BTS, Fandom ve Diğer Saçmalıklar

Gençler~

Biraz yıldım bugünlerde.

Şu ödül dağıtma dönemleri hep çirkin geçer ama bu seneki iğrençlikte zirveye oynuyor. Ve ben her yerde işe yaramaz, nefret dolu, bir halttan haberi olmayan insanların sesinin daha gür çıkmasından yıl-dım.

Yıllarca SNSD yüzünden maruz kaldığım şeylerin daha kötüsüyle karşılaşamam diye düşünürken BTS’le seviye atlıyorum şu günlerde. Fanwarlara bulaşmam, seviyesiz insanlarla muhatap olmam, çoğu saçma muhabbeti uzaktan izleyip insanların zavallılıklarına üzülürüm falan ama bu bir kenarda içimin şişmediği anlamına gelmiyor maalesef.

Yıllardır bu tarz bir yazı yazma gereği duymamıştım, beni bu noktaya getiren bütün işe yaramazlar utansın.

***

Gözü kara nefreti hiçbir zaman anlamadım, anlamayacağım. Her gün nefret ettiği bişiler hakkında saatlerce nasıl konuşabilir insan cidden aklım almıyor. Yani nasıl bu kadar nefret dolabiliyorsunuz, kim üzdü sizi bu kadar da acısını dünyanın öbür ucunda sizin varlığınızdan bile haberi olmayan insanlardan çıkarmaya çalışıyorsunuz, yazık.

Yıllar önce SNSD hakkında uydurulan yalanların, atılan iftiraların kızlara ne kadar büyük zararlar verdiğini sayfalarca yazmıştım. Aynı şekilde soneların da maruz kaldığı bu muamelenin sonunda soneların başka fanlara tecavüz ettiği iddiasına kadar varan çirkinliklerle karşılaştım internetin derinliklerinde gezip bu nefretin sebebini anlamaya çalışırken. İnsanların kendi egolarını tatmin etmek için yapmayacakları iğrençlik yokmuş, vardığım sonuç bu. Yaşayamadığınız şeyleri gruplarınız üzerinden yaşamaya, onlar üzerinden ego kasmaya, onlar üzerinden kendinizi ilah gibi hissetmeye çalışıyorsunuz. İnanın anlıyorum bu hastalığınızı, sebeplerini çözememiş olsam da. Çocukluğunuza falan inin, ne bileyim bir kendinizi sorgulayın zira bu hastalığınız aklı başında insanları bile çıldırtır türden bir hastalık.

***

SNSD’den sonra kpop’ı bırakıp giderim diye düşünürken BTS’le tekrar sürüklenmem, ilk defa bir erkek grubun ciddi ciddi fanı olmam, 24 saatimin onlarla geçip gitmesi falan derken ister istemez bu saçmalıklarla da karşı karşıya kalıp etkileniyorum. BTS’in zirveye oynayan bir grup haline gelmesi aynı zamanda çocukları hedef tahtası haline de getirdi. İşin komik yanı, şimdilerde dünyaya sırf BTS’ten nefret etmek gelmiş gibi davranan insanlar BTS’in yerinde başka bir grup olsaydı muhtemelen o gruptan da ölümüne nefret edecekti. Çünkü nefret ettikleri şey aslında BTS değil, zaten neden olsun ki? Bütün diğer gruplar gibi bu çocuklar da küçücük yaşta çalışmaya başlayıp bir şeyler başarmak için gece gündüz demeden uğraş veren insanlar. Şu an BTS bu konumda olmasaydı muhtemelen BTS’in hakkı yeniyor, BTS’in de tanınması lazım, BTS’in hakkını vermiyorlar diye ağlanan insanlara katılıyor olacaklardı büyük bir kısmı.

Söz konusu BTS olunca müthiş bir hazımsızlık durumu söz konusu. Dediğim gibi bu grup BTS değil başka bir grup olsaydı da durum değişmeyecekti. Herkes kendi grubunun o konumda olmasını istiyor, olamadıkları her gün de başkalarına diş biliyor. Bunu da anlayabilirim, herkes kendi sevdiği kişilerin 1 numara olmasını istiyor çünkü herkes için kendi grubu, şarkıcısı 1 numara. Ama bu çocuklar analarına babalarına küfür etmiş gibi ağızlarından salyalar saçarak nefret etmek? Bunu anlayamıyor ve kabullenemiyorum.

***

Yazıda BTS’i savunacağımı falan düşündüyseniz yanlış bir beklenti içine girdiğiniz zira BTS’in savunulması gereken bir durum yok ortada. Çünkü BTS’e karşı internetteki 3-5 ne idüğü belirsizin ortaya attığı iddiaların ciddiye alınacak bir tarafı yok. Big Hit gibi daha 1-2 sene öncesine kadar doğru dürüst kar bile yapamayan şirketin yüzbinlerce albümü kendisinin satın aldığını iddia edebilecek kadar uçmuş insanların neyini ciddiye alayım mesela? Ya da aynı şirketin twitter’da takipçi satın aldığını iddia eden insanların? Aynı şirketin rüşvetle çocukları Billboard listelerine soktuğunu; aynı şirketin 10larca kapalı gişe satan konseri kendinin doldurduğunu; youtube görüntülenme sayılarının sahte olduğunu; BTS hakkında çıkan YALAN haberleri yazan gazetecileri bile dava edecek kadar güce sahip olmayan bir şirketin medyayı baskı altına aldığını iddia eden insanların neyini ciddiye alayım ben? Bunu da bir tek Big Hit yapabilmiş ya bir de(!), gülsem mi ağlasam mı karar veremiyorum.

Bu çocuklar nefes alsa trending topic oluyor. Twitter’da aldıkları retweet ve like oranı 80-90 milyon takipçili hesaplarda bile yok. Koskoca twitter’ın Kore’deki hisselerinin değerini artırdılar, Guinness rekorlar kitabına girdiler. Big Hit Twitter’ı, Guinness’i falan da mı kandırdı yani?

Gallup anketlerinin sonuçlarını görmüşsünüzdür, Forbes sonuçlarını görmüşsünüzdür, her ay yayınlanan Brand Power Ranking’leri görüyorsunuzdur. Hepsini mi şirketin gücüyle, kirli işleriyle yaptılar yani? Kafalar güzel gerçekten.

En çok neye gülüyorum biliyor musunuz? Yıllarca büyük şirketlerin gruplarını bu tip yollarla popüler hale getirmediğini kanıtlamaya çalışan insanların – ki ben de bu insanlardan biriyim – başka bir grubun başarısını açıklamak için ilk fırsatta bu iddialara başvurmasına. BTS’e yukarıdaki iddialarla gelen tipler ve büyük şirketlerin gruplarının başarısını sadece şirketin gücüne bağlayan insanların aynı familyadan geldiğini düşünüyorum. Kafalar bu kadar aynı çalışıyor çünkü, anlamadıkları ya da kabullenemedikleri her konunun açıklaması bu kadar basit onlar için.

***

Tabi işin en çirkinleştiği kısım fandomların derinliklerine girdiğiniz zaman ortaya çıkıyor. Taraflar kendini haklı çıkarmak için ya da karşı tarafa zarar vermek için elinden geleni ardına koymuyor. Daha da komiği bunlar sadece fandomlar arasında değil, fandomların kendi içinde de yaşanıyor. Sizi bilmem benim twitter’da en çok engellediğim ya da sessize aldığım güruh bizzat army’ler. Fandom o kadar kontrolsüzce büyüdü ki her gün yaptıkları başka bir saçmalıkla karşı karşıya gelmemek mümkün değil. Neden army diyeceksiniz belki, çünkü şu an çocuklar için içinde bulunduğum fandom bu ve onların yaptıkları yanlış hareketler çocuklara yansıyor. Tek bir kişinin söylediği ya da yaptığı saçma salak bir iş bütün fandomın üstüne kalıyor. Bu diğer fandomlar için de geçerli. O nedenle içinde bulunduğum fandomın yaptığı yanlışlar, hatalar beni daha çok ilgilendiriyor ve kızdırıyor. Mesela kendi aralarında yaptıkları espriler – başka hiçbir fandom ya da grupla alakası olmasa bile – bir anda bütün twitter’a yayılıp gerçek bir şeymiş yansıtılıp “haber” haline gelebiliyor. Bunun sonucunda da yine çocuklar olumsuz etkileniyor. O yüzden herkesin önce kendi fandomını kendine getirmesi gerek. Bu saçmalıkların herkesten önce bizzat kendi fandomı tarafından bastırılması gerek. Her ne kadar çok gerçekçi bir istek olmasa da one can dream~

Zamanında sone için böyle bir görev üstlenmiştik kendi çapımızda. Fan sayfası açarken ilk iş sayfa kulları yazıp hem adminlerin hem de takipçilerin başka gruplar hakkında ileri geri konuşmasını, hakaret etmesini yasaklamıştık sayfada. Ne kadar başarılı olduk ya da başarılı olduk mu bilinmez ama iyi bir örnek olmuştuk diye düşünüyorum. Ispanak’ta da yıllarca bas bas hiçbir şeyin başka gruplara, hiç tanımadığınız bilmediğiniz insanlara saygısızlık etmek için geçerli bir sebep olmadığını bağırdım. Ama artık ne fandomla ne de insanlarla uğraşacak halim yok. Zaten herkes her şeyi en iyi kendisi bildiği için bir şey söylesem/söylesek de pek kimsenin umrunda olmuyor/olmayacaktır. Her zamanki gibi onların sesi daha yüksek çıkıyor. Her fandomın aklı başında bir kısmı olduğu gibi hayatını çöp olmaya adamış bir kısmı da var. İnsanlar da çevresini kendi gibi başka insanlarla dolduruyor diye düşünüyorum. Sürekli birileriyle kavga gürültü halinde, sürekli birilerine nefret kusan tiplerin karşı taraftan da kendi gibi karakterleri muhatap almasının başka açıklaması olamaz çünkü. Tencere kapak gibi birbirilerine uyum sağlayıp yine birlikte yuvarlanıp gidiyorlar. Sıkıntı şu ki~ gürültülerini biz dinlemek zorunda kalıyoruz.

Yine hiçbiri umrumda olmazdı ama sonucunda çocukların – burada tek kastım BTS değil, bütün gruplar – etkilenme ihtimali canımı sıkıyor. Yukarıda da anlattığım gibi, bu saçmalıklara alışkınım. Hala hayret edebiliyorum gördüğüm birtakım şeylere ama alışkınım da. Her şeye rağmen yapılan saçmalıkların ucu, bu saçmalıklarla hiçbir alakası olmayan çocuklara dokunacaksa orada bir durun dememek elde değil.

***

Böyleyken böyle gençler. İçim sıkıldı. Millete laf anlatmaya çalışıp kendimi duvara konuşuyor gibi hissetmektense buraya yazıp uzay boşluğuna bırakmayı tercih ettim düşüncelerimi. Takip ettiğim, konuştuğum insanların çok büyük bir kısmının da böyle düşündüğünü biliyorum. Hiçbir zaman fandomların çöp kısmında yer almadım, karşımdaki kesim ne kadar düşerse düşsün onlarla bir olup o kesimde yer almaya da niyetim yok. Umarım siz de fandomınızın çöpü değilsinizdir.

Sevgiler~

*Boynumun ağrısından ölüyorum, help. ;;