Dance the Night Away With Tiffany, Fly With Jessica

Uzun zamandır hiç bu kadar tatlış, minnoş, şeker mi şeker duygularla geçmemiştim bilgisayarın başına gençler. Birkaç sebebim var tabii bu durumun altında yatan, ama bunlardan en önemlisi şu an aşkımdan ölüyor olmam; YOUUUUU AREEEE MYYYYYY OOOOOOONCEEEE IIIIIIIIN AAAA LIIIIIIFE TIIIIIIIIMEEEE~~~~~~

SONUNDA TIFFANY VE JESSICA’NIN ALBUMLERİNE KAVUŞTUK VE ÇOK DAHA FAZLASINA!

Bunları yazarken aşırı duygu yüklemesinden ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. :”)

Evet sayın seyirci, bugün konumuz iki muhteşem ve kalp ağrıtan albüm. Birbirinden aşk iki kızçe.

E hadi başlayalım!

759077_600

***

TiffanyDance the night away~ 

  1. I Just Wanna Dance

I Just Wanna Dance Tiffany’den hiç beklemediğim bir şarkı ve üstüne tarzdı. Ben bayık bir baladla çıkmasını beklerken (bknz: Bittersweet bilmem ne) IJWD gibi tamamen deneysel, farklı bir ritmi, alışılmadık bir tarzı ve kendisinden beklenmedik bir hareket olarak bir hayli koreografi odaklı bir şarkıyla çıktı karşıma. İlk dinlediğimde hiçbir şey anlamadım şarkıdan ama nasıl olduysa kafamda SHINee’nin View şarkısıyla karışıp bir şekilde zihnimde yer etti. Abartmıyorum tam 2 gün kafamda “neomu areumdaun the night away” çalarak gezdim. Vokalini tadında bırakmasına aşırı mutlu oldum. Çünkü gereksiz yere high note kasıp şarkıyı bize zehir edebilirdi. Ama her şey çok yumuşak, kulak okşayan seviyede kalmış. Koreografi yer yer etkileyici, kimi zaman “what the fuck?!” tadındaydı. Mesela nakarat kısmının hareketlerini çok sıradan buldum ama intro ve devamı harikaydı. Zaten şarkının introsu toptan aşk. ❤ Kostümler de çoğunlukla mutlu etti. Kim derdi dizlik denen bez parçası bu kadar seksi dursun. *gözlerden kalp fışkırır*

Şarkı yayınlandığı bütün listelerde 1. sıraya ulaştı. Melon haricinde. Melon’da Twice’ı koltuğundan edemedi, olsundu. Almost all-kill de iyidir. 😀 Hanteo’da ilk haftasını 40k civarında kapatacak gibi görünüyor. (İkinci ayın sonunda 60k satmış kızımız) Bir solo için oldukça başarılı. Tabii ki bir Taeyeon seviyesinde değil ama çıtamız yüksekse kızın suçu ne? iTunes’da 10’u aşkın ülkede 1. sıraya yükseldi, Türkiye’de bile 20. sıradaydı çok şaşırdım nedense. *şaşkın gif enter* Video ise 1. haftasını 6 milyonda tamamlamak üzere. İlk ödülünü de bugün The Show’da aldı. Darısı diğer programlara. Hiç fena değil Hwang Miyoung hiç fena değil. :’)

***

Yazının bu kısmının üstünden tam 2 ay geçmiş. Tatsız bir şekilde yarım kalan yazıma kaldığım yerden devam ediyorum ama ne yazacaktım, ne planlamıştım artık 2 ay öncesinde kaldı. :3

***

2. Talk

Talk da IJWD gibi hafif bir tempoda ilerletip size parmak şıklatan, ayaklarınızla ritm tutturan bir şarkı. Vokaller tam tadında. İnsanı sıkmadan kendin dinlettiren sakin şarkılardan.

3. Fool

Bu şarkı intro ve köprülerde harika akarken nakaratta patlıyor nedense. Gereksiz tizlere çıkmasa daha hoş olurmuş.

4. What Do I Do

Bence albümdeki en harika şarkı. Girişteki adlibler sizi de alıp 90lara götürmediyse gözüm görmesin hiçbirinizi. (ajksdhsakhd) Bu şarkının sözlerini orijinali İngilizce olarak Tiffany yazmış, Korece versiyonuna ise Sooyoung dahil olmuş. Bu şarkının ritmi, bütün vokalleri, altyapısı her şeyi dört dörtlük olmuş. Şarkı gibi şarkı arkadaşlar. ❤

5. Yellow Light

Girişteki gitar, sonrasında Tiffany’nin pamuk şekeri tadında adlibleri ve üstüne de o şıklayan parmaklar~ beni benden aldı. Şarkının nakaratında Seobaby’yi duyduğuma yemin edebilirim. Düşük ritmli şarkıları dinlenir kılan küçük, minnacık bir ve ne olduğunu bilmediğim bir şey var. (sajkdasjk) Şarkının sıkıcı ya da ruhtan yoksun olmasını engelliyor bu bahsettiğim şey. Bu şarkıda o şeyden bolca var işte. :’)

6. Once in a Lifetime

ŞARKININ İKİNCİ NOTASINDA GÖZLERİM DOLUYOR LANET OLSUN YAPACAĞINIZ ŞARKIYA. NASIL BİR GÜZELLİK BU, SÖZÜMÜ GERİ ALDIM KENARA KAY WHAT DO I DO, EN HARİKA ŞARKI BU!!! Sözleri ultra “cheesy” ama melodisi, vokalleri~ Sesin bal olsaymış Hwang Miyoung. Ağlamadan şarkıyı kapatıp İngilizce versiyonlara geçiyorum. :””'((((

7. I Just Wanna Dance Eng Ver. Remix  & What Do I Do Eng. Ver

Sözleri fazlasıyla basit ve uyumsuz bulsam da remiks genel olarak güzel olmuş bence. What Do I Do ise tam tersi İngilizce olarak kulağa daha hoş geliyor. Şarkının orijinalinin İngilizce olduğu belli.

Sonuç olarak Tiffany ondan beklediğim ultra mainstream, son derece sıradan, bubble bubble pop bir albümle çıkmadı. Albümden o kadar memnun kaldım ki Taeyeon’un 1 ay sonra çıkacak** olan albümünden bile daha çok seveceğim. *haha*

***

jessica-fly-v2

Jessica – You know you can fly~

  1. Fly

Jessica benim aslında Tiffany’den beklediğim şeyi yaptı. Tamamen şirin kız modu, disney filmlerinden fırlamış bir şarkıyla döndü. Bayılmadım mı? Öldüm bile! Jessica’ya solo ancak bu kadar yakışabilirdi. Şarkıdan pozitiflik akıyor. Ben şarkıyı dinlerken ne kadar mutlu oluyorsam o da söylerken o kadar mutlu oluyor bence. Önemli olan da bu değil mi? Bir de şu rap kısmı olmasaydı daha mutlu olacaktım ama neyse ki çok kısa.

Şarkı, Jessica’nın gelip sahne bile almadığı Kore’de bütün dijital listelerde 1. sıraya ulaştı. Bugün itibariyle 76k albüm sattı. Videonun görüntülenme sayısı 18 milyonu geçmiş durumda. Where ’em haters şimdi????

2. Big Mini World

Vokal canlarım vokal. Jessica’nın farklı bir sesi var, insanlar ya çok seviyor ya da hiçbir şekilde katlanamıyor. Siz de benim gibi sevenlerdenseniz bu şarkı sizin için cennet demektir.

Sözleri biraz içimi acıtmadı değil ama.

Like the dolls that live
In the paper box that I made when I was young
Like my job that requires me to smile
when I want to cry

3. Falling Crazy In Love

Bu şarkının da introsuna bayılsam da nakarata gelince değişen melodi biraz kulağımı tırmalamıyor değil. Bir de bu şarkının Tyler Kwon’a ithaf edilme ihtimalini düşünüyor ve şarkıdan soğuyorum.

4. Love Me The Same

Bu şarkı ısınamadığım tek şarkı sanırım. Biraz fazla negatif yüklü geliyor bana, neden bilmiyorum. Melankolik şeylere gelemiyorum bu aralar.

5. Golden Sky

Bu şarkı da Love Me The Same gibi duygusal bir bağ kurmayı redd ediyorum.

6. Dear Diary

Bu şarkı Lazy Girl 2.0 olabilirmiş ama sözlerin biraz daha yaramaz olması lazımdı. Onun dışında gayet minnoş bir şarkı. :3

One day feels so long

It feels even more empty today

What should I do

Jessica’nın albümünü de genel olarak beğendim. Pozitif kutba doğru yolmak için daha iyisini düşünemiyorum. Ama bir sonraki albümü için bir Femme Fatal konsepti beklediği dile getirmem de şart sanırsam.

***

Sonuç olarak Mayıs ayında Tiffany ve Jessica soloları ile kutsandık. Haziran’ımız Taeyeon’la geçti. Sırada Seobaby’nin olduğuna dair söylentiler yayılmaya başladı gibi. Kasım gibi debut yapacağı söyleniyor, umarım o kadar bekletmezler bizi. Bir başka söylenti de Yuri’nin solo debut yapacağı. Hem mutluluktan hem endişeden ölürüm sanırım. Eğer vokalini, dansını geliştirmeden üstünkörü, kenarda kıyıda kalmış bir şarkıyla çıkacaksa karşıma hiç çıkmasın diye düşünüyorum.

Tamam böyle sololarla sürekli meşgul ediliyor ve müzik ziyafeti çekiyoruz ama bir ara da SNSD dönerse fena olmayacak artık. Zaten şurada kalmış 1-2 yıllık ömürleri. Ayıptır, bize de acıyın.

Esen kalın sone~

*Taeyeon’un yazısı için beklemede kalın.