PRODUCE 101: FİNAL

Son haftaya 22 kızla ulaştık. 10. haftanın ilk 11’i beni hayli mutlu etmişti. Final için de aynı şeyi söyleyebilseydim keşke.

maxresdefault

11. bölümde kızlar 22 kişi olarak 3 tane şarkı seslendirdi. İlk şarkı başımızın belası Pick Me, ikincisi yine Jinyoung’dan gelen bir hediye “When Cherry Blossoms Fade” ve üçüncüsü ise Ryan Jhun’un Crush isimli şarkısıydı. Crush grubun debut şarkısı olarak duyuruldu. Grubun ismi IOI (ay o ay) olarak ilan edilirken debut tarihleri Mayıs’ta herhangi bir gün dendi.

Son bölümün 1. Somi center visual olarak Pick Me’de yerini aldı bu sefer. Başını düdüklemek isteyenler için performansı buraya bırakıyorum.

Gelelim yeni şarkılara.

***

When Cherry Blossoms Fade 

Bu sefer Jinyoung’un şarkısı biraz sıkıcıydı açıkçası. Yine aşırı tatlı bir şarkıydı hatta dedim Jinyoung’un içi marşmelov dolu olmalı. Bu şarkılar bu çocuktan nasıl çıkıyor? Gerçi koca koca ajussiler Pick Me gibi şarkılar yazarken benim ki de laf………. Her neyse, şarkı kişisel vokallar gizleyen türden bir parçaydı. Yani sesin güzel olmasa da söylersin bu şarkıyı. Sesin güzelse de pek anlaşılmaz. 22 kız birden söyleyince de hepten karaktersiz bir şey olmuş çıkmış. Kızlar çok şirin olmuştu o ayrı.

Not: Herkes kameraya oynarken Chaekyung’un kamera dibine gelmesine rağmen dönüp bakmaması???? (sakjdjhasjkdh)

Bu şarkıyı tabii ki de Sohee bebeğimle bitiriyorum. Çok yazık oldu bu kıza.

***

Crush

 

Kızlar beyaz ve siyah iki takıma ayrılmışlardı. Beyaz takım’da Somi visual, Sejung ana vokaldi. Somi bu performansta neden 1. ve neden visual olması gerektiğini çok net göstermişti. Gözlerimi ondan alamadım gerçekten.

Sejung’u çok seviyorum, ama tek bir surat ifadesi var. Sadece gülüyor. Hep aynı şekilde gülüyor. Kendimi Cheshire kedisine bakıyormuşum gibi hissediyorum sürekli. Vokaline diyeceğim yok ama bu şarkı bana düşündüğüm kadar güçlü olmadığını gösterdi. Sesi karakterini gösterememişti. Yoojung ve Chunga’nın performansı beni müthiş tatmin etti, grup için doğru seçim olduklarını kanıtladılar. Chungha, sen nasıl bir insansın?

Im Nayoung’un bir saniye için bile kameraya bakması nasıl oluyor da insanı etkilemeye yetiyor? Bu performans Kim Nayoung ve Kang Sira’yı parlatmak için o kadar zorlaşmıştı ki fark etmemek için kör olmak gerek. Kim Nayoung’un da tek olayı Sejung gibi kameraya bakıp tuhafça gülmek. Mina’da da aynı durum söz konusu. Sanırım Jellyfish kızları gülmek dışında bir surat ifadesine sahip olmamak üzere yetiştirilmiş. Gülmesinler demiyorum ama şarkının iniş çıkışlarına göre duygularını biraz değiştirsinler. Son olarak Han Hyeri inanılmaz kötü görünüyordu, saçları ve makyajı ıyk. Jun Soyeon ve suratı ve sesi. ııığğğ.

Siyah takımda ise visual sanırım Chaeyeon’du? Ana vokal tabii ki de bebeğim Yeunjung’du. Sejung’u eleştirdiğim şeyi tam olarak Yeunjung’da bulabildim mesela. Şarkıya bir şekilde kendinden bir şey katıyor kız. Nasıl bilmiyorum. Sohee’yi o kadar sevmeme rağmen ne Yeunjung ne de Sejung’un performansına erişemedi ne yazık ki. Yeunjung’un sesine, performansına, dış görünüşüne ve kişiliğine laf edenleri böcek gibi ezmek istiyorum. İlk olarak bu yarışmada Yeunjung kadar çok yönlü bir sese sahip kimse yoktu. Kim Juna bile, hayır. Performansları mükemmeldi her zaman, robot gibi değil her seferinden sesinden bir şeyler katacağını bildiğiniz için heyecanla bekleyerek. Dış görünüşü o sese sahipken umrumda bile değil ama dünyanın en güzel kızı olmak zorunda değil. Yeterince güzel bir kız. Kişiliğine gelince, sadece tek bir bölümde mnet’in çirkin montajına dayanarak daha 17 yaşındaki bir kızın kişiliğine laf etmek~ Şaka mısınız nedir.

Genel olarak şarkıyı sevdim sayılır. Asıl üyelerle daha derli toplu bir şey olacak gibi görünüyor. Ama yeni bir şarkıyla debut yapsalar çok daha mutlu olurdum sanırım.

***

Performansların ardından oylamalar sonucunda ilk 11 belli oldu. Somi ezici bir oy farkıyla 1. oldu. Listenin geri kalanı ise:

1. Jeon Somi (JYP) – 858,333 votes
2. Kim Sejeong (Jellyfish) – 525,352 votes
3. Choi Yoojung (Fantagio) – 438,778 votes
4. Kim Chungha (M&H) – 403,633 votes
5. Kim Sohye (RedLine) – 229,732 votes
6. Pinky (Zhou Jieqiong) (Pledis) –  218,338 votes
7. Jung Chaeyeon (MBK) – 215,338 votes
8. Kim Doyeon (Fantagio) – 200,069 votes
9. Kang Mina (Jellyfish) –  173,762 votes
10. Im Nayoung (Pledis) – 138,726 votes
11. Yu Yeunjung (Starship) – 136,780 votes

Kim Sohye ve Kang Mina için ne desem bilemiyorum ama geriye kalan bütün üyelerden memnunum. Chaeyeon’a da eskiden çok takılıyordum ama Yum Yum performansından sonra gözüme batmamaya başlamış ilginç bir şekilde. Grup uzun ömürlü olsa daha çok sinirlendirdim ama taaa yarışmanın başlangıcında duyurulan en önemli bilgiyi atlamışım ben. Bu grup sadece 1 sene etkin olduktan sonra dağılacakmış. Yani herkes kendi şirketine geri dönüp asıl gruplarına katılacaklar. En çok Somi için sevindim. Ve elenen üyelere üzülmeyi bıraktım. Mantıken yarışmanın amacı şirketlerin yetiştirdiği çocukları önceden tanıtıp gruplar çıkış yapmadan önce biraz olsun popülerlik ve fan kazandırmak. Umarım desteklediğim diğer kızlar da bir an önce çıkış yapar. ❤

***

Bundan sonra yapacağım tek şey Kim Sohye ve Kang Mina’ya sadece 1 seneliğine katlanıp Chaekyung ve Sohee’nin düzgün gruplarda çıkış yapmasını beklemek. Bir Pledis Girls’ü heyecanla bekliyorum. Çok iyi bir line up hazırlamış Pledis. Çok şaşırttılar beni bu kadar beceriksizlikle bu kadar iyi bir ekip kurmakla.

Ha bir de Park Soyeon. JYP şu kızı alıp Somi’yle aynı grupta debut yaptırır mısın lütfen? Teşekkürler.

IOI kızlarının bütün aktivitelerini YMC şirketi üstlenecekmiş. Ailee’nin şirketi hani. Umarım ellerine yüzlerini bulaştırmazlar.

Her neyse. Debut gününü sabırsızlıkla bekliyorum.

Mayıs’ta görüşürüz!!!

*Kızların doğum tarihlerini gördüğümden beri şok geçiriyorum. En büyükleri 95’li. 5 üye yay burcu, Kang Mina ve Kim Doyeon’la aynı doğum gününü paylaşıyoruz. Somi bebeğim Taeyeon’la aynı gün doğmuş. Böylesi bir paralellik!

tumblr_o4zhyyIvmU1vns3z0o1_540