Dünya Kupası, Shakira Derken; Brezilya

Gençler, blogdaki ölü toprağını süpürmeye geldim. Kendi üzerimdekini de süpürebilirsem kısa vadedeki hedeflerimden birine daha ulaşmış olacağım.

Nereden esti, sen buralara uğrar mıydın falan derseniz de; son derece alakasız bir şekilde karşıma çıkan Shakira hanımkişisi yüzünden derim. Shakira’nın dünya kupası için söylediği şarkıyı dinlerken geçmişe gittim. Gençler küçükkene, 10-11 gibi yaşlar yani portakalda vitamin, ben bu kadını çok severdim. (Shakira kemerim bile vardı, o derece) Bakın bu şarkı benim, sanıyorum ki, 12. doğum günü hediyemdi.

Nasıl yani Ezgigız dediğinizi duyar gibiyim. Efendim;

(sadjjsahdkjhasjkdhajkshdjkashkjdhasdhajhajkhaskjdhask)

Yıl 2001, Ecıgi ablanız o vakitler genç, masim ve ömrünün geri kalanında da olacağı gibi gözü dışarıda bir 6. sınıf öğrencisi. Televizyonda muhtemelen uyduruk kaydırık bir kanalda bu videoyu görüp şarkıyı dinlemiş. Niye durduk yere 3. tekil şahıs oldum ben şimdi, hof. Neyse işte şarkıya aşık oldum, illa ki o şarkıya ulaşılacak! O sıralar internet korsanlığı kariyerime henüz başlamamış olduğumdan tek yol albümü satın almak (bok) ya da kaset çektirmekti. Gençler bilmez (ajsdhasdgah) bizim zamanımızda (ajhdshdghasgja) kaset denen şeyler vardı. Cd, bilgisayar, internet falan hayal o sıralar. Haftalık harçlığım 5 lirayı bütün hafta harcamayarak her cuma günü okul yolunun üstündeki yerden 4 liraya albüm almak 12 yıllık hayatıma en fazla heyecan katan şeydi. Ama yabancı bir albüm almak? Hem de Çorum’da? Ooooooh my goodness, ooh my soul! Kaset çektirmek 10 liraydı, albümü getirtmek (evet, şehir dışından getirtmek gerekliydi) ne kadara patlar varın siz düşünün. Neyse doğum günüm yaklaşmaktaydı (4 Aralık, hediyeler için mail yoluyla irtibata geçinizkasjdhkjas) ve ben hediyemi çoktan belirlemiştim. (sakjdhjsa) Gidip kasete çektirsin diye en sevdiğim şarkılardan bir liste oluşturup babamın eline tutuşturdum. Hiç bulaşacağı türden iş değildir ama ses etmeden yapmıştı bunu. Bak yine duygulandım. Akşam pastamla birlikte kasetimi de getirmişti savolsun. :’) Hayatımın en mutlu anlarından biridir sanırım o kaseti açıp şarkıyı duyduğum an. :’D

Peki bütün bu laf salatasını niye yaptın Ezgigız dediğinizi de duyar gibiyim. (sakdjhasjdhkaj) Çünkü bu kadın ne zamandır bu kadar berbat müzik yapar oldu dedim kendi kendime. Geçmişe dönüp sevdiğim şarkılarına göz attım. Ojos Asi (Shakira kemeri, o da nasıl isimse artık, denen şeyi ortaya çıkaran şarkı budur), Objection (bizi Tango kendi kendimize Tango yapmak gibi ölü çabalara iten şarkıdır bu da). La Tortura’da biraz takılacağım. Ben bu şarkı sayesinde Alejandro Sanz denen muhteşem zatı tanıdım, nasıl takılmayayım? Shakira o sıra bir senede 2 albüm çıkarmıştı; biri İngilizce biri İspanyolca. Çok etkilenmiştim gençler, düşünsenize bir senede iki albüm ve üstelik iki farklı dilde. Dilci olmanın yan etkileri işte. En sevdiğim Shakira şarkısı olduğunu da ekleyip kısa (hohoho) keseyim. Sonrasında Hips Don’t Lie çıktı ve sevdiğim son Shakira şarkısı olarak adını tarihe yazdırdı.

Latin ezgilerinden uzaklaştıkça vasatlaştı ve her seferinde daha kötüye gitti. Hadi Beautiful Liar’a Beyonce ve Shakira’yı bir araya getirdiği için geçer not verelim. Waka Waka da eğlenceli falandı. (Çünkü o Afrika’nın güzelliği) Geriye kalan her şey “pure garbage”.  Yazıktı be, çocukluk hatıralarıma ihanet ettin Shakira.

Girişte bir iki Portekizce söz, bir iki samba ritmi~ bu mudur yani orijinallik? Bu mudur Brezilya? BU MUDUR BREZİLYA?

Dubstep ya da ona benzeyen her şey neden hala ölmedi neden.

***

Brezilya bu mudur? Ona değinelim biraz da. Dünya kupasının eli kulağında. Birkaç gün sonra büyüüüük bir gösteri izleyeceğiz gençler. Gösteri çünkü bize tamamen yapay bir Brezilya gösterecekler. Parlak ışıkların, yemyeşil futbol sahalarının ve gıcır gıcır stadyumların arkasına gizleyecekler arka planda kalan her şeyi. Devletin bu “gösteri” için yaptığı hazırlıkları anlatırken evlerinden edilen insanların, sokaklardan “temizlenen” fakir halkın, ortadan kaldırılan sokak çocuklarının sözünü bile etmeyecekler.

Ama en azından dünya kupası maçlarını izlerken o gösterinin sahne arkasında neler olup bittiği konusunda fikir sahibi olun gençler. (Çoktan haberiniz olmadıysa tabii) Geçenlerde Brezilya polisinin dünyaya daha sorunsuz bir Brezilya gösterebilmek için sokak çocuklarını öldürdüklerine dair bir haber okudum. İlk önce inanamadım tabii, vahşet bu çünkü. (Türkiye gibi bir ülkede yaşayıp hala çocukların öldürülmesine inanamıyorum evet). Aradım, taradım ve başka haberlere de ulaştım. Polis turistlerin “güvenliğini” sağlamak için fakir halkın yaşadığı bölgelerde sokakta önüne geleni uyuşturucu satıcısı diye vurmayı alışkanlık haline getirmiş. Hatta öldürdükleri insanlardan birinin ünlü bir dj olduğu ortaya çıkmış. Ailesine düştüğünü söylemişler ama adamın vücudunda mermi izine rastlanmış. Bunun gibi kaç tane olay. Yine aynı halk dünya kupası için yapılan metro inşaatı vb ıvır zıvır yüzünden evlerinden ayrılmaya zorlanıyor. Zaten evsiz olanlardan bahsetmiyorum bile. Araştırma yaparken şu belgesele rastladım. Olanlara daha yakından göz atmak isterseniz 30 dakikanızı ayırıp izleyin derim.

Bir kez daha devletin halkına ayıracak parası yok, ama futbol için var. Çok bir şey değiştirmez tabii ama ne kadar ikiyüzlü bir dünyada yaşadığımızı bir kez daha görmüş olursunuz. Ya da en azından gerçeği.

***

Shakira’dan girip sosyal mesajdan çıkarım işte böyle. (jhdasasjgdja) Uzun zamandır futbol ölsün istiyorum. Amaç spor dışında her şey. Parayla yönetilen, insanlar arasında düşmanlık tohumları eken, kimi zaman insanları insanlıktan çıkaran kokuşmuş bir sektör sadece. Ve bu yüzden çocukların evsiz, eğitimsiz ve aç bırakıldığını gördükçe meteor yok mu meteor diyorum. Hele bu yüzden çocukların öldürüldüğünü duyunca~ Çocuklara dokunmayın tıynetsizler, çocuklara dokunmayın lan!

*Sonunda yazdığım bir yazıyı taslakların derinliklerinde çürümeye bırakmadan yayınlıyorum. :’)

*Hayaldi gerçek oldu. :’)