10 YILIN SONUNDA DA IT’S GIRLS’ GENERATION!

SOOOOOOOOOOOOOOOONE!

SOOOOOOOWOOOOOOOOOOOOOOOON!!!

GELİİİYOOORLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAR

 

SONUNDA 2 KOCA YILIN SONUNDA GELİYORLAR VE 10. YILA GİRERKEN YİNE TARİHE İZLERİNİ BIRAKMAKTAN GERİ KALMIYORLAR.

Ve o izlerin en mükemmeli de bu muhteşem pink ocean. ❤

 

 

***

 

 

Beni bilirsiniz normal şartlarda bu tip yazıları *havai şimşeklerle* açarım ama hem benim hem de fandomın uyanmaya ve geçmişi hatırlamaya ihtiyacı vardı. Ve bunun için de hepimizin *evi* pink oceanlara dalmaktan daha mantıklı bir fikir bulamadım. Ama gelenekten de sapmayıp havai şimşeklerimi sizlere taktim etmeyi kendime borç bilirim.

SNSD GERİ DÖNÜYOR VE HAVAİ ŞİMŞEKLERİ BUNDAN DAHA FAZLA HAK EDEN BİR DURUM OLABİLECEĞİNİ HİÇ SANMIYORUM!

 

 

***

 

 

 

Bu yazıya başlarken pek tabii ki arka planda Into the New World çalıyor ve eğer yazıyı okuyorsanız size de aynı şeyi yapmanızı tavsiye ederim çünkü buram buram NOSTALJİ, DRAM VE AŞK kokacak buralar.

 

 

 

***

 

 

 

10 yıl önce bu aralar *sajkdas* 9 kız ilk kez sahneye çıkmaya hazırlanıyordu. Koskoca bir senedir şu an dinlemekte olduğunuz şarkıyı söyleyip koreografisi çalışıyorlardı kesintisiz. 5 Ağustos’ta ilk kez sahneye çıktılar. O sene debut yapan 3 efsane kız grubun sonuncusu onlardı. Tamamen erkek gruplara odaklı bir piyasaya adım atmışlardı ve diğer 2 grupla birlikte kpop’ın tarihi değiştireceklerdi.

SNSD’nin SM gibi bir şirketten çıkmış olması sizi yanıltmasın, birçok grubun maruz kalmadığı boyutta zorluklarla karşılaştılar. Onlar için hiçbir  şey öyle kolay olmadı. Çıkış yaptıklarında belli bir kitleleri vardı evet. Albüm satışları bir rookie *kız* grubu için gayet iyiydi. Ama bizim bildiğimiz Hallyu devi, Nation’s Girl Group, herkesin saygı duyduğu sunbae grup haline gelmeleri epey vakit, çokça emek ve bir miktar gözyaşı aldı.

Mesela Music Bank’te ilk kez 1. oldukları gün bindikleri araba kaza yapmış ve programa geç kalmışlardı. Bunu izleyip ağlamayan tek bir SONE olduğunu sanmıyorum.

 

Bir grup ve fanları için olabilecek en üzücü şeyi yaşadılar. Black Ocean, silent treatment ya da her ne haltsa işte~ O videoyu değil kızların performansını hatırlamak istiyorum sadece.

Seyirci başka bir grubun adını bağırırken sahnede gülümseyip şarkılarını söylemeye devam ettiler. Gözlerinin bütün performans boyunca dolu olması, seslerinin her an çatlayacak gibi olması~ bunlar önemsiz ayrıntılar. Bu performanstan sonra SNSD 9 ay boyunca ortadan kayboldu. SNSD fanları arasında bu dönem “kuraklık dönemi” olarak bilinir. Sonra 2009 Ocak’ta Gee ile geri döndüler. O noktadan sonra yükselişlerine *hiçkimse* engel olamadı.

 

Şahsen beni en mutlu eden kısmı Gee ile grubun her bir üyesi için 9 hafta boyunca K-chart’ta 1. sırada kalmaları oldu. Bundan daha güzel bir intikam olamazdı.

 

10 yılın sonunda hala SNSD için her şeyin güllük gülistanlık olduğunu, sırf SM satın aldığı için ödül kazandıkları, prensesler gibi muamele görüp herkes tarafından pohpohlandıklarını falan düşünüyorsanız fikrinizi değiştirmenin tam sırası.

2009 Melon Music Awards’da Digital Daesang kazandıktan sonra herkesin sahneyi terk edip Yuri ve Seohyun’un birbirlerine sarılıp ağladıkları bir sahne var. Fanlar, kızlar sahneye çıkarken antilerin kızlara çirkin sözlerde bulunduğu, ödülleri hak etmedikleri gibi şeyler söylediklerini iddia etmişti. (Bunlar SNSD’nin çok sık duyduğu şeylerdi o dönemlerde) Ne kadar doğrudur bilmem ama bu videoyu ne zaman izlesem içim paralanıyor.

 

 

***

 

2009’dan sonra hep daha da yükseldiler ve zirveye ulaştıkları gibi hep de zirvede kaldılar. Ve bu diğerleri için bir sorundu tabii ki. SNSD bir şekilde bütün diğer grupların fanlarının hedefi oldu. SONE herkes tarafından nefret edilen, en sorunlu ve sevilmeyen fandom halini aldı. Hem SONE hem de SNSD herkesin hedef tahtasıydı. Benim kpop’ı ilk tanıdığım dönemlerde SNSD’den nefret etmek kpop ortamının normuydu. Sorgulamaya gerek yok; birileri yeteneksiz diyor, birileri kötüler diyor o zaman düşünmeden nefret et.  İnternette duyduğun her yalana, iftiraya inan, o yetmezse yenilerini uydur falan filan. SNSD kadar büyük bir baskıya ve tacize maruz kalan başka bir grup daha yoktur, bundan emin olabilirsiniz. Neyse ki o günler artık geride kaldı. Kötü anıları değiştirmek ya da yok etmek mümkün değil, yapılacak şey yerine yenilerini, daha mutlu anları koymaktı. Biz de tam olarak bunu yaptık. Şanslıydık ki SNSD’nin başına hep daha güzel şeyler geldi. Onlar başarılı ve mutlu oldu, onlarla birlikte biz de. Şimdi birlikte 10. yıldönümlerini kutlamaya hazırlanıyoruz. Hayat güzel.

 

 

***

 

 

SNSD bizi gururlandıracak çok şey yaptı bu 10 yıl içinde ancak bunların – benim için – en önemli ve gurur verici olanı son bir yıl içinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl Kore’de büyük bir skandal yaşandı ve bu skandal en sonunda ülkenin cumhurbaşkanını koltuğundan etti. Ülkede aylarca süren milyonların katıldığı eylemler düzenlendi ve bu eylemler esnasında Into the New World üniversite öğrencileri tarafından bir marş gibi söylendi. SNSD’nin debut şarkısı onca yıl sonra gençlerin hafızasındaki yerini koruyabilmişti. Daha sonra da pride yürüyüşünde, başka eylemlerde vs söylenmeye devam etti şarkı. Son gurur kaynağı ise Korea Women’s Link topluluğunun, vermeye başladığı feminizm başlangıç dersinin adını Into the New World koyması oldu.

Gruplar onlarca hit’e sahip olabilir, milyonlarca albüm satıp milyonlarca kez izlenebilirler ancak bir nesil üzerinde bu kadar büyük izler bırakabilmeleri, bunu başarmak her grubun harcı değil. SNSD bunu başaranlardan biri. Ve bu onları farklı yapan ve yapmaya devam edecek olan en önemli şey.

Son olarak Tiffany’nin bu konu üzerine WKorea röportajında yaptığı yorumu paylaşmak isterim.

WKorea: Ewha Kadın Üniversitesi öğrencilerinin Into the New World şarkınızı söylediği videoyu izlediniz mi?

Tiffany: SNSD için gurur verici bir andı o. Şu an an vakit feministlerin vakti. Kadınların verdiği ve diğer kadınları daha da güçlü hale getirecek mesajların önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bizim şarkımızın böyle bir rol oynadığını düşünüyorum, bu yüzden çok mutlu oldum. 

 

Bu mesajın ne olduğu konusunda bir fikriniz yoksa buyrun biz sizin için çok önce çevirdik.

 

 

 

 

Enough said*

 

 

 

 

***

 

 

 

10 yılın sonunda SNSD’nin kaybettiği şeyler de oldu tabii. Mesela grubun vazgeçilmez bir parçası, Jessica. Yıllar geçtiği halde hala gerçekten ne olduğunu bilmiyoruz. O yüzden hiç taraf seçmediğim gibi suçlu aramayı da uzun zaman önce bıraktım. Jessica’nın şu anki şirketi Coridel çıkışının 10. yılını kutlamak için bir albüm yayınlayacağını duyurdu. Fandom tabii ki birbirine girdi, zira bu “SNSD’nin 10. yılı, kişilerin değil!!!11!!1!” Ben? Ben pek umursamıyorum açıkçası, Jessica hep SNSD’nin bir parçası olarak kalacak ve bunu yadsımanın saçmalık olduğunu düşünüyorum. Bu kararın ardında art niyet aramıyorum taa ki Jessica aramam için bana bir sebep verene kadar.

 

 

 

***

 

 

 

Nitekim vakit geldi çattı. SNSD geri dönüyor. 5 Ağustos’ta 10. yıl fanmeeting’i dışında ortada en ufak bir haber yok. 2500 kişilik salonun biletleri 1 dakikayı bile bulmadan tükendi. Canlı yayın olup olmayacağı belirsiz. Albüm o gün mü yayınlanacak, daha önce mi belirsiz.  HER ŞEY BELİRSİZ VE BEN ÇILDIRMAK ÜZEREYİM.

Her an bir teaser falan düşebilir. Bunu bilmek bile sakdhkajshdjashdkashdhasjkdhaksdhakhsjkahjashdasjkdhak

Şu an tek bildiğimiz kızların bütün önemli variety showlara konuk olduğu. Running Man çekimleri yapılmış bile mesela. Yoğun bir süreç bekliyor bizi, kızlar da uzun süre bizimle olacaklarını söylediler. Heyecanlıyım demek durumu anlatmak için epey yetersiz kalır.

Bekliyorum.

Fırtınayı bekliyorum.

Buraya da aylar sonra ilk kez yazıyorum çünkü bir comeback sürecini kutlamanın daha samimi bir yolu yok benim için. Uzay boşluğuna konuşuyormuşum gibi hissediyorum. Belli birilerine değil ama sesim de yankılanıyormuş gibi falan. Kendi kendime konuşuyorum demenin farklı bir yolu işte. Uzun zamandır olmadığım kadar mutluyum, SNSD onları tanıdığım 7 sene içerisinde 2 kez çok büyük bunalımlardan kurtardı beni. Bir kez daha beni kendimden kurtarabileceklerini umut ediyor ve ilk teaser yayınlanana kadar buralara veda ediyorum. :’)

 

 

*그 손을 내밀어줘 save me save me
I need your love before I fall, faaall
**Tabii ki de BTS’ bağlamasam ölürdüm.
***WKorea’nın korkunç fotolarından birini kullanmak zorunda kaldım görsel olarak, tek yeni fotoğraf oydu çünkü. Derginin son sayısının tamamı da satılmış. SNSD için çiğ tavuk bile yeniyor işte, what can you do.