“Girls’ Generation’ın Kanıtlayacak Neyi Kaldı Ki?”

Gençler, bu yazı yüzünden hala suratıma çürük domates yağdırmadığınıza inanamıyorum. *ŞLOP*

Bence de hak ettim.

 

***

 

SNSD’nin 10. yıldönümünü, albümünü, comeback’ini geride bıraktık. Geride bırakmak pek vaktimizi almadı zira SM boklusu sağolsun comeback sadece 1 hafta sürdü. BİR HAFTA. Benim bu yazıyı geciktirme sebebim de budur. Bütün heyecanımın ve hevesim içine edildi. Daha yaptıkları diğer saçmalıklardan bahsetmiyorum bile. Çirkin olaylar cereyan etti, kızlarım 10. yıllarında en hak etmedikleri muamelelere maruz kaldı. Yine bütün SM’i ve hatta gezegeni yakmak istedim. Dua edin de bi’ gün süper gücüm falan olmasın, olursa hepinizin sonu vahim.

 

***

 

SNSD All Night ve Holiday isimli çifte çıkış parçalarıyla sahnelere geri döndü. (1 haftalığınasajdas ay ağlarım) İşbu yazımızda ise SNSD’nin 10. yıl ve aynı zamanda 6. full albümü Holiday Night’ın geriye kalanından bahsedip, kalbimizde bıraktığı derin yaralardan yakınırken SM’e gelişigüzel küfür etmeye devam edeceğiz. Buckle up!

 

***

 

 

1. Girls Are Back

Oh I’ll make history with you
So run and tell them, girls are back!

Albümü Girls Are Back isimli şarkıyla açıyoruz. Herkes bu şarkıyı *nedense* T.O.P’ye bahsetti, sözlerinden olsa gerek? Zira tarz olarak alakaları yok. Bütün albümde pop-disco havası hakim ve Girls Are Back de albümün geri kalanından ne beklememiz gerektiğini gayet açık bir biçimde gösteren bir şarkı olmuş. Müthiş eğlenceli, müthiş vokaller~ yine aşk, yine kalp. Sözlerinde tam 20 kez ‘girls’ kelimesi kullanılmış. (evet, oturdum saydım kjsdka) Girl kelimesinin Korelilere işkence olsun diye türetildiğini düşündüğümü daha önce söylemiştim. BUNU BU KIZLARA NEDEN YAPTINIZ? Kitapsızlar.

2. All Night

Let’s just go with the flow honey
Drinking in the fever of the night

Daha teaser yayınlandığında şarkının müthiş olacağından emindim. Yoona’nın efsanevi “I like to party” sözüyle giriş yaptıklarında biraz şaşırdım. O söz çok Holiday gibiydi? Her neyse. Disco’nun gözüne vurmuşlar, canını çıkarmışlar bu şarkıda. Double title dense de All Night yine de side track benim gözümden zira tanıtım çalışmaları devam etseydi Holiday’le devam edeceklerine eminim. SNSD konusunda Kore’yle pek anlaşamıyoruz. Zaten şarkılar çıkar çıkmaz Holiday Sonyuhshidae, All Night Shoujo Jidai geyikleri dönmüştü fandom içinde de. Shoujo Jidai kalp ben.

Ben All Night’a aşık oldum arkadaşlar. Şarkı Taeyeon’la açılıyor bir kere, nasıl kalbim paramparça olmasın? Hemen arkasından Yuri ve Sooyoung~ Yoona’nın vokalleri tam tadında. Tiffany, Seohyun ve Sunny zaten ağlatıyor. Sunny’nin sesini ekstra yakıştırdım bu şarkıya, bunu not düşmezsem olmaz. * So drop it drop it on the floor!* Hyoyeon’un sesi de her ne kadar bu kadar tiz bir şarkı için sert kalmış olsa da diğerleriyle uyum halinde.

Gelelim koreografiye~ Koreografi SNSD’nin kariyerindeki en önemli insanlardan birine ait: Rino Nakasone. (Soyadında ‘sone’ isminin geçmesini hep çok manidar bulmuşumdur kjadkaj DESTINY) Biz koreografinin tamamını ilk olarak Mnet comeback sahnesinde gördük ve ben yine aşık oldum tabii ki. Kariyerlerindeki en zor ya da karmaşık hatta yenilikçi koreografi sayılmaz ama bir şekilde SNSD, çok akıcı ve bence eğlenceli. Yoona ve Sooyoung’u ekstra vurucu hale getirmiş, Hyoyeon zaten kalbimin dancing kween’i. Ama benim favorim Taeyeon’un introsu. Bilmiyorum neden etkiliyor beni – zira öyle ahım şahım bir hareket yok – ama açıp açıp izleyesim geliyor aynı yeri.

(Fanchantleri gözardı edecek miyim? ASLA. 10. yılına kadar gelip hala bir müzik programına bu kadar fan toplayabilip stüdyoyu inletebilen kaç kız grubu var? Cevap veriyorum: BİR)

 

3. Holiday

Açık konuşayım Holiday title olmak için fazla ‘safe’ ve fazla zayıf bir şarkıydı. All Night olmasa SM’e ettiğim küfürlerin şiddeti ve oranı ciddi şekilde yükselecekti ki daha fazla küfretmem mümkün mü bilmiyorum bile. Şarkı çok eğlenceli. Herkeste bir Love & Girls izlenimi bıraktı. Şahsen ben High School Musical’da Sharpay’e yakışacak bir şarkı olduğunu düşünüyorum. Tatlış bir şarkı, bir müzikalden fırlamış gibi ama 10. yılında SNSD gibi ne kadar fazla farklı tarzı kaldırabileceğini kanıtlamış bir grup bu kadar bubblegum’a kaçmamlıydı. Party de benim için tarz açısından hayalkırıklığıydı ama pre-release olduğu için çok takılmamıştım. Holiday da aynı kitabın sayfasından koparılmış gibi. Söyleniyorum ama yine hoh hoh holiday diye benim kemirilmedi mi? Kemirildi. Evdekilere bet sesimle Holiday söyleyerek işkence etmedim mi? Ettim. Bir şekilde şarkılarını sevdiriyorlar işte lanet olsun. Vokaller pamuk şekeri tadında neyse ki, bununla yetiniyorum.

İzninizle bu sefer Mnet’i sepetleyip Music Core sahnesini kullanmak istiyorum çünkü çok bebekler. Mnet’teki kostümleri ateşe verip çılgın kahkahalar atarken etrafında dans etmek istememle de alakası olabilir. Koreografi Kyle Hanagami’ye ait, rotating center denen dahiyane fikirle gönlümü çaldı kendisi. Bu yıl bütün kız gruplardan gördüğüm koreografiler arasında en harikası buydu. (Koreografinin tamamı değil ama rotating center, çok yaratıcı değil mi oğlum? Ben neden bu kadar etkilendim yine bilmiyorum. askjdsa) Ve fanchantler~ kpop’ın görüp göreceği en anlamlı ve harika fanchant SNSD’ye aittir, BU BÖYLE BİLİNE. AKSİNİ DE KABUL ETMİYORUM BYE.

4. FAN

You became my star
Let’s go, we trust each other
You’re my shining star for this night
Hold my hand tight and we stay all night

Albümde en sevdiğim şarkılar listesine 3. sıradan giriyor ve kalbimde asla unutulmayacak yerini alıyor. Bu albümdeki 10 şarkının dördünün sone’a ithaf edildiğinden haberiniz yoksa artık oldu. Efsane gibi efsane, grup gibi grup, albüm gibi albüm, aşk gibi aşk yani özetle. Bu şarkı da onlardan biri. Sözleri bestesi her şeyi Kenzie’ye ait. Bu mükemmelliğin başka açıklaması olamazdı zaten.  Şarkıda vokaller yine ölümcül, tam Sunny’nin kalemi bir şarkı yine. Altyapıdaki kemanlar şarkıya aşırı dramatik bir hava katıyor. Yine tam dram filmlerine soundtrack yapmalık bir şarkı. Çık siviyırım, dinleyin uleyn!

5. Only One 

Me, the one beside you
You, the one beside me
No one can replace us, only One
Only One, it’s you

SONE için yazılmış bir şarkı daha. Albümdeki – bence – en zayıf şarkı bu olsa da tatlış bir balad, yine üzmeden kırmadan SNSD’nin bize olan aşkını anlatıyor. Söyleyecek pek bir şeyim yok bu şarkı konusunda. :’)

6. One Last Time

Unfamiliar in front of the goodbye you and I
Remember the me you loved
You can’t let it flow away
For me, one last time

Benim ve muhtemelen fandomın %90’ının favorisi olan şarkı. Çekmediğim bir aşk acısı yüzünden gözlerimi dolduracak kadar içime dokunan bir şarkı. SNSD’nin yüzlerce şarkısı arasındaki baladlardan en güzeli olmaya bile aday bence. Albümün değerini gözümde birkaç milyon kat daha arttırması da cabası. Eskiden olsa şunun vokali harika, bunun sesi şarkıya şöyle yakışmış, bunun kısmı böyle akılda kalıcı falan gibi yorumlar yapardım ama 10. yıllarında olduklarını yüzüme çarpmak istercesine bütün üyelerin vokalleri bütün şarkılarda mükemmel bir uyum içinde. Şu şarkıda Yuri ya da Hyoyeon ve Seohyun ya da Tiffany arasında bir fark yok bence, öyle diyim. Çok sade, gösterişsiz bir altyapı ve üstüne nefes kesen vokaller. En sevdiğim.

7. Sweet Talk

Sweet talk baby I want it
Will you reflect me with your gaze
Don’t push me away anymore, baby
Like that like that, melt me sweetly

Sanırım bu şarkı da 4. favorim falan albümden. Yine kafamdaki liste karmakarışık ama önemli mi? Bu sefer r&b ritmleriyle akarken Seobaby’den nasıl çıktığını hala anlamadığım (solo albümünden sonra hala şaşırabiliyorum hala evet) sözlerle ağzım yamuluyor. Bu şarkı sadece sözleriyle değil her şeyiyle Seobaby’ye ait. Ne ara büyüdün de femme fatal oldun sen ağzını sevdiğim? (Gogumaları erkeklere tercih eden kız bu hale gelmek için ne yaşamış olabilir? *çok pis gülüş*) Albümdeki en seksi şarkı da bu hani, bir gün canlı performasını göremezsem ıllıhımı yakarım SM’i.

8. Love is Bitter

No matter how many times you repeat it,
Love is always always bitter

İsmi ve sözleriyle bu kadar çelişen başka bir şarkı olamaz. Şarkının ezgisi çok yumuş yumuş ama sözler yine ayrılıktan falan bahsediyor çünkü. Arka planındaki enstrüman zenginliği, tatlış jazz esintisi ve tabii ki de yine pamuk şekeri tadında vokaller~ Albüme tür olarak çeşitlilik katmış ve iyi de olmuş. Nereye kadar balad dinleyebilirim pardon?

9. It’s You/Long Time Wish (Sowon-SONE)

I look at you I look at you
Thank goodness you are there
Pink ocean in front of my eyes

Bu Yuri’nin sonelar için yazdığı şarkı. Fanlardan gelen mektuplara cevap olarak yazdığı sözler. Dünyanın en mükemmel ezgisine sahip değil, tekrar tekrar açıp dinleyesiniz gelmez (en azından benim gelmiyordsajhdj) ama işte en anlamlısı, en mutlu edeni. :’) Bu albüm SNSD’den çok bizim albümümüz gençler. O yüzden pamuklara sarıp içime sokasım geliyor bütün şarkıları.

10. Light Up The Sky

Will you be with me forever?
Will you stay by my side until the end of the world?
I will be sure to do that, until the end
Huh, don’t leave me
Hold my hand again

Yine bize armağan edilmiş bir şarkı. (ajskdjasdsja) Yine Kenzie’nin elinden çıkmış bu şarkı da. Albümü kapatırken kalpler pamuk şekeri hafifliğinde, yine bize söz veriyorlar hiç değişmeyeceklerine ve elimizi bırakmayacaklarına dair. Kızlar artık soneların fan tanımını geçtiğini, onlar için arkadaşları gibi olduklarını söylediler. Gerçekten de bazıları öyle. Düşünsenize 10 sene geçti ve ilk günden beri kızlarından yanında bu insanların büyük bir çoğunluğu. Bazıları kızlarla iletişim halinde, aileleriyle falan da. Hepimiz çocukluğumuzu veya gençliğimizi onlarla geçirdik. Ben zavallı bir öğrenciydim onları ilk tanıdığımda. Şimdi evli barklı, iş güç ve nemrut bir de kedi sahibi bir insanım. 7 yılımı geçirdim bu kızlarla. Kaç kalp kırıklığı atlattım onlarla birlikte, onlarca güzel insan tanıdım sayelerinde, yeni bir dil öğrendim, dünyanın hiç tanımadığım bir kısmıyla tanıştım. Çalışkanlıkları ve azimlerine hayran kaldım, birer prenses gibi yansıtılan bu kızların ne kadar güçlü kadınlara dönüştüklerine şahit oldum. Onlar başarılarına başarı kattıkça koltuklarım kabardı çünkü buna engel olmak için yapmadıkları kalmadı başka insanların. Bir neslin hayatında dev bir yer edindiler, ülkelerinin gururu oldular, diğer kız gruplarına rol model oldular. SNSD o 9 kızdan çok fazlası. Bir gün hepsi kendi yoluna gitse de bize yaşattıkları ve bıraktıkları hatıralar bizi asla bırakmayacak. Belki de bu son albümleri olacak. Ama ben yine verdikleri söze inanıyorum. İnsan 7 yıllık arkadaşının sözüne nasıl inanmaz?

SNSD is my best friend, is SNSD your best friend?

(Evet, bunu yapmasam ölürdüm skjdksasa)

 

 

 

***

 

 

Gelelim 10. yılda keyfimizi kaçıran olaylara. Teaserlar, albüm her şey çok güzel planlanmış ve hazırlanmış gibi görünüyordu. Fanmeeting’le başlayıp hayal gibi bir 10. yıl geçirecektik taa ki bir anda SM tarafından kızların sadece 1 hafta içinde bütün çalışmalarının son bulacağı duyurulana kadar. Kızlar da dahil olmak üzere kimsenin bundan haberi yoktu. Buradan sonra SM’in hareketlerinin alt metninde yatan mesajları çözümlemek kaldı elimize. SNSD üyelerinden bir kısmı sözleşmelerini yenilememiş ve SM’le soğuk savaş halindeymiş aylardır. Ve bu soğuk savaş da içinde bulunduğumuz sonucu doğurdu. Albümün doğru dürüst tanıtımı yapılmadı, kızların verdiği röportajlar, katıldıkları festivaldeki performansı, çektikleri varietyler yayınlanmadı ya da geciktirildi SM tarafından. En son, yıllar öncesinden planlanmış bir etkinlik iptal edildi yine SM tarafından. Ben olayı twitter’da kısaca özetledim. Girls’ Generation Turkey ekibi olarak da bu konuyla ilgili olarak Onion efendi tarafından yazılan yazıyı çevirdik. Okumak isteyen buradan buyursun. Bu konu üstüne daha fazla konuşmak istemiyorum çünkü çok sinirleniyorum.

 

***

 

Gelelim bu albümün imza attığı başarılara. İlk haftasında Hanteo’da 90k’dan daha fazla albüm sattı, bu rakam en çok satan albümlerinden daha yüksek. Şu an Hanteo’da 100k’yı aşmış durumda ve albüm neredeyse bütün online satış yapan sayfalardan tükenmiş durumda olmasına rağmen SM yeni stok sürmüyor piyasaya. ACABA NEDEN. Ben nereden mi biliyorum? Çünkü bir haftadır verdiğim siparişin kargolanmasını bekliyorum çünkü albümün All Night versiyonu stokta YOK. Bu ilk hafta satışı yine de şaşırtmasın sizi. The Boys’dan daha fazla satması pek olası değil. Eskiden fanlar triple crown garantilemek için toplu albüm alımlarını kendi içinde haftalara bölerlerdi. O yüzden ilk hafta satışı pek bir anlama sahip değildi. Şimdiki gruplar triple crown’ı rüyalarında bile göremedikleri için ilk haftaya yüklenmek durumundalar çünkü dijital satışların müzik programlarına etkisi eski dönemlere göre çok yükseldi. Neyse bunu geçelim.

Albüm 20 ülkenin itunes listesinde 1. sıraya yükseldi. Bu bir kız grubu tarafından erişilen en yüksek rakam. Yani 10. yılında SNSD yeni bir rekor kırdı. (come on sing with me girls are back) 49 ülkede ise top 10’daydı. World iTunes listesinde ise 1. sıraya ulaşabilen 2. kız grubu oldu. (Diğeri ise Black Pink) Youtube’da ilk günlerinde 6 milyondan fazla izlendiler. (Ki bu sadece Holiday) Katıldıkları programlar en yüksek reyting rakamlarına ulaştı. Müzik programlarına 600-700 kişilik fan grupları akın etti. Birçok grup için ortalama rakam 200 diyorlar ben k-fanların yalancısıyım. Mnet’teki her iki comeback stage videosu da şu an 5 milyonu aşmış ya da aşmak üzere. Hal böyleyken bu comeback’in neredeyse sıfır tanıtıma ve SM’in de bizzat kendi çomak dürtmesine rağmen başarısız olduğunu söylemek salaklık olur.

Kore listelerindeki dijital satışlara gelelim. Sıkıntı olan tek kısım bu.

Gaon
Holiday: Digital: #19 Download: 255,848 Stream: 7,959,470
All Night: Digital: #35 Download: 140,626 Stream: 3,133,353

Charts Debut
Holiday: Melon #10; Mnet #19; Genie #3; Bugs #3; Naver #8; Soribada #24
All Night: Melon #12; Mnet #25; Genie #4; Bugs #5; Naver #7; Soribada #25

Bunlar SNSD’nin şimdiye kadar aldığı en kötü sonuçlar, inkar etmenin pek bir anlamı yok. Halk ilgisini kaybetti, fandom listeleri önemsemiyor vs geyikleri yapıldı ama diğer programlardan alınan reytingler, satılan albümler başka şeyler söylüyor. 2 senedir comeback yapmadıklarını düşünürsek ilginin azalması normal. Bu 2 senede kpopta çok fazla şey değişti çünkü. Twice, Black Pink ve Red Velvet gibi kız grupları doğal olarak daha revaçta. (öyle de olsun zaten) Ve en önemlisi: artık SNSD’nin dijital satış rekorları kırmasını beklemiyor kimse. Bu sonuçlar hayal kırıklığı olsa da pek şaşırtıcı değildi. Ama bu kadar düşük olmasının da bir sebebi var onu da yukarıda açıkladım zaten. (Rakamlar onehallyu’dan)

The 405 diye bir sitenin albüm eleştirisini okurken yazıda geçen bir cümle dikkatimi çekti. “SNSD’nin kanıtlayacak daha neyi var ya da kanıtlaması gereken bir şey kaldı mı?” diye bir soru vardı. Başlığa da bu cümleyi koydum çünkü durumu daha güzel özetleyemezdim ben.

SNSD gelmiş 10. yılına. En popüler üyelerinden birini kaybetmiş. 2 sene boyunca grup olarak toplasan bir elin parmağı kadar bir araya gelmemiş. Elbette bir şeyler kaybedecekti. Kariyerlerinin zirvesini geçeli de çok oldu. Ama buna rağmen hala rekor kırabiliyorlar, hala sunacak yeni bir şeyler bulabiliyorlar.

Sözleşme işleri karışık. Üstünden haftalar geçti ama hala ses seda yok. SM neyse ki saçma sapan haberlerle suyu bulandırmaktan vazgeçti. Kızlara başka yollarla baskı uyguluyor. Taeyeon’un havaalanı olayı malumunuz. Taeng de SM’e mesaj göndermeyi ihmal etmedi sağolsun. Hyoyeon da ufak mesajlar çakıyor kıyıdan köşeden. Ne olacağı belirsiz. Bütün üyeler SM’de kalmaya devam eder mi bilmiyorum. Kalmak istediklerini ve SM’in olabilecek en kötü anlaşmayı önlerine sürdüğünü biliyorum ama. O yüzden de şu noktadan sonra SM’de kalmamalarına daha fazla sevinirim şahsen.

SNSD olarak kalmaları mı yoksa kendi mutlulukları mı önemli? Ne çirkin ve zor bir soru.

SNSD olarak kalmaları tabii ki en fazla isteyeceğim şey.

Ama kalamayacak bir durumdalarsa da arkalarına bile bakmayıp gitsinler istiyorum.

Bilmiyorum gençler, yine içim yandı.

Bu yazı da bitsin burada.

 

 

 

*Ben yaşlandım ya, vallahi yaşlandım.