Gün Geçmiyor ki

..bir başka kız grubu daha SNSD’yi tahtından etmesin. Sabit olarak haftada birkaç kez tahttan iniyoruz arkadaşlar. Biraz da çocuklar otursun.

Önce Sistar’la başladık. YOKSA? şeklinde haber üstüne haberler. Gruplar ve fanlar arasında gereksiz bir rekabet ortamının doğmasına ve sürtüşmelerin yaşanmasına sebep oldular. Neyse ki çok büyük kayıplar vermeden bu evreyi atlattık. Sistar ve SNSD üyelerinin arasının gayet iyi olması ve her fırsatta arkadaşlıklarını göz önüne sermeleri de tüm camiaya kapak oldu. Afiyetler. (bknz: Bora ve Tiffany aşkı, Seo-Soyou kardeşliği vs vs) Bu arada Soshi be like:

Sonra Crayon Pop patladı. Medya yine: ACABA? dedi. Cevabı zaten biliyorsunuz ama SNSD yine:

Birkaç gün önce Dal Shabet ikinci SNSD olarak anılmanın büyüüüüüüüüüük zorluklarından bahsetti. Muhtemelen bu zorlukları kendilerinden başka kimse bilmiyor zira kendilerinden başka birinin onlara böyle hitap ettiğini hatırlamıyorum. Ama kızlara sözüm yok. Eminim ki bu muhabbet şirketin başının altından çıkıyor.

Dün de Stellar diye – adını bile dün öğrendiğim bir grup – SNSD için tehtit oluşturacak mı? diye soruyolardı. E be atlı karınca kafalı, elmayla armut karşılaştırılır mı? İlkokul matematik terk galiba. Gruba yine lafım yok, tanıyanı seveni illa ki vardır. Ben yeni gruplara karşı pek ilgi duymadığımdan takip etmiyorum o kadar.

Neyse işte, birileri SNSD üzerinden geçinmeye devam ede dursun son bombayı da YG efendi patlattı. SNSD’nin comeback tarihi kesinleşir kesinleşmez 2NE1’nın comeback tarihini duyurdu. Bir de aptal salak işlere kalkışmışlar ama neyse. Umarım iki grup ve fanları da bu fanwar’dan sağ salim çıkabilir.

Ve de bizi takip eden SONElara bir – uyarı bile değil – ultimatom: kim ne derse desin, kim ne hakarette bulunursa bulunsun ne 2NE1’a ne de Black Jack’lere karşı saygısızlıkta bulunmayın. Vakit nasıl bir fandom olduğumuzu kanıtlama ve kızlarımızı en düzgün şekilde destekleme vaktidir. Kimin kazandığı kaybettiği değil, ne kadar keyif aldığımız önemli sonuçta. Öyle değil mi? Ayrıca her iki grubu da destekleyen arkadaşlarımıza da saygısızlık etmemek gerek. Antilerden bir farkınız olsun istiyorsanız saygı duyun, hakarete hakaretle karşılık vermeyin. Unutmayın: ne Ispanak’ta, ne GG Turkey’de ne de timelinelarımızda kimseye saygısızlığa yer yok.

***

Araya biraz EXO sokuşturacağım çünkü konu ayrı bir yazı yazacak kadar uzun değil. Malumunuz çocuklar daha 2. senelerinde bütün daesangları topladı götürdü. SMTOWN fandomları dışındakileri zaten tınlamıyorum. Ama bu fandomlardan gördüğüm bir yorum epeydir kafama takılıyor.

“EXO daesang’ın değerini hiçbir zaman anlayamayacak.”

Neden arkadaş?

İlla ki hiç girilmemiş bir pazara sürgün edilip, yıllarca başka bir ülkede hayatta kalmaya çalışıp ülkeye – üç kuruş kazanan – Hallyu fatihleri olarak mı dönmeleri lazımdı?

İlla ki üyelerin yarısı o programdan bu programa koşturup uyku bile uyumadan röportajlara gidip yolda uykusuzluktan arabanın kontrolünü kaybeden menajer ya da şoförleriyle birlikte neredeyse ölümün eşiğine mi gelmeliydi?

İlla ki başka gruplarla karşılaştırılıp saçma sapan sebepler yüzünden nefrete maruz kalıp koskoca bir stadyumun önünde organize bir şiddete mi maruz kalmaları lazımdı? Ya da araba kazası geçirmelerine rağmen performans sergilemek için koştura koştura müzik programlarına mı gitmeleri gerekliydi?

Evet, EXO bu zorlukları yaşamadı. Neyse ki. İlkler, büyükler çoğunlukla en kötü şartlarda çalışır ki onlardan sonra gelenler daha iyi şartlara sahip olabilsin. İlkler kötüyü tecrübe eder çünkü iyiye gidebilmenin maalesef ki başka yolu yoktur. Birileri mutlaka zorluk çeker olduğu yere gelebilmek için. Ama bu onlardan sonra gelenlerin hiç emek vermediği, hiçbir zorluk yaşamadığı anlamına gelmez. EXO daesang’ın değerini böyle anlayacaksa anlamasın arkadaşlar. Ödüllerini alıp mutlu mesut evine gitsin. Keşke daha öncekiler de böyle yapabilseydi.

***

Geleliiiiiiim, comeback! SME, şarkımız Mr Mr’ın ünlü yapımcı grubu ‘Underdogs’a ait olduğunu söylüyor. Yaptıkları şarkılara ve çalıştıkları isimlere şöyle bir göz atayım dedim: Pink! (Most Girls), Beyonce (Listen), Chris Brown (Turn Up The Music, No Air) Justin Timberlake, Back Street Boys, Pixie Lott, R. Kelly, Jordin Sparks, Jennifer Hudson (Dream Girls), Mary J Blidge, Jamie Foxx! SHINee’nin Symptoms şarkısı da bu arkadaşlara aitmiş. Beni daha da heyecanlandıran şey: Pitch Perfect filminin soundtrack’inin yapımcılığını da Underdogs üstlenmiş!!!

Şarkıdan çok ama çok umutluyum gençler. Öyle böyle değil.

SM yeni teaser fotoğrafları da yayınladı tabii.

BgT8SsaCUAAPMrm

Geçen gece teaserı görünce ağzımla burnum yer değiştirdiği (ve de gecenin 5’i olduğu) için ne concept ne kadar kızlar hakkında yorum yapamadım. Here comes trouble!

Öncelikle, kızlar doktor/hemşire mi olmuş yoksa akıl hastası mı hala çözemedim. (asjdhadshja) Teaser’daki renklerin acayipliği videoya verilmek istenen havaya müthiş yakışmış. Burada bir anormallik var genşler diyor bildiğin. (sjkdakdks) Taeyeon, Jessica ve Yoona’ya BA-YIL-DIM! Yuri, Sooyoung ve Seohyun da yakıyor. Sunny zaten bu sıralar ayrı bir dünya, karşısında yorumsuz kalıyorum. Makyajları doğal olarak çok ağır. Ama Hyo’nun saçları sarı olduğu için onda sanki biraz daha ağır durmuş. Bunun dışında: ağlarım. Öyle güzel. Ve son olarak Tiffany. O saç ne diyorum sadece.

Suratlarındaki gereksiz ben’ler. Ya ama ne gerek var neee? Hepsine de tek tek kondurmuşlar ki fenalık geldi. Teaser hakkında en sevmediğim ve rahatsız olduğum şey bu. Bir de Seohyun’un neden hastane köşelerinde piknik yaptığını çözemedim. Fanlar Yuri ve Seo’yu fotoşokla yerleri temizliyor gibi göstermişti. Onu görüp kusana kadar güldüğümden artık takılmıyorum pek fazla. (D::DS:D:SAD:ASD:SA:DAS)

Şarkının sound’unu sevdim. Dediğim gibi çok umutluyum. Concept ise bana Anahi’nin Mi Delirio’sunu hatırlattı. Hey gidi günler. Yarama tuz basılıyor.

Son olarak Taeyeon’a girçiktin çok bayıldım. (;______;)

large

*Tekrar hatırlatıyorum, keyif almaya bakalım genşler. Ne kendimizin ne de başkalarının canını sıkmaya gerek yok.

**GIRL POWER FTW!

***Unutmadan.. Sooyoung the leaker yine bize bir ipucu verdi. İlk comeback sahnesinin 20 Şubat’ta gerçekleşecek olması gibi. 😀 Gaon Chart ödüllerindeki IGAB performansı sırasında Sunny ve Tippani’nin yeni koreografiden hareketler yaparak bizi uyuz (iyi anlamda) etmesini de atlamayalım. (skjsahjdashkj)

tumblr_n0u7rkIlgc1sewbc1o1_500

****Teaser‘ın izlenme sayısı da 2 günde 2 milyonu geçti bu arada. (hsadjasgdhas)

*****Of yeter, gidiyorum. :3