My So- So- Soshi Rock This World!

Tam 12 ay 27 gün süren acımız 28 Şubat’ta sona erdi. Sanmayın ki öyle kolay oldu. En son saniyeye kadar SONEları süründürmeyen SM SM değildir.

snsd mr mr (1)

14.00’da yayınlayacağız video tatlışlar deyip tamı tamına 26 dakika bilmem kaç saniye elimiz yenile tuşunda bekledik. O kadar beklediniz, 26 dakikadan ne olacak demeyin: allaaama fururum. Net.

Video Kore’de tam vaktinde yayınlandı. Allahsız Koreliler ve kitapsız diğerleri hemen screencapler bilmem neler paylaşmaya başladı. Öyle ki video yayınlanmadan yarısını izlemiş kadar oldum. ALLAH GANİ GANİ BELANIZI, KİM VİDEON DAKİKALAR ÖNCE SPOILER GÖRMEK İSTER Kİ?

Sonra SMTOWN Youtube kanalını tekrar yeniledim. 32 saniye önce yüklendi diyordu. Tıkladım ve olaylar gelişti.

***

Öncelikle, videoya 12 yaş sınırı koymuşlar ya. (skdjhaksjhdkjashk) Tabii çocuklarımız Mr Mr’lara kalp ameliyatı yapmaya özenir falan, neme lazım. (askjdhaskjdhkajs)

Arkadaşlar videoda beni şaşırtan ilk şey Yoona’nın o iğrenç kıyafetler ve saçma salak at kuyruğuyla nasıl bu kadar güzel görünebildiğiydi. Yemin ederim biz öyle sokağa çıksak akli dengesi bozuk diye yaka paça hastaneye kapatırlar. Allah belamızı vermiş, bu nasıl bir güzellik. Abi kendi güzel onu geçtim, dokunduğu şeyi bile güzelleştirecek kız. Atarım kendimi sandalyeden.

Hastane konseptini sevmedim çünkü ben hastane, doktor, iğne, ilaç, kısacası tıpla ilişkisi olan her şeyden NEFRET EDERİM. Tıp okuyan arkadaşlarımla ilişkimi bile kestim, bilemezsiniz. (sadjhsakjds) Ama izleten SNSD yine izletiyor. (;______;) Neyse, videoya devam ettim. (Seohyun’un hastanede piknik sahnesine hala anlam veremiyorum) Şarkının en sevdiğim kısımlarından birinin Jessica’nın şarkıya ilk girdiği kısım olduğunu söylemiştim zaten. Ama videoda şarkıya girdiğinde yemin ederim ışığı gördüm, yaşama sevincimi geri kazandım.

İlk izlediğinizde videonun olay örgüsünü falan anlamıyorsunuz, ki zaten anlayacak haliniz de kalmıyor. Zira beyin içeride ölmekle meşgul: OHA SEOHYUN, YOONAAAĞĞ İNSAN MISIN, JESSIC- HIKKK!!! *dead* O esnada saniyenin 3534534534’de 1’inde kaçıveren sahneleri yakalamaya çalışırken YURI’YI GERİ VER ALLAHSIZ şeklinde videoyu montajlayan arkadaşa saygı ve sevgi dolu mesajlar gönderiyorsunuz. Ben anlamam arkadaşım. Yok Mr Mr’ın şuur kaymış da kızları yarım yamalak görüyomuş da~ Bunlar 2 milyonuncu izleyişten sonra mantıklı gelebilir evet ama hikayenin başındayken koca bir NÖÖÖÖOOOAAAAĞĞĞOOOOO!!!1111!1

Nevrim döndü be. Ay Sooyoung!!! derken bir bakıyosun aslında Tiff- yok Sunn- hayır Hyoyeo- eeeeeeeeh be eben artık! Tiffany’nin saçını başını yapan arkadaşlara da yoğun sevgilerimi yolluyorum. :))))) Kıyafetler de öyle pembe, öyle iğrenç ki (sahdsakjdhkas) Çuval giyse yakışacak sözünü kanıtlar nitelikte kostüm seçimleri. (sadkjhasdkjas) Taeyeon’un o yerde şuursuzca oturduğu kısımdaki kıyafeti, Jessica’nın bütün kıyafetleri kalsın, Seohyun’un pikniksadhasjk kıyafeti dışındakileri yakıp etrafında dans etmek istiyorum. (^_^) Her neyse tam ben bütün videoyu hastanede geçireceğimizden korkmaya başlamışken Jessica’nın otopark sahnesinde şarkıya girmesiyle yaşama sevincime tekrar kavuştum. (;___;)

Sonra koreografi diye bişi vardı dimi yaa?? oldum. Evet, koreografi diye bir şey vardı ama videoyu hazırlayan arkadaşımız da bu gerçeği unutmuş olsa gerek. Video boyunca kaç saniye koreografi gördük henüz saymadım ama sayabilirim çünkü o kadar sınırlı. Otopark sahnesi ilk teaser’da görmüş olduğumuz sahneydi. Tamamının diyemeyeceğim ama kızların kıyafetler harikaydı. Özellikle Yuri ve deri ceketskajdhaskjda Ölürüm. :3 Taeyeon’un şapkası, Tiffany’nin saçlar, Sunny’nin makyaj, HyoYEEEEEOOOOOOĞĞN GİTMEEEEEEEEEĞĞ diye ağladım ama sonra hastaneye geri döndük. (;____;)

Jung Jessica pirenses misin allahsız? diyerek devam ettim. Bu kadar da olunmaz ama, yazıktır. Sonra Tiffany geldi. Bu şarkıda Tiffany’nin sesiyle sorunlarım olduğunu söylemiştim. Bununla da kalmadı. Verem etti beni videoda.

Abi bu kız bu kadar ruhsuz mu bakıyodu ya? Hep böyle miydi, ben mi fark etmedim? Bakın Jessica adı verdim, gidin bi’ 1.40 itibariyle dikkatli izleyin. KÜÇÜK EMRAH MISIN KIZIM SEN? Sanki bana yanık yanık türkü söylüyo da bi’ boyun kırmalar, bi’ buğulu bakışlar. Hof. Sunny’yle olayı telafi edelim demişler, korktum resmen. Birazdan adamın böbreğini alacak sanırsın. Uuu seksi. Sonra Sooyoung’la yıkıldım biraz. Sık sık videoyu 1.52’de videoyu durdurup Sooyoung’un suratındaki makyajın kaç katman olduğunu çözmeye çalışıyorum. Abi kötü durmuş ya. Valla. Sonra şarkıya Yuri girdi, tam life is good life is fair’ken Taeyeon’un permalı kafasını gördüm. Ya allah da sizin belanızı versin madem.

02.00 itibariyle nirvanaya ulaştım.

SOSHI OPPAAAAEEEEEUUUUULL!! GERÇEKMİŞ! MANYUL IS BACK OLUM!!!!!! Tek oppam var oda da Yul-oppa dedim yıllar yılı. Sonra bana bunu reva gördüler. Hem koreografinin en can alıcı kısmı, hem şarkıyı o söylüyor, hem de oppa mode’da ilk o çarpıyor. O saniyeden sonra kalp mi kalır? Bitkisel hayata direkt geçiş yaptım. Bütün video o sahneden ibaret olsa, gıkımı bile çıkarmazdım. Yine dansın azıcık bir kısmını görebildik çok şükür.

Arkadaşlar, bir grup hem kadın hem erkek modunda nasıl bu kadar çekici olabilir nasıl nasıl nasıl nasılsadjasdaksjdhjaskas Ya bu güzellik değil, seksilik ya da buna benzer herhangi bir şey değil artık. Nasıl bu kadar farklı şeylere dönüşüp nasıl bu kadar iyi taşır insan? SM bu kızları sen nasıl buldun, hepsini bir araya getirdin, formülü ne bunun? Nasıl bir dahisin sen? (yer yer zekasız ve beceriksiz ama neyse) Bu kısma olan aşkımı anlatmakla bitiremeyeceğim için burada noktalıyorum. “Orkokso konsopt yohh” açıklamasına ise daha sonra değineceğim.

Dance breaksakjdjhaskjdhkjash Ruhumu break, kalbimi breaksadkhaskjdsa Ondan önceki nakaratın oralarda bir yerlerde Tiffany yine o şeyi yaptı, suratını çarparım kızım yapma evladım yapma hayatımın anlamı yapma. (;____;)

tumblr_n1x86sFnJW1tnzdu3o1_1280

O balerin etekli elbiselere, aşık oldum. Bi’ tane de bana göndersenize?? (sadkjaskdhkas) Ama burada koreografiyi hazırlayan şahsı yerin yedi kat dibine gömmek istedim. İlk kısmı iyiydi ama Seohyun’un şarkıya girdiğim kısımdan itibaren evi ocağı dağıtasım geldi. Abi sağa sola, öne arkaya ayak sallamışlar ya, böyle koreografi mi olur? Matematikte 1+1 diye soru sormak gibi, İngilizce’de am/is/are’lı cümle kurmak gibi, Tarih’te Osmanlı devletinin kurucusu kim demek gibi. (Tabii ki Osman? peh) Öyle bişiler yani. O yüzden koreografiye çok saydırdım ilk gördüğümde. Ama koregorafi diye bişi görmedik o ayrı. Dispatch haklı, bu video cidden koregorafinin teaser’ı gibiydi. SM tıtlım, dance version bekliyorum en kısa zamanda. *winkeu*

***

Yazıya ertesi gün devam ediyorum. Yine bir sürü salak saçma muhabbet, sinirlerim tavan ama devam edeyim. Dün ne yazmayı planlamıştım onu bile unuttum ama neyse.

Öncelikle bu comeback’le ilgili okuduğunuz hiçbir şeyi ciddiye almayın. İnsanlar her zaman SNSD’nin adını kullanmaya çalıştı ama bu sefer sivrisinek gibi kan emmek için üşüştüler resmen. Sağda solda okuduğunuz yorumları sallamayın. Gidip Türk fan sayfalarındaki yorumlara bakın, yorumların kimlerden geldiğini biliyorsunuz. Yabancı fanlar için de aynısı geçerli. Medyanın hangi tarafa doğru yönlendirilmeye çalışıldığını biliyorsunuz. Yemeyin.

Bugün Inkigayo yönetmenin kime kapanış sahnesini vereceği konusunda stress yaşadığına dair bir haber yayınlandı. Ah canım kıyamam. Abi sunbae her zaman daha sonra çıkar, bunun tartışması olamaz. Kapanışın TVXQ’ya ait olması gerek. Yok eğer comeback yapan gruba öncelik vereceklerse de SNSD. Geriye kalan bütün muhabbet sadece ‘media play.’ Girl Group War eserinin bir başka sahnesi sergileniyor sadece. Kusmak istiyorum hepinizin üstüne. SM bunun üzerine SNSD’yi Inkigayo’ya göndermese ne güzel olur, ölürüm mutluluktan.

***

Bana veya sayfaya ‘bu comeback SNSD için yeterli mi?’ şeklinde sorular geliyor. Bu comeback’i SNSD açısından değerlendirelim. SM’in yaptığı bütün beceriksizliklere rağmen şarkı bir saat içinde Kore’de all kill yaptı ve 5 saatten uzun bir süre de 1. sıradaki yerini kaybetmedi. 14 ülkenin iTunes listesinde 1. sıraya ulaştı. Amerika’da 5 (genel) & 2. (pop albüm) sırayı aldı. Kanada’da pop albümde 1. sıraya ulaştı. Ve daha birçok ülkenin listelerinde ilk 50 ve 100’e girdi. Youtube’da 6 milyon izlenme sayısını aştı, 230bini aşkın beğeni topladı, haftanın en çok izlenen 7. videosu oldu. Olleh, Monkey3, Genie, Bugs haftalık dijital listelerinde 1. sırada. Mnet, Melon, Naver’da 2. sırada. (1. sırada ise Sistar’dan Soyou var) Gaon ve Hanteo içinse biraz daha beklememiz gerek.

Bu comeback SNSD için yeterli mi? sorusu yanlış. Bu doğru olanı ‘yeterli miydi?’ olacak. Çünkü tanıtım sürecinin tamamını görmeden bir sonuca ulaşmak mümkün değil. Yahu geçen seneyi hatırlayın; herkes IGAB’un başarısız olacağını, hiçkimsenin şarkıyı beğenmediğini ve SNSD’nin büyük kan kaybedeceğini söylemişti. Sonuç? Tam tersi. Bu sene SNSD’nin daha geniş bir kitleye hitap eden bir şarkıyla döneceğini söylediler. Ve de bir mini albüm yayınlayacaklardı. Hiç kimse kusura bakmasın albümdeki bütün şarkılar gayet beğeni topladı. Belki IGAB kadar “güçlü” bir albüm değildi, ama albümün belli bir havası vardı ve kendi içinde tutarlı olduğunu düşünüyorum. Bu comeback’te herkesin algısıyla çok fazla oynandı. Kimin ne söylediğine değil sadece sonuçlara bakın.

Bu comeback IGAB kadar güçlü değildi evet, çünkü bu bir mini albüm. EXO’nun Miracles in December albümü nasıl ki ‘güçlü’ değilse Mr Mr da öyle. Benim gözümde ikisinin yeri aynı. SNSD’nin full albüm ortaya çıkarak vakti ve ya da yeterli malzemesi yokmuş, ve tamamen ortadan kaybolmamak için bir mini albümle döndüklerine inanıyorum. Ama bu yıl başka comeback yapmazsalarsa; evet yetersiz olacak. Zaten kısıtlı bir sürede, birçok aksaklık ve üstüne de gecikmeyle dönecekler. Bu yüzden yetersiz, ne şarkılar ne de albüm yüzünden.

***

Bu comeback’i YG açısından değerlendirelim. 2NE1 değil, YG. Hiç sanmıyorum ki 2NE1 albümlerinin reklamını SNSD’nin adını kullanarak yapmak istesin.

YG’nin e sektörünün geri kalanının tek amacı SNSD’nin “yenilmez” ünvanında küçük de olsa bir iz bırakabilmek. Çünkü bu ortaya koydukları bütün işleri kafadan 2. planda bırakıyor ve hükmen mağlup ediyor. YG neden SNSD’nin adını kullandı? Bunu sadece 2NE1 için yaptıklarını sanmıyorum. Neden YG SNSD benzeri grubunu ortaya çıkarmıyor? Çünkü SNSD hala ortada, hala yenilmez, ve o kızlar sahneye çıktığı anda ne kadar iyi olurlarsa olsun SNSD karşısında şansları yok. Şimdilik. İyi bir ürüne benzer başka bir ürün piyasaya süreceksin ama o ürün hep 2. olarak kalacak. Ki şu durumda 2. olmaları da mümkün değil. YG bu saçma salak pazarlama taktiğiyle here iki gruba da zarar verdi. Kimin daha çok zarar gördüğünü anlamak için de beklememiz gerekecek.

***

Gelelim SNSD’nin hikayesine. Videoyu gördükten sonra comeback’in ertelenmesi konusunda bir iki komplo teorisi daha ürettim kafamda. Bildiğiniz üzere SNSD’nin erkeksi bir konseptle geri döneceği haberleri sızmış ve SM de bunları yalanlamıştı. Daha sonra teaser yayınlanmış, ve söylentilere göre, Lee Soo Man’ın bu teaser’ın SNSD gibi bir grup için yetersiz olduğunu düşündüğü için comeback ertelenmiş; video yeni baştan çekilmişti. Videoyu gördükten sonra bu ertelenme ve konsept değişikliğinde bilginin sızmasının büyük rolü olduğunu düşünüyorum. Bilgi sızdıranın SM olduğu kesin ama Lee Soo Man’ın SNSD’nin insanları şaşırtması gerektiğini düşündüğüne eminim. Bu dreamy nurse olayı daha önce var mıydı bilmiyorum ama ortalığı karıştıranın bu olduğu kesin.

Videonun montajı esnasında problem yaşandığı artık kesin. Kıyafetler, saçlardaki değişiklikler, sahnelerdeki farklılıklar tekrar çekim yapıldığını kanıtlar nitelikte. Videonun ilk kısmının bu kadar karışık olmasının sebebi de bu. Öte yandan SM tarafından uygulanmış bir taktik de olabilir. Çünkü o kadar çok minik minik sahne var ki her seferinde görüntüleri yakalayabilmek için ekrana kilitlenmeniz ve anlamak için defalarca izlemek gerekiyor. Good one, SM.

***

Videoyu beğenip beğenmediğimden emin değilim. Koreografinin videoda görünmemesi en büyük sebep. Kendini izletiyor kesinlikle. Ama SNSD neyi izletmiyor ki? Girls’ Generation Now ismiyle yayınlanan videolar bile 1 milyon fazla izlendi ve izlediğimiz şey sadece Sunny’nin boynunu oynatarak yemek yemesi. (hala gülmekten ölüyorumskjdashdkjhask) Video bu kadar göz yormasa mıydı sanki diyorum. Ama öte yandan da videoyu farklı kılan şey bu. İster inanın ister inanmayın bir mantığı da varmış bunun. (bknz: Mr Mr MV) Soshi oppadeul’ı daha fazla görsek daha iyi olacakmış.

Aslında yazacaklarımın büyük bir kısmını unuttum. Bu sıra başladığım işi başladığım gibi bitirmediğim yarım bıraktığım kısımdan itibaren sarpa sarıyor çünkü beynim aşırı yorgun. Yazının ikinci kısmından hiç hoşnut kalmadım, daha değinmek istediğim birçok şey vardı ama çoğunu unuttum muhtemelen. İdare ediverin artık beni.

Bu comeback yeterli mi yetersiz mi bunu daha sonra göreceğiz. SNSD yener mi yenilir bunu da. (bu kelimeyi kullanmaktan da nefret ediyorum aslında) Ama şunu unutmayın SNSD 2009’dan beri “yenilmedi” ve onların başardıklarını başaran bir grup ortaya çıkmadan da “hiçbir zaman” yenilmeyecekler.

Demem o ki; bekleyin ve görün.

*Rica ediyorum SNSD’yi kavga ederek savunmayın. Bu kızlar her gün kendilerini tekrar tekrar kanıtlıyor. Ve bunu çıkış yaptıkları günden beri kabullenemeyen insanlar var. Sizin söyleyeceğiniz hiçbir şey de fikirlerini değiştirmeyecek. En azından fandoma zarar vermeyin çünkü sizin kavgalarınız diğer SONEların imajını zedeliyor. Ve sizin SNSD’yi kavgayla savunmaya kalkmanız kızların daha fazla antipati toplamasına sebep oluyor. Kavgayı bırakın herkes kendini belli etsin. Size saygı duyulmadığında bile saygılı olmak karşı tarafı daha da küçük düşürür. Ve benim SNSD fan olduğum süre boyunca yaptığım şey de hep bu oldu.

**Sayfayla ilgili; bugünlerde çok yoğunuz. Okul, iş, sınavlar, özel hayat vs. Elimizden geldiğinde çeviri ve altyazı hazırlamaya çalışıyoruz. Bir yandan da Ottoke için uğraşıyoruz. Siz arka planda olup bitenleri bilmediğiniz için yattığımızı düşünebilirsiniz ama emin olun öyle değil.

***Ottoke açıldığından duruma göre sayfada yeni bir Ottoke admin grubu oluşturmayı düşünüyoruz. İlgililere yakında duyuracağız. Ayriyeten ciddi anlamda çeviri yapacak insanlara ihtiyacımız var. Ben çeviri yapabilirim ve sıkı da çalışırum diyen varsa bana buradan, sayfadan, özelden istediği yerden ulaşsın.

****Sevgiler, saygılar.