Taeyeon: Sesine Kulak Verin!

Muhtemelen Taeyeon’un sesinin keşfedildiği ilk saniyeden bu yana beklenen o an geldi, ilk solo full albümü. My Voice 28 Şubat’ta yayınlandı; beni ve dinleyen herkesi kendine aşık etti. Taeyeon, albümünden bahsederken kulaklarımıza sesiyle ziyafet çekeceğini söylemişti. Hakkı varmış. Albümün en müthiş özelliği de bu zaten, Taeyeon’dan başka tek bir insan evladının sesi yok!

 

Taeyeon çok üzün süredir bu albüm üzerinde çalıştığını söyledi. İçinde 2 yıl öncesinden kaydettiği şarkılar bile varmış! Albüme gelen tepkiler mükemmel. Herkesin yaptığı yorum aynı ‘atlayabileceğiniz tek bir şarkı bile yok!’ Sayılı kadın solo şarkıcının saygı gördüğü bu piyasada Taeyeon’un albümünün bu tarz bir yorum alması gözlerimi dolduruyor gerçekten. Taeyeon albümdeki şarkılarının tamamını kendi seçmiş. Hatta albüm ilk etapta 15 şarkıdan oluşuyormuş ve kaydettiği şarkıların sayısı bundan da fazlaymış ama başka albümlere artık.

Taeyeon’un sesi~ bu albümün kalbi, teması, merkezi. Nakaratlarına, back vocallerine kadar kendisi söylemiş. Albümdeki her bir şarkıyı kaydetmek için en az 3 gün uğraşmış. Çok sağlam emek var, emek. Daha önceki albümlerine gelen olumsuz yorumlar için herkesin zevkine hitap etmek mümkün değil demişti. Ama bu albümde birçok farklı tarzda şarkıyı bir araya getirerek her kulağa hitap etmeyi amaçlamış dersek yanılmış olmayız.

Taeyeon’un sesi~ geçenlerde twitter’da yabancı bir fan yazmıştı ‘Taeyeon şarkı söylemiyor, duygu söylüyor’ diye. Daha iyi ifade edilemezdi. Şarkıyı dinletmiyor, şarkıyı size yaşatıyor. Gerçekten şarkı söylemek için gelmiş dünyaya bu kız, iyi ki de gelmiş. İyi ki.

Ben biaslarıma çok bağlanıyorum gençler. Mesela Yuri’nin yüzünü gördüğümde kendimi görmüşüm gibi hissediyorum. Hani o kadar iyi biliyorum yüzünü. Aynadaki yansımam gibi geliyor. Aileden biri gibi. Taeyeon’un sesi de artık kendi sesim gibi geliyor. ‘Taeyeon’s voice feels like home to me’ demiştim yıllar öncesinde. Evim gibi, evden birinin sesini duyuyormuşum gibi. Kendi sesimi duyuyormuşum. O kadar işlemiş içime ve kulağıma. SNSD’yle olan bağım böyle bir şey işte. İçime işlemişler, o kadar büyük bir parçam olmuşlar.

 

Fine

우리 마지막
그 순간이 자꾸 떠올라

I keep thinking
About our last moment

Gitar, piyano ve Taeyeon’un sesi~ Bir şarkıdan daha ne istenebilir bilmiyorum. Fine albümden ilk 3’üm arasında bile değil ama Taeyeon title olarak seçmiş, bağrıma basmak boyun borcum. Şarkıyı sevmedim değil, sadece diğerlerini daha fazla sevdim. Fine’ın nakarat kısmındaki adlibler kulağımı çok hafiften rahatsız ediyor çünkü. Üstünde gereksiz bir şekilde oynanmış gibi. Onun dışında şarkıdaki her şey aşk. Özellikle de 03.03 ‘uri majimag~’ deyip devam edemediği kısım.. midem ve kalbim birlikte yere yapışıyor.

Cover Up

I said it, I love you
I mean it, I love you
The moment I say that
Even if I regret, I mean it

Albümdeki favorilerimden 3 numaralı parça Cover Up. Why albümüne bu şarkı fazla iyi deyip eklemekten vazgeçmişler gibi. Why’daki bütün b-sideların toplamından daha güzel. Böyle arabanın üstünü açıp rüzgarda saçlarını savururken masmavi gökyüzüne fon müziği yapmalık bir şarkı. Albümdeki en – ve sanırım – tek neşeli şarkı. Şarkının ilk 10 saniyesini dinledikten sonra kendinizi iyi hissetmemeniz imkan dahilinde değil. EDM yapacaktıysa en baştan böyle olmalıydı.

Feel So Fine

네 눈앞에 펼쳐질 저 벽
너머의 세상을 찾아

The wall is before your eyes
Climb over it and find the world on the other side

Şarkılar arasında gidip gelip hafta boyunca verdiğim savaşın sonunda albümdeki favorimin Feel So Fine olduğuna karar verdim. Bana sorsalar title yapın gitsin derdim. Öncelikle, eğer “I” full albüm olarak yayınlansaydı bu şarkı eminim o albümün bir parçası olurdu. Bu albümdeki 454343 çeşit türdeki şarkıyı dinledikten sonra Taeyeon’a en çok yakışan türün pop-rock olduğuna karar verdim. Rock müziğin insana verdiği o derin ve güçlü his Taeyeon’un sesiyle birleşince hepten duygu patlamasına dönüşüyor. Şarkının sözlerine bakmaya bile gerek kalmadan ilham veriyor insana. Kaldı ki albümde sözlerinin en anlamlı olduğu şarkı da Feel So Fine zaten. Öyle ki yıllar sonra oturup ilk defa şarkı çevirisi yaptım. Her şey Taeyeon için!

I Got Love

취한 듯 꿈을 헤매 너를 헤매
믿어지니

As if drunk, I’m lost in a dream, in you
Can you believe me

Bu şarkıyı çok iteledik başlarda çünkü hiç Taeyeon değildi. Daha doğrusu hepimiz imajdan kaynaklı bir şoklanma süreci geçirdik. İmajla ilgili sorunum yok ama videonun basitliği beni üzmüştü biraz. Ama videoyu atıp sadece şarkıyı dinleyince “bi’ dk lan? o.O” tepkisi verdim. (Ki bu da 2. dinleyişime tekabül ediyor) Vokaller kadife yumuşaklığında, minimal düzeyde high note, altyapı tamamen vokali destekler nitelikte~ daha ne olsun? İleride de bu tarzda şarkılar yapmaya devam etmesini isterim şahsen.

I’m OK

아무렇지 않은 척해도
다 모른 척해도
매일같이 나를 깨우던

I try to pretend that I’m fine
I try to ignore everything
Every day, your nightmare wakes me up

Taeyeon’un 2 yıl önce kaydettiği şarkı bu. Muhtemelen diğer albümler için yine fazla güzel buldular. Feel So Fine’dan sonraki sırayı da I’m OK alıyor listemde. Çünkü, neden olmasın. Yine “I” havası alıyorum. Yine hafif rock esintileri. İnsana huzur veren vokaller~ Bir şarkının aşk olabilmesi için daha ne gerekir?

 

 

Time Lapse

그래 이별이란 게 늘 항상 그렇지 뭐
더 깊이 사랑한 마음을 찾아와 울려

그래 이별이란 게 계속 날 울려

Yeah, that’s how all break-ups are
A deeper love comes and makes you cry

Yeah, this break-up keeps making me cry

Time Lapse de “I” albümüne ait olması gereken bir şarkıymış. Nell üyesi Kim Jon Wan Taeyeon’un konserinde yaptığı Time Spent Walking Through Memories coverını duyduktan sonra bu şarkıyı ona vermiş. Taeyeon’un sektördeki böyle sağlam isimlerden destek ve saygı görmesi koltuklarınızı kabartmıyor mu sizin de? Şarkıya gelirsek~ fandom dışı insanların büyük bir kısmının favorisi Time Lapse olmuş. Benim de en sevdiklerimden biri ama şarkının hafiften negatif bir havası var o yüzden listemde biraz aşağıya iniyor. Bünyemde negatifliğe tolerans sıfır bu aralar~

Sweet Love

깊어질 수 있다면 우린
푸른 바닷속을 헤매어

As the amount of tears we shed
We would swim in a blue ocean

Başımızın tacı Kenzie ablamız bu albümden de sihirli dokunuşlarını eksik etmemiş. Tatlış minnoş bir R&B şarkısı serpiştirmiş araya. Hoş bir Gemini göndermesi olmuş. Bakın canlı olarak en öldürücü şarkı bu olacaktır, Ecıgi dediydi dersiniz.

When I Was Young

그대만 바랬던 그런 나였을 때
어땠나요 기억해줘요

When I used to only look at you
How was it? Please remember

Bu şarkı AOA Seolhyun’ın albümden favorisiymiş. Benim için de albümün en yavan şarkısı bu. Hani kötü değil, ama yavan işte. Sanırım şu an albümdeki en az sevdiğim şarkıyı keşfettim. Yazana kadar fark etmemiştim. (akjdsalkd)

 

Lonely Night

낯선 곳을 가, 너의 흔적이
없는 세계를 만들래
낯선 거리, 사람들, 그래 괜찮아

I wanna go someplace unfamiliar
And create a world without any trace of you
Unfamiliar streets, people, that’s okay

Yine Kenzie, yine elde şarap kadehi mum ışığında akşam karanlığını izlemelik bir şarkı. Bu çok kendi başına dinlemelik bir şarkı. Böyle hiçbişi hissetmediğiniz anlarda dinlenecek, kafa dinlemelik bir şarkı.

Love in Color

희미해지는 color
나 홀로 이 어둠 속을 걸어

The color is fading
I’m walking in the darkness alone

DURUN Bİ’ SANİYE. YİNE BURAYA GELMEDEN FAVORİMİ SEÇMİŞİM GİBİ OLMUŞ! Albümdeki favorim Love in Color’dı benim, yalan söylemişim. (skdjksal) Çünkü U R, çünkü Love in Color. Taeyeon’un sesi ve piyano sesi. Başka hiçbir şeye gerek yok bir şarkıyı mükemmel yapmak için. Her saniyesi buram buram duygu. Her saniyesi içime işliyor. Her saniyesi boğazımda düğümleniyor. İlk dinlediğimde şu sözleri söylediği an ‘chokchogi seumyeowa’  yemin ediyorum gözlerim doldu. Nasıl bu kadar duygulandırabilirsin beni kadın, NASIL.

Fire

어떤 인사 하나도
남김없이 멀어져 이렇게

But without a single goodbye
Without anything remaining, you got so far away

Sanıyorum ki bizim Türk kitlenin en sevdiği şarkı da bu olmuş albümden. Daha girişteki gitar riflerinde yakalıyor zaten insanı, sevmemek nasıl mümkün olabilir. Daha ilginci, Love in Color’ın yazarlarından birinin eli Fire’a da dokunmuş. Peşpeşe de koymuşlar bu ikisini double trouble. Biri boğazımı sıkıp bırakmış gibi hissediyorum ikisini de dinledikten sonra. Fire’ı da “I” albümüne koysalar sırıtmazmış.

Eraser 

새로운 시작을 위해
깨끗이 날 씻겨줄 eraser

For a new start
An eraser that will wash me clean

Bu şarkı bana The Boys albümünden Top Secret ve Trick şarkılarını hatırlattı. Sevmemdeki en büyük etken bu. Nakaratın sonundaki ‘youuu huuuuu huuuuu~’ kısmı beni benden aldı. Hani albüm artık bitiyor, Love in Color ve Fire nefesinizi kesip bırakmış ve daha sakin bir kapanış bekliyorsunuz ama hayır. Eraser’la birlikte bir kez daha ‘noluyoruz bi dk’ diyorsunuz. Billboard bu şarkıyı Brit-rock olarak yorumlamış. Ya Brit-rock’la ilgili en ufak bir fikrim yok ya da billboard’un kafası iyi.

 

 

 

 

***

 

 

Özetlemek gerekirse, her dinleyişinizde farklı bir favorinizin olacağı bir albüm bu. Şahsen benim her gün fikrim değişti geçtiğimiz hafta boyunca. Birkaç hafta sonra dinlesem muhtemelen o zamanki ruh halime bağlı olarak yeni bir favorim olacaktır.

Albümün kalitesi, Taeyeon’un verdiği emek, dinleyicilerden gelen tepkiler, sektördeki diğer isimlerden gelen yorumlar derken Taeyeon en başarılı kadın sololardan biri olarak adını tarihe yazdırdı.

Albümü ilk haftasında 85 binden fazla satarak ilki de kendine ait olan rekorunu kırdı. Albümü öğle saatlerinde yayınlanmasına rağmen yine bütün şarkılarını Top 100’e sokmayı başardı. Videosu youtube’da 7.5 milyondan fazla görüntülenme sayısına sahip. 12 ülkenin iTunes listesinde 1. sıraya ulaşırken, 20’den fazla ülkede ilk 10’a girdi. Kısacası yine piyasayı – tek başına – kasıp kavurdu. Ve Soshi’nin gururu olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Yazımı noktalarken Taeyeon’un en çok duymak istediği cümleyi onun anlayamayacağı bir dilde de olsa söylemek istiyorum; Taeyeon’un müziğine güvenin, sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***Red Velvet’in Taeyeon’a olan aşkından, Seolhyun’un Taeyeon’a yaklaşmaktan korktuğu için Kim Shin Young üzerinden ona mesaj göndermesinden, Roy Kim’in albüme yaptığı övgülerden, Taeyeon’un Jisoo’ya imzalı albüm verip Black Pink’e gönderdiği övgülerden, Twice’ın Taeyeon için fangirllemesinden bahsetmezsem içimde kalırdı. jshakddaka