Ne Dedik? “We Bring the Boys Out”

Gençler, hezeyanınızdan gözünüzün önünü göremiyorsanız hiç keyfinizi bozmayıp blogdan uzamanızı tavsiye ederim.

Yazının temel muhatabı sonelar ve her şeye rağmen aklını başına devşirebilen insanlardır.

***

Taeyeon ve Baekhyun. Daha önce bana defalarca bu soruyu sordunuz. Sorunun üslubuna bağlı olarak çoğunuzu haşladım. Gerçekten de Taeyeon’un Baekhyun’a o gözle bakabileceği aklımın ucundan geçmedi. Baekhyun’u beğenmediğimden falan değil, History’den beri EXO biasım Baekhyun. Evlat edinmeye karar verdim, fandomın başına geçirecektim falan filan. Ama SNSD’nin EXO’ya hep bebek gözüyle baktığını düşündüm. Belki kendim öyle gördüğümdendir, bilemiyorum. Taeyeon’un da sadece Baek değil, etkileşime girdiği bütün üyelere karşı aynı tavırla yaklaştığını düşünüyordum. Öyleydi de zaten ama kameraların karşısında gördüğümüz şeylerin kamera arkasında da aynı olmasını beklemememiz gerektiğini bir kez daha görmüş oldum. Gördüklerimize kendimizi inandırmak bize kalmış çünkü.

*

Taeyeon’a Baekhyun’u yakıştırır mıydım? Olay yakıştırmak değil ama açık konuşmak gerekirse kızların SM’den kimseyle ilgisi olsun istemezdim. (ama kime göynünü kaptıracağını da bana soracak değil ya) Birbirlerine karşı şu riski almaya değecek kadar derin hisler besliyorlarsa zaten bana edecek laf düşmez diyorum. Biri kid liderim, ötekisi sincap kılıklı biasım. Yakıştırmasam ne?

*

Taeyeon ve Baekhyun fanları aldattı mı? En katlanamadığım muhabbet bu. Taeyeon ve Baekhyun bize böyle bir söz vermek zorunda mı? Biz neden bu grupların fanıyız? Taeyeon hiçbir zaman böyle bir söz vermedi. (verdiyse de benim haberim yok) Baekhyun ise 35 yaşına kadar kendi başıma takılacağım demiş. Fanlar da şimdi bununla alay ediyor ya da bunu ihanet olarak yorumluyor. Yahu bir insanın 35 yaşına kadar biriyle olmayacağını söylemesi anormal bir kere, ilişkisi olması değil ki. Tabii sizin de bunu ciddiye almanız.

Merak ediyorum siz Taeyeon ya da Baekhyun’u sırf güzel, şirin, yakışıklı vs olduğu için mi sevip destekliyorsunuz? Size böyle uçuk, gerçek dışı ya da daha doğrusu duymayı istediğiniz yalanlar söylemeleri için mi? Öyleyse birileri SNSD ya da EXO’ya yeteneksizler, müzikleri değil dış görünüşleri sayesinde ünlüler, SM sayesinde buradalar vs gibi şeyler söylediğinde onlara karşı yeteneklerini, müziklerini, yaptıkları işleri ağzınıza almayın. Başkalarına karşı savunurken yetenek, müzik, ödül deyip onların birey olduğunu acı bir şekilde fark ettiğiniz anda silip atmanız, hakaret etmeniz, alay etmeniz sadece sizin ikiyüzlülüğünüzü ortaya çıkarır.

Yok ben beni kandırsınlar istiyorum, hayal dünyamda mutluyum diyorsanız (ki bu bile geçerli bir sebep sayılabilir) o zaman diyecek sözüm yok.

*

Bugün sayfada Taeyeon’a “yok ol” dendiğini gördüm. Ve bunu beğenen insanlar olduğunu. Hepimiz bu gruplara öyle ya da böyle bağlanıyoruz duygusal olarak. Siz çizgiyi aşıp gereğinden fazla bağlanırsanız sonucunda da elbette üzülürsünüz. Sizi bilmem ama ben SNSD’den yeni şarkılar, videolar, performanslar bekliyorum. İşlerini iyi yapmaları, oldukları yerin hakkını vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Yapmazlarsa da bunu eleştiriyorum. Kişiliklerini değil. Hyoyeon olayı çıktığında birçoğunuz yok Hyo yapmaz, siz onu tanımıyorsunuz vs dediniz insanlara. Böyle savundunuz. Bense ağzımı açmadım bu konuda. Çünkü bilmiyorum. Hyoyeon’un neleri yapıp neleri yapmayacak bir insan olduğunu bilmiyorum. Kameraların arkasındaki Hyoyeon’u tanımıyorum, sadece tahmin yürütebilirim. İnandığım, daha doğrusu inanmayı tercih ettiğim şeyler var. Bunları destekleyecek şeyler gördüm çünkü. Yine de bunların yüzde yüz doğru olduğunu iddia edemem. Kimsenin de yanlış olduğunu iddia edemeyeceği gibi. Şimdi kalkıp Taeyeon’a grubu özel hayatının gerisine koydu diyemem, bizi aldattı diyemem, ondan beklemezdim diyemem.

*

Tepki göstermenize hak veriyorum elbette. O nefret ettiğiniz şirketlerin pazarladığı sahte imajlara kanmışsınız ve aldatıldığınızı hissediyorsunuz. Ya da kendinize göre yorumlarda buluyorsunuz, o kişiyle kendinizin birlikte olduğunu hayal ediyorsunuz, başka birileriyle yakıştırıyorsunuz~ ve daha bir sürü şey. Tamam. Kendi açınızdan haklısınız. Ama Taeyeon’u veya Baekhyun’u üzmeye başladığınız noktada bir durmanız gerek.

Siz bu insanlardan hayatlarından ödün vermelerini istiyorsunuz. Hayır şarkıcı olmak, idol olmak bu demek değil. Sadece siz bunu bekliyorsunuz ve onlar da saklıyor. Sooyoung ilişkisini sakladı çünkü bunun yaptığı işin önüne geçmesini istemiyordu. 3-4 ay öncesine kadar tanrıça Yoona diye anılan Kore’nin marka haline gelmiş idolü şimdi Lee Seunggi’nin kız arkadaşı diye anılıyor. Neden dürüst davransın ki, ona karşı objektif davranılıyor mu? Onun hakkı piyasa tarafından veriliyor mu? Tiffany ilişkisi açıklandıktan sonra normal insanlar gibi sevgilisiyle buluşuyor. İnsanlar bunu grubu önemsememek diye yorumluyor. Tiffany bir de, başkası değil Tiffany! Siz onlar adına bu kadar konuşup yorum yaparken onlar size neden dürüst davranmak zorunda olsun? Siz onları anlamadan, neler düşündüklerini bilmeden yargılarken onlar neden size güvensin böyle bir konuda?  Zaten şu verdiğiniz tepki de onların ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Cehalet hakikaten sizin gibiler için mutluluk. Var olan bir şeyi bilmemek sizi daha mutlu ediyor. Sonra yüzünüze çarpıldığında aldatıldığınızı iddia ediyorsunuz. Bir şeyin varlığından haberdar olmamanız onun var olmadığı anlamına gelmiyor. Sizin buna kendinizi inandırmanız da yine kendinizden başka kimsenin suçu değil.

 Madem sevgilisi var gizli gizli yapsın gruba zarar vermesin diyenler var. Gruba zarar verme sebebi öncelikle bunu dünyanın sonu gibi gören fanlar, o kısımda anlaşalım. Gizli gizli yapsın demek; olsun ama biz görmeyelim demek. Bizi kandır demek. Hem böyle söyleyip hem de bizi aldattı, yalan söyledi diye tepki göstermek nasıl bir dengesizlik örneğidir; bunu da size bırakıyorum.

***

Taeyeon kendinden 3 yaş küçük biriyle nasıl çıkar?

Aman yarabbi nasıl olur!!!???!!! Erkek kadından büyük olmalıdır, bu içinde yaşadığınız toplumun size doğuştan benimsetmeye çalıştığı çarpık bir anlayıştır. Hayır efendim. Kadın da büyük olabilir. Kadın da olgun olabilir. Kadın illa ki göz kulak olunması gereken bir varlık değildir. İnanmazsınız kadın da bir erkeğe göz kulak olabilir. Hepsini geçtim olgunluk tamamen yaşa bağlı bir olay değildir. Ne Taeyeon’un ne de Baekhyun’un nasıl insanlar olduğunu bilmiyorsunuz. Hele ki ilişkide sevgilisine, ya da hoşlandığı kişiye karşı nasıl bir insana dönüştüğünü bilmiyorsunuz. Bilmeyenler için açıklayalım, insan sevgilisiyle birlikteyken bambaşka birine dönüşebilir. Hayatınızda hiç kimseyi gerçekten sevmediyseniz anlamayabilirsiniz, belki sorun buradadır.

***

SNSD bitti mi, SM SNSD’den umudu kesti mi, bu işin içinde bir bit yeniği var mı? Kız grupların bozuk para gibi harcandığı bir piyasada 7. yılını doldurmuş bir grubun bittiğini düşünmek için ne kadar saf olmak gerek bilemiyorum. SM SNSD’den umudunu kesemez, SNSD artık devam etmeyeceğine karar verir. Ki zaten anlaşmalarını uzattıkları sürece baktığımızda kendilerine ne kadar süre biçtiklerini de net bir şekilde görebiliyoruz. Her işin içinde bit yeniği arayan ultra zeki arkadaşlarımıza da yorum yapamıyorum. Sanırsın arkadaş tek başına Dispatch. Kesin şu şöyle olduğu için bu böyle oldu. Sen öyle diyosan güzel kardeşim. (o.O) SNSD’nin başarısının en büyük sebebi birçok farklı yaş grubuna kendini kabullendirmesi. Örneğin SNSD’yi ülkenin kız grubu olarak tanıyan 50-60 yaşındaki bir teyze Yoona’nın sevgilisi olduğunu öğrendiğinde 25 yaşındaki kızın sevgilisi mi olur tüüüü utanmaz mı der yoksa yaşı gelmişti zaten, oğlan neciymiş falan şeklinde çöpçatan moduna mı girer?

***

Hem SNSD hem de SM imaj değiştirmeye çalışıyor. Benim emin olduğum tek şey bu. İlişkiler gerçektir, yalandır, reklamdır hiçbirinden emin olamam. Ama SNSD’nin bütün ilişkilerinin 3-5 ayda ortalığa dökülmesinin başka açıklaması yok. Ne ilk defa bu sene sevgilileri oldu ne ilk defa insan içine çıktılar ve dikkatsiz davrandılar. Gecenin 2’sinde 5’inde buluşan, belli bir buluşma yeri bile olmayan insanları dikkatsizlikle suçlamak komik kaçıyor. Arabada buluşuyorlar yahu daha ne yapsın bu zavallılar. İlkokul ve lise öğrencilerine hitap etmek bizim zavallıları da hep o döneme takılı kalmaya zorluyor resmen.

Taeyeon’a diğerlerinden daha farklı tepki verilmesinin sebebinin Taeyeon’un instagramda fanlarla değil Baek’le cilveleşmesi olduğunu söylüyorlar. Taeyeon bu konuda bile açıklama yapmak zorunda kaldı. Baekhyun Taeyeon ne ilk sevgilisi ve sanmıyorum ki de son olsun. Taeyeon instagramda içinden gelenleri yazdı, bunu da anlamış olmanız gerekiyor artık. “Özgür olmak istiyorum ama özgür olamayacağımın da farkındayım.” “Sadece şarkı söylemek istiyorum, şarkı söylemeyi özlüyorum.” Anlam çıkaracaksanız bunlardan çıkarın, iki tane oreo’dan değil. Oreo’yu da zaten sevmezdim, iyice uyuz oldum artık.

***

Taeyeon’dan özür bekliyorsanız ya da özrünü anlayamıyorsanız muhatabı zaten siz değilmişsiniz, dert etmeyin kendinize. Hakaret eden hiç kimseyi kale bile almaya değmez zaten.

Demem o ki sone kardeşlerim, birçok noktada sorun sizde. Üzülmenizi normal karşılayabilirim ama kızgınlık, hakaret ve hatta daha kötü yorumlarınızı kendinize saklayın. Fandomı terk etmeye karar verenlere de sözüm yok, yokluğunuzu hissetmez herhalde kimse. Saçma insanlardan arınmış bir fandom bizi sadece daha mutlu eder.

*SONE olmayanlar için; rica ediyorum küfürlerinizi ve çarpık fikirlerinizi uzak tutun. İlgilenmiyorum ve uğraşamam.