TAEYEON: SHE WAS BORN TO FLY!

Hola muchachos!

Yaptığım büyük bir terbiyesizliği telafi etmeye geldim. Tamam bloga çok uğramıyorum ama SNSD pırt dese yazı yazmayı adet haline getirmiş bir insanın Taeyeon’un albümünü kenarda bırakması olacak iş miydi? Neyse, belki yazılarımı çalmayı alışkanlık haline getirmiş insancıklar da bu süreçte varlığımı unutmuştur. Bardağın dolu tarafı. kha

Evet, bugünki konumuz aylar önce çıkan albüm “I”.

 

tzuwryt_zps9pgo3km2

 

***

 

  1. I

But strong girl, you know you were born to fly
The tears you shed, the pain you felt
They were all to prepare you to fly even higher, butterfly

 

 

Açık konuşayım ilk dinlediğimde I’ya aşık falan olmadım. Vokaller bir harikaydı, çünkü söz konusu Taeyeon. Ancak, özellikle “aayyaaaayyaaaayyaaaayyy” kısmının kulaklarımı okşadığını söylersem palavra atmış olurum.

Fakat. Zaman içinde. Dinleye dinleye. Ki bu dinlemeler tamamen sağdan soldan şarkının kendi kendine açılması ya da ödül törenlerindeki performanslar dolayısıyla gerçekleşmiştir. Alıştım? Ve bu sene çıkan birçok şarkıdan milyon kat güzel olduğunu kabullendim.

Şarkı hakkında en harika şey tabii ki – Taeyeon dışında – videosuydu. Yeni Zellanda aşkıyla yanıp tutuşmadıysanız ocağınıza EXO sasaengleri salsınlar. Yani görüp görebileceğiniz en büyük Yüzüklerin Efendisi ve Girls’ Generation fanlarından biri olan insana bu yapılmaz. Onu da geçtim aklı hep dışarıda olan, sadece fiziksel olarak bulunduğu yerde yaşayan bir insana bu yapılmaz. Şimdi Yeni Zellanda’ya gidip zehirli örümcekler tarafından ısırılma ihtimaliyle savaşmak için daha fazla sebebim var. Teşekkürler SM Entertainment!

+

Gelelim şarkı nasıl karşılandı? Tek başına 45 milyondan fazla izlenmiş olması insanların şarkıyı epey beğendiğini gösteriyor bana sorarsanız ama bakalım rakamlar neler söylüyor? Taeyeon Gaon 2015 dijital listesinde 39. sırada. Ne var ki bunda demeyin. Hemen arkasından EXO, SHINee, Girls’ Generation geliyor. Kısacası kendi grubundan daha fazla sattı. Şarkı 1 milyonun üstünde indirilme sayısına sahip. 43 milyon küsür stream de cabası. Lion Heart 40; Party 35 milyonken nereden baksanız büyük başarıdır bu. Albüm satışlarında ise 16. sırada 120k kopyayla. Ve tahmin edebileceğiniz üzere albüm satışlarından ilk 20’ye albüm sokabilen tek grup SNSD; 13. sırada Lion Heart (145k) ve 16. sırada I. Son iki senedir ‘SNSD bitti mi?’ sorusuyla kafamı ütüleyen bütün arkadaşlara buradan selamlar!

Son olarak şarkının intihal mevzusuna değineyim. Arkadaşlar ben de bu telif işlerinden çok anlamazdım. Ne yaptım biliyor musunuz? Gittim birkaç telif yasası okudum. Hangi ülkede neler telifleniyormuş, bu işler nasıl yürüyormuş vs. Size tavsiyem aynısını yapın. Daha az baş ağrıtırsınız. Şarkının altyapısındaki gitar rifflerinin çalıntı olduğu iddia edilmişti. Bu konuyla ilgili ilk yorumum şu; tamam altyapı önemli ama o altyapıyı attığınızda şarkı benzeşiyorsa o zaman bana intihalle gelin. Neden? Çünkü “royalty free loops”. Sizler, 21. yüzyılda okul okuyup hala İngilizce öğrenememiş kalın kafalar, için açıklayayım, telif hakkı alınmayan/istenmeyen müzik parçacıkları ya da döngüleri, hani kendilerini tekrar eden şeyler demek bu. Zaten şarkıyı yazan kardeşimiz de bu açıklamayı yaptı. Duymak istemeyen zevzekler için de ben tekrar yazıyorum. Go hug a tree.

 

 

2. U R

Cause you are
You’re like a light that fell on me
You are like a pretty dream
With seven lights, you color in my entire world more beautifully
Always, yes you are

İşte dinlediğim saniyeden itibaren aşık olduğum şarkı bu. Balad, ama kdramalarda her duyduğunuzda bileklerini kesmek istediğiniz türden bayık baladlardan değil. İnsanın burnunun direğini sızlatan türden, yüreğinin tellerini titreten türden ve işte Taeyeon budur dedirten türden. Çok sadece bir altyapı, piyano ve kemanlar; üstüne Taeyeon pamık şekeri sesi. Öldük de cennette miyiz diyorsunuz duyabiliyorum. ahsgahjd Sözlerine değinirsek de yine bayık bir aşk şarkısı beklediniz ama nooo, değil. Özellikle nakarattaki yedi ışığın Girls’ Generation ekibinin geri kalanı olmadığını kim iddia edebilir?

3. Gemini

Remember, we liked
We cried and also laughed
So can we go back to the time we started
We were always together, we became alike

İzninizle bu şarkının bir Baekyeon göndermesi olduğunu düşünmek istiyorum. (ashajha let the fangirl be) İlk dinlediğimde bu şarkının albüme göre biraz fazla hafif kaldığını düşünmüştüm ama albümü birkaç milyon kez baştan sona dinledikten sonra U R’ın göğsüme attığı yumrukların ardından Gemini’de teselli bulduğumu fark ettim. Bu kadar güçlü şarkıların arasında rahat bir nefes almak gibi Gemini. Geçiş şarkısı. Tatlı. Şirin. Sıcak. Yumuşacık. Baekyeon gibilasldkjakjaklkl Bye. (topuğumdan furacaklar beniasjhdasj)

4. Stress 

You got me smoking cigarettes
I’m in stress baby
I’m going crazy right now!
Albümden tartışmasız favorim. sakjdhsajkhdksaj Hayatımın yeni jenerik müziği. skjdskajhdakj Ritm, vokaller, altyapı, sözleri her şeyiyle BİR HARİKA! VE BİZ HALA BU ŞARKIYI CANLI OLARAK DİNLEYEMEDİK! BORSADA HİSSELERİN DEĞER KAYBETSİN SM! Öyle harika bir şarkı ki, yeri geliyor sevgiliye yeri geliyor öğrenciye yeri geliyor anneye babaya kardeşe. sakdhjsahdkas Teşekkürler Taeyeon ve Mafly; bana hayatımın şarkılarından birini hediye ettiğiniz için. (Evet korsan dinliyorum, youtube rocksjksahdjksa)
Liking that song
Liking that road, that’s not it, that’s not it,
I like the song we listened to together
Roads we used to walk together, it’s true
Yani her şarkıyı Baekyeon’a bağlamak istemem normal mi bilmiyorum ama yürüdüğünüz yollar falan; çirkin bir politik ekibin destekçisi olamayacağınıza göre çok fazla alternatif göremiyorum bu şarkının muhatabı olarak. askjdhsakjdsa Farewell sevdiğiniz şarkı bittiğinde çalmaya başlayıp kapatmayı unuttuğunuz için dinlediğiniz şarkı. Şarkının ruhu yokmuş gibi geliyor bana. Akılda kalır bir kısmı falan da yok. Ama dinliyorsunuz çünkü rahatsız etmiyor, kulağınıza batmıyor. O açıdan sessiz sakin bir kapanış şarkısı.

***

Efendim tadı bizim damağımızda kaldı. Umarım bir an önce yeni albümle karşımıza çıkar Taeyeon. Başıma ağrılar çıkaran son imaj değişikliğinden sonra iş üstünde olduğunu düşünüyorum ama dereyi paça meselesi.
Taeyeon oldukça zor bir yıl geçirdi. Önce Jessica’nın ayrılışının sebepsiz günah keçisi ilan edildi, sonra bütün grubun şirreti ilan edildi, en son Baekhyun yüzünden yerin dibine sokuldu ve sonuç olarak da yılların hazırlığını yaparak hazırlanan albümüyle karşımıza hiç olmadığı kadar güçlü çıktı. Bu süreçte ne karaktersizliği, ne sinsiliği, ne kurnazlığı, ne gurursuzluğu kaldı. Üstelik bunları söyleyen insanların bu kızın gerçek karakteri hakkında en ufak bir bilgisi olmamasına rağmen. Diyebilirsiniz ki sen nereden biliyorsun o zaman düdük? Ben de bilmiyorum, olay da bu zaten. Bilmiyoruz. Bu kız bir şarkıcı. Muhteşem bir sese sahip mi? Sahip. Açık açık yaptığı herhangi bir kötü olaya şahit oldunuz mu? Hayır. Yaptığı işi en iyi şekilde yapıyor mu? Evet. Hata yaptığını düşündüğünde çıkıp özrünü diliyor mu? Evet. O halde sizlere afedersiniz halt yemek düşer. Sevmiyorsanız ilgilenmeyin. Bu kadar basit. Sizin için söyleyebileceğim tek şey; Taeyeon’un olmasını beklediğiniz kadar mükemmel insanlarsınızdır umarım. İşinizin en iyisisinizdir. Yeteneğinizle etrafınızdaki herkesi tokatlıyorsunuzdur. Hata yaptığınızda özür dilemekten çekinmiyorsunuzdur. Ve umarım kötü kalpli insanlar değilsinizdir. Etrafında sadece en kötüyü gören insanlar.
Yazımın kapanışını yaparken yıllardır tekrarlamaktan bıktığım şeyleri yine tekrarlıyorum; nefret ettiğiniz şeyler yerine sevdiğiniz şeylere yoğunlaşın, emin olun daha mutlu insanlar olursunuz.

***

Ve diğerleri, siz Taeyeon’la kalın.