Bu Yıl da Girls’ Generation!

Soshi oppars hayallerim yerle bir olurken son gelen comeback haberiyle birlikte içimdeki SONE tekrar uyandı gençler. Dedim hazır bu yılın da sonuna gelmişken bütün yıl boyunca Soshi Empire’da neler olup bitmiş özetleyelim.

***

Efendim malumunuz, geçen yılı Dancing Queen ile bitirip, bu yıla I Got A Boy’la başladık. Albüm 285,090 satış rakamıyla Gaon listesinde 2013’ün en çok satan albümü oldu. Çıkış şarkısı I Got A Boy ise 1,331,949 indirilme sayısıyla Gaon’un dijital satış listesinde 12. sırada yer alıyor. I Got A Boy yayınlandığı birçok ülkenin iTunes listesinde 1. sıraya yerleşmişti. Youtube, Yintuetai, Naver gibi sitelerde bir saat içinde 5 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşmış; aynı hafta içinde yepyeni rekorlar kırmıştı. Video şu anda 78,846,407 izlenme sayısına ulaştı ve bu yıl ilki düzenlenen Youtube Müzik Ödüllerinde fanların oylarıyla yılın videosu seçildi. Şarkı ise, henüz geçen hafta Times Magazine tarafından bu yıla damgasını vuran şarkılardan biri olarak seçildi. Kısacası, şarkının sevmeyeni kadar seveni de oldu. Kim ne derse desin, bu şarkıyla yaptıkları tarz değişikliği ve bu denli karmaşık bir şarkıyla dönerek aldıkları risk misliyle geri döndü kızlara.

Japonya’da ise işler pek yolunda gidiyor sayılmaz. Kpop gruplarının Japonya’daki satışları gitgide düşüyor. Girls’ Generation 340,139 satış rakamıyla yılın en çok satan 4. kpop grubu oldu. 1. sırada hallyu kralları TVXQ, 2. sırada SHINee, 3. sırada ise 2PM yer alıyor. Yalnız hatırlatmakta fayda gördüğüm bir nokta var ki Girls & Peace 2012 Kasım’ında yayınlandı. Ve o yılın kalan 1 ayında yaptıkları 200k’den fazla satış bu rakamlara dahil değil. Yine de albüm satışları açısından iç açıcı bir sene değildi TVXQ hariç hiçbir bir grup için.

***

Gelelim bu yıl bize verdikleri diğer şekerlemelere. :3

snsd-love-and-girls-1

I Got A Boy çalışmalarından sonra Japonya’ya uçan kızlarımız 2 ay boyunca Japonya’da turnedelerdi. Albüm satışları her ne kadar düşüşte olsa da konserler de durum tam tersiydi. Öyle olur tabii, neyse. 😥 Daha sonra, Haziran’da yeni bir Japonca single, Love & Peace ile devam ettik hikayemize.

Love & Girls müthiş eğlenceli, canlı, şen şakrak bir şarkıydı. SM ilk defa kızları açık havaya çıkarmış, adeta bir festival havası yaratmıştı. Kızlar cıvık aegyo modlarına girmeden, yine bubble gum’ın da dibine vurmadan gayet şirin ve renkli bir iş sunmuştu bize. Şarkıya, videoya, kostümlere, ve tabii de kızlara bayılmıştım. 😛 Jessica’nın neden ve nasıl bu kadar şirin olduğunu çözme konusunda çalışmalarım hala devam ediyor. Sooyoung ve Hyoyeon’un da güzellikten nasıl ölmediğine anlam verebilmiş değilim.

*

Sonra Galaxy Supernova gibi saçma sapan bir isme sahip bir diğer Japonya single ile karşı karşıya kaldık. Herkes deliler gibi Kore’de comeback beklerken nereden çıkmıştı bu single? Sinirlendik, isyean ettik. Sonra da kuzu kuzu yeni şarkımızı dinledik. (sdjkskfhkjsd)

snsd galaxy supernova pictures (1)

Şarkı öyle bir günde çıktı sormayın gençler. Benim İstanbul’a doğru yola çıkacağım sabah video yayınlandı. Her ne kadar ismine kıl olsam da şarkıya aşık olduğumdan dolayı (sakjdhaskjgfgdf) aralıksız dinliyorum tabii. Kahvaltıda kardeşim masaya bilgisayarını getirir genelde de bizi uyuz edecek şeyler açar. O gün evdeki son günüm olduğundan Galaxy Supernova’yı açtı. (sanıyorum ben ama olay farklı) Videoyu tam ekran yapıp kalitesini 1080p’ye ayarladı. Ben de diyorum ki benim için ekranı büyütmene gerek yok, dinlesek yeter. Gelen cevap şu: senin için büyüttüğümü kim söyledi ki? (ksjadhaskjhdkjsa) Çocuk haklı tabii. :’D

Gelelim videoya.. Video tam bir kabustu gençler. Kardeşimin video konusundaki yorumu da şuydu: tost makinesiyle mi çekmişler bunu? Hakikaten Girls’ Generation gibi bir gruba yapmayın artık be bunu. 😥 Saçma salak bir mekan, arkadaki garip garip dolanan şekiller yüzünden kendini windows media player’ı izliyormuş gibi hisseden bir Ezgigız, toplama bilgisayardan hallice bir koreografi ve her şeye, bütün bu rezilliklere rağmen insanı ekranın başına çivileyen 9 tane kızçe. Şarkıyı çok sevdim ama sözleri değil. Hem saçma hem de aptaldı. O araya sıkıştırılan saçma salak İngilizce kelimeler. Vurun beni, vurun ya. Video’da Gee’ye ve birçok eski şarkıya gönderme vardı tabii. Bunların başında renkli pantolonlar geliyordu. Sonrasında da o pantolon markasının yüzleri olduklarını öğrendik zaten. Hatta bana kalsa videonun sadece bu reklam için yayınlanan beyaz versiyonunu görseydik daha iyiydi. (bknz: Samantha Thavasa) Hepsi güzellikten ölmüyor mu ama? :3 Her neyse, videoda kırmızı pantolonun bir insana nasıl bu kadar yakışabileceğine akıl sır erdiremedim arkadaşlar. Bir başka şok da Sunny’yi – SONUNDA – tekrardan uzun saçla görmemiz olmuştu. Bu videoda Yoona ve Seobaby diyerek ölmedim ya, daha da ölmem.

*

Biz yine Korece comeback bekleyeduralım, SM de yine hayallerimizi yerle bir etsin tabii. Ekim sonunda comeback beklerken yine ve yine yeni bir Japonca single’la yıkıldık.

MY-OH-MY-girls-generation-snsd-36011804-1280-720

Üstüne gelen Japonca full albüm haberiyle de resmi olarak karalar bağladık. Albüm 11 Aralık’ta (tam da kur bitirme sınavımın olduğu elim günde) satışa sunulacak. Şimdiden birkaç tane şarkıyı durduk bile. Gossip Girls (kapı gcırtısına remix yaptıklarını düşündüğüm şarkı), Flyers (aralarında en çok sevdiğim şarkı) ve Motorcycle (bu ne biçim şarkı ismi dediğim şarkı) şarkılarını dinledik. Şu ana kadar duyduklarımdan sadece 1 tanesini sevdim, umarım gerisi de böyle çıkmaz.

My Oh My da eğlenceli bir şarkıydı. Videoyu da sevdim sayılır. Koreografi kısımlarını saymazsak. Çünkü koreografi diye bir şey yok arkadaşlar. Yani bu kadar mı basite kaçılır, bu kadar mı baştan savılır. Hele kostümler. Hyoyeon’un oh father fatherjdakshaskdhjas kostümü, Soo’nun da aynı bölümdeki kostümünü sevdim sadece. Bir de yine Tiffany’nin kırmızılarıyla göynüm yandı arkadaşlar. Son olarak da videoda kendisiyle aşk yaşadığım insan: Jessica. O yeşil ceket sana neden o kadar yakışmış zalımey? 😥  Sooyoung’un bu şarkıdaki vokallerine bayıldığımın da altını çizmek isterim.

*

Son olarak, geçenlerde yepyeni bir şarkımız daha oldu. Hem de Çince! Blade & Soul oyununun yeni yüzleri olan hanımlarımız oyun için bir de OST seslendirdiler. Find Your Soul kızların ilk Çince şarkısı ve Çince olmasına rağmen harika. (skjdhasjkdsa) Çince’yi çok seviyorum ama dinlerken icuwonşişişanşovngşanşacanşagangjskdkjas Çok fena. :’D

SNSD-Blade-Soul-OST

Koreografi. Yine koreografi demeye dilim varmıyor çünkü yine toplama bilgisayar kafasıyla hazırlanmış. The Boys, Genie, Bad Girl, Run Devil Run eski koreografilerdeki hareketleri modifiye edip bu şarkıya yamamışlar. Yine de bizim kızları savaşçı tanrıçalar şeklinde görebileceğimiz bir videonun geleceğini umut ediyorum. Duydun mu SM?!

***

Peki üyeler bu sene ne yaptı? Bakalım bakalım!

Taeyeon tabii ki yine OST’leriyle kulağımızın pasını sildi. Önce That Winter, The Wind Blows dizi için And One isimli bir şarkı seslendirdi.  Sonra da Mr Go filmi için Bye isimli başka bir şarkı. Seobaby ile birlikte Despicable Me 2 filminde seslendirme yaptı. B-ing ve Nature Republic markalarının temsilcisi oldu. Yılın ilk yrısında ise Music Core’da sunucu olarak izledik kendisini.

Jessica ise Sooyoung’un başrolünü oynadığı Dating Agency: Cyrano dizisi için The One Like You isimli bir şarkı seslendirdi. Stonhenge, SOUP, Pierre Balmain, ve Banila markalarının yüzü oldu. Legally Blonde müzikalinde başrol oynadı ve 7. müzikal ödüllerinde popülarite ödülünü kazandı.

Sunny de The Queen’s Classroom dizisi için 2nd Drawer isimli bir şarkı seslendirdi. Birçok variety show’a katılarak yine farklı kişiliğiyle övgü kazandı. Catch Me If You Can müzikalinin kadrosunda yer aldı. Ve SONEların yüzünü yerden kaldıran insan oldu. Nasıl mı? Bir beyzbol maçının ilk atışını yaparak. :’3

Tiffany’yi öncelikle bu yıl hiçbir yerinin kırmadığı için tebrik etmeliyiz bence. 😀 (sjdshjkdhkjashdskj) O beyzbol atışından sonra hala insan içine çıkabiliyorsa tek sebebi – en azından – kendini yaralamadan işlemi tamamlamış olmasıdır. 😀 Tiffany de All About My Romance dizisi için One Step Closer isimli bir şarkı seslendirdi. Music Core sunuculuğu yanı sıra QUA ve IPKN markalarını temsil etti.

+

Hyoyeon ise yine dans konusunda ön plana çıkmaya devam etti. Yuri ile birlikte Dancing 9 yarışmasında kpop dans koçu olarak yer aldı. Kai ve Lay ile gerçekleştirdiği şu muhteşem performansı atlamadan geçmeyelim pek tabii. (bknz: Hyoyeon feat Kai & Lay) Topshop markası tarafından Asya temsilcisi olarak seçildi. Ve SNSD grubunun şimdiye kadar ki en büyük skandalına imza attı. :’D

Yuri’yi de Dancing 9 programında izledik. Bize bu yıl yaptığı en güzel sürprizi ise Lee Jong Suk ve Seo Inguk ile birlikte başrollerini paylaştığı No Breathing filmiydi. Filmi geçen hafta izledim, izlemeyen kalmasın diyorum. :’D Konu olarak çok ilginç bir yanı yoktu ama kimi karakterler çok eğlenceliydi. Bazı sahnelerde niye güldüğümü bilmeden kahkaha atıp durdum. İndirme linki isteyenler bir zahmet bana ulaşsın, buradan link vermek pek doğru olmaz. :3 Tabii bu film için iki de yeni şarkı seslendirdi kızımız. Yuri’yi şarkı söylerken duymak ise işin balı kaymağıydı. Bling Star ve Twinkle Twinkle. Şarkıları da kendisi gibi filme neşe ve enerji katmış, şapşim benim. :3 49. Baeksang ödül töreninde ise popüler aktris ödülünü kazandığını eklemeden geçmeyelim.

(Bu sahneye çok güldümaskjdhsakjdjsa)

yul

Sooyoung da Dating Agency: Cyrano dizisinde başrol oynadı. Diziyi izleyen insanları kendine hayra bırakarak epeyce yeni fan da kazandı. DoubleM, Llang ve Tommy Hilfiger markalarının temsilciliğini yaptı. 6. Style Icon ödüllerinde ise en iyi k-style ödülünü kazandı. Kendisi isim yapmış bir fashionista’dır. askjdaskjda

Yoona bu sene arada bir UFO Town’a girip fanların sorularını yanıtlamak dışında pek bir şey yapmadı arkadaşlar. (skjdhsjkdhksa) Tabii ki şaka ediyorum. Grup çalışmalarından kalan vaktinde dinlenmiş olmasını umut ediyorum zira bu sene sağlığıyla ilgili sorunlar yaşadı. Neden solo aktivitesi olmadığını sorduklarında ise uygun projeyi beklediğini, ancak beklemenin sorun olmadığını çünkü grupta herkesin parlamak için sırasını beklemesi gerektiğini söyledi. Yerim. Yıl sonu yaklaşırken bombayı patlattı. Prime Minister is Dating dizisinde başrol oynayacak. Ancak fanlar bu diziden dolayı pek mutlu değil zira kendisinden yaşça epey büyük biriyle başrol oynuyor. Alcon, SK Telecom, Innisfree, Eider gibi markaların temsilciliğini yaptı.

Seohyun bu yıl temsilciliğini yaptıpı SK Telecom için Kyuhyun ile birlikte T’ple Couple Song isimli bir şarkı seslendirdi. Despicable Me 2 için Taeyeon ile birlikte seslendirme yaptığını söylemiştim. Passionate Love dizisinde birkaç bölüm de olsa rol alarak oyunculuğa da adım atmış oldu. Gelecek yıl ise The Moon Embracing The Sun müzikalinde rol alacak. The Face Shop ve Tommy Hilfiger markalarını temsil etti.

***

İşte Girls’ Generation 2013 yılını böyle geçirdi. İngilizce albüm galiba yalan olacak çünkü kızların bu konuda pek de hevesli olmadıkları anlaşılıyor. Ancak dünya turnesi hala devam ediyor ve önümüzdeki aylarda, insani bir vakitte, mümkünse İspanya’ya yakın bir yerde, hatta direkt İspanya da olur, konser vereceklerini umut ediyorum. Korece albümün 2014 yılının başlarında geleceği kesinleşti sayılır. Kesin bir tarih vermeseler de albümün yolda olduğunu biliyoruz.  Beklemeye devam diyor ve Japonca albüm çıkana kadar bu bahsi kapatıyorum.

*Beep Beep mi? O da ne?