‘SNSD Geri Dönüyor!’ SM ‘Hahaha Çok Beklersiniz’

Hasta olmanın da faydaları varmış ya gençler. 3 gündür okula da kursa da gitmiyorum. Evde yan gelip yattığımdan dolayı da blog yazacak, çeviri yapacak vakit doğdu. Doktor da kısa vadede ölmeyeceğimi söylediğine göre işimize bakabiliriz. 😀

jessica mr mr

***

Vaylar bana gençler. Kaç gündür sevinçten lokmalar mı döktürmedim, şerbetler mi kaynattırmadım, çeyrek altınlar mı dağıtmadım. (evet dağıtmadım) Ama SM olacak o gözü çıkası şirket bozuntusu kalkmış videonun en önemli yerlerindeki dosyaların silindiğini söylüyor. Kurtarmaya çalışıyoruz diyor. Beklemede kalın, çok ıfidirsiniz diyor. Ve de resmi olarak ömrümüzü yemeye devam ediyor.

Fanlara göre sebep o kadar boktan ki muhtemelen doğruyu söylüyorlar. Güvenilir kaynaklara göre de bu bahane doğru olabilir çünkü SM açıklama yapmadan 15 saat önce videoyla ilgili sorun olduğunu iddia eden ‘insiderlar’ varmış. Future of culture technology, my a** yani.

Video için tekrar çekim yapmaları gerekirse comeback 2-3 hafta ileri atılabilirmiş. SM sorunu çözerse de planladıkları gibi devam edeceklermiş. Bugün yaptıkları salak açıklamadan bir halt anlamadım ama hmmm pki .s

hyoyeon mr mr

***

SNSD’nin comeback sürecine vecihi gibi dalan bir başka gereksiz daha var. Siz onu Papa YG olarak tanıyorsunuz ama ben ona kısaca bok kafalı demeyi tercih ediyorum. SNSD’nin hemen ardından 2NE1’nın comeback planlarını açıklayan boka’mız (kısaltma yaptım :3) – sözde – SNSD’ye savaş ilan etti. :3 Ve buna gerçekten inananlar var.

SNSD videosunu 19 Şubat’ta yayınlayacak, ilk comeback sahnesine 20 Şubat’ta çıkacak, 24 Şubat’ta ise albümleri yayınlanacaktı.

2NE1 24 Şubat’ta ilk teaserını yayınlayacak, comeback sahnesi belirsiz, albüm ise 1 Mart’ta satışa sunulacak. Yani tam bir hafta sonra.

Malumunuz YG comeback tarihini açıkladıktan sonra Girl Group War bilmem ne diye bir zımbırtı paylaşıp resmen SNSD’yi reklam malzemesi olarak ‘kullandı.’ Kimse çıkıp da savaş açtı bilmem ne falan demesin. Bir hafta sonra gelerek meydan okumak olmaz.

Ha mesele müzik programlarındaki salak mutizen ödülleri mi? Hayır. YG SNSD’den 1 hafta sonra albüm yayınlayacak. Eğer ki 2NE1 listede SNSD’den daha yüksek bir sıraya yerleşirse (ki 1 hafta sonra yerleşmezse YG dükkanı kapatsın gitsin) bunu 2NE1 SNSD’yi tahtından etti bla bla şeklinde reklam yapmak için kullanacak. Olayın benim (ve çoğunluğun) gözümdeki özeti bu.

Bu yüzden YG’den tiksiniyorum. SNSD’yi ağzına sakız etmesinden, onları reklam malzemesi olarak kullanmasından ve kullanmaya devam edecek olmasından da. Ayrıca 2NE1 kaç sene sonra ilk full albümünü yayınlayacakken onların adını başka bir kız grubuyla birlikte anma gereği duyduğu için de beynini ezmek istiyorum.

***

Umarım SM’in çevirdiği bu işler tamamen YG’nin SNSD’yi daha fazla kullanmasını önlemek içindir zira şu anda manşetler SNSD’nin videosundan bahsediyor. Sorry boka. :’))

Listeler konusunda da çok endişelenmiyorum aslında. Hatırlarsanız 2011 yılında, JYP de Wonder Girls’ü yıllar sonra Kore’ye getirdiğinde SNSD’ye “meydan okumuştu.” Bizimkilerden 1-2 hafta sonra gelerek. 😀 SONEların ne kadar manyak ve organize olduğu konusunda en ufak bir fikri yok salağın. Bütün fandom birleşip toplu albüm satın alma işini 4 haftaya bölmüştü. Dijital listelerde de SNSD’nin yerini koruyabilmek için yine aynı şeyi yapmışlardı. Amaç SNSD’nin en az 4 hafta zirvede kalmasını sağlamaktı. Sonra da ne oldu biliyor musunuz? 6 hafta devam etti bu.

Tek sıkıntı YG efendinin ağzının torba olmayışı ve bir türlü büzemeyişimiz.

SM’in “don’t feed the troll” yaklaşımı bir yandan da takdire değer aslında. Ama olan bize oldu be, hevesimiz neçbim de kursağımızda kaldı. 😥

original

(Bu foto için netizenbuzz sakinlere teşekkürü borç bilirim. Çok eğleniyom. sajdhaskjda)

***

Bir başka sıkıntım daha var ama o bizim içişlerimizle alakalı. Geçenlerde GG Turkey’in ask.fm’ine bir soru geldi. “Gg geri dönüyor ama Turkey sayfası batıyor ;__;” Şimdi bunu olumlu  bir tepki/eleştiri olarak almak isterim. Daha önce de artık pek sık çeviri yapamadığımız, sayfanın daha az aktif olduğu, doğum günü yazılarını geciktirdiğimiz konusunda eleştiri aldık. Haklılardı da. Biz de açıklamalarımızı yaptık, gözü yaşlı kabul etti herkes. Ama “batıyor”? ne demek hala bunun açıklamasını bekliyorum.

Sayfanın neden daha sakin olduğunu defalarca açıkladım. Daha az çeviri yapılabilir, paylaşımlar geç gelebilir ama sayfa bir şekilde yürüyor. Üstelik de şu anda sadece 3 kişiyle yürüyor. Geriye kalanlarımız arada bir bakabiliyorsak ne ala.

Şimdi ben Sevgi ve Sevde’den okullarını bırakıp sayfada daha erken paylaşım yapmalarını mı isteyeyim? Saide’ye dershaneyi boşver, özel derslerini de salla sayfayla ilgilen mi diyeyim? Pelin’e ödevdi, sınavdı bırak ya; üniversite dediğin nedir ki sayfayla ilgilen sen mi diyeyim? Gülsüm’e üniversiteyi kazanıp da ne yapacaksın, gelecek GG Turkey’de mi diyeyim? Büşra’ya bırak dere tepe saha gezmeyi, gel sayfanın admini ol be kadın mı desem? Kendi okuluma da gidip ya kusura bakmayın bakanlık beni buraya gönderdi ama benim bizim sayfayla ilgilenmem lazım, idare ediverin be mi diyeyim?

Cevap vermenize gerek yok. Okulu, işi olup da bütün bunları yetiştirenler var da diyebilirsiniz. Cevabım çok basit, biz ancak bu kadarını yapabiliyoruz arkadaşlar. Yapamayacaksanız kenara çekilin başkalarını yapsın diyebilirsiniz. Yapabilen önden buyursun ya da bir yardım eli uzatsın. 7/24 sayfayla ilgilenebilecek, iyi seviyede İngilizce bilen bir işsiz varsa buyursun gelsin. Çeviri yapamayan, ya da yapmayan admin almanın bir mantığı yok. Bunu da konuştuk kendi aramızda. Ama şu an yapılması gereken şeyleri başka adminler olmadan da halledebileceklerini söylediler. Uzun söyleşiler, altyazı çevirileri vs de en sağlam adminlerimiz meşgulken olmuyor maalesef. Uyduruk çeviriler ortaya çıkarmaya da hiç niyetimiz yok.

Kısacası biz de biraz kısır döngü içerisindeyiz. Hayatımızda öncelik vermek zorunda olduğumuz ya da öncelik vermeyi tercih ettiğimiz şeyler var. Sayfayı güvenmediğimiz insanlara teslim etmemiz mümkün değil. Gidersek pılımızı pırtımızı toplayıp, dükkanı da kapatıp gideriz.

Soruyu soran arkadaşım niyetin iyiyse kusuruma bakma, insan açıklama yapma gereği duyuyor sadece. Niyetin bize giydirmektiyse de seni gerçek kimliğinle açık açık konuşurken de dinlemek isteriz. :”)))))))

***

Böyleyken böyle. Sooyoung bugün instagram ve weibo hesabı açtı. Bizi teselli etmek için yapmadıysa ben de Ezgigız değilim. En azından gönlümüzü almaya çalışan birileri var. :/

*Tava kekiyle benim yaptığım yanlışa atlayan kimse çıkışa gelsin, okeeeyyy? :’D

**Çamaşır asmayı unuttum be.

***Tava keklerimaskdjhaskjdh de pek güzel oldu, tomaaa. :O