BEST OF KPOP 2015: KİMLERİ DİNLEDİK?

Saramdeul!

Ispanak Gazetesi proudly presents!

On bin milyar yılın ardından sitemin adını satın almış bulunuyorum: ispanakgazetesi.com

Alkışları alayım *CLAP* *CLAP* *CLAP*

*

Yine yazmakta epeyce geciktiğim bir yazıda buluşmak üzere buradayız. 2014 kpop açısından iğrenç bir yıl olduğu için hiç var olmamış gibi davranıyor ve 2015’ten devam ediyoruz. (ahjsajhdkja) 2015 ise bir öncekinin tam tersi, kpop için çok verimli bir yıldı. Neredeyse bütün gruplar çok iyi şarkılar çıkardı. (bence) 2013’ün kaypaklığı ve milyarlarca yeni rookiesi, 2014’ün şirretliği ve skandalları derken 2015’te – sonunda – müzik birkaç tık öndeydi tartışma konusu olarak. Beni kpop’a geri döndüren şey de bu oldu. (Hiç gitmiş miyim ki?)

2015’te en çok neleri mi dinledim? Buradan alayım.

***

Öncelikle hiçbir sıralama yapmadığımı belirtmek istiyorum, tamamen aklıma ilk kim gelirse onu yazdım. Ve her zamanki gibi sadece sevdiğim şeylere yoğunlaşacağım, lütfen gereksiz triplere girmeyelim. Kamsa~

you think screencap

Girls’ Generation – You Think, Lion Heart, Bump It, Green Light, Check, Party

2015’te de tabii ki en çok Girls’ Generation dinledim. You Think gönlümü fetheden şarkıydı, Lion Heart hiç sevmeyi beklediğim ama sonrasında tekrar tekrar dinlediğim şarkı. Bump It ise albümdeki diğer şarkılar arasında en sevdiğim. Pek tabii Party, Check (performansları izlerken ağlamadıysanız gidin tedavi falan olun *YURIIIIIIEEEEEE*) ve Green Light da dinledik ama hiçbiri bir Bump It olamadı, olamaz.

Taeyeon – I, U R, Stress

Daha dün nasıl aşk yaşadığımı ayrıntılarıyla anlattım. O yüzden uzatmaya gerek yok. Eylül’den beri kulaklarım bu kızçe tarafından okşanıyor.

*

EXO – Love Me Right, Playboy, Exodus, Sing For You

EXO bu sene de ne şaşırttı, ne de hayal kırıklığına uğrattı. Kpop’a burun kıvıran ev arkadaşım bile Playboy’u dinledikten sonra bu iyiymiş bak dedi. Exodus zaten bir baş yapıt. Love Me Right yaz aylarımı katlanılır kılan nadir şeylerden. (Kutsalıma küfreden Mikot’a buradan bir kez daha yazıklar olsun, 6 senin babandır derdim ama amcaya saygısızlık etmek istemediğim için demedim. hıh) Yazı yazmadım sanırım ama videoda Baekhyun’un taktığı Bursaspor atkısı: ikonik. sjkhadadjksahkj Ve Sing For You, yılı daha iyi kapatamazdık. (Meloş‘la birlikte Sing For You dinleyip Kai yüzünden kesintisiz didiştiğimiz doğrudur.) Albümlerdeki her şeyi az çok dinledim ama bunlar zirvedekiler.

*

BTS: I Need U, Dope, Butterfly, Run

Evet listede muhtemelen sizi en çok şaşırtacak kısım bu. Ama emin olun benim kadar şaşırmış olamazsınız. Gülcüm’ün yıllarca üzerimizde yaptığı ve bir türlü sonuç alamadığı baskının başaramadığını Eva’nın kendi kendine grubu övmesi başardı. BTS’e Kasım ayına kadar dönüp bile bakmamıştım. Her duyduğumda bu ni yaa deyip arkama bakmadan kaçardım normalde. Hatta beni Baekhyun’dan vurmaya çalışan Aynur’u bile gözardı etmiştim. “Ezgi bak, minyatür Baekhyun var bu grupta.” Ama ne olduysa Eva’nın paylaştığı Run videosuna tıklamış bulundum. Dinledim. Hmm dedim. Sonra yan taraftaki I Need U videosu takıldı gözüme, tıkladım ve bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmadı. sajkdhjsadsahk Yani aslında çocuklar şarkılarıyla beni kendileri kazandı ama Eva’ya da vesile olduğu için buradan teşekkürler. sajkdhajksds Tahmin edersiniz Jungkook’un sesine vuruldum. Sonra tabii ki hep Baekhyun’u izliyormuşum ilüzyonu yarattığı için gözlerimi V’den alamadım. Şu sıralar da hem sesi hem dansı hem de ucu bucağı bulunmayan salaklığı sebebiyle Jimin’de takılmış bulunmaktayım. MAMA 2014 performansının etkisi olmadı diyemem ama Perfect Man beni ne kadar derinden yaraladı bilemezsiniz. Ve bunca zaman BTS’e ayak dirediğim için bütün arkadaşlarımdan özür dilemeyi kendime borç bilirim. sajkhdkahdka

*

Twice – Do it Again, Going Crazy

Yeni gözdelerimden devam ediyorum. JYP çok büyük oynadı ve beni Twice’da çok pis yakaladı. İnanılmaz seviyorum bu kızları. Şu ana kadar ki hiçbir survival programına dönüp bakmayan ben Sixteen’in son birkaç bölümüne nasıl olduysa sardım ve bittiği günden bu yana Twice’ın debut yapmasını bekledim. Bu iki şarkıda programın final bölümünden kalma. Debut şarkılarını sevmedim diyemem ama Do it Again kadar bağlamadı beni kendine. Biasım bile var. jasdhksasa Nayeon <3<3<3<3<3 Tavşanım. ❤ Grupta Mina’yı sesinden dolayı, Momo’yu da – bence – Somi’nin yerini aldığı için kendimce dışlıyorum ama bir comebacklik canım kaldı, no worries. kjsahdak

Red Velvet – Automatic, Oh Boy

Mükemmellik bu değilse ne? Şarkı harika, vokaller killer~ Kızlar zaten ölümcül. Ice Cream Cake ve Dumb Dumb Dumb dinledik pek tabii ama bu iki şarkı kadar vurmadı beni. Wendy ve Seulgi’ye değinme gereği duymuyorum ama Oh Boy ismini Oh Joy~diye değiştirmeliler. Bebeğim o nasıl pamık bir sestir?? Red Velvet’i ilk günden beri sevdim ve sevgim katlanarak devam ediyor. Beni f(x)’ten çok daha mutlu ettiler bu sene. Yine yılda beş bin tane comeback yapmaya devam ederler umarım. SARANGHEYO REDI BELBETI!

 f(x) – Cash Me Out

f(x) demişken onlardan devam edelim. Dediğim gibi bu sene beni pek mutlu etmediler. 4 Walls hiç bana göre bir şarkı değilmiş. Albümün geneli de benzer bir hava içinde zaten. Ya da bilmiyorum bu sene modum bu tip şarkılar değil. Aynı şeyi SHINee’de de göreceksiniz. Cash Me Out beni canlandıran tek şarkıydı. Onda da vokallerin biraz dengesiz dağıtıldığını düşündüm açıkçası. Sevdim yine de. Gelecek sene biraz daha Ezgi-friendly şarkılarla karşılarsınız umarım beni.

SHINee – Love Sick

SMTOWN party oldu biraz buralar ama çizgim belli arkadaşlar, yapacak bir şey yok. sakjdhsak Maalesef SHINee’nin albümünden aklımda kalan tek şarkı bu. View de, tıpkı 4 Walls gibi, benlik değil. SHINee’nin sürekli keşif modunda olan tarzıyla hiçbir sıkıntım yok. Why So Serious’ı hala dinleyen insanım ben. Ama bu senekiler tutmadı nedense. Married To The Music’in hakkını vereyim aslında, onu sevdim sayılır.

Super Junior – Devil

O halde Super Junior’a da değinip SMTown defterini kapatayım. sakjdhsak Devil inanılmaz keyifli bir şarkı, ve itiraf edeyim Bonamana’dan bu yana çıkardıkları şarkıları arasında en sevdiğim bu oldu. Vokaller, ritm, aranjesi her şeyiyle mükemmel. Yine yaz aylarımı şenlendiren şarkılar arasında demek isterdim ama şarkıyı çıktıktan bir iki ay sonra dinlemeye başladım. haha

4Minute – Crazy

Bu senenin kazananı kesinlikle 4Minute! Her ne kadar yılın başında comeback yapıp sene sonuna kadar şarkıları unutulmuş olsa da ben unutmadım! Öncelikle hiç sevmediğim bir tarzı bana sevdirip dinlettikleri için tebrik ediyorum. Ve kpop’la uzaktan yakından alakası olmayan kardeşime de kendilerini sevdirdikleri için de. Aslında bu daha çok Hyuna’nın başarısı ama neyse. sakjdhska Konsept harikaydı. Sohyun ve Gayoon beni şakağımdan vurdu resmen. Hyuna ve Jiyoon her zaman aşk. Jihyun’a bu sefer sinir bile olmadım! *YEY*

MissA – Only You

Suzy Suzy Suzy~ Hayır pislik ya da kızın popülerliğine gönderme yapmıyorum. Bu şarkıyı hem görsel hem de vokal olarak aşk yapan şey Suzy’ydi. Normalde Fei ya da Min’in vokallerini daha çok severim ama bu şarkıda yine harika olsalar da.. Suzy! ❤ Ne zaman izlesem gözlerimden kalpler fışkırıyor.  Keşke hep dönseniz. ❤

Infinite – Bad 

Infinite’in şarkısını yılın sonuna kadar bir kere bile duymadım sanırım. Sonra Weekly Idol’da Twice’ı izlerken Dahyun şapşisinin bir videosuna denk geldim. Bu şarkıyla dans etmeye çalışıyordu. sakuhdsajd O kadar taktım ki şarkıya, orada hemen solda duran Sunggyu’yu bile fark etmemişim. askjhdjkas Sonrasına twitter’da şahit olmuşsunuzdur zaten. asjhdsakjjsa En sevdiğim performansı attım yukarıda linke. Hadi yine iyisiniz. *smirk*

Wonder Girls – I Feel You

Bu sene beni en çok mutlu eden şeyler biri Wonder Girls’ün geri dönemesiydi. Albümleri beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Şarkıyı çok sevdim ama vokaller biraz acı vermedi desem yalan olur. Üşüyoruz Sunye reyiz. ;;;; Belki de yanlış bir zamanda dinledim bilmiyorum. Vokallerle ilgisi olduğunu düşünüyorum bu durumun. Mesela One Black Night‘ın nakaratını çokça seviyorum ama girişi. bluh.

Girl’s Day – Ring My Bell

Her ne kadar diğer herkes bu kızçeleri ezmiş olsa da ben Ring My Bell’i sevdim sanki? Epeyce bir zaman da dinledim hatta. Keyifli bir şarkı, çerez gibi atıştırmalık. Tek takıldığım şey kostümler olmuştu. Yok mayo giymişler, yok şortları kısaymış derdim değil ama giydikleri şeyler çok çirkindi be kardeşim. Neyse, Hyeri sayesinde eve daha fazla para girmiştir, daha güzel comebacklere diyelim.

IU – 23

Yemin ederim insanlar pislik yapana kadar 23’e pek şans vermemiştim ama tepkiye tepki olarak IU’yu çok daha sık dinlemeye başladım. Zeze muhabbetine girmeyeceğim, o kısmı biraz pis bir konu.

Amber – Beautiful

Bir kez daha SM’in rap denen gereksiz türden (taşlamayın tamamaskjdhjkas) kurtulması gerektiğini gösteren şarkımız ve kızımız. İnatla SM’deki çocukların isterlerse ve SM izin verirse mükemmel şarkılar yazabilecek yeteneğe sahip olduğu gerçeğini kabullenmek istemeyen zevzeklerin suratına çarpmalık bir şarkı Beautiful. Hem sözleriyle, hem melodisiyle, hem de vokaliyle bütün klişelerinizi yıkmaya hazır bir Amber var karşısınızda. Eat THAT! (Rap kısmı olmasaydı iyiydi.)

Jonghyun – Crazy (Guilty Pleasure) 

Bana kalırsa yılın en iyi solo şarkıları ve performanslarından biriydi. Üstelik Jjong’un dehasının ürünüydü. Ve tabii ki ne oldu? Yılın henüz başlangıcında yayınlandığı için sonuna geldiğimizde yine hatırlayan pek kimse kalmamıştı. (Fanları tabii ki tenzih ediyorum, celallenmeyin.) Ben her dinleyişimde şarkının 2015’te yayınlandığını hatırlayıp şaşırıyorum şahsen.

***

Yonghwa’nın Mileage, AOA’in Heart Attack ve Big Bang’in BBB’ini ara sıra dinlemiyorum dersem yalan olur, onlara da ufacık değineyip kaçayım o halde. *ıslık*

***

2015 güzel bir yıldı. Hem efsane k-dramalar izledik, hem de mükemmel şarkılar dinledik. Beni mutlu etti en azından, sizi bilmem. Peki bu yazıların bolluğu nereden geliyor derseniz de; evdeyim, hastayım, tatildeyim. (sjkadhasdja)