ONE DREAMY PINK OCEAN

Epeydir yazacak bir şey bulamıyordum. Sonunda ilham gelmeye karar verdi. Cumartesi günü SNSD grup olarak Dream Concert 2013’te sahne aldı. 2012’de sadece TTS katılmıştı. Eh, söz konusu Dream Concert olunca geçmişe dönmemek ne mümkün.  Bu konserin hem SNSD hem de SONElar için oldukça acılı bir hatırası var.

MENG6820 (1)

*

Zaten sabahın 7’sinde kalkmışım; kalkar kalmaz Twitter anasayfamda karşıma çıkan ilk şey 2008’deki Girls’ Generation performansı mı olur?! Bildiğiniz üzere koca bir stadyum SNSD’ye karşı birleşip lightsticklerini kapatmış ve onlar şarkı söylerken Wonder Girls diye bağırmıştı. Kpop tarihinin gördüğü en zalim olaylardan biriydi. Koskoca bir stadyum sahnedeki 9 kızcağıza resmen şiddet uyguladı. Bu yapılanın kızları linç etmekten farkı yok. Uygulanan şey psikolojik şiddet sadece.

Bunları çok sonra öğrendim ben tabii. SNSD’yi ilk tanıdığım hafta GDAs’de daesang kazanmışlardı. Daha 1 haftadır tanıyor olsam da, ve daesang’ın ne olduğu konusunda hiçbir fikrim olmasa da, bu kadar sevinmelerinden önemli bir şey olduğunu çözmüş ve onlar için çok sevinmiştim. Sonra videolarının altına yazılan yorumları okudum. ‘Yine mi ağlıyor yapay bilmem neler’ ‘Timsah gözyaşları’ ‘Evet, evet sanki çok hak etmişsiniz gibi bir de ağlayın’ ‘Sahte bilmem neler’~~~~~~~~ Dedim “demek ki ödül alırken ağlamak utanılacak bir şey olmalı Kore’de. Ayrıca bu kızlar neymiş böyle yahu? Bu kadar insan böyle tepki veriyorsa illa ki bir sebebi vardır~” Sonra bu sebepleri aradım, buldum, okudum. Sebepler kendi favori gruplarının ödül kazanamaması, yıllarca atılan iftiralar, uydurulan yalanlar, insanların SNSD’den nefret etmeyi normal bir şey haline getirmesi, SONEları iğrenç manyaklar olarak yansıtması falan filan.

Ama hiçbir bahane bu yapılanları haklı çıkarmıyor. Özellikle de black ocean olayını. Black Ocean için ‘silent treatment’ da derler. Kızlar sahnedeyken başka bir grubun adını bağırmak da nasıl bir “sessizlikse” artık.

SNSD sahnedeyken stadyumda da böyle bir ortam hakimdi işte. Ve en büyüğü 19 yaşında olan bu kızlar ne sahneyi terk etti ne de en ufak bir şey belli etti. Kendinizi onların yerine koyun sadece. O aşağılanmayı, o nefreti, maruz kaldığınız o saygısızlığı hayal edin. Ayakta durabilir miydiniz acaba? Ama onlar, o zamanlar ufacık olan pink oceanın desteğiyle kaldılar sahnede.

Şu videoyu izleyip ortada bir sorun olduğunu düşünmezsiniz. Sadece bu kızların sesleri niye bir garip çıkmış ki falan diye dersiniz. Çünkü hala yüzleri gülüyor. Ve SBS o iğrenç sesleri kısmen engellemiş yayın esnasında.

Bu tepkinin üstüne SNSD 9 ay boyunca comeback yapmadı. Oradakilerin nefret ettiği belki de korktuğu bu rookie 9 ay comeback yapmadı. Fanların neler olacağı konusunda bir fikri yok; gruptan hiç ses çıkmıyor. SM açıklama yapmıyor. Kimileri konserde yapılan bu terbiyesizliği kınıyor. Ve sonunda 2009 yılının Ocak ayında Gee geliyor. Sonrasını hepimiz biliyoruz zaten. SNSD 2009 yılında tekrar Dream Concert sahnesine çıkıyor. Ne kadar korkmuş olmalılar sahneye çıkmadan önce! Ama bu sefer karşılaştıkları tepki çok farklı ve oradaki bütün fanlara şöyle teşekkür ediyorlar.

00.51’den itibaren;

Sooyoung: SONEları görüyorum arkadalar, birçok insan bizi desteklemeye geldi.

-Evet, gerçekten!

Sooyoung: Gerçekten harika bir görüntü. Güzel bir gece. Bir süredir “Tell Me Your Wish” şarkımızın tanıtım çalışmalarına devam ediyoruz. Eğer bu yıl için bir dileğiniz varsa, umarım SNSD ile birlikte dileğinize kavuşursunuz. Ayrıca, birçok öğrenci SONE’un sınavları için çok sıkı çalıştığını biliyorum. Umarım sonuna kadar elinizden gelenin en iyisini yapar ve iyi sonuçlar alırsınız.

Taeyeon: SONElarımızın yanı sıra, diğer fanlar da Dream Concert için uzun zamandır bekliyor olmalı. Bunu formaliteden söylemiyorum, siz fanlar sayesinde biz şarkıcılar..

Yoona: …sahnede durabilecek gücü buluyoruz. Fanlar olarak bizi destekleyip bizim için tezahürat yapacağınızı umuyorum.

– Bu gözyaşları da nereden çıktı şimdi?
– Teşekkürler!

Tiffany: Buna minnet gözyaşları diyebiliriz. Müzik adına bize gösterdiğiniz bu tutku ve destek için çok teşekkür ederiz!

***

2010 yılında aynı şeyi denemeye kalkan ve güçlerinin SNSD’ye yeteceğini düşünen saçma sapan insanlar oldu. Ama fena halde bozuntuya uğradılar. 😛

***

Sonraki yıllarda ise karşılarında artık yıkılmaz bir SNSD vardı. 🙂 Ama Cumartesi günü gerçekleşen konser hepsine, bütün yaşananlara bedeldi. Önce şu iki fancami bırakayım.

+

Neredeyse bütün ama bütün stadyum SNSD ile birlikte şarkı söylüyor gibi. Hatta insanlar SONE feat SNSD şeklinde geyikler döndürüyor internette. Öyle mükemmel bir performans, öyle mükemmel bir atmosfer! K-SONElar bütün SONE fandomının koltuklarını kabarttı o gün. ^_^

Ama bu sadece onların eseri değil. O gün o stadyumda yer alan bütün fandomlar SNSD’ye destek verdi. 5 sene önce bütün büyük fandomlar tarafından yuhalanan bu grup böyle bir desteğe kavuşuyor. Ne diyelim, karma is a bitch. ^_^ Oradaki fandomlar 2008’dekilere göre devede kulak belki ama hepsi dün çok farklı bir sınav verdi. Malumunuz T-ara da konserde yer alan gruplar arasındaydı ve şu sıralar onların aldığı tepkinin yanında SNSD’ninki hiç kalır. İlk önce T-ara’ya black ocean yapıldı şeklinde bir söylenti yayıldı etrafa ancak orada olan insanlar bunu yalanladı. Zaten oradaki en büyük sunbae fandom olarak başta SONE desteğini esirgememişti gruptan. Kamilia, Shawol ve b2uty de öyle. Grubun en büyük tepki topladığı döneminde bile kalkışmadılar böyle bir şeye. O yüzden büyük ilerleme kaydedilmiş diyor insan.

Konser sonunda grupları iç içe görmek de ayrı güzeldi. Gereksiz yere karşılaştırılan, aralarında rekabet yaratılmaya çalışılan grup üyeleri sarmaş dolaştı. SNSD, KARA, T-ara, SISTAR ve SHINee(sdjhskjfhskj)~ birlikte hoplayıp zıpladılar. Hepsi birbirinden coşkuluydu.

Dream Concert 2013’in hem sahnesi hem de sahne arkası harikaydı. Ya da en azından fancamlerden görünen o. 😀 TV yayını bekleyip göreceğiz tamamını. Ama o gün cidden orada olmak isterdim. Pink Ocean’ın ortasına oturup boğazım patlayana kadar şarkı söylemek isterdim. Ama istemekle kalıyorum sadece. (skjdhashdjkasdas) Bütün o grupları destekleyen fandomlar; SONE, Kamilia, Shawol, Kamilia, Queen, EXO fanları (hayır EXOtic’i fandom ismi olarak kabul etmiyorum!!) ve daha kimler varsa~ harikaydınız harika! ^^

*Yuri’ye 23434423. kez aşık oluşum ve Taeyeon’un anlam veremediğim mükemmelliği. *nosebleed* *nosebleed* *nosebleed* *nosebleed* *nosebleed*

+

+

cr: as tagged