Lö pötit Jiminie’nin Uçan Battaniyesi

YASAL UYARI!

+7: Aşırı dozda aşk ve minnoşluk içeren animasyonlar,

hayali – daha doğrusu hayal gibi – kahramanlar

7 yaş ve üstü tarafından izlenebilir. 

 

 

 

 

Jiminie’ye~

Bu yazıyı bir manggae’ye sunuyor olmamdan dolayı diğer okurlarımın beni hoş görmelerini dilerim. Bunu yapmamın çok ciddi bir nedeni var: O benim dünyada en sevdiğim mochi pie. İkinci nedenim de şu: Bu çocuk her şeyi yapabiliyor, mesela gecenin 4’ünde uyumam gerekirken bana salak salak kıkırdadığını videolarını izletebiliyor. Üçüncü bir nedenim daha var: Kore’de yaşıyor şu anda, yeni bir albüm çıkaracak ve muhtemelen uyku bile uyumuyor. Biraz yüreğinin ısıtılması ona iyi gelebilir. (Ruhu bile duymayacak olsa da) Eğer bütün bu nedenler size yeterli gelmiyorsa, o zaman ben de bu yazıyı onun introsuna armağan ederim. Bütün büyüklerin farkında olmasalar da içlerinde bir yerlerde biraz BTS fanı olduğunu biliyoruz: pek azı bunu çabucak keşfetse de… Neyse, sunuşumu şöylece değiştiriyorum:

Lö pötit, pötit Jiminie’nin introsuna…

(Küçük Prens kitabının giriş kısmından uyarlanmıştır,

çünkü ben öyle istedim.)

 

 

 

***

 

 

TAM OLMAYARAK 6 AY BİLMEM KAÇ GÜNÜN ARDINDAN BTS ****SONUNDA**** GERİ DÖNÜYOR VE ECIGİ CANNOT KEEP CALM!!!

Big Hit acı veren bir Ağustos ayının ardından 4 Eylül’de yeni albüm Love Yourself: Her’den ilk bombasını üzerimize attı: Serendipity. O videoda karıncalı bir arkaplan üstüne ‘Her’ yazıp fona 3-5 notadan ibaret bir müzik parçası atsalar da ben her türlü kalp krizi geçirmeye hazırdım. O yüzden 2 dakika 31 saniyelik dünyanın en mükemmel ve Jimin dolu introsuyla karşılaştığımdaki duygularımı size ifade edebilmem mümkün değil. Şu an bu kadar sakin kalabilmemin tek sebebi de içsel olarak dahi çığlık atamayacak kadar yorgun olmam. (kjdhksajas)

Yazıya Küçük Prens’le girdim çünkü Lö pötit demeyi çok seviyorum. (skjdakj) Jiminie dünyanın en minnak ve bebek idollerinden biri olduğu için aylardır kendisine böyle hitap ediyorum ben. Sonunda bana Küçük Prens temalı bir videoyla gelmeleri… tabii ki aşkıma aşk kattı. (sjahdajskas) Videoyu izler izlemez Küçük Prens göndermelerini fark etmemek elde değil. Üniversitedeyken Küçük Prens’in 8 farklı çevirisini incelemiş bir şahsiyet olarak kitabı fazla içselleştirmiş ve her parçasını ezbere biliyor olabilirim. Ve o hikayeye BTS ve Jimin ancak bu kadar yakışabilirdi.

BTS’in şarkılarında anlattığı hikayelerin büyük bir kısmında büyükler ve onların dünyası arasındaki farkı, büyüklerin sürekli onların omuzlarına yükledikleri sorumluluklar? klişeler? kullanma tarihi çoktan geçmiş düşünceler/kalıpları dinliyoruz. Küçük Prens de bize tam olarak bunu anlatmıyor mu zaten? Çocukluğunu, bir zamanlar genç olduğunu unutmuş; hayal gücü denen şeyi çoktan kaybetmiş; dünyayı tek bir pencereden sadece gri renkler içinde gören yetişkinler.. ve kendini koca evrende yapayalnız hissedip sevgiyi tek bir çiçekte bulan küçük bir çocuk. BTS de hayallerine doğru ilk adımı attıkları günlerden beri onlardan şüphe eden ve onları küçümseyen bu yetişkinleri eleştirirken şu grilere bürünmüş dünyaya kendi rengini getiriyor.

 

Bu sefer de tabloya ilk fırçayı Jiminie attı.

 

 

 

 

***

 

 

 

Serendipity (i): şans eseri olarak değerli şeyler bulma/keşfetme

(Wordreference’ın yalancısıyım.)

 

Serendipity kelimesi The Three Princes of Serendip isimli masal kitabından türetilmiş. Kitap; hazine bulmak üzere yola çıkan 3 prensin yolculukları esnasında aramadıkları ama şans eseri buldukları başka hazineler, yaptıkları keşifler, ve sonunda edindikleri bilgelik ve dersleri anlatıyormuş. E şimdi gel de bunu BTS’in kendi hikayesi gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçerken yorumlama!

Ben de dahil olmak üzere bütün fanlar BTS’i kendi ‘serendipity’miz olarak yorumladık ama serendipity tam olarak BTS’in kendi hikayesidir çocuklarım. Bunu da Save Me’yi borçlu olduğumuz yüce insan Ray Michael Djan Jr’ın rüya gibi ezgisi, Namjoon’un beyin yakarken kalp ısıtan sözleri ve Jiminie’nin insanı başka paralel evrenlere götüren, insanın kalbini bir pamuk şekerine dönüştüren tatlı mı tatlı sesiyle anlatmışlar bize.

Serendipity ‘Her’ albümünün introsu, uygulamada öyle görünse de teknik olarak bir Jimin solosu değil. O noktada biraz kafalar karışmış gördüğüm kadarıyla fandom dışı insanlarda. Şarkıyı Jimin tek başına söylemiş olsa da bu bir BTS şarkısıdır. (Not: ilk kez bir albümün introsunu rapperlardan değil vokalistlerden biri seslendiriyor) ❤

 

 

***

 

 

 

As much as my heart flutters, I’m worried
The destiny is jealous of us
Just like you I’m so scared
When you see me
When you touch me

 

 

 

Video başından sonuna şahaser. Yine Lumpens ekibinin elinden çıkmış. Her bir karesi Jimin mükemmelliği, her bir saniyesi kalbimin üstünden silindir gibi geçiyor. İzlemediğim ve dinlemediğim zamanlarda bile sürekli aklımda ve kulağımda. Aşk böyle bişi miydi? Evet, aşığım. (jkdasa)

Army kardeşlerim yine bir sürü teori, intro boyunca geçmişteki videolardan ve hikayelerden kareler bulmuş videoda ve BEN BUNU NASIL EKLERİM DİYE DÜŞÜNÜRKEN TUMBLR’DAN POST PAYLAŞILABİLDİĞİNİ KEŞFETTİM OHA?????

YAŞASIN!

 

Bütün bunlar ne anlama geliyor BİLMİYOR VE YORUMLAMAK DA İSTEMİYORUM. (4 o’clock ve festa olayına ben hiç girmeyeyim canım çıkmam)Edebiyat çevirisinde bu kadar metafor yorumlamadım ben kitapsızın evladı Big Hit, amacın ne???? Sadece bu olağanüstü estetik kareleri izlerken Jiminie’nin sesiyle boyut atlamayı tercih ediyorum.

 

 

***

 

 

Gelelim Jiminie ve kedi, kedi ve Jiminie

 

Sıradan bir Ecıgi’nin günde ortalama kaç kez kediler ve Jimin yüzünden kalbinin aşkla patladığını biliyor muyuz?

Cevap: SAYILAMIYOR.

Şimdi siz bu iki karakteri alıp aynı hikayeye koyduğunuz zaman zavallı bir Ecıgi’nin ömründen toplamda kaç yıl düşürdüğünüzü hesaplayabilir misiniz?

Cevap: BENİM MATEMATİĞİM YETMİYOR.

Efendim Curry miymiş bilmem neymiş adı. Sen kim kedi?! Ne hakla benim şuurumu kaybetmeme neden olursun?!

 

Güçlü kalamıyorum.

 

 

***

 

 

Albümün yayınlanmasına şunun şurasında 10 gün kaldı. Big Hit bizi albümün 4 farklı versiyonun konsept fotoğraflarıyla da kutsadı  bile ama tarih yaklaştıkça zaman daha yavaş akmaya başladı sanki. GEÇMİYOR GÜNLER GEÇ-Mİ-YOR. Kafamda deli sorular~ yeni title için nasıl bir tarz seçtiler, bu sefer kaç farklı şekilde öleceğim, albümde kaç tane şarkı var, mini albümdeki şarkı sayısı BTS açlığımı doyurmaya yetecek mi? gibi.. Bu on gün nasıl geçecek bilmiyorum ama acıma Serendipity basıp beklemeye devam edeceğim.

 

18 EYLÜL ÇOK UZAKSIN.

 

*ecıgi sahneyi terk eder*

 

 

 

*Esen kalın~
**E versiyonu en güzeli hepinizi döverim.
***Dünyanın en minnoş fanarlarından birkaçını sizlerle paylaşmak isterim:

****Ve bir adet Yoongi-bear çünkü çık siviyırım. :3