayım olayım yok. Belki şu sayfa yüzünden SNSD’ye kilitlendim çok diyeceğim ama diğer gruplara olan ilgimi neden azaltsın ki bu? Ya da hala en çok beklediğim comeback (EXO) gerçekleşmedi, onun sıkıntısı? Bilemiyorum. Ya da iki aydır hiç adam gibi iş yapılmadı kpop’ta ondan böyleyim. (askdjsaksa) Hiçbişi yakalamıyo beni arkadaşlar. Ben en son K.Will feat Chakun’da kaldım. Ondan beridir böyle manyaklar gibi sevdiğim bir kpop şarkısı olmadı. Zaten fark ettiyseniz ondan beridir Türkçe şarkılara dadandım; eskiden dinlediğim şarkıları karıştırdım falan. K.Will’den sonra Justin’in Mirrors’a takıldım kaldım. Bir de arada Glee’nin Let Me Love You coverını sevdim o kadar. Garip durumlar.

Madem böyle devam ediyoruz Latinlere de göz atalım dedim. Hem çok bulaşılmamış bir konu. Arada Anahi’den bahediyorum; RBD, Dulce Maria, Christian’a falan şöyle bir dokunup geçiyorum. Oturup onları da bi’ döküleyim bari.

Şimdi gençler, Koreliler yokken Latinler vardı! Yani en azından benim için. Latinlerle olan maceramın başlangıcı RBD + Anahi. Küçükken Shakira’dır, J.Lo’dur çok severdim. Ama zamanla soğudum ikisinden de. Pit Bull denen tıfılla çok içli dışlı olmalarıyla alakası olabilir. (askjdaskjda) Her taşın altından çıkıyo adam, napçan.

***

RBD (Meksika)

Rebelde isimli bir dizi dolayısıyla oluşturulan 6 kişilik bir gruptu. Dizi hem latin dünyasında hem de dünyanın geri kalanında epeyce popüler oldu. Türkiye’de de 20 bölüm yayınlandı, Asi Yıllar adı altında. Ama 20 bölüm sonra yayından kaldırıldı. Kimilerine göre sebep gençleri kötü etkileyecek olmasıydı; kimilerine göre dizinin çok uzun ve pahalı olmasıydı. Zira 440 bölümü vardı dizinin. Grubun 3 kadın 3 erkek üyesi vardı. Üyelerin 4’ü diziden dolayı çiftti. Zaten dizide de müzik grubu kuruyorlardı falan. Bugün sizin ship’leriniz, couple’larınız varsa bizim de o zaman trauma’larımız vardı. 😛 peheeeey

Maite Perroni, Anahi, Dulce Maria, Alfonso Herrera, Christian Chavez, Christopher Von Uckerman’den oluşuyordu ekip. Şimdi Maite ve Alfonso oyunculukla meşgul; diğer üyeler de oyunculuk/müzik karışık devam ediyorlar.

RBD, 2004-2009 yılları arasında aktif oldu. EMI Music çatısı altında 20 milyondan fazla albüm sattı dünya çapında. Kariyerleri boyunca 6 albüm yayınladılar. 5 tane de turneye çıktılar. Konserlerinin birçoğu hem kendi ülkelerinde hem de dünya çapında rekorlara imza attı. Aldıkları ödüllerin haddi hesabı yok falan. Bu grup Latin dünyasının en popüler ‘idolleriydi’ sanırım. Biraz kpop grupları gibi görülüyorlardı tabi. Fan kitleleri daha çok çocuklar ve gençlerdi. Eh, gerçekçi olmak gerekirse bütün üyelerin muhteşem sesleri yoktu. Ama dinlenebilecek şeyler çıkarabiliyorlardı ortaya işte. Ayrıca gruplarda her üye vazgeçilmezdir ve bunun bir sebebi mutlaka vardır dimi?

Adi EMI Music youtube’daki bütün RBD videolarını yok etti neredeyse. O yüzden youtube’da bulmak zor grubu. Benim arşivimde saklı hepsi. Bir ara yüklesem mi ki? Youtube beni ensemden tuttuğu gibi kapının önüne koyar herhalde. (wdjhasdjkasdksa) Neyse ben şimdi en sevdiğim şarkılarını paylaşıyorum sizinle. Liste biraz uzun ama artık idare edin. (askjdhsajkda)

İlk olarak Rebelde dizinin jenerik müziğiydi ve grubun imzasıydı. Anahi’nin Salvame‘si ve Dulce’nin No Pares‘i unutulmaz şarkılar olarak tarihe kazındı. Besame Sin Miedo deliler gibi sevdiğim bir şarkı. Sözlerinde geçen ‘sin explicacion’ kısmı  yıllarca msn iletimde kaldı, başka hiçbişi yazmadım sanırım. (askjdasdhas) Wanna Play grubun İngilizce şarkılarından biriydi. Sözleri %90 İngilizce ama melodi tamamen latinooo! Spanish guitarlar falan ayh. ❤ Money Money de ismi İngilizce olup kendi tamamen İspanyolca olan bir şarkıcık. Grubun reggeaton türüne şöyle bi değinip geçtikleri tek şarkı sanırım. Yok, bi de Lento var ama bunun kadar güzel değil. Araya iki de balad atayım yeter size. 😛 Inalcanzable ve Y No Puedo Olvidarte hoştur çok.

Sırasıyla: Christopher, Maite, Alfonso (sahne adı Poncho) Anahi, Christian, Dulce.

***

Anahi

Anahi, daha önce de belirttiğim üzere, fangirllüğümün doruğuna ulaştığım noktadır. Ergenliğimi bu hanımkişiyle çarçur ettim. Lise sondayken denemelerden yüksek yapınca kendime ödül olarak foruma girip 5 sayfa fotoğraf ekliyodum ben, çok romantik. ❤ ELS’i fullediğim gün 10 sayfa eklemiştim hatta. ❤ He, ÖSS+YDS tepemdeyken girip forumlarda sürtüyodum ben. (asskjdkhaskjdas) Hatta bi ara sınavları bırakıp İspanyolca çalışmaya başladım, mallık parayla mı? Sonra baktım netlerim yavaş yavaş düşüyo, dedim gerizekalı otur sınavına çalış yazın bomboş kalıcan zaten, üniversiteye gidince İspanyolca’yla uğraşırsın. İyi ki onu yapmayı tercih etmişim. (asdsjkhasjkdkas) Neyse işte kendisiyle aramdaki bağı daha ayrıntılı anlattığımdan tekrar girmiyorum. RBD öncesinde de ünlüydü bu kız. Zaten 2 yaşından beri televizyonlarda, böyle büyümüş. Ergenlik döneminde gerizekalı medya bu kızla ‘la gorda fea’ çirkin şişko şeklinde alay edip durmuş, psikolojisini bozmuş. Kızımız gençliğinin baharında anoreksia hastalığına yakalanmış; kalbi durmuş, ölümlerden dönmüş. İnsanlık sıfatından çıktığı için estetik operasyonlara başvurmak durumunda kalmış, eskiden de güzelmiş ama şu an taş. ❤ Başından böyle bir olay geçince bu konuda insanları bilinçlendirmeyi kendine borç bildi. Birçok hayır işi yaptı; anoreksia ve bulimia’ya karşı savaş açtı. Bu hastalıkla savaşan reklam kampanyalarında yer aldı, kurumlarla işbirliği yaptı falan filan. Breathe isimli bir şarkı yaptı hatta. Hikaye uzun.

Şarkılara geçelim. No Te Quiero Olvidar (Unutmak İstemiyorum Seni), Pablo Coelho’nun Elif kitabı için seslendirdiği şarkı Aleph, Quiero (İstiyorum), geçenlerdekoca bir yazı ayırdım Absurda (Aptal). Gloria Trevi imzalı Me Hipnotizas (Aklımı Başımdan Alıyorsun?) ve Kinky’nin eseri Mi Delirio (bu şarkıyı nasıl çevireceğimi hiç bilemedim – My Delirium). Şimdilik bu kadar yoksa uzayı gidecek.

***

Dulce Maria

Dulce de Anahi gibi çocukluğundan beri televizyonlarda yer almış. Modellik, oyunculuk. RBD’den önce Jeans isimli başka bir grubun üyesiymiş. RBD’yle birlikte patladı tabi. O da Anahi gibi solo albüm yayınladı. Extranjera: Parte 1 & Parte 2. Dulce’nin kendi şiirlerinden oluşan bir de şiir kitabı var. Şarkılarının bir kısmını kendi yazar, kimilerinin de sözlerini. Solo albümündeki birçok şarkıyı severim ama favorim Ingenua. Zaten sözlerini çevirip eklemiştim buraya da. Gerizekalı Universal’in derdi neyse resmi videoyu kaldırmış youtube’dan. -.- Neyse, Extranjera (Yabancı) ve Sin Ti (Sensiz) de önerilir.

***

Christian Chavez

Bir başka RBD üyemiz. Grubun tartışmasız en güzel sesi. Grup hala etkinken homoseksüel olduğunu açıkladı ve hayatını korkmadan yaşamaya devam etti. Eskiden ne kadar büyük bir risk almış olduğunun farkında değilmişim ama şimdi cesaretine saygı ve hayranlık duyuyorum. Önce RBD’deki solosu sayılabilecek Tu Amor (Aşkın) isimli mükemmel şarkıyı vereyim. Sonra da solo albümüne neden koyulmadığını anlamadığım Pedazos‘u (Paramparça). Solo albümünden En Donde Estas (Neredesin). Anahi’yle birlikte seslendirdikleri düet Libertad. (Özgürlük) Ve henüz geçen sene yayınladığı Sacrilegio.  Çoğunun sözlerini çevirdim ve blogun bir yerlerinde bulabilirsiniz. Buradaki şarkıların hiçbirini atlamayın derim, ATLAMAYIN!

***

Sin Bandera (Meksika)

İki kişilik bu grup Latinlerin gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden. Leonel Garcia ve Noel Schajris isimli iki mükemmel sesli, yeteğin vücud bulmuş hali adamdan oluşuyordu. Grup 2002 yılında kurulup 2008 yılında dağıldı. Leonel Meksika, Noel Arjantinliydi ama şimdi Meksika vatandaşı olmuş. 5 albüm yayınladılar şimdiye kadar. 2009 yılında da bir Greatest Hits albümü. Yine en sevdiklerimi seçeceğim ama çok zor olacak. (askjdhaskj) Zira ilk albümlerinin neredeyse tamamı favorim. :3 İlk önce Te Vi Venir (Gelişini Gördüm)’den başlayalım, bu şarkı Latin dünyasını kasıp kavuran, dillere pelesenk olan şarkı. Ve benim en sevdiğim şarkıları Ves (Gör). Kilometros. Çok gereksiz duygulandım, burayı geçeyim. :3

Noel Schajris

Noel’in yeri Anahi fanları için ayrıdır. Çünkü Anahi’yle birlikte çalıştı, şarkı yazdı ve düet yaptılar. Solo şarkıları arasından en sevdiğim şarkısı Momentos. (Anılar) Anahi ile yaptıkları düet Alergico ve yazdığı diğer şarkı Absurda. Absurda konusunda ayrıntılı yazmıştım zaten.

***

Lu (Meksika)

Dedim ama Lu’ya geldim. :3

Paty Cantu ve Mario Sandoval’den oluşan iki kişilik bir grup. 2000-2007 yılları arasında etkin oldular. Şimdi ikisi de çok başarılı iki solo şarkıcı. Biz bu grubu Rebelde’de yayınlanan Por Besarte (Seni Öpebilmek İçin) şarkısı sayesinde tanıdık. Daha sonra Mario Sandoval Anahi için bir şarkı yazdı. Şarkı Paulo Coelho’nun Aleph/Elif kitabı için yazıldı. Anahi versiyonu yukarıda mevcut. Bu da Mario’nunki, Aleph.

***

Soda Estereo (Arjantin)

Latin dünyasının gelmiş geçmiş en büyük rock grubu. 1982-1997 yılları arasında etkinmiş. Bizim duymamız pek mümkün değildi ama Şilili arkadaşımız Fab tanıştırdı bizi, sağolsun. :8 Merve’nin internette yakasına yapıştığı sayısız Latin’den biri. (sajdhksajdka) Musica Ligera dünya üzerindeki en muhteşem şarkılardan biri ve bu konser de zaman makinem olsa yolumun düşeği ilk yerlerden biri. :3

***

Buena Vista Social Club (Küba)

Ah bu grup. :8 Gerçekten 7’sinden 70’ine lafının resmi olarak geçerli olduğu bir grup. İlk İspanyolca öğretmenim, biricik Hülya hocam tarafından tanıştırılmıştık. Buena Vista Social Club teee 1940lı yıllarda müzisyenlerin bir araya gelip çaldığı bir mekanmış. Daha sonra 90lı yıllarda Kübalı bir müzisyen ve Amerikalı bir gitarist o yıllarda klüpte çalmış olan insanları bir araya getirip yeni bir proje başlatmışlar. Sonra bu grup hakkında bir belgesel yayınladılar. Belgesel dünya çapında birçok ödül kazandı. Ben bu belgeseli o kadar sevdim ki gittim ilk fırsatta DVD’sini aldım. İşin komik tarafı, bir gazete bu DVD’yi vermiş ve kuzenim de ben çok seviyorum diye DVD’yi bana getirdi. Benim DVD’yi aldığımı bilmeyen başka bir arkadaşım da gidip bana DVD almış hediye olsun diye. 😀 (sakjdhasjkdsa) Kuzenime geri verdim DVD’yi, arkadaşıma da kendiminkini vereyim dedim ama kabul etmedi. Kendi DVD’im kitaplıkta birine hediye edilmek üzere bekliyor. Değeri çok büyük o yüzden, yeterince önemli bir ana saklıyorum. :3

Candela en sevdiğim şarkıları. Ay yangın var! :8 En ünlü şarkılarından biri Chan Chan ve Hasta Siempre Comandante şarkısını Buena Vista’dan değil de kimden dinleyecektiniz PARDON AMA? El Carretero yine çok sevdim bir şarkıları. Üyelerin bir kısmı hayatını kaybetti ne yazık ki. Mesela grubun maskotu gibi gördüğüm Ibrahim Ferrer dayı, 2005 yılında 95 yaşındayken vefat etmiş. Nasıl da şirin bir insan evladıymış, neyse. Cuba Habana‘yı da bırakıp gideyim. Beğenenler gidip belgesli izlesin kısa yoldan.

***

Reik (Meksika)

Bu da son dönemlerin en mükemmel gruplarından biri. 3 kişiden oluşan grup 2003 yılında kuruldu ve hala etkinler. Yine en sevdiğim şarkısı diye bir şeyin olmadığı, bütün diskografisi harikalarla dolu bir grup. Şimdiye kadar 4 albüm yayınladılar ve hatta bir tanesi Latin Grammy ödülü kazandı. En sondan başlayalım öyleyse. Te Fuiste De Aqui (Gittin Buradan) insanın içini paralayan, yayınladıkları son single. Benim en sevdiğim şarkıları; Sabes (Biliyorsun), Ahora Sin Ti (Şimdi Sensiz), Sin Conocerte (Seni Tanımadan), Invierno (Kış), Me Duelo Amarte (Acı Veriyor Seni Sevmek) ahahah devam eder böyle. 😀

***

Camila (Meksika)

Bu da başka bir 3lü. Yine şarkılarına aşık olduğum ve belki de en sevdiğim grup.  2005 yılında kurulan grup hala etkin. Grup sadece 2 albüm yayınladı ama şimdiden 3 Latin Grammy ödülünü cebe attılar. En sevdiğim şarkıları tuuuuuuuu Colleccionista de Canciones dame razoneeeeeeeeees paraaaa viviiiiiiiiiiiiiiir. :8 Alejate De Mi (Uzaklaş Benden) Orgullosamente Latino ödüllerinde Anahi’nin Me Hipnotizas’ı yılın şarkısı seçilmişti ve bu şarkı da rakipler arasındaydı. Hayatım da oy verirken o kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. (askjdsakjdas) Diğer kategorilerde Camila’ya oy verdim ama. :3 Asıl hitleri Mientes (Yalan Söylüyorsun) ve en sevdiğim şarkılarından Perderte De Nuevoyu (Seni Yeniden Kaybetmek) da dinleyin. Son olarak da Besame (Öp Beni) diyelim ve bitsin.

***

Artık kısa kısa geçeceğim yoksa bitmeyecek bu yazı. Yukarıdakiler en sevdiklerim oldukları için kıyak geçmiş olabilirim biraz. 😛

David Bisbal (İspanya)

David abimiz 2001 yılından beri etkin, Latin Grammy ödüllümüthiş bir vokalist. En sevdiğim şarkısı Odio y Placer. (Haz ve Nefret)

Luis Fonsi (Porto Riko)

1998 yılından beri etkin ve Latin Grammy ödüllü bir abimiz. Bu adamın sesi çok acayip, çok çok acayip. En sevdiğim şarkısı Lluevo Por Dentro (Yağmur Yağıyor İçimde) David Bisbal, Luis Fonsi, Noel Schajris ve Alex Syntex düeti Aqui Estoy Yo (Buradayım İşte) şarkısını da buraya atıvereyim. :3

Juanes (Kolombiya)

1988’den beri sahnelerde olan bu abimizin şu ana kadar 5 albümü yayınlanmış. Aldığı Latin Grammy buradan memleketine yol olur. En popüler ve güzel şarkılarından A Dios Le Pido‘yu (Tanrıdan Diliyorum) dinleyin. La Camisa Negra‘dan (Siyah Gömlek) da bıktım çünkü Latin Dansları kursumuzda başka şarkı kalmamış gibi bunu çaldılar haftalarca! Hayatımda sevip de bıktığım nadir şarkılardan. Müzikleri bana bıraksalardı böyle olmazdı hiç. (sajdhaskjdas)

Thalia (Meksika)

Thalia’yı tanıtacak değilim burada. Timbiriche isimli bir grubun üyesiydi, sonra ayrılıp STAR oldu, bu kadar. Meksika’da Emperatriz of Belleza (Güzellik İmparatoriçesi?) olarak tanınan bu ablamız 1981 yılından beri sahnelerde ve kariyeri boyunca tam 12 albüm yayınladı. Kadın tepeden tırnağa mükemmelliğin tanımı, sözlük anlamı. Ödüllere falan hiç girmeyeyim. En sevdiğim iki şarkısını bırakıp gideyim. Equivocada (Hatalı) ve Seduccion (Baştan Çıkarma)

Daddy Yankee  (Porto Riko)

El Talento del Barrio!!! (Bizim mahallenin artizi şeklinde çeviriyorum ben bunu asjdghasgdas) Bu arkadaşımız reggeaton türünde müzik yapıyor. Bu tür Latinler arasında sevildiği kadar küçük de görülüyor. Hatta ben bir gün twitter’da Daddy Yankee paylaştım, beni takip eden Latin bir çocuk da şok geçirdi. Hele de “reggeaton güzel ki seviyom ben” dediğimde verdiği tepki. (sakjdhaskjdkas) Ya sözleri biraz şey, garip, eh müzik de biraz mahallenin çocukları modunda işte. 😛 Aman bağa ni ya “amazing what a beat can do” samtayms. (sdjsajdhadkjas) Que Tengo Que Hacer (Ne Yapmam Gerek) sabahları benim uyanmamı sağlayan şarkıydı. Devamsızlık sorunu olmadığı halde gittiğim tek ders İspanyolca’ydı. Ve en erken saatte olan dersti çünkü Pablo’nun programı ancak o zaman boştu. Daha doğrusu bölüm sabahın kör saatine kalan dersi bizim sınıfa kakalamıştı. Yolda bunu dinleyip uyanıyodum, negzel. Ayrıca tekrar yapmış sayıyodum kendimi. (asdjasjkdhaskjda) Bir de Prince Royce düeti Ven Conmigo‘yu (Gel Benimle) severim çok. :3 Klibi gözardı edin. diiiiririririidididiiiriririririirrirııwıwıwııwıwwiwwiiwiwiwiwiwwww

***

Pablo Alboran (İspanya)

Bu çocuğu geçen sene kazara keşfettim. Çocuk resmen benimle aynı yaştaymış yahu şok geçirdim! Hem çok büyük duruyor hem o ses o yaştaki bir insandan nasıl çıkar?! 2010’dan beri sahnede, 2 albümü var.  Solamente Tu‘yu (Yalnızca Sen) dinleyin. Severseniz devam edin. Ya çocuğun sesi çoffena, çok. :’)

Diego Boneta (Meksika)

Yiğrım binim. Çok seviyorum bu çocuğu. Benden küçük ama olsun. :3 Yine Rebelde’ye yolu düşen daha sonra 90210 ve Pretty Little Liars’da rol alan evladımın sesi de pek güzel ablası. 2002’den beri sahnelerde ve 2 albümü var. Million de Años (Yüzlerce Yıl) ve Siempre Tu (Hep Sen) en güzellliiii şarkılarından.

***

La Quinta Estacion (İspanya)

2000 yılından beri etkin grubumuzun 4 albümü var, 2 de konser albümü. Hem Latin Grammy hem de Grammy ödüllü bir grup bu. Grubun vokalisti Natalia Jimenez’in sesi, allahım nasıl bir ses. Bir kadından nasıl bu kadar kalın bir ses çıkabilir derdim ama Latinlerden sonra alıştım. 😀 En sevdiğim şarkıları Sueños Rotos (Kırık Düşler) yetsin şimdilik.

La Oreja de Van Gogh (İspanya)

Bu da diğer İspanyolca öğretmenimiz Pablito’nun bizi tanıştırdığı grup. Van Gogh’un kulağı. (asjkdashkjdas) 1996’dan beri etkin olan grubumuz yine Latin Grammy ödüllü, toplam 6 albüm çıkarmışlar. Jueves‘i (Perşembe) dinleyelim.

Julieta Venegas (Meksika)

1992’den beri sahnelerde olan bu ablamız da 7 albüm çıkarmış, Latin Grammy ödüllü. Albümleri platinum sertfikalı falan. En başarılı albümü Limon y Sal ve benim de en sevdiğim şarkısıdır. :3

Yuridia (Meksika)

2005 yılından beri sahnelerde olan bu sevgi kelebeği de Meksika’nın La Academia yarışmasını kazanan ve şimdiye kadar yarışmadan çıkan en başarılı  şarkıcı. Albümleri müthiş satmış, Latin Grammy kazanmış falan filan. Meksika’nın Kelly Clarkson’ı. (sakjdhsakjadsk) Ya Te Olvide‘sini (Seni Unuttum Bile) seviyoruz ailecek.

***

Ruhumu teslim etmeden önce Arjantinli diva Mercedes Sosa’ya değinip gideyim. Kariyeri boyunca 40 albüm kaydetmiş bu teyzemizi 2009 yılında kaybettik ama geriye müthiş bir miras bıraktı tabisi. Solo Le Pido A Dios (Tanrıdan Diliyorum Sadece) şarkısını dinleyin. Şilili bir başka duayen Violeta Parra’nın muhteşem şarkısı Gracias A La Vida‘yı (Teşekkürler Hayat) da Joan Baez düetiyle birlikte. Bu şarkı Mercedes Sosa’nın marşı haline getirdiği bir cover olmuş ve ölümüne kadar her konserinde seslendirmiş. Joan Baez de daha sonra bu şarkıyı coverlayarak dünyaya yaymış.

***

Daha Jesse & Joyce, Selena, Laura Pausini, Aventura, Jenni Rivera, Alejandro Sanz, Santana, Chayanne, Tito El Bambino ve Chenoa’dan bahsedecektim ama, ama, ama ÖLÜYORUM genşler. Şimdilik bu kadar.

Kendinize göre birkaç bişi bulabilmeniz dileğiyle. 🙂

*Bazen diyorum keşke müzikle ilgili bişiler okusaymışım ben. :3