PRODUCE 101 SEASON 2: LANET KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

1. sezonu saplantılı gibi takip edip, IOI’yı topluca bağrıma bastıktan sonra 2. sezonu izlememem pek tabii ki de söz konusu değildi. 101 tane oğlanı bir araya getirmek çok kötü bir fikirdi çünkü programın başından sonuna kadar ayak kokusuyla dolacağını hepimiz biliyorduk. Ama yine saplantılı gibi takip ediyor muyum?

Ediyorum. Tabii ki de.

Bu sezonla ilgili ciddi şikayetlerim var. Ayırdıkları bütçe, sundukları fırsatlar ve yaptıkları promo çok daha fazla. İlk programın başarısından kaynaklı olduğu aşikar ama kızlarıma bu fırsatlar neden sunulmadı diye nemrutlanmaktan geri kalamıyorum maalesef.

2. sezon için bişiler karalamak uzun zamandır aklımdaydı fakat ilk 11’ime bir türlü karar veremediğim için (ve zibidilerin çoğunun adını bir türlü öğrenemediğim için asjhdsa) yazı yazmaya girişmemiştim. Ama son performanslardan sonra birçok isim kafamda netleşti ve bu yazının da vakti geldi.

İşbu yazımızda size favori çocuklarımdan bahsedeceğim. (WEE WOO WEE WOO WEE)

 

 

***

Programın bu seferki sunucusu queen BoA, vokal eğitmeni olarak SG Wannabe üyesi Lee Seok Hoon programı onurlandırmış. Kahi kadınım yine dans eğitmeni olarak geri dönüyor ve yanına Hit The Stage programından Jang Hyunseung ve koreograf Kwon Jae Seung’ı da almış. Cheetah da rap eğitmeni olarak geri dönüp kalplere korku salmaya devam ediyor. Gözlerim Jea’yı arasa da eğitmenlerden genel olarak memnun kaldım.

 

***

 

Program daha başlamadan draması başladı. Geçmişte türlü pislikler çeviren adaylar tek tek yarışmadan çekildi. Minimum 5 kişi çekildi yanılmıyorsam; cinsel istismarcı mı ararsın, dolandırıcı mı, zorba mı~ Hepsi mevcut. O yüzden yarışma başladığında çok da pozitif bir havası olmasını beklemiyordum. Yok da nitekim. Bu sezondaki adaylar çok daha hırslı gibi geldi bana neden bilmiyorum. Ayrıca Mnet pisliğinin seviyesini her geçen gün arttırarak kendisinden daha fazla tiksinmeme neden oluyor. Çocuklara verdiği yemekten kıyafetlere kadar her şeyi seviyelerine göre sınıflandırmış. İğrenç yaratıklar diyor ve bu kısmı daha uzatmıyorum yoksa öfkemin önünü almak mümkün değil.

Bir de Nuest konusu var. Tıpkı Dia gibi onlar da böyle grup halinde programa postalanmışlar. Program faydalarına oldu o kesin. İnsanlar acıyarak bakıyor ama kendi hallerinde grup olarak bir şeyler yapmaya çalışsalar şu an çektikleri ilginin milyonda birine bile sahip olamazlardı. Nuest için iyi bir seçim olsa da benim için epey can sıkıcı çünkü böyle debut ve isim yapmış adayların top 11’de olmasına hiç sıcak bakmıyorum.

Her neyse, lafı daha fazla uzatmadan gelelim benim minnoş top 11 listeme.

 

 

Kalplere dikkat!

***

 

 

1. Park Jihoon 

Wink boy, minnoşların efendisi, güzeller güzeli, şirinlik muskası~ Tarif edecek milyonlarca kelime bulabilirim ama hiçbiri de yeterli olmaz. Maroo Entertainment’ın yarışmaya gönderdiği bu bebek haftalarca bütün sıralamaların zirvesindeydi. Şirinliği, sahnedeki karizması ve sempatikliğiyle herkes gibi benim de kalbimde zirveye oturdu. Ondan daha iyi dansçılar ve çok çok daha iyi vokaller var ama hiçbiri ondaki ışığa sahip değil bilmem anlatabiliyor muyum.

İlk grup performansında BTS’in Boy In Luv şarkısını söyleyip Jungkook’un kısımlarını ve Jimin’in high note’unu üstlendi. Evren benimle alay eder gibi. HAYIR NASIL SEVMEYEBİLİRİM BÜTÜN BUNLARIN ÜSTÜNE? Dahası idolü olarak da V’yi seçmiş program başlamadan önce. Olabilecek her şekilde bana hitap ediyor kısacası. Jihoon Maroo’ya geçmeden önce SM Entertainment stajyerlerinden biriymiş ama muhtemelen debut için hayatının geri kalanını SM zindanlarında bekleyerek geçirmek istemediği için ayrılmış. Hayır ama Jihoon’u NCT’yle falan düşünebiliyor musunuz? (DÜŞÜNEMEDİ)

2. Ha Sungwoon

Jimin’in arkadaşı. (KSADAJSDSAKLDAKL) Chim daha program başlamadan önce Sungwoon’la bir fotoğrafını paylaşıp destek istemişti. (Yeter ki o istesin ajkdas) Ancak programı izlemeye başlar başlamaz programdaki en sağlam isimlerden biri olduğu ortaya çıktı çocuğun. Müthiş bir dansçı, müthiş bir vokal, insanlar bir de Jimin’e benzetiyor çocuğu. Her ne kadar ben o benzerliği pek göremesem de. (akjsdhaskj) Ama işin komiği #Nayana performansını ilk izlediğimde Sungwoon’u Sunggyu’ya benzetmiş ve radarıma almıştım. Jimin’in arkadaşı olduğun farkında dahi olmadan. (Not: BTS’e ilk sardığım dönemde Jimin’i de başka sebeplerden Sunggyu’ya benzetmiştim, ne hoş bir tesadüf?:) Evren bana bir güzellik daha yapıp Sungwoon’u da Boy In Luv ekibine koydu ve çocuğa biraz daha bağlandım. Programdaki karakteri gerçek karakterine ne kadar yakındır bilemiyorum ama diğer çocuklarla etkileşimleri ve onlara karşı davranışları zaten zirvede olan sempatimi uzaya ulaştırdı. Sonra Sonagi performansı geldi ve ben sesine aşık oldum.

Ha Sungwoon Hot Shot ile daha önce debut yapmış ama öyle çok bilindik, büyük bir isim değilmiş. Kankitosu Noh Taehyun da onunla aynı durumda. O bebek de dansçıların efendisi. Eğer bu kadar yetenekli olup debut yapamazsa bileklerimi keserim.

3. Joo Haknyeon

Ben bu çocuk kadar visual olmak için yaratılmış birini daha görmedim bilmiyorum. Vokali vasat, dansı yeterince iyi olsa da diğer dansçılara göre biraz zayıf kalıyor ama O GÜLÜMSESİN YETER ANLATABİLİYOR MUYUM? Sahnedeki karizmasına zaten diyecek söz bulamıyorum; pozitifliğiyle insana kendini iyi hissettiriyor, gülümseyişine baktıkça bakasınız geliyor. Kısacası bir visual’ın olması gereken her şey mevcut yavrucukta. Sevin, sevdirin.

4. Justin

Arkadaşlar bu çocuk küçücük, minnacık daha 16 yaşında. Ve boyu 180. Bu çok önemli bir bilgi çünkü NASIL OLUR? MİNİCİK GİBİ GÖRÜNÜYOR. Bu yavru çocuk Çinli ve YueHua Entertainment (merkez olarak Çin’e bağlı, o şirketin Kore ayağı) stajyerlerindenmiş. Yani UNIQ Kim Sungjoo’nun şirketinden! (O kim diyeceksiniz, Liar and His Lover’da Crude Play’in ana vokali, dünyanın en güzel seslerinden birinin sahibi ve tahmin edebileceğiniz üzere bu sıralar kafayı taktığım tiplerden biri) Arkadaşlar FATE! (saduashjdaskj) Justin’in vokal konusunda daha çok ekmek yemesi lazım ama harika bir dansçı ve sahnede gözlerinizi ondan alamıyorsunuz. (Yani en azından ben alamıyorum) Hain Koreliler muhtemelen onu top 11’e seçmeyecek ama benim için en değerlilerden biri çünkü vücudumda anaç tek bir hücre varsa o da bu çocuğa çalışıyor.

5. Im Youngmin

Youngmin bu hafta ilk defa top 11’e girdi ama iki haftadır dedikodu üzerine dedikoduyla çocuğun üzerine gidiliyor. İşin sonunda suratına patlamaz umarım bu dönen dedikodular. Haftalar sonunda ilk kez 11’e girmişken, olacak iş değil. Her neyse, Youngmin de bebekler bebeği. Şirinlik yumağı, sevgi kelebeği. Brand New Music’ten katılıyor yarışmaya. (ajjhhkjjkska) İlk center Lee Daehwi’nin şirketi yani. Vokali fena sayılmaz, rappermış meğersem, dans konusunda da yeterince iyi. Yine gülümseyişine dayanamadıklarımdan Youngmin de.  Ses rengini de çok seviyorum, daha ne olsun?

6. Ahn Hyunseop

Bu çocuk da BTS fanboyu ve tabii ki de ilk olarak böyle ilgimi çekti. (sajdhkasjkhdsa) Program yayınlanmadan çok önce bir blog yazısında kendini kötü hissettiği zamanlarda ilk dinlediği şarkının BTS’in Nevermind’ı olduğunu yazmış. Hyunseop da Justin gibi YeuHua Entertainment’tan. YeuHua’nın müthiş bir line-up’ı var. Grup çıkış yaptığında olacakları hayal edemiyorum. :’) Hyunseop müthiş bir dansçı, sahnede inanılmaz karizmatik ve vokali de vasatın üstünde. Gelecek vaat ediyor bence. Seviyoruz ailecek.

7. Ong Seungwoo 

Ong Fantagio’nun bu sezondaki gururu. Bence yarışmadaki en harika dansçı. Karizmasıyla geriye kalan 100 stajyerin hepsini o sahneye gömebilir. Vokali gayet iyi. Görsel olarak insanlara neler yaptığından bahsetmek bile istemiyorum. Tek söyleyebileceğim şey ö-lüm-cül.

8. Lee Daehwi

Daehwi bu sezonun hem sevgilisi hem de problem çocuğu. İlk center olmasından kaynaklı olarak yarışmaya direkt bütün okların ucunda başladı. Her hareketi gereğinden fazla irdelendi, yaptığı hatalar küçük bile olsa büyütüldü de büyütüldü. İlk gördüğümde çok da sempatik bulmamıştım. (Yoojung’la da aynı sorunu yaşamıştımskjd) Ancak program ilerledikçe sergilediği performansları izledikten sonra top 11’de olmasının şart olduğunu düşünüyorum. Çok iyi bir dansçı ve sağlam bir vokal. Sempatik, sahnede ilgiyi üzerine toplama konusunda çok başarılı. Grup için olmazsa olmaz bir karakter olacaktır. Brand New Music çocuklarından biri aynı zamanda. Programdaki en iyi iki line-up’tan birinde yani. Seviniz. (artı, Boy in Luv ekibin kuran da kendisi~)

9. Kang Daniel

Kang Daniel’i tarif etmem mümkün değil, sadece izleyin ve görün. Ayak tırnağından saç tellerinin ucuna kadar KARİZMA.

Get Ugly performansının insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini şimdiden bildireyim.

10. Kim Yongguk

DEĞERİ ASLA BİLİNMEYEN ÇOCUĞUM. Ben bile bilememişim, Youngmin’den hemen önce gelmesi lazımdı listemde. Bana da yazıklar olsun, nasıl unuturum? Her neyse. Ben bu çocuğu ne zaman nerede sevdim hatırlamıyorum ama başından beri seviyorum. (sjhdaksjda) Boy in Luv’da yine Jimin’in kısımlarını bu yavrucağıma vermişlerdi. Ve bildiğiniz üzere konuyu Jimin’le ilişkilendirmeniz aşkla bağlanmam için yeterli. (sdjkasdlak) Dansı harika, vokaliyle herkesi kendine hayran bıraktı geçtiğimiz hafta. Gözlere verdiği ziyafete değinmeme bile gerek yok. Yine seçmeyecekler biliyorum ama napayım seviyorum hakim bey. :’I

11. Burası biraz karışık.

Kim Jaehwan, Kim Seongri ve Joo Jinwoo üçlüsünden biri gruba net girmeli. Sungwoon bebeğimle birlikte en sağlam vokaller bu isimler. Aralarında en çok yakıştırdığım Jinwoo fakat Jaehwan ve Seongri’nin sesleri de çok sağlam, seçemiyorum. Dünyanın en güzel insanı Yoon Jisung ilk listemde vardı, hala da var yukarıdakilerden biriyle yer değişebilir hiç sorun değil. Hem sesi hem de karakteriyle gruba yeterince büyük katkıları dokunacaktır. Kim Samuel de gözardı edilemeyecek bir karakter ama yukarıda sıraladığım çocukların gerisinde kalıyor benim için. Yine de debut ekibinde bulunması beni hiç rahatsız etmez. :’) Noh Taehyun, Kim Dongyun, Lee Hwanghyun, Jungjung, Yeo Hwangwoong ve Park Wodam da gözüme takılan başka isimler ama onlar için hiç umudum yok. Umarım buradan kazandıkları popülariteyle ileride başarılı olurlar.

 

 

***

 

 

Özetle yine milyon tane favori edinip muhtemelen en az 5 adet debut yapacak gruba bağlandım şimdiden. Bu sezonun kendi Pick Me’si yayınlandığında ne kadar söylendiğimi hatırlıyorum da. (sdkfhjdsfsd) Şarkının basitliğinden tutun, çocukların beceriksizliğine, senkronize olamamalarına~ Yerden yere vurdum ama tıpkı geçen sefer olduğu gibi lanet şarkı beynimi kemiriyor, ben de evdekilerin beynini kemiriyorum coverlarımla. kjsadjkasjdsla

 

 

***

 

 

Bu hafta itibariyle programda 35 yarışmacı kalmış durumda. Haftaya orijinal şarkılarla performans sergileyecekler. Şarkılar ve gruplar konusunda hiçbir fikrim yok şu an, dünkü bölümü henüz izleyemedim. Ama BTS’in Fire’ının prodüktörü şarkı vermiş programa. Heyecanlanmam için bu bilgi tek başına bile yeterli.

Ben gidip yeni bölümü izleyeceğim, sizler de o esnada esen kalın.

 

 

*Hala burayı okuyan insanlar varmış, savolun kardeşlerim. ❤

Size en minnoşundan ‘nae maeum soge jeojang’