IOI: Bir Kpop Efsanesine Veda

Dostlar,

Acım büyük.

ioi-time-slip

IOI dün, 22 Ocak’ta – Produce 101’ın ilk kez yayına girdiği gün – son kez 11 kişi olarak sahneye çıktı. Kalbim paramparça çünkü ilk günden beri takip ettim bu kızları.

Mnet programı her ne amaçla yayınlamış olursa olsun kpop tarihinin asla unutamayacağı mükemmel bir grup ortaya çıktı. 1 yıl boyunca sayelerinde güldüm, mutlu oldum, eğlendim~ Bu kızlara o kadar alıştım ki IOI’sız bir kpop nasıl mümkün olacak bilmiyorum.

Kim derdi ki bir gün Pick Me’yle ağlayacağım? ;;;;;;

IOI’la çok sağlam bir yıl geçirdik. Chrysalis, Whatta Man ve Miss Me isimli üç albümle ödüllendirildik. Bu albümler 250k kopyadan fazla sattı, 3.500m’dan fazla da dijital kopya sattı. Bu rakamlar ise rookie bir kız grubu için hayallerin ötesinde.

Peki bundan sonra üyelere neler olacak? Neyse ki kızları hep görmeye devam edeceğiz. Ayrı ayrı olsa dasakldlsa;;;_____;;;

1. Somi

Somi benim bebeğim, küçüğüm, miniğim. Sixteen’de elendiğinde JYP’yi patlatmak istemiştim. PD101’a katıldığında burada bu kızın ne işi var deyip JYP’yi yine patlatmak istemiştim. sakdjsaklda Ama neyseki ortaya müthiş bir sonuç çıktı PD101’dan sonra. Somi JYP’yle resmi olarak anlaşma imzaladı. Şimdilik solo artist olarak kalacak gibi görünüyor. Twice bu kadar kısa zamanda bu kadar iyi sonuçlar almışken yeni bir kız grubu pek olası görünmüyor. Somi’nin Twice’a katılması gibi bir seçenek de yok. Belki solo albüm vs yayınlar birazcık daha büyüyüp. Şimdilik Sister Slam Dunk ekibine katıldığını biliyor ve variety star olarak yoluna devam edeceğini düşünüyorum.

2. Sejeong (+ Kang Mina)

Jellyfish Entertainment 1 sene bekleyemeyip bizi Gugudan isimli bir grupla sınadı aylar öncesinden. Şirketin bu açgözlülüğü IOI fanları arasında pek hoş karşılanmadı. Şirketin PD101’dan kazandığı ivmeyi kullanmak istemesini normal buluyorum. Ama grubun debut süreci bu kadar aceleye getirilmemeliydi. Grubun isminden tutun da kostümlerine kadar her şey vasattan da kötüydü. Sejeong, Mina ve Nayoung üçlüsü bu programdan en pozitif dönütleri alan kişilerdi. Bunu kazanıma dönüştüremedi şirket. Umalım da Şubat comeback sürecinde daha kaliteli bir işle karşılaşırız.

Gugudan’a gelecek olursak… grup gelecek vaad ediyor. Müthiş vokaller, inanılmaz şirin kızlar var ama Jellyfish’in biraz daha kaliteli bir şarkıyla karşımıza çıkması gerekecek.

3. Choi Yoojung (+Kim Doyeon)

Ah köfte suratlı çocuk. Ah yerden bitme minnoş kız. Ah pigme pofidik Choi Yoojung. Programda en sevmediğim kişilerden biriyken şu an alıp içime sokmak istediğim bir tavşan yavrusu. O kadar o kadar o kadar çok seviyorum ki~ Fantagio, Jelly’nin yaptığı hatayı yapmayıp kızları IOI promolarından hiç koparmadı ve en doğru kararı almış oldu. Yoojung ve Doyeon’un en az 4 kişiden oluşan bir grupla debut yapacağı konuşuluyor. Kızları biraz dinlendirip hemen işe koyulsalar çok iyi olacak zira Pledis Girlz piyasayı dağıtacak bence.

Yoojung PD101’daki bütün kızlar arasında en fazla sahne karizmasına sahip olan kişiydi. Sizi hemen şöyle son konsere doğru alayım, ne demek istediğimi daha kolay anlatabilirim.

Yoojung’un köfte yanaklarına bakıp aldanmayın. Ben de suratına bakarken bir Snowball görüyorum ama:

4. Kim Chunga

Chunga, kadınım~ Bu kızçem de bütün programın en seksi, en yetenekli, en mükemmel üyesiydi. M&H Music de en mantıklı yolu izleyip Chunga’yı kızlardan hiç ayırmadı. Şimdi solo çıkış yapmaya hazırlanıyor. Umarım umarım umarım kpop’ın görüp göreceği en başarılı solo şarkıcılardan biri olur. Müthiş ötesi bir dansçı, harika bir vokal, inanılmaz tatlı bir karaktere ve sahnede gözlerini alamadığınız bir karizmaya sahip. Ondan daha iyisi olabilir mi bilmiyorum.

Aşkımkız, bir numara olacaksın!

5. Kim Sohye

Yazar bu konu üzerine yorumda bulunmak istemiyor.

6. Zhou Jieqiong (+ Im Nayoung)

PD101’nın bana kazandırdığı en harika şeylerden biri. Pinky~ Takma adını her ne kadar sevmesem de kendisi minnoş mu minnoş, pançak pançak gözlü bir kızçe. Im Nayoung (queen of no expression/stone nayoung) ve Pinky programda en pozitif baktığım kişilerden iki tanesiydi. Pledis Girlz’ün tamamı harikaydı zaten. Benim için IOI’ın bıraktığı boşluğu Pledis Girlz dolduracak. (Yani bence~) Pledis bütün bu süreçte en akıllıca hareket eden şirket oldu. Pinky ve Nayoung’un IOI yoluyla topladığı ilgiyi diğer üyeleri tanıtmak için kullandı. Şu an IOI fandomı üyelerin neredeyse tamamını tanıyor ve büyük ihtimalle de destekleyecek. Çünkü grup tepeden tırnağa yetenekle dolu. Her ne kadar gruba “Pristin” gibi korkunç bir isim vermiş olsalar da kızlar çok büyük gelecek vaat ediyor. Umarım Seventeen gibi hit üstüne hitle bizi kendilerine bağımlı hale getirirler. (Gerçi daha debut yapmadan bağımlı oldum ben ama) Adore U coverları sayesinde Seventeen sever oldum, o zamana kadar yemin ediyorum çocukların suratına bile bakmamıştım. Sonra Catch Me If You Can’i coverlayarak beni can evimden vurdular.

Tabii ki de aşık oldum. ajkshdshdkja Sonra Rum Pum Pum Pum coverı geldi. Bu cover’da bazı kızların sesi çok yavan geldi, pek onlara göre bir şarkı değilmiş ama yine de güzeldi. Ve en gereksiz bulduğum cover~ Very Very Very. Şarkıdan hoşlanmadığım için söylensem de Pristin’in vokal olarak IOI’dan çok daha güçlü bir grup olacağını gösterdiği için performansa geçer not veriyorum. Bir an önce debut yapsınlar. Şu an için biasım olmaya en güçlü aday Eunwoo gibi görünüyor ama Siyeon’a da aşığım. Of çok zor, bilmiyorum.

7. Jung Chaeyeon

Aradığınız kritere uygun bir sonuç bulunamadı.

8. Kim Doyeon

Doyeon aşkımdan bahsettiğimiz için daha fazla ayrıntıya girmiyor ve sizin de aşık olmanız için şu fotoğrafı bırakıp geçiyorum.

9. Kang Mina

Ben aslında yoğum.

10. Im Nayoung

Nayoung bebeğime de değindiğimiz için sizi aşkla bırakıyorum.

11. Yoo Yeonjung

Ve sonuncu ama en bebeği, en mükemmeli, en eşsizi~ Bu kızın sesini 101’in geriye kalan 100’üne değişmem. Daha 17 yaşında, inanabiliyor musunuz 17! Yarışma sonuçlanıp Yeonjungilk 11’e girince üstüne çok oynadılar; dış görünüşünü küçümsediler, karakterine laf ettiler. Ama o kadar yetenekli ki hiçbir şey bunu gölgeleyemedi. Yeonjung’ı çok seviyorum. Onun yüzünden 13 tane kızın bir arada olduğu bir grubun peşine düşmeye bile hazırım. Ama Starship’ten tek istediğim DÜZGÜN ŞARKI YAP ZALIMIN OĞLU! Yeonjung’ın Cosmic Girls’e katılması olumlu bir hareketti bence. Grup o kadar nuguydu ki kimse karşı bile çıkmadı. Bütün bu IOI uzantısı gruplar arasında şarkısını sevdiğim tek grup Cosmic Girls oldu. Starship’e sadece bir şey için güvenebilirsiniz ve o da vokaldir. Bu grup da o açıdan hayal kırıklığına uğratmıyor. Şu an için Yeonjung dışında kimsenin adını veya yüzünü bilmiyorum ama olsun. sadjkas Vakit çok.

IOI’ın veda konseri Timeslip’in en mükemmel performansını da şöyle bırakayım. *dinlerken ağlıyordu*

Bundan sonra yapılacak en mantıklı hareket Yeonjung’ın en damar saeguklardan birine efsane bir OST patlatmasıdır. Duydun mu Starship?

***

Öyle böyle derken bir efsanenin sonuna geldik. Şimdi PD101 erkek versiyonuna geldi sıra. Takip eder miyim bilmiyorum ama sevdiğim şarkıları coverlayacaklarından emin olduğum için bir noktada izlemeye başlayacağımdan eminim.

Yazıya ve IOI’a veda ederken değinmek istediğim son bir kişi daha var. B1A4 üyesi Jinyoung. Bu şarkı IOI’ın yayınladığı en güzel şarkıydı ve bu kadar mükemmel bir şarkıya bize bahşettiği için kendisine müteşekkirim. ❤