No Tengo Ganas

Enem nasıl sıkıldım şu an bi’ bilseniz.

Yapmam gereken şeyler var ama canım istemiyor. Yapmam gereken şeyler olduğu için dışarı çıkasım da gelmiyor. Estela beni evden arayabilir o yüzden de kalmayı tercih ediyorum aslında.

Bu arada ev buldum, evet. 3 İspanyol kızın yanına yerleştim. Laila, Angela ve Martha. Martha’yla henüz tanışmadım ama Laila ve Angela çok şeker kızlardı. Tesadüfe bakın ki onlar da tercümanlık öğrencisi. Hal böyle olunca, evi çok sevmesem de kızlara ısındığımdan dolayı yerleştim. (İngilizce bilmeleri de büyük bir etken tabii.) Apartman çok merkezi bir yerde, okuluma da yakın. Odamın manzarası da böyle:

DSCN1106

Bundan önce 2 eve daha gittik. Bir tanesinde Rosa diye 40 yaşında bir kadın yaşıyordu. Her sene evindeki odalardan birini kiralıyormuş. Evi çok güzeldi aslında, bana özel banyosu bilmem nesi olacaktı ama ruhumu 20 sene yaşlandırma ihtimali çok yüksekti ve tek kelime İngilizce bilmiyordu. Ayrıca kadın güzellik uzmanıymış, evde çalışıyormuş falan. Bir de üniversite bölgesinde 3 öğrencinin yaşadığı bir eve gittik. Bir amca karşıladı bizi. Çıktık eve, kapıyı yarı çıplak bir eleman açtı. 😀 Evde 2 erkek bir de kız öğrenci varmış, erkeklerin odalarını görseniz akıllara zarar. 😀 Zaten benim olma ihtimali olan odanın hali de içler acısıydı. Direkt terk ettik ortamı. Çocuklar benden baya küçük gibiydi ve hiç anlaşabileceğim tiplere benzemiyorlardı. Derken bu eve geldik ve anlaştık.

Yerlerde halı olmayışı beni çok vuruyor arkadaşlar. Evde gibi hissedemiyorum kendimi, şu an ortama alışamayışımın en büyük sebebi bu. :’D Odadaki eşyalar da epey eski moda, garip bir kokusu var. (böyle eski eşya kokusu olur ya) Parfümümün yarısını dolaba boca ettim kokusu değişsin diye. :’D 2-3 kez silmek işe yaramadı ne yazık ki. Bugün de bi’ oda kokusu aldım ama o da limon kolonyası gibi çıktı. (yıkım) Yarın yeniden bakayım en iyisi. Gece de lanet olası bir sivri sinek odama sızmış, gece burnumu ve parmağımı ısırmış adi. (-_-) Burnum şişmiş durumda şu anda. (sajkdsahdjas) Elektrikli sinek ilaçlarından da aldım, işe yarayacağını ümit ediyorum. (-_-)

Burada kokular beni çok rahatsız ediyor gençler. Kokuya karşı çok duyarlıyım, o yüzden her şey ve her yer pismiş gibi geliyor. Oysa ki her yer gayet düzenli. Genç Ezgiler rahatsız işte. Ama internet insanın yaşadığı ortamı 34534534 kat güzelleştiriyor, o da bir gerçek. :’D

Pazartesi günü okul başlayacak, ben 2 hafta boyunca boşum çünkü programım hazır değilmiş. Estela ve Raquel’in programına göre hareket edecekmişim. Olur, olsun. İspanyolca kursu da Ekim’de başlıyor, yani şu günler tam da keşif için ayrılmış zaman dilimleri.

Okul biraz ilginç. 2 farklı okul bir arada aslında. 12-16 yaş arası öğrencilerin gittiği secondary school; 16 + öğrencilerin gittiği vocational high school. Benim okulum Politecnic, meslek lisesi diye geçiyor ama bizim bildiğimiz meslek liselerinden farklı. Bir sürü farklı dal mevcut. Öğrenci profili de ilginç. Öğretmenlerin dediğine göre İspanya’daki krizden dolayı işsizlik oranı çok yüksekmiş ve insanlar iş bulabilmek için  – her ne kadar geç de olsa – eğitimlerine devam etmek istiyormuş. Bu yüzden de 40 yaşında öğrencileri bile varmış. Bizdeki ikinci öğretim olayı gibi akşam 7’den sonra falan çalışan insanlar için dersler varmış ve okul 10 ya da 11’e kadar açık kalıyormuş. Benim ne yapacağım ise hala gizemini koruyor.

İçim aşırı sıkılmış durumda, nedeni ben de çözemedim. Yani hayatımdan memnunum aslında. Neyse zamanla geçer herhalde. Biraz uyursam belki.

Başlığa yazdığım şey de ilk çeviri krizimizdi aslında. Açıklamayı unuttum. Laila İngilizce’de sıkıştığı zaman İspanyolca konuşuyor. Yemek yapmak istemediğini anlatmak için bu cümleyi söyledi. Ben de anladım ama pisliğine İngilizce’ye nasıl çevirirsin bunu dedim. :’D Sonra çeviremedi falan. (sakjdhaskjdhas) Ve kıza öğrettiğim ilk Türkçe cümle bu oldu: Canım istemiyor. (ksjdhjaskhdjkashdjkasas)

Bu arada bugün 3. lig takımlarının maçı varmış, fotoğrafta hemen köşede görmüş olduğunuz otelde kalıyordu oyuncular. Bir ara yığın yığın insan toplandı caddeye. Çığlıklar, tezahüratlar falan. Ben de diyorum ki Messi falan geliyor herhalde. (kjdhaskjdska) Meğersem Villareal 3 ve Castellon’un maçı varmış. Hani benim çıkıp Çorumspor için yırtınmam gibi bişi yani bu. Çok garipsedim önce ama şaşırmamak lazım belki de. Söz konusu futbol ve İspanyollar. :’3